Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ότι ετοιμαζόμουν να μπω να γράψω ακριβώς αυτό.

Go figure.

ισως γτ οι nvidia users(3xxx) το ηθελαν πιο πολυ για τις καρτες τους μιας και τους εκλασε ο πετσινος με το fg 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Credits where credits due.

Καλό θα ήταν να το κάνουν να μπορείς να βάλεις σκέτο το FSR3 χωρίς το FSR2.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Credits where credits due. Καλό θα ήταν να το κάνουν να μπορείς να βάλεις σκέτο το FSR3 χωρίς το FSR2.

επειδη δεν το εχω κοιταξει καθολου το θεμα , 

εχουμε fluid motion που ειναι κατι σαν το fg σωστα 

και εχουμε επιλογες fsr3 native 

fsr3 quality κλπ 

το fsr3 native τι ειναι?

το fluid motion χωρις upscaling?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ισως γτ οι nvidia users(3xxx) το ηθελαν πιο πολυ για τις καρτες τους μιας και τους εκλασε ο πετσινος με το fg 

Ε, ναι...γνωστά αυτά...θέλουμε καλή/γερή/ισχυρή/λειτουργική αμδ για να πιέζει την πράσινη και να παίρνουμε φτηνότερα+περισσότερα από αυτήν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ε, ναι...γνωστά αυτά...θέλουμε καλή/γερή/ισχυρή/λειτουργική αμδ για να πιέζει την πράσινη και να παίρνουμε φτηνότερα+περισσότερα από αυτήν.

ελα μην μπαινουμε παλι στην λουπα αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

επειδη δεν το εχω κοιταξει καθολου το θεμα , 

εχουμε fluid motion που ειναι κατι σαν το fg σωστα 

και εχουμε επιλογες fsr3 native 

fsr3 quality κλπ 

το fsr3 native τι ειναι?

το fluid motion χωρις upscaling?

Για το fluid motion δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει γιατί είναι μόνο για τις 7000 κάρτες. Απλά θα ήθελα να μπορούσες να βάλεις το FSR3 (το frame gen δηλαδή) πάνω στη native ανάλυση. Τώρα μπορείς να βάλεις το FSR2 σε AA mode (σαν να λέμε 100% resolution scaling) αλλά και πάλι προκαλεί shimmering.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Σε σχολια γενικα στο νετ , πιο πολυ  θετικα σχολια βλεπω απο Nvidia users ( ειδικα 3000 series κατοχους ) , παρα απο AMD onwers.. Παιζει πολυ οι AMD να μην εχουν παρει και χαμπαρι.. χαχα

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ότι ετοιμαζόμουν να μπω να γράψω ακριβώς αυτό.

Go figure.

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ισως γτ οι nvidia users(3xxx) το ηθελαν πιο πολυ για τις καρτες τους μιας και τους εκλασε ο πετσινος με το fg 

Mα ειναι και περισσοτεροι, δεν ειναι λογικο να εχουν περισσοτερα σχολια; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ισως γτ οι nvidia users(3xxx) το ηθελαν πιο πολυ για τις καρτες τους μιας και τους εκλασε ο πετσινος με το fg 

Ίσως γιατί οι 3ΧΧΧ είναι οι μοναδικές non-4XXX κάρτες με ελπίδα να τρέξουν βαρβάτο RT ή PT μέσω image interpolation. Ίσως επειδή θέλουν να πείσουν τον εαυτό τους ότι χωρίς AMD anti-lag θα έχουν παρόμοια εμπειρία με 4ΧΧΧ, reflex και dedicated hw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, just_a_dude said:

Για το fluid motion δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει γιατί είναι μόνο για τις 7000 κάρτες. Απλά θα ήθελα να μπορούσες να βάλεις το FSR3 (το frame gen δηλαδή) πάνω στη native ανάλυση. Τώρα μπορείς να βάλεις το FSR2 σε AA mode (σαν να λέμε 100% resolution scaling) αλλά και πάλι προκαλεί shimmering.

Μπορείς να βάλεις To Fg πάνω στη native ανάλυση, από τα 35 πηγε στα 60 στην περίπτωση μου, αλλά η κίνηση δεν είναι καθόλου smooth. Μαζι με fsr όταν το έβαλα, πολύ καλυτερα.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ίσως γιατί οι 3ΧΧΧ είναι οι μοναδικές non-4XXX κάρτες με ελπίδα να τρέξουν βαρβάτο RT ή PT μέσω image interpolation. Ίσως επειδή θέλουν να πείσουν τον εαυτό τους ότι χωρίς AMD anti-lag θα έχουν παρόμοια εμπειρία με 4ΧΧΧ, reflex και dedicated hw.

Spoiler

Τα σχολια παιδιων εδω με 3xxx που το δοκιμασαν δεν ειδα να λενε κατι αρνητικο. Και στο κατω κατω ας τους εδινε ο πετσινος κατι αντιστοιχο ,γτ βγαινεις  αμεσως να υπερασπιστεις την nvidia ρε συ , και εγω αν ειχα κρατησει τωρα την 3080 θα ευγνωμονουσα την amd που μου εδωσε την δυνατοτητα και ας μην ειναι  αναλογο του fg 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους δοκίμασα άνετα. Παιδια εγω μια χαρά το βλέπω. Η εικόνες είναι πάνω στη μάχη δεν είναι στατικές. Ήθελα εκεί λογικά που θα έχει λοαντ η κάρτα να δω20230929192735_1.jpg.f32bcf9b4d8f87614c869d0c5e8bf375.jpg20230929192618_1.jpg.7986d18eeb938e1e00d2925dc7f8f9bb.jpg

image.png.9b5485a301d84be39f331a166cad210d.png

70+ τα λοου. 0 στατερ κανένα παράπονο. Βέβαια, ούτε στο 2.1 βλέπω διαφορές γιατί έχω ματι:D

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Μπορείς να βάλεις To Fg πάνω στη native ανάλυση, από τα 35 πηγε στα 60 στην περίπτωση μου, αλλά η κίνηση δεν είναι καθόλου smooth. Μαζι με fsr όταν το έβαλα, πολύ καλυτερα.

δεν είναι native. Λέει fsr native AA, δεν είναι το TAA του game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Τα σχολια παιδιων εδω με 3xxx που το δοκιμασαν δεν ειδα να λενε κατι αρνητικο. Και στο κατω κατω ας τους εδινε ο πετσινος κατι αντοστοιχο ,γτ βγαινεις  αμεσως να υπερασπιστεις την nvidia ρε συ 

 

Τα είπαμε και πιο πριν. Υπάρχουν προϋποθέσεις για να δεις όφελος από το frame interpolation. Θετικό μέχρι στιγμής είναι ότι δεν υπάρχει αναφορά για εμφανή motion artifacts. Το lag και το smoothness πρέπει να τα συγκρίνεις με FG για να καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...