Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάντως αυτό που είδα με εντυπωσίασε.

1440p FSR native AA (max settings) ~ 60fps

1440p FSR native AA με FG (max settings) ανεβαίνει στα ~110fps

~80% performance uplift με ανταγωνιστικό προϊόν (3080ti). 

To in game vsync είναι όντως τραγικό και τίγκα στο stuttering, αλλά αν ανοίξεις από το driver της nvidia, τα frametimes στρώνουν και σταματάει το tearing.

Σαφώς καλύτερο launch από το FSR 1.0

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Νομίζω κούρασα λίγο οπότε τελευταία.

image.jpeg.bf65a2a0855c6100090499c6256e1efa.jpeg

Στοκ τελείως η κάρτα όπως ήρθε τα πάνω νούμερα και κάτω με αντερ κτλ.

image.jpeg.e84fa91a91183dccf5d7a59f6152f2e5.jpeg

Από ρυθμίσεις μόνο το μοτιον μπλουρ έβγαλα τώρα.

 

Το uv μπορεί να σε ανέβασε τα fps avg αλλά έριξε αρκετά τα min. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Razor333 είπε

To in game vsync είναι όντως τραγικό και τίγκα στο stuttering, αλλά αν ανοίξεις από το driver της nvidia, τα frametimes στρώνουν και σταματάει το tearing.

Δοκίμασα με vsync on από το nvidia control panel και παρόλο που πάλι δεν δουλεύει το VRR είναι κανονικά smooth η κίνηση της κάμερας πλέον!!

Υ.Γ. Μαμεί το FSR3 (σοβαρά).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Δοκίμασα με vsync on από το nvidia control panel και παρόλο που πάλι δεν δουλεύει το VRR είναι κανονικά smooth η κίνηση της κάμερας πλέον!!

Υ.Γ. Μαμεί το FSR3 (σοβαρά).

Ναι και εμένα το monitor δίνει report ότι να ναι Hz, αλλά εφόσον δεν έχει tearing και είναι smooth, who cares.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε και, κακό είναι μερικά fps παραπάνω; To main feature είναι το FSR3 που θα υλοποιείται σε games. Το AFMF είναι ένα extraδάκι για όσους έχουν 7000 κάρτα (και ίσως στο μέλλον και για RDNA2). Not bad.

Δεν είναι άσχημα, αλλά δεν είναι το ίδιο με το να ξεκινάς από 40 fps σε κάποιο θεόβαρο RT game και να παίζεις ανθρώπινα με 60 fps like εμπειρία. Ακόμα και αν το AFMF βγει τέλειο σε artifacts κλπ. θες AMD κάρτα για lag της προκοπής. Οπότε απλά προστίθεται μια ακόμα proprietary τεχνολογία.

Θα το τεστάρω πάντως στο CP να δω κατά πόσο αξίζει για nvidia owners. Ελπίζοντας μέχρι τότε να διορθώσουν το φάουλ τους να το συνδέουν αποκλειστικά με FSR(δεν υποφέρεται ούτε σε AA mode).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ εγώ είμαι περίεργος ή το Forwoken δεν είναι τόσο χάλια όσο λένε; Ναι αυτά που λέει η τύπισσα είναι απίστευτα cringey αλλά οι μάχες δεν είναι άσχημες, ειδικά σε υψηλά frames και με όλα τα particles και τα σχετικά.

Τι μου συμβαίνει; Αρχίζουν και μου αρέσουν τα games και τα features της AMD. Πάω να παίξω 4-5 ώρες Cyberbug να ισιώσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχολια γενικα στο νετ , πιο πολυ  θετικα σχολια βλεπω απο Nvidia users ( ειδικα 3000 series κατοχους ) , παρα απο AMD onwers.. Παιζει πολυ οι AMD να μην εχουν παρει και χαμπαρι.. χαχα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εν τω μεταξύ εγώ είμαι περίεργος ή το Forwoken δεν είναι τόσο χάλια όσο λένε; Ναι αυτά που λέει η τύπισσα είναι απίστευτα cringey αλλά οι μάχες δεν είναι άσχημες, ειδικά σε υψηλά frames και με όλα τα particles και τα σχετικά.

Τι μου συμβαίνει; Αρχίζουν και μου αρέσουν τα games και τα features της AMD. Πάω να παίξω 4-5 ώρες Cyberbug να ισιώσω :P

εντωμεταξύ η φαρσοκωμωδία δεν έχει άσχημα γραφικά βεβαια εμενα δε μου αρέσει καθόλου σαν game προτιμώ να παίξω cyberpunk φαντάσου :P 

περιμένω να κατεβει στο laptop να το δοκιμάσω.. πάντως άμα βγει καλο το fsr3 και το πάρουν και οι κονσόλες θα δούμε ωραία πραγματάκια

Μόλις τώρα, enable_your_mind είπε

Σε σχολια γενικα στο νετ , πιο πολυ  θετικα σχολια βλεπω απο Nvidia users ( ειδικα 3000 series κατοχους ) , παρα απο AMD onwers.. Παιζει πολυ οι AMD να μην εχουν παρει και χαμπαρι.. χαχα

 

εε κάπως λογικό το βλέπω ρε συ αφού όλοι nvidia έχουν :P 

 

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

εντωμεταξύ η φαρσοκωμωδία δεν έχει άσχημα γραφικά βεβαια εμενα δε μου αρέσει καθόλου σαν game προτιμώ να παίξω cyberpunk φαντάσου :P 

περιμένω να κατεβει στο laptop να το δοκιμάσω.. πάντως άμα βγει καλο το fsr3 και το πάρουν και οι κονσόλες θα δούμε ωραία πραγματάκια

Το Far Cry εννοείς; Τις nubisoft τα games πάντα έχουν καλά γραφικά ναι απλά γενικά είναι λίγο meh σαν games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Το Far Cry εννοείς; Τις nubisoft τα games πάντα έχουν καλά γραφικά ναι απλά γενικά είναι λίγο meh σαν games.

όχι το forspoken ωραία textures έχει, ok δεν λες ουάου αλλα overall μια χαρά φαίνεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Σε σχολια γενικα στο νετ , πιο πολυ  θετικα σχολια βλεπω απο Nvidia users ( ειδικα 3000 series κατοχους ) , παρα απο AMD onwers.. Παιζει πολυ οι AMD να μην εχουν παρει και χαμπαρι.. χαχα

 

Ότι ετοιμαζόμουν να μπω να γράψω ακριβώς αυτό.

Go figure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...