Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Να είναι και σαν παιχνίδια καλά ρε. Όχι μόνο γραφικά. Το cp είναι καλό όπως λέτε. Μακάρι και άλλα.

Όλα τα Metro, Control, Witcher 3, Atomic Heart (όχι top αλλά είναι αρκετά καλό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μαρέσει που γράφεις συμφορουμίτη για ουσία μηδέν και ακριβώς στο ίδιο σου σχόλιο και εσύ μιλάς για ουτοπικά σενάρια, δηλαδή ουσία μηδέν :D

Ναι προφανώς με 900ευρώ έπρεπε να παίζεις σε 4Κ ultra με 75+ολα τα παιχνίδια γιατί.... έτσι, λές και το 4Κ ultra είναι της πλάκας και τα παιχνίδια έχουν μια ζωή απαιτήσεις προηγούμενης γενιάς.

Γιατι ετσι γίνονταν στο κοντινό παρελθόν. Και δεν σε πάω δεκαετία πίσω που με 500 ευρώ επαιρνες το ΤΟΠ. Κατα τα άλλα ετσι το λέω εγω, όχι επειδη με μια τεχνητή ελλειψη πληρωνουμε low για mid και mid για High.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εσένα σε απασχολεί πολύ συμφορουμίτη το Eye candy με την rx 570 το 2023, κοροιδευόμαστε τώρα? Με κάρτα που δεν υποστηρίζει καν RT??

Με απασχολεί το να είναι νορμαλ η υπόθεση gaming συμφορουμίτη. Εγώ δηλαδή με την 570 να μην έχω άποψη για το gaming; Άσε που δεν θα είμαι για πολύ ακόμη με την 570…Αφού δεν μου είπατε κανένα mod για fsr στο dos2 δεν γλίτωσα την 600άρα.😉😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Argonaute said:

Γιατι ετσι γίνονταν στο κοντινό παρελθόν. Και δεν σε πάω δεκαετία πίσω που με 500 ευρώ επαιρνες το ΤΟΠ. Κατα τα άλλα ετσι το λέω εγω, όχι επειδη με μια τεχνητή ελλειψη πληρωνουμε low για mid και mid για High.

Ποτέ δεν γινόταν αυτό πάντως. Με 1080ti που είχα μόλις είχε πρωτοβγεί το 4k Ultra 75fps ούτε στη φαντασία μου δεν το έπιανα. 

 

1440pp 60 fps και σε κάποια δεν τα κατάφερνε όταν μιλάμε για maxed out settings. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Γιατι ετσι γίνονταν στο κοντινό παρελθόν. Και δεν σε πάω δεκαετία πίσω που με 500 ευρώ επαιρνες το ΤΟΠ. 

Δεν υπάρχει στο κοντινό παρελθόν κάρτα κάτω απο 1000ευρώ που να έπαιζε 4Κ Ultra με 75+fps, ότι παιχνίδι υπάρχει.

Επίσης μια δεκαετία πίσω, η τότε top κάρτα ήταν η 780ti, που έκανε κοντά 800+ευρώ(μην μιλήσω για Titan πάνω απο 1000ευρω).Αν αναφερόμαστε σε 1080ti

Spoiler


image.png.4e0e6a431a622c3fdf126a6f10c61250.png

image.png.63e4183cdad251db6176867c63169a48.png

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimoskoutr said:

Με απασχολεί το να είναι νορμαλ η υπόθεση gaming συμφορουμίτη. Εγώ δηλαδή με την 570 να μην έχω άποψη για το gaming; Άσε που δεν θα είμαι για πολύ ακόμη με την 570…Αφού δεν μου είπατε κανένα mod για fsr στο dos2 δεν γλίτωσα την 600άρα.😉😂

Δεν χρειάζεται, βγάζει 70+ FPS η 570 στο dos 2. 😘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To πρόβλημα είναι ότι όταν βγαίνει μια κάρτα τα gaming benchmarks έχουν ως επί τω πλείστον παιχνίδια που βγήκαν προηγούμενες χρονιές. π.χ. Techpowerup βλέπεις ακόμη αυτό το καταραμένο το Battlefield V και το DOOM Eternal ξέρω ΄γω και βλέπεις την 4090 να βγάζει 150fps σε 4Κ. Ε χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. Όμως τα καινούργια games αν τα maxάρεις πάντα ήταν και είναι μπροστά απ' τις κάρτες.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Ακομα και αν το 99.9% βγαζει 10FPS στο CP2077, ακομα και αν το 80% του steam οπως ειχε πει πιο πριν εχει καρτες με επιδοσεις 3060 τι σημασια εχει;
H συζητηση εχει να κανει με τη συγκριση 4070 vs 7800xt.
Aυτος που θα αγορασει μια απο τις 2 τον ενδιαφερει οι επιδοσεις της καρτα του και οχι των αλλων.

Με 4070 σε 1440p DLSS Q θα βγαλει περιπου οτι σε 1080p 55-56FPS που θεωρητικα ανοιγει και το FG.
Με 7800xt θα παιξει με RT OFF γιατι με οn θα εχει τα μισα απο τη 4070 και το 1/3 με FG.

Το έχω πει 100 και φορές θα το ξαναπώ άλλη μια, όποιος θέλει να παίζει CP77 με RT/PT αγοράζει NVIDIA, όποιος θέλει να παίζει Starfield αγοράζει AMD, είναι απλό το θέμα.

Μην προσπαθείτε όμως να βγάλετε συμπεράσματα για τις επιδόσεις των καρτών μόνο από αυτά τα δυο παιχνίδια γιατί έτσι παραπληροφορείτε τον κόσμο. Δεν είναι όλα τα παιχνίδια σαν το CP77 η το Starfield, για αυτό στα review βάζουμε πολλά παιχνίδια και βγάζουμε έναν μέσο όρο , αλλιώς βγάζουμε λάθος συμπεράσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποτέ δεν γινόταν αυτό πάντως. Με 1080ti που είχα μόλις είχε πρωτοβγεί το 4k Ultra 75fps ούτε στη φαντασία μου δεν το έπιανα. 

 

1440pp 60 fps και σε κάποια δεν τα κατάφερνε όταν μιλάμε για maxed out settings. 

Ποια ήταν η ανάλυση της εποχής ρε συμφορουμίτη τότε? Κάνε την αναλογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το έχω πει 100 και φορές θα το ξαναπώ άλλη μια, όποιος θέλει να παίζει CP77 με RT/PT αγοράζει NVIDIA, όποιος θέλει να παίζει Starfield αγοράζει AMD, είναι απλό το θέμα.

Μην προσπαθείτε όμως να βγάλετε συμπεράσματα για τις επιδόσεις των καρτών μόνο από αυτά τα δυο παιχνίδια γιατί έτσι παραπληροφορείτε τον κόσμο. Δεν είναι όλα τα παιχνίδια σαν το CP77 η το Starfield, για αυτό στα review βάζουμε πολλά παιχνίδια και βγάζουμε έναν μέσο όρο , αλλιώς βγάζουμε λάθος συμπεράσματα.

Μα και το Starfield να πιασεις με DLSS ειναι σαφως καλυτερο απο FSR.
 

Spoiler

Screenshot_10.jpg


Το CP2077 εχει "γραφικα 2024" και το Starfield εχει "γραφικα 2015".
Οποιος αγοραζει νεα καρτα τον ενδιαφερει περισσοτερο το πως θα τα παει η καρτα του μελλοντικα σε ενα game με καλα γραφικα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

Fixed

Eτσι οπως ειναι τωρα με το Path Tracing και λιγο ειπα οτι ειναι 2024.
Αμφιβαλω αν η πλειοψηφια των Games του 2024 θα ειναι σαν το PT του CP2077.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Argonaute said:

Ποια ήταν η ανάλυση της εποχής ρε συμφορουμίτη τότε? Κάνε την αναλογία.

Μα η αναλυση της εποχής ανέβηκε επειδή οι κάρτες πλέον τις σηκώνουν. Άμα οι κάρτες δεν το σηκωναν ακόμα σε 1080p θα παίζαμε. Αλλά τα καρτονια ανεβάζουν επιδόσεις πιο γρήγορα από ότι τα παιχνίδια ανεβάζουν απαιτήσεις, γιαυτό μπορείς να ανέβεις ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Ποια ήταν η ανάλυση της εποχής ρε συμφορουμίτη τότε? Κάνε την αναλογία.

Πλάκα κάνεις 2016 έπαιζα 4Κ maxed  PCARS με 980Τi SLI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...