Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, just_a_dude said:

E ναι, στο μόνο game που δεν έχω βάλει RT μέχρι στιγμής, 3 μήνες που έχω την κάρτα, είναι το Χωριό επειδή λόγω της 1/4 ανάλυσης δείχνουν άθλια τα reflections. Σίγουρα πάντως στο CP77 σε σκέτο raster οι AMD είναι μπροστά αλλά αυτό ενδιαφέρει μόνο όσους έχουν AMD. Σε καινούργια nvidia δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις με RT OFF, ειδικά στο συγκεκριμένο game που κάνει τόσο διαφορά.

Ούτε στις amd υπάρχει λόγος να το τρέχεις χωρίς RT. Ο μόνος λόγος να το τρέχεις χωρίς RT είναι να μην τραβάει η κάρτα σου. Οποίας εταιρείας και αν είναι αυτή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ούτε στις amd υπάρχει λόγος να το τρέχεις χωρίς RT. Ο μόνος λόγος να το τρέχεις χωρίς RT είναι να μην τραβάει η κάρτα σου. Οποίας εταιρείας και αν είναι αυτή. 

Ε ας πούμε μπορεί να πει ο άλλος ότι το perf drop δεν αξίζει σε σχέση με τα visuals, γιατί οκ δεν τους ενδιαφέρει όλους αυτό. Στις NVIDIA όμως raster + native είναι πολύ κοντά σε perf με RT + DLSS Q (και με FG δεν έχει καν perf drop) και στο 95% των περιπτώσεων το image quality είναι το ίδιο (από 1440p και πάνω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και ανάλογα τι θες. Κάποιοι μπορεί να θέλουν το καλύτερο δυνατό οπτικό αποτέλεσμα και ας τρέχουν σε 30fps. Σεβαστό. Εγώ προσωπικά (ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια) κάτω από 75 fps συνήθως δεν μπορώ. Θα θυσιάσω ό,τι χρειάζεται (σε λογικά πλαίσια πάντα, δεν θα βάλω και fsr performance, lol) ώστε να πετύχω ή έστω να προσεγγίσω αυτά τα fps. Τα παλιά τα χρόνια αυτό ήταν συνήθως τα shadows και τα reflections που είχαν το μεγαλύτερο perf hit. Πλεον είναι το rt. Εδώ όμως έγκειται και η μαγκιά του ai, αν το χρησιμοποιήσεις σωστά δεν χρειάζεται να θυσιάσεις σχεδόν τίποτα. Αν δεν το έχεις όμως αναγκαστικά βγάζεις rt αν χρειάζεται...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, just_a_dude said:

Ε ας πούμε μπορεί να πει ο άλλος ότι το perf drop δεν αξίζει σε σχέση με τα visuals, γιατί οκ δεν τους ενδιαφέρει όλους αυτό. Στις NVIDIA όμως raster + native είναι πολύ κοντά σε perf με RT + DLSS Q (και με FG δεν έχει καν perf drop) και στο 95% των περιπτώσεων το image quality είναι το ίδιο (από 1440p και πάνω).

E ναί, το ίδιο λέμε. Αν δεν σε καλύπτει το performance με το RT on είσαι στην κατηγορία "δεν τραβάει η κάρτα σου". Και 4090 να έχεις, μπορεί κάποιος να θέλει να βγάζει 200 fps και να κλείνει το RT. Αν βγάζεις τα ίδια FPS με RT on και off, θα παίξεις με RT. Οπότε ο μόνος που δεν παίζει με RT και ενδιαφέρεται για τα και καλά "ultra" settings είναι αυτός που δεν τραβάει η κάρτα του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To ανοιξατε νωρις το μαγαζι:lol: καλημερα

Μας ξύπνησε η βροχή και οι αστραπές.:P Πλάκα πλάκα εντάξει εγώ δουλειά είμαι και έχω χρόνο τώρα, ο Herald τι σκ@τα διακοπές υποτίθεται ότι κάνει; Σε κλαμπίδια τη βγάζει όλη μέρα;😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chrisde said:

Μας ξύπνησε η βροχή και οι αστραπές.:P Πλάκα πλάκα εντάξει εγώ δουλειά είμαι και έχω χρόνο τώρα, ο Herald τι σκ@τα διακοπές υποτίθεται ότι κάνει; Σε κλαμπίδια τη βγάζει όλη μέρα;😆

Δεν κάνω διακοπές ρε, δουλεύω. Έχω την θέση Forum promoter στην εταιρεία που λέγεται nvidia 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτε τα UPS μπρος μην πάρετε κάμια 40 series στο χέρι λόγω καιρού :D

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Aten-Ra said:

Ωραια τα λετε για το RT στο CP77 αλλα το 80% και πανω των χρηστων με καρτες RTX/RDNΑ2/3 βγαζουν κατω από 30fps σε 1080p.

 

performance-rt-1920-1080.png

Ε και ποιος φταίει που σε όλο καινούργιες κάρτες των 600 700 800 και 1000 ευρώ βγάζεις κάτω από 50 fps σε 1080p? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Herald said:

Ε και ποιος φταίει που σε όλο καινούργιες κάρτες των 600 700 800 και 1000 ευρώ βγάζεις κάτω από 50 fps σε 1080p? 😁

Δεν με ενδιαφέρει το ποιος φταίει, αυτό που βλέπω είναι ότι σύμφωνα με τα τελευταία νούμερα, το 80% και παραπάνω από όλους τους χρήστες που έχουν κάρτες με Hardware RT δεν μπορούν να τρέξουν το παιχνίδι σε 1080p με RT , καλά το PT δεν το αναφέρω καν. Ωραίο όποιος έχει κάρτα που μπορεί να το τρέξει με RT και ακόμα καλύτερα όποιος έχει κάρτα που μπορεί να το τρέξει με PT , αλλά να καταλάβετε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών που μπορούν να τρέξουν RT στα παιχνίδια δεν έχουν δυνατές κάρτες όπως 5-10 άτομα εδώ στο forum.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Aten-Ra said:

Δεν με ενδιαφέρει το ποιος φταίει, αυτό που βλέπω είναι ότι σύμφωνα με τα τελευταία νούμερα, το 80% και παραπάνω από όλους τους χρήστες που έχουν κάρτες με Hardware RT δεν μπορούν να τρέξουν το παιχνίδι σε 1080p με RT , καλά το PT δεν το αναφέρω καν. Ωραίο όποιος έχει κάρτα που μπορεί να το τρέξει με RT και ακόμα καλύτερα όποιος έχει κάρτα που μπορεί να το τρέξει με PT αλλά να καταλάβετε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών που μπορούν να τρέξουν RT στα παιχνίδια δεν έχουν δυνατές κάρτες όπως 5-10 άτομα εδώ στο forum.

Και τι σημασια έχει αυτό που λες? Τα Ultra settings δεν φτιανχονται για αυτόν που έχει entry level καρτα 3ετιας+. Άμα ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν medium και low, αφού και οι παμπαλαιες κάρτες τρέχουν σε Ultra. 

Το starfield πόσο % μπορεί να παίξει σε Ultra? Στο immortals of avernum? Ειναι εντελώς παράλογο αυτό που πας να υποστηρίξεις. 

 

Το 80% των χρηστών του steam παίζει να είναι κάτω από τα minimum specs του starfield btw.. Προφανώς το παιχνίδι δεν φτιάχτηκε για να παίζεις με την intel igpu του i3. Και? 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο CP77 μπορείς να βάλεις RT Reflections ON και RT Lighting Medium που δίνει Global Illumination και θα έχεις καλύτερα visuals από το raster, και προφανώς είναι λιγότερο βαρύ από RT Ultra. Και μπορείς να παίξεις και με τα raster settings λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Στο CP77 μπορείς να βάλεις RT Reflections ON και RT Lighting Medium που δίνει Global Illumination και θα έχεις καλύτερα visuals από το raster, και προφανώς είναι λιγότερο βαρύ από RT Ultra. Και μπορείς να παίξεις και με τα raster settings λίγο.

Εγώ δεν διαφωνώ, αλλά όταν ανέβασα RT με την 6700 με κάποια εφέ κλειστά  μου την ύπατε ότι έτσι σας κοροϊδεύω και δεν είναι RT.

Απλά το αναφέρω γιατί έγινε πρόσφατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aten-Ra said:

Εγώ δεν διαφωνώ, αλλά όταν ανέβασα RT με την 6700 με κάποια εφέ κλειστά  μου την ύπατε ότι έτσι σας κοροϊδεύω και δεν είναι RT.

Απλά το αναφέρω γιατί έγινε πρόσφατα.

Ναι γιατί ανέβαζες "rt" σε 540p και πάλι ήσουν στα 30 fps. Καμία σχέση με το 1080p native Ultra rt πινακάκι που ανέβασες τώρα. 

 

Αλλά πάλι ρωτάω, που θες να καταλήξεις? Ότι πρέπει να βγαίνουν παιχνίδια που όλες οι κάρτες θα μπορούν να παίξουν σε Ultra? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...