Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρτάρα η 4070 τι συζητάμε. Σύμφωνα με techpowerup τελικά είναι στα ίδια με 7700xt, μάλλον για να μην την αδικήσω είναι 1-2-3 fps πάνω σε native raster η 4070 σε cyberpunk. Την έσκισε την 7700xt στο συγκεκριμένο. Η καρτάρα 4070. Την «μισή κάρτα» 7700xt. Που σήμερα την 7700xt την βρίσκεις 458 ευρώ. Και την 4070 την βρίσκεις 580-590 ευρώ. Ελλάδα. Την καρτάρα. 😂😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα στο site έχει τις λεπτομέρειες σχετικά με τις ρυθμίσεις.

https://www.techpowerup.com/review/cyberpunk-2077-phantom-liberty-benchmark-test-performance-analysis/3.html

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, just_a_dude said:

Το techpowerup ξέρουμε πως τεστάρει; Στο in game benchmark ή custom scene? Για να δοκιμάσω και εγώ στην δικιά μου να δούμε.

Σε low τέσταρε, μη ξεχάσεις. Εε σορρυ εννοώ "ultra" 😂

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)



Bγήκε optimized guide. Στο 15:20 "Ray traced reflections have the biggest impact on visual quality, this significantly  transforms the visuals of the game, make it look better and more accurate"

Όταν λέω εγώ τα "ultra" είναι medium, χαριστικά το λέω. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Το techpowerup ξέρουμε πως τεστάρει; Στο in game benchmark ή custom scene? Για να δοκιμάσω και εγώ στην δικιά μου να δούμε.

συνηθως γραφει custom scene πανω στα γραφημματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 hours ago, just_a_dude said:

Άμα είναι custom scene άντε βγάλε άκρη. Αφού έχει in game benchmark γιατι δεν τεσταρουν με αυτο...

Για να μην φανεί η αλήθεια βρε σύ. Ότι δηλαδή η 4070 σαρώνει την 7800xt 1440p native raster. Κοκκινοφρουροί πληρωμένοι.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για να μην φανεί η αλήθεια βρε σύ. Ότι δηλαδή η 4070 σαρώνει την 7800xt 1440p native raster. Κοκκινοφρουροί πληρωμένοι.😉

Όχι εντάξει δεν το λέω γι' αυτό, απλά αν ήταν στο benchmark θα μπορούσα να το τεστάρω και στην δικιά μου να δούμε. Τώρα την custom scene δεν ξέρω ποια είναι. Πάντως (στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον) τα αποτελέσματα του in game benchmark στο CP77 αντιστοιχούν με τα fps που βλέπω στο κανονικό παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Όχι εντάξει δεν το λέω γι' αυτό, απλά αν ήταν στο benchmark θα μπορούσα να το τεστάρω και στην δικιά μου να δούμε. Τώρα την custom scene δεν ξέρω ποια είναι. Πάντως (στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον) τα αποτελέσματα του in game benchmark στο CP77 αντιστοιχούν με τα fps που βλέπω στο κανονικό παιχνίδι.

Το ξέρω βρε σύ και έχεις δίκιο απόλυτο σε αυτό. Χαβαλέ να κάνουμε κουβέντα να γίνει. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Καρτάρα η 4070 τι συζητάμε. Σύμφωνα με techpowerup τελικά είναι στα ίδια με 7700xt, μάλλον για να μην την αδικήσω είναι 1-2-3 fps πάνω σε native raster η 4070 σε cyberpunk. Την έσκισε την 7700xt στο συγκεκριμένο. Η καρτάρα 4070. Την «μισή κάρτα» 7700xt. Που σήμερα την 7700xt την βρίσκεις 458 ευρώ. Και την 4070 την βρίσκεις 580-590 ευρώ. Ελλάδα. Την καρτάρα. 😂😉

Στα ιδια δεν ειναι με 7700xt ειναι πιο πανω(8 πανω απο 7700xt και 6 κατω απο 7800xt) αλλα ας πουμε οτι ειναι ακομα και πιο κατω απο 7700xt.
Γιατι να παιξει Raster ;
 

Spoiler

Screenshot_11.jpg



Αυτος με τη 4070 θα παιξει με Ray Tracing DLSS και αν εχει κεφια βαζει και FG.
Eτσι θα εχει καλυτερα γραφικα και θα περασει(χωρις FG) και την 7900XTX που εχει τα διπλασια χρηματα.

 

Spoiler

Screenshot_12.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στα ιδια δεν ειναι με 7700xt ειναι πιο πανω(8 πανω απο 7700xt και 6 κατω απο 7800xt) αλλα ας πουμε οτι ειναι ακομα και πιο κατω απο 7700xt.
Γιατι να παιξει Raster ;
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_11.jpg



Αυτος με τη 4070 θα παιξει με Ray Tracing DLSS και αν εχει κεφια βαζει και FG.
Eτσι θα εχει καλυτερα γραφικα και θα περασει(χωρις FG) και την 7900XTX που εχει τα διπλασια χρηματα.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_12.jpg

 

Άντε μαζί σου δεν θα παίξει σκέτο raster. Σαν αποτέλεσμα αυτό το σκέτο raster που είναι τόσο κοντά στην 7700xt το βλέπεις εντάξει ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άντε μαζί σου δεν θα παίξει σκέτο raster. Σαν αποτέλεσμα αυτό το σκέτο raster που είναι τόσο κοντά στην 7700xt το βλέπεις εντάξει ας πούμε;

Θεωρητικά θα έπρεπε να είχε ~5fps παραπάνω για να ματσάρει 3080, την οποία φτάνει με rt. Ναι δεν είναι και ό,τι καλύτερο θεωρητικά πάντα από πλευράς raster (βέβαια 5 fps δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, 1 ρύθμιση ρίχνεις και τα κερδίζεις αν τα χρειάζεσαι, αλλά ναι i get your point). Πρακτικά, το ai πάλι (fg εδώ που δεν έχουν οι υπόλοιπες) saves the day.

Γενικά μιλώντας πάντως το raster θεωρώ πως δεν έχει πλεον τόσο μεγάλη σημασία. Οι μικρές διαφορές καλύπτoνται με το να ρίχνεις settings που ελάχιστη διαφορά κάνουν στο οπτικό αποτέλεσμα. Έτσι "διορθώνεις" και το θέμα με τη vram, μακάρι να μην χρειάζονταν όλα αυτά, αλλά ακόμα και έτσι είναι κάτι το διαχειρίσιμο. Αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά είναι ξαναλέω το ai. Στα βαριά παιχνίδια το fg κάνει τη διαφορά και ειδικά σε cpu bound παιχνίδια και φυσικά το dlss είναι σαφώς ανώτερο από fsr. Σε πιο ελαφριά παιχνίδια το dldsr κάνει παπάδες οπτικά μιλώντας πάντα και σίγουρα μεγαλύτερη απ' το να ρίξεις μερικά settings. Εκεί κερδίζει το παιχνίδι για μένα η nvidia.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, chrisde said:

Θεωρητικά θα έπρεπε να είχε ~5fps παραπάνω για να ματσάρει 3080, την οποία φτάνει με rt. Ναι δεν είναι και ό,τι καλύτερο θεωρητικά πάντα από πλευράς raster (βέβαια 5 fps δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, 1 ρύθμιση ρίχνεις και τα κερδίζεις αν τα χρειάζεσαι, αλλά ναι i get your point). Πρακτικά, το ai πάλι (fg εδώ που δεν έχουν οι υπόλοιπες) saves the day.

Γενικά μιλώντας πάντως το raster θεωρώ πως δεν έχει πλεον τόσο μεγάλη σημασία. Οι μικρές διαφορές καλύπτoνται με το να ρίχνεις settings που ελάχιστη διαφορά κάνουν στο οπτικό αποτέλεσμα. Έτσι "διορθώνεις" και το θέμα με τη vram, μακάρι να μην χρειάζονταν όλα αυτά, αλλά ακόμα και έτσι είναι κάτι το διαχειρίσιμο. Αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά είναι ξαναλέω το ai. Στα βαριά παιχνίδια το fg κάνει τη διαφορά και ειδικά σε cpu bound παιχνίδια και φυσικά το dlss είναι σαφώς ανώτερο από fsr. Σε πιο ελαφριά παιχνίδια το dldsr κάνει παπάδες οπτικά μιλώντας πάντα και σίγουρα μεγαλύτερη απ' το να ρίξεις μερικά settings. Εκεί κερδίζει το παιχνίδι για μένα η nvidia.

Noμίζω δεν υπάρχει κοινός παρανομαστής μεταξύ amd και nvidia user. Και πίσω από την rx570 να ήταν η 4070 σε raster δεν έχει καμία σημασία, δεν υπάρχει ένας άνθρωπος που έχει κάρτα που μπορεί να τρέξει RT και θα κάτσε να παίξει το cyberpunk σε raster. Δεν ξέρω καν γιατί συζητάμε κάτι τέτοιο 5-10 σελίδες. Βασικά ξέρω :P 

Θυμάμαι έναν φίλο μου πριν καμιά 10αριά χρόνια που είχε "ανακαλύψει" πως αμά αποσυνδέσει το ποντίκι του (corsair) μαζί με το software icue κέρδιζε 15-20 fps στην dota 2. Οκ, καλή φάση, αλλά δεν θα παίξεις dota 2 χωρίς ποντίκι, οπότε ποιό το νόημα? 

Ας σηκώσει το χέρι του όποιος nvidia user πήγε στα review να δεί πώς τα πάει η κάρτα του με κλειστό RT. Παίζει να μην υπάρχει ούτε 1 (εννοώ με καινούργιες κάρτες, όχι 1060). Τόσα χρόνια το έχω το παιχνίδι, δεν είχα ιδέα πόσο καλά η άσχημα πάει η 3060ti, η 3090 και η 4090 σε raster που έχω. Δεν με απασχόλησε ποτέ. Ξαφνικά έγινε σημείο αναφοράς, και όχι τίποτα άλλο, αλλά τις ίδιες διαφορές έχει η 4070 με την 7800xt που έχουν και στα άλλα παιχνίδια. 10% είναι σε 1440p, χοντρικά όσο και ο μέσος όρος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι, στο μόνο game που δεν έχω βάλει RT μέχρι στιγμής, 3 μήνες που έχω την κάρτα, είναι το Χωριό επειδή λόγω της 1/4 ανάλυσης δείχνουν άθλια τα reflections. Σίγουρα πάντως στο CP77 σε σκέτο raster οι AMD είναι μπροστά αλλά αυτό ενδιαφέρει μόνο όσους έχουν AMD. Σε καινούργια nvidia δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις με RT OFF, ειδικά στο συγκεκριμένο game που κάνει τόσο διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...