Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ δεν μιλάω για συγκεκριμένο παιχνίδι απλά θέλω να τονίσω την αξία του DLSS έναντι του FSR. Τώρα αν ο άλλος έχει μυωπία να βάλει γυαλιά, και εγώ φοράω γυαλιά. Δεν είναι εκεί το θέμα. Το DLSS είναι καθολικά καλύτερο απ΄το FSR και όταν θα χρειαστεί να το ανοίξεις ακόμη και σε games χωρίς RT (γιατί ήδη υπάρχουν μερικά) εκεί θα έχεις καλύτερη ποιότητα από native. Ναι θα μου πεις μπορείς να ρίξεις settings. Αν όμως δεν φτάνουν ούτε τα high; Κάποια στιγμή έτσι όπως βγαίνουν τα games θα χρειαστεί το upscaling.

Κάτσε ρε σύ. Το θέμα είναι δηλαδή ότι όπου θες ανοίγεις dlss. Και fsr ανοίγεις όπου θες τι ακριβώς λέμε; Ας είναι καλύτερο το dlss, αν είναι να βοηθήσει σε frames την κάρτα και δεν παίζεται αλλιώς το παιχνίδι θα ανοίξει ο άλλος fsr ή θα ρίξει details.

Δηλαδη  πως δικαιολογείς μονίμως το να παίζεις με high textures εσυ όπου δεν σε παίρνει σε vram, έτσι μπορεί ο άλλος να δικαιολογεί το να παίξει με fsr ή με high details.

Πως θα γίνει κάνουμε λες και η amd δεν έχει καν επιλογή για upscaling ή για να ρίξει σε high τα details. Λες και το ultra σε σχέση με το high details έχουν τρελή διαφορά στα περισσότερα παιχνίδια. Δεν γίνεται να θεωρείς ότι τα high textures σε σχέση με ultra δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά και να πιστεύεις ότι τα high details σε σχέση με ultra έχουν, και ότι θα γίνει κάτι τρομερό αν ρίξει κάποιος details.

Τέλος υπάρχει πιθανότητα το fsr3 να είναι αξιόλογο. Επίσης αν κρίνουμε από την προϊστορία είναι πολύ πολύ πιο πιθανό η 7800xt να πάρει κανονικά και fsr4 και 5 κλπ παρά να πάρει η 4070 dlss4 ας πούμε. Όχι;;;;;

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Tambas91 said:

τις 2 τελευταίες ok μπορώ να τις χωνέψω... τις από πάνω όμως έχει μετατρέψει 3 ανδρείκελα σε ανθρώπους όντως μονο γι αυτό είναι εκπληκτικό (δε τρολαρω)

Ισχύει. Μέχρι πριν λίγους μήνες η όλη φάση RT/DLSS κλπ δεν μου έκανε αίσθηση.

Με τη σειρά 40ΧΧ, τα visuals ανεβαίνουν πραγματικά σκαλοπάτι σε σχέση με όλα τα άλλα.

Από fake-frames φτάσαμε σε κάτι πραγματικά next-gen και ψιλοκλαίω την 3090μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Aris-leme said:

Τώρα από τις φωτό του χεραλντ αν πω ότι δε μ αρέσει θα με πουν τρελό. Πολύ φωτεινά όλα. Οκ στο παιχνίδι μπορεί να είναι αλλιώς σχολιάζω μόνο για τις συγκεκριμένες.

Μια φωτεινή σκηνή θα είναι πιο φωτεινή με rt και μια σκοτεινή πιο σκοτεινή. Δες καλά τις εικόνες με τους 3 τυπαδες ας πούμε, χωρίς το rt είναι παντελώς flat η εικόνα, ο φωτισμός είναι ο ίδιος παντού. Μοιάζει με Playstation 3 η φάση. Με το rt μεταμορφώνει εντελώς η σκηνή. 

Το θεμα δεν είναι ποια από τις 2 εικόνες προτιμάς, το θέμα είναι τι μπορείς να πετύχεις με το rt που δεν μπορείς χωρίς το rt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Tambas91 said:

γιατί τον λέτε jebaited ? :P 

Γιατί είναι τρόμπας. Στην γενιά που η κορυφαία κάρτα του έπαιζε μπάλα με την 2060S έκανε αυτό

 

https://arstechnica.com/gaming/2019/07/amd-says-nvidia-fell-for-its-pricing-trap/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

γιατί τον λέτε jebaited ? :P 

Γιατί το έγραψε στο twitter ότι και καλά ''ξεγέλασε'' τον πέτσινο λανσάροντας την 5700 με μεγαλύτερο price tag ενώ λίγο μετά έκανε price drop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 'τσάκαλος'' των Zen είναι ο Jim Keller ο οποίος ήταν στην Intel, πήγε στην AMD και τώρα είναι CEO σε μια εταιρεία που ασχολείται με το AI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...