Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρτε ότι κάρτα θέλετε ....δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή σε αυτό το range.....κάπου χάνει ο ένας κάπου ο άλλος ..όποια κριτήρια βάζει προτεραιότητα κάποιος αγοράζει αντίστοιχα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εντάξει - πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις όταν κάποιος σου λέει "παίζω το Χ παιχνίδι σε ULTRA". 

Εγώ καταλαβαίνω, μέγιστο preset γραφικών. Αυτά εννοώ ultra. 

το Χ παιχνίδι που αναφέρεσαι είναι μόνο το CP2077 καθώς μόνο αυτό εχει το RT σαν linear progression σε σχέση με τα "κανονικά" preset γραφικών. οπότε λες το 1 game σαν κανόνα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Bασικά έτσι που το γράφιες μου άνοιξες τα μάτια. Όντως αν έχεις amd, το "ultra" είναι για σένα το μέγιστο, αφού τα υπόλοιπα από πάνω είναι unplayable. Για τον κάτοχο nvidia κάρτας το "ultra" είναι το αντίστοιχο του low. Όλοι δίκιο έχουμε στην προκειμένη περίπτωση

Σε πόσα παιχνίδια όμως είναι έτσι  ρε συ herald  από την αλλη..?Μπορεί ο άλλος να είναι διατεθειμένος να τα θυσιάσει για να πάρει την κάρτα/εταιρία  που γουστάρει.Δε το βλέπω έτσι εγώ άλλα το κατανοώ.Παντως ναι αν είσαι από αυτούς που φτιάχνουν pc για να καουν μεταξύ άλλον έντονα και με cyberpunk τότε ναι κοιτάς μόνο  nvidia.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, geomrk said:

το Χ παιχνίδι που αναφέρεσαι είναι μόνο το CP2077 καθώς μόνο αυτό εχει το RT σαν linear progression σε σχέση με τα "κανονικά" preset γραφικών. οπότε λες το 1 game σαν κανόνα 

Εσύ έχεις κολλήσει στο τυπικό του θέματος και δεν κοιτάς την ουσία. Η ουσία είνια όταν πας να τρέξεις το παιχνίδι με γραφικά καλύτερα απτό υποτιθέμενο "ultra" κάποιες κάρτες μας χαιρετάνε. Οπότε αγνοείς τελείως τα αποτελέσματα σε αυτά και πας 5 σκάλες στο και καλά "ultra". 

1 minute ago, niko13 said:

Σε πόσα παιχνίδια όμως ρε συ herald  από την αλλη..?Μπορεί ο άλλος να είναι διατεθειμένος να τα θυσιάσει για να πάρει την κάρτα/εταιρία  που γουστάρει.Δε το βλέπω έτσι εγώ άλλα το κατανοώ.Παντως ναι αν είσαι από αυτούς που φτιάχνουν pc για να καουν μεταξύ άλλον έντονα και με cyberpunk τότε ναι κοιτάς μόνο  nvidia.

Εγώ για το συγκεκριμένο παιχνίδι μιλάω μιας και σε αυτό ανέβηκαν πινακάκια. Στον φίλο μου τον akoinonito την 7800xt πρότεινα, αφού δεν τον ενδιαφέρει το RT. 

Aπλά σήμερα σε αυτά τα παιχνίδια τα max settings είναι με το RT ανοιχτό, τώρα να κάθομαστε να κοιτάμε τα υπόλοιπα επειδή ο developer τα ονόμασε "ultra" για να μην πάθουν παροξυσμό μερικοί το θεωρώ αστείο. Δηλαδή αν η CDPR είχε ονομάσει το ultra "medium" θα άλλαζε η ουσία αυτών που γράφω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι τελευταιο θα πω εγω γιατι δεν εχει καν νοημα ο καθενας εχει παρει ηδη την αποφαση του. Κανεις δεν αμφισβητει το ποσο καλο ειναι το RT,ή πιο σωστα το potential που εχει(δεν πιανω PT γιατι αυτο θελει 4080 τουλαχιστον). Αυτο που λεμε ειναι οτι οταν θες να ξοδεψεις 500 ευρω και ΔΕΝ εχεις μοναδικο κριτηριο το cyberpunk σαν παιχνιδι τοτε ειναι ΟΚ να μην ψωνισεις με κριτηριο το RT γιατι δεν εχει ή δεν θα καταλαβεις τοσο την διαφορα. Π.χ αμα παιζεις online games και θες ultra αλλα δεν θες latency απτο dlss ή θες fps(οπου παλι θες δυνατη καρτα εκει) ΔΕΝ σε νοιαζει το RT τοσο. Ακομα ειναι case by case το RT και δεν ισχυει οτι ΚΑΘΟΛΙΚΑ ειναι worth να δωσεις 100 ευρω π.χ παραπανω ΜΟΝΟ για αυτο. Αν συνεχισουν ετσι οπως εχουν τα πραγματα με την AMD να τρολαρει και Nvidia να συνεχιζει να παιζει μονη της μπαλα στη τεχνολογια αυτη τοτε η επομενη γενια ειναι μονοδρομος γιατι προς τα εκει παει η φαση. Οταν δηλαδη οι επομενες mid καρτες εχουν επιδοσεις 4080 τοτε ναι,που θα εχει βελτιωθει κ η τεχνολογια

Επεξ/σία από geomrk
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, niko13 είπε

Σε πόσα παιχνίδια όμως ρε συ herald  από την αλλη..?Μπορεί ο άλλος να είναι διατεθειμένος να τα θυσιάσει για να πάρει την κάρτα/εταιρία  που γουστάρει.Δε το βλέπω έτσι εγώ άλλα το κατανοώ.Παντως ναι αν είσαι από αυτούς που φτιάχνουν pc για να καουν μεταξύ άλλον έντονα και με cyberpunk τότε ναι κοιτάς μόνο  nvidia.

Και ο αντίλογος είναι σε πόσα games δεν φτάνουν τα 12GB; Εγώ με την 4070 έχω παίξει τα DLC του Control και του Exodus που τα είχα αφήσει για να τα παίξω με RT, ξεκίνησα καινούργιο play-through στο CP77 με το 2.0 update, θα παίξω το Liberty, το AW2. Μόνο αυτά είναι καμιά 200 ώρες. Οπότε πραγματικά είναι τι ζητάει ο καθένας και τι παιχνίδια θα παίξει, παίρνει και την ανάλογη κάρτα.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, geomrk είπε

Κατι τελευταιο θα πω εγω γιατι δεν εχει καν νοημα ο καθενας εχει παρει ηδη την αποφαση του. Κανεις δεν αμφισβητει το ποσο καλο ειναι το RT,ή πιο σωστα το potential που εχει(δεν πιανω PT γιατι αυτο θελει 4080 τουλαχιστον). Αυτο που λεμε ειναι οτι οταν θες να ξοδεψεις 500 ευρω και ΔΕΝ εχεις μοναδικο κριτηριο το cyberpunk σαν παιχνιδι τοτε ειναι ΟΚ να μην ψωνισεις με κριτηριο το RT γιατι δεν εχει ή δεν θα καταλαβεις τοσο την διαφορα. Π.χ αμα παιζεις online games και θες ultra αλλα δεν θες latency απτο dlss ή θες fps(οπου παλι θες δυνατη καρτα εκει) ΔΕΝ σε νοιαζει το RT τοσο. Ακομα ειναι case by case το RT και δεν ισχυει οτι ΚΑΘΟΛΙΚΑ ειναι worth να δωσεις 100 ευρω π.χ παραπανω ΜΟΝΟ για αυτο. Αν συνεχισουν ετσι οπως εχουν τα πραγματα με την AMD να τρολαρει και Nvidia να συνεχιζει να παιζει μονη της μπαλα στη τεχνολογια αυτη τοτε η επομενη γενια ειναι μονοδρομος γιατι προς τα εκει παει η φαση. Οταν δηλαδη οι επομενες mid καρτες εχουν επιδοσεις 4080 τοτε ναι,που θα εχει βελτιωθει κ η τεχνολογια

Ναι ρε έτσι είναι ότι γουστάρει ο καθένας και εδώ να γίνεται κουβέντα όσο μπορούμε αντικειμενικά.Δεν χρειάζεται ότι πήρε ο καθένας μας ντε κ καλά να είναι το καλύτερο.

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Εσύ έχεις κολλήσει στο τυπικό του θέματος και δεν κοιτάς την ουσία. Η ουσία είνια όταν πας να τρέξεις το παιχνίδι με γραφικά καλύτερα απτό υποτιθέμενο "ultra" κάποιες κάρτες μας χαιρετάνε. Οπότε αγνοείς τελείως τα αποτελέσματα σε αυτά και πας 5 σκάλες στο και καλά "ultra". 

Εγώ για το συγκεκριμένο παιχνίδι μιλάω μιας και σε αυτό ανέβηκαν πινακάκια. Στον φίλο μου τον akoinonito την 7800xt πρότεινα, αφού δεν τον ενδιαφέρει το RT. 

Aπλά σήμερα σε αυτά τα παιχνίδια τα max settings είναι με το RT ανοιχτό, τώρα να κάθομαστε να κοιτάμε τα υπόλοιπα επειδή ο developer τα ονόμασε "ultra" για να μην πάθουν παροξυσμό μερικοί το θεωρώ αστείο. Δηλαδή αν η CDPR είχε ονομάσει το ultra "medium" θα άλλαζε η ουσία αυτών που γράφω? 

Έχεις δίκιο σου το είπα από την αρχή για αυτό το παιχνιδι αλλά καταλαβαίνω και πως το βλέπει ένας που δεν τον απασχολεί το rt όπως ο akoinonitos.Που στην τελική το καταλαβαίνεις κ εσύ που του πρότεινες 7800.Το point σου το έχεις εννοείται και με το παραπάνω ,όπως και ο άλλος που λέει εγώ παίζω raster ultra έχει το δικό του.

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και ο αντίλογος είναι σε πόσα games δεν φτάνουν τα 12GB; Εγώ με την 4070 έχω παίξει τα DLC του Control και του Exodus που τα είχα αφήσει για να τα παίξω με RT, καινούργιο play-through στο CP77 με το 2.0 update, ΤΟ Liberty, το AW2. Μόνο αυτά είναι καμιά 200 ώρες. Οπότε πραγματικά είναι τι ζητάει ο καθένας και τι παιχνίδια θα παίξει παίρνει και την ανάλογη κάρτα.

Κ εμένα το σενάριο 12gb/1440p  δεν μου φαίνεται καταστροφικό για το προσεχές μέλλον.Αλλος σου λέει ας φυλάω τον π@π@ μου.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, niko13 είπε

Κ εμένα το σενάριο 12gb/1440p  δεν μου φαίνεται καταστροφικό για το προσεχές μέλλον.Αλλος σου λέει ας φυλάω τον π@π@ μου..

Και το θέμα είναι πόσο παραπάνω από 12 θα χρειαστεί, αν χρειαστεί. Γιατί αν είναι 13, τότε ανοίγω DLSS Q και πέφτει κάτω από 12 (εκτός αν είμαι άτυχος και πέσω σε game με κακή υλοποίηση DLSS). Αν είναι όμως 14-15 εκεί θέλει να ρίξεις textures πιθανώς. Τι διαφορά θα έχει όμως στα visuals τα ultra vs high textures?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, niko13 said:

Έχεις δίκιο σου το είπα από την αρχή για αυτό το παιχνιδι αλλά καταλαβαίνω και πως το βλέπει ένας που δεν τον απασχολεί το rt όπως ο akoinonitos.Που στην τελική το καταλαβαίνεις κ εσύ που του πρότεινες 7800.Το point σου το έχεις όπως και ο άλλος που λέει εγώ παίζω raster ultra έχει το δικό του.

Ναί μωρέ, καταλαβαινόμαστε, απλά μου φάνηκε αστείο να κάνουμε σημαία τις επιδόσεις σε ένα παιχνίδι με τα γραφικά 13 κλικ κάτω απτό max. 
 

Ότι κάρτα και να έχεις, φαντάζομαι το πρώτο που κοιτάς είναι πώς τα πάει στο Χ παιχνίδι με τα max settings. Τα κάτω απτό max settings τα κοιτάς αν η κάρτα που έχεις δεν τραβάει σε max. Θα ήθελα να ξέρω ποιός έχει την επιλογή να παίξει με τα settings στο max cybeprunk αλλά θα το βάλει στο "ultra". Έναν να πετύχω :P 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα ήθελα να ξέρω ποιός έχει την επιλογή να παίξει με τα settings στο max cybeprunk αλλά θα το βάλει στο "ultra". Έναν να πετύχω :P 

Κάποιος που μετα απο μια βδομαδα που θα τερματισει,δεν θα συνεχισει να παιζει cyberpunk για το υπολοιπο της κατοχης της εκαστοτε καρτας  :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

 

 

9 λεπτά πριν, Herald είπε

 

 

13 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και το θέμα είναι πόσο παραπάνω από 12 θα χρειαστεί, αν χρειαστεί. Γιατί αν είναι 13, τότε ανοίγω DLSS Q και πέφτει κάτω από 12 (εκτός αν είμαι άτυχος και πέσω σε game με κακή υλοποίηση DLSS). Αν είναι όμως 14-15 εκεί θέλει να ρίξεις textures πιθανώς. Τι διαφορά θα έχει όμως στα visuals τα ultra vs high textures?

Μόνο καλό θα σου κάνει😁..Θα αποφύγεις τα ηλίθια launch.Στο μυαλό μου άντε να ζοριστεις σε τίποτα unoptimized games στο launch και μόλις στρώσουν θα είσαι μια χαρά.Απο τη στιγμή που το γαϊδούρι το cyberpunk έχει τις απαιτήσεις που έχει σε vram για αυτό το οπτικό αποτέλεσμα  ,όταν θα έρθουν games που θα θέλουν παραπάνω θα σε έχει αφήσει ο πυρήνας πιο πριν.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, geomrk said:

Κάποιος που μετα απο μια βδομαδα που θα τερματισει,δεν θα συνεχισει να παιζει cyberpunk για το υπολοιπο της κατοχης της εκαστοτε καρτας  :P 

Ναί, συζητάμε τώρα για την βδομάδα που θα κάτσεις να παίξεις όμως. 

Γιατί και τα 20 fps που είναι πάνω σε raster δεν θα σε νοιάζουν αφού το τερματίσεις , πριν θα σε νοιάζουν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Αν το 1440p native που ρίχνει +20fps στην 4070 το εξισώνεις με το 720p native είσαι άρχοντας. Καλά εδώ ο άλλος λέει είναι λίγο μπροστά σε raster στο συγκεκριμένο. Τα 20 fps σε 1440p είναι «λίγο μπροστά». Που της ρίχνει στο cyberpunk και η 7700xt όντας 150+ ευρώ πιο φθηνή. Τι να λέμε μετά.👍

Για βάλε μια dlss 2 και dlss 3 να δεις που πάει η διαφορά MΕ/η χωρίς RT.

Όταν σου λέω εγώ ότι από την 2060 πας να δικαιολογησεις τα πάντα για τις σημερινές.

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Και 100 μπροστά να είναι σε native raster η amd κανείς δεν παίζει σκέτο raster. Γιατί έτσι. Εσύ τι θες τώρα; Θα μας πεις τι παίζουν όλοι; Εμείς δεν ξέρουμε; Μου έλεγαν μην μπλέξεις αλλά δεν άκουγα. Καλώς ήρθες!😂😂😂😉

Άλλαξε πλευρό, βλέπεις όνειρο.

2 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Τα 20 πανω νατιβ είναι λίγο, τα 10 κάτω σε ΡΤ είναι το χάος διαφορά

Dlss 3.5 και Fg και έλα πες μας που είναι η διαφορά. Με η χωρίς RT.

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Ναι βρε παιδιά όμως ένας με 4070 θα ανοίξει RT και θα παίξει με καλύτερα visuals. Προφανώς αν τον νοιάζει το RT.

Δε μας νοιάζουν τα καλύτερα visuals, ούτε τα fake frames μέχρι να βγει το dlss3.

Επεξ/σία από Armoral
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Για βάλε μια dlss 2 και dlss 3 να δεις που πάει η διαφορά MΕ/η χωρίς RT.

Όταν σου λέω εγώ ότι από την 2060 πας να δικαιολογησεις τα πάντα για τις σημερινές.

Άλλαξε πλευρό, βλέπεις όνειρο.

Εγώ δεν έχω να δικαιολογήσω τίποτα. Αυτό με την 2060 που πετάξατε ότι χάνει rt οποίος προτιμάει 6600 το λύσαμε, αφού γέλασαν τα τσιμέντα πρώτα. Παίξε εσυ με 2060 σε rt να γουστάρεις.

Παει αυτό. Και ο άλλος που έχει amd μπορεί να ανοίξει fsr και να παίξει δεν λέει κάτι αυτό με το dlss για την raster σε native απόδοση της κάρτας. Πάλι στα άσχετα με την μπάλα έξω λοιπόν.

Για τα όνειρα απευθυνσου στην «εκκλησία». Καλά θα το πάτε εκεί. Έλα σε παρακαλώ.😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...