Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

θα το παιξεις και θα δεις ,μπορει να σου αρεσει

 

Παίξε εσυ σε raster “medium” πρώτα να μας πεις αν είναι ultra ή medium. Σβουριχτός κόκκινος θα γίνεις.Και μιας και κοκκίνισε το pc σου ξέρεις κανένα mod αν υπάρχει για fsr σε dos2 να το βάλω σε fsr performance να γουστάρω με την 570 μου μπας και γλιτώσω 600άρα;;;😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα είναι medium, βρίσκονται ΑΚΡΙΒΩΣ στην μέση στα presets 

Δεν είναι. Τα υπόλοιπα preset μετά το Ουλτρα έχουν Ray Tracing. Καμία σχέση με αυτό που λες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βρε συ όταν δεν συμφέρει είναι παραπλανητικό. Όταν ο άλλος έβαλε όλα τα παιχνίδια με rt στην σύγκριση ήταν και εκεί παραπλανητικό. Γενικά όταν δεν είναι έτσι όπως θελουμε είναι παραπλανητικό. Ε δεν πάει έτσι. Λάστιχο το έχουν κάνει. Είναι πίσω σε raster από μια καρτα που έχει βρεθεί και Ελλάδα πάνω από 100-120 ευρώ κάτω (7700xt). Τραγικό αποτέλεσμα είναι ή όχι; Είναι. Τα υπόλοιπα με τα παραπλανητικά ας τα αφήσουμε. Τα ίδια και το Starfield που επίσης τρώνε ξύλο οι Nvidia σε native raster. Χάλια παιχνίδι, unoptimised, amd sponsored κλπ. Δεν γίνεται να βάζουμε βγάζουμε παιχνίδια και ρυθμίσεις για να βολέψουν.

Σου εξήγησα πως δεν θα παίξουν ποτέ με τα ίδια settings για αυτό είπα το γράφημα παραπλανητικό.Το προβάδισμα σε raster της 7800xt δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.Απο την άλλη προσπαθώ να σου πω ,πως με το ai κομμάτι που δίνει η nvidia  σε τόσο βαριά games το raster δεν θα είναι το setting που θα επιλέξει ο εκάστοτε κατοχος.Προσωπικα δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ,τη γνώμη μου λέω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, aetos1988 said:

Δεν είναι. Τα υπόλοιπα preset μετά το Ουλτρα έχουν Ray Tracing. Καμία σχέση με αυτό που λες. 

Βρε άνθρωπε του θεού, ultra στα παιχνίδια ονόμαζεται το preset που σου δίνει το μέγιστο οπτικό αποτέλεσμα. Το ultra στο cyberpunk σου δίνει το 5ο οπτικό αποτέλεσμα. 

Αμά φτιάξω εγώ ένα παιχνίδι που το μέγιστο θα λέγεται Low σε low θα παίζεις, γιατί σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν είναι το θέμα η ονομασία του preset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, niko13 είπε

Σου εξήγησα πως δεν θα παίξουν ποτέ με τα ίδια settings για αυτό είπα το γράφημα παραπλανητικό.Το προβάδισμα σε raster της 7800xt δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.Απο την άλλη προσπαθώ να σου πω ,πως με το ai κομμάτι που δίνει η nvidia  σε τόσο βαριά games το raster δεν θα είναι το setting που θα επιλέξει ο εκάστοτε κατοχος.Προσωπικα δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ,τη γνώμη μου λέω.

Από την άλλη όμως είναι παραπλανητική μονιμως η σύγκριση με rt on , γιατί ένας με amd αφού δεν έχει καλούς πυρήνες rt δεν θα ανοίξει ποτέ και θα παίξει μια χαρά ultra raster το παιχνίδι; Γιατί ακούμε αστειότητες (μην τις χαρακτηρίσω αλλιώς) για μισές κάρτες 7800xt κλπ. Η 1/3 καρτα (για να μιλήσω στον ίδιο τόνο) 7700xt είναι μπροστά από την καρτάρα 4070. Μπροστά. Από την 4070. Η μια όμως καρτάρα η άλλη μισή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Βρε άνθρωπε του θεού, ultra στα παιχνίδια ονόμαζεται το preset που σου δίνει το μέγιστο οπτικό αποτέλεσμα.

Σωστά, και μετά αν θες ενεργοποιείς και xtra καλούδια όπως το RT. Το τελευταίο, δεν είναι ακόμα στα "δεδομένα" των παιγνιδιών, για αυτό και (σχεδόν) σε όλα που υπάρχουν οι σχετικές επιλογές υπάρχει ξεχωριστός "διακόπτης" για το RT.

Εδώ, τα έβαλαν όλα μαζί στο menu και εσύ λογικά έχεις καθυστέρηση στην πτήση και βγάζεις γούστα στην αίθουσα αναμονής στο αεροδρόμιο με πράγματα που ξέρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πέτρος said:

Σωστά, και μετά αν θες ενεργοποιείς και xtra καλούδια όπως το RT. Το τελευταίο, δεν είναι ακόμα στα "δεδομένα" των παιγνιδιών, για αυτό και (σχεδόν) σε όλα που υπάρχουν οι σχετικές επιλογές υπάρχει ξεχωριστός "διακόπτης" για το RT.

Εδώ, τα έβαλαν όλα μαζί στο menu και εσύ λογικά έχεις καθυστέρηση στην πτήση και βγάζεις γούστα στην αίθουσα αναμονής στο αεροδρόμιο με πράγματα που ξέρεις.

Αυτό που ξέρω είναι ότι το μέγιστο οπτικό αποτέλεσμα ονομάζεται ultra ή very high. Στο cyberpunk αντίθετα με το σύνηθες το ultra είναι το 5ο καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα, δηλαδή ουσιαστικά medium - low. Διαφωνείς σε κάτι; Φαντάζομαι όχι, γιαυτό αρχίσατε τις προσωπικές επιθέσεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψη settings δεν είναι το μέσο παιχνίδι το cyberpunk.Ναι το ultra είναι το κανονικό ultra σε raster και αν είσαι από αυτους που δεν θα ασχοληθούν με βαρυ rt μέχρι να γίνει πιο mainstream η τεχνολογία  για σένα είναι το ultra. Από εκεί κ πέρα έχει και ένα rt κομμάτι το παιχνίδι που ανοίγει δρόμο για ακόμα καλύτερα γραφικά.Γι αυτόν τον χρήστη που κοιτάει εκει το ultra δεν είναι το top level γραφικών.Μια χαρά θα το ευχαριστηθουν και οι δυο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ αλλά τι συμπέρασμα προσπαθείτε να βγάλετε τόση ώρα????

ΠΧ ότι στο ούλτρα με ΡΤ δεν παίζει στις ΑΜΔ?? Γνωστό.Χωρίς τεχνολογίες ούτε σ αυτά τα νούμερα εκτός 4090 δεν είναι πλειμπλ. image.png.8a0ed235bc318ae7afe17d8536125749.png

Τις έχει έτοιμες η νβιντια? τις έχει.

θα τις δώσει και η ΑΜΔ? Μειμπι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, niko13 said:

Από άποψη settings δεν είναι το μέσο παιχνίδι το cyberpunk.Ναι το ultra είναι το κανονικό ultra σε raster και αν είσαι από αυτους που δεν θα ασχοληθούν με βαρυ rt μέχρι να γίνει πιο mainstream η τεχνολογία  για σένα είναι το ultra. Από εκεί κ πέρα έχει και ένα rt κομμάτι το παιχνίδι που ανοίγει δρόμο για ακόμα καλύτερα γραφικά.Γι αυτόν τον χρήστη που κοιτάει εκει το ultra δεν είναι το top level γραφικών.Μια χαρά θα το ευχαριστηθουν και οι δυο

Bασικά έτσι που το γράφιες μου άνοιξες τα μάτια. Όντως αν έχεις amd, το "ultra" είναι για σένα το μέγιστο, αφού τα υπόλοιπα από πάνω είναι unplayable. Για τον κάτοχο nvidia κάρτας το "ultra" είναι το αντίστοιχο του low. Όλοι δίκιο έχουμε στην προκειμένη περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

γιαυτό αρχίσατε τις προσωπικές επιθέσεις :P

Ναι, ναι, σου ρίξαμε τα μούτρα. Προσωπική επίθεση στη λογική και την πραγματικότητα κάνεις, με αυτό που έχεις επιλέξει τώρα να κάνεις σημαία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Πέτρος said:

Ναι, ναι, σου ρίξαμε τα μούτρα. Προσωπική επίθεση στη λογική και την πραγματικότητα κάνεις, με αυτό που έχεις επιλέξει τώρα να κάνεις σημαία.

Εντάξει - πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις όταν κάποιος σου λέει "παίζω το Χ παιχνίδι σε ULTRA". 

Εγώ καταλαβαίνω, μέγιστο preset γραφικών. Αυτά εννοώ ultra. Τώρα από εκεί και πέρα δεν με νοιάζουν οι ονομασίες, απλά εξηγώ ότι δεν θα χαιρόμουν επειδή η κάρτα μου τα πάει καλά στο 5ο κατά σειρά preset γιατί στα υπόλοιπα που δείχνουν καλύτερα ο ανταγωνιστής της κάρτας μου είναι 60% πάνω. Τόσα παιχνίδια υπάρχουν να δούμε την ανωτερότητα της 7800xt, στο Cyberpunk προσπαθείτε ρε παιδιά? Για όνομα του θεού :P 

Στο ένα παιχνίδι που τα πάει χάλια - μιλάμε για τάφο - η AMD, εκεί να την βγάλουμε και σε αυτό από πάνω

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Από την άλλη όμως είναι παραπλανητική μονιμως η σύγκριση με rt on , γιατί ένας με amd αφού δεν έχει καλούς πυρήνες rt δεν θα ανοίξει ποτέ και θα παίξει μια χαρά ultra raster το παιχνίδι; Γιατί ακούμε αστειότητες (μην τις χαρακτηρίσω αλλιώς) για μισές κάρτες 7800xt κλπ. Η 1/3 καρτα (για να μιλήσω στον ίδιο τόνο) 7700xt είναι μπροστά από την καρτάρα 4070. Μπροστά. Από την 4070. Η μια όμως καρτάρα η άλλη μισή.

Μη πιάνεσαι κ χαλιεσαι  από ένα δύο σχόλια που πολλές φορές γίνονται εν βρασμώ και με δόση υπερβολής,όταν ο άλλος θέλει να περάσει το point του.Απλα στους περισσότερους κ εγώ μέσα,φαίνεται πιο λογική επιλογή η 4070 έναντι της 7800 στις τωρινές τιμες, χωρίς να σημαίνει πως αυτό είναι το σωστό.Καθενας έχεις άλλες ανάγκες/προτεραιότητες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...