Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, niko13 said:

Δε διαφωνώ κάπου  και φαντάζομαι είναι μέσα στους περιορισμούς που θα έχει δεχθεί πως θα φάει κάποιος αν έχει κλειδώσει amd.Δεν θα παίξει games με βαρύ rt θα περιοριστεί στο raster.Δεν το είχε πριν,δεν θα το έχει κ τώρα.Δεν αισθάνεται ότι χάνει κάτι που έχει συνηθίσει ,αυτό εννοώ.

Βρε καλά όλα αυτά που λές απλά να καταλαβαίνουν και αυτοί που ανεβάζουν τα γραφήματα στο "ultra" τι μας δείχνουν. 

Θα μου πείς του άλλου του άρεσε το 1080p FSR performance, εδώ θα κολλήσει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν σχολίασσα το αν είναι μια χαρά ή όχι, λέω ότι κανείς στον πλανήτη Γή δεν θα το παίξει το παιχνίδι σε "ultra" preset εκτός αν δεν τραβάει η κάρτα του. 

Είναι το 6ο σε σειρά Preset το "Ultra". 

Δηλαδή αυτοί εδώ που χαίρονται, για να καταλάβουμε τι βιώνουμε, το έχουν δεδομένο ότι στο πραγματικό ultra δεν παίζει το απόκομα κάρτας που λέγεται 7800xt, οπότε κοιτάνε πως τα πάει στο medium. :P 

 

Τι δεν κατάλαβες απτήν φωτογραφία που ανέβασα με τα presets? Είναι 6ο κατά σειρά από την κορυφή το "ultra".

Μετά το Ultra βάζει μέσα RT. Οπότε έχουμε Ultra + Ray Tracing. Συμπέρασμα; Απλά το λες για να μετριάσεις το πλεονέκτημα που έχει η 7800 έναντι της 4070 στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε raster.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, niko13 είπε

Δε διαφωνώ κάπου  και φαντάζομαι είναι μέσα στους περιορισμούς που θα έχει δεχθεί πως θα φάει κάποιος αν έχει κλειδώσει amd.Δεν θα παίξει games με βαρύ rt θα περιοριστεί στο raster.Δεν το είχε πριν,δεν θα το έχει κ τώρα.Δεν αισθάνεται ότι χάνει κάτι που έχει συνηθίσει ,αυτό εννοώ.

Ενώ αυτός που έχει 4060ti ας πούμε σε όλα full rt θα πάει native. Τρένο. Αν θυμάμαι και η 4070 native 1440p rt τρένο το πάει το cyberpunk. Ναι…χωρίς dlss.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, aetos1988 said:

Μετά το Ultra βάζει μέσα RT. Οπότε έχουμε Ultra + Ray Tracing. Συμπέρασμα; Απλά το λες για να μετριάσεις το πλεονέκτημα που έχει η 7800 έναντι της 4070 στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε raster.

Μα πρώτος πρώτος το δήλωσα και στο δίπλα θέμα ότι έχει πλεονέκτημα. 

Απλά το πλεονέκτημα σε medium settings να το βράσω, δεν ξέρω πόσο πιό απλά να το πώ. Σε medium θα παίξεις αμά δεν τραβαέι η κάρτα σου για παραπάνω. Διαφωνείς σε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Μετά το Ultra βάζει μέσα RT. Οπότε έχουμε Ultra + Ray Tracing. Συμπέρασμα; Απλά το λες για να μετριάσεις το πλεονέκτημα που έχει η 7800 έναντι της 4070 στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε raster.

Εσύ χαλάς το αφήγημα. Γιατί; Ντροπή. Όταν ανοίγει rt το συγκεκριμένο παιχνιδιάρα, ωδή. Χωρίς rt οι λεπτομέρειες χάλια όλα αφού medium low. Με rt μπροστά η 4070, χωρίς rt μπροστά ακόμη και η 7700xt…τυχαία η λογική;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ενώ αυτός που έχει 4060ti ας πούμε σε όλα full rt θα πάει native. Τρένο. Αν θυμάμαι και η 4070 native 1440p rt τρένο το πάει το cyberpunk. Ναι…χωρίς dlss.😉

 

7 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Μετά το Ultra βάζει μέσα RT. Οπότε έχουμε Ultra + Ray Tracing. Συμπέρασμα; Απλά το λες για να μετριάσεις το πλεονέκτημα που έχει η 7800 έναντι της 4070 στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε raster.

Ρε συ το λέει γιατί είναι εν μέρη παραπλανητικό.Τι εννοώ...Αυτός που έχει 4070 δεν θα παίξει το παιχνίδι σε raster.Θα βάλει rt και dlls/fg και θα το παίξει στην τελική  με καλύτερα γραφικά.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα πρώτος πρώτος το δήλωσα και στο δίπλα θέμα ότι έχει πλεονέκτημα. 

Απλά το πλεονέκτημα σε medium settings να το βράσω, δεν ξέρω πόσο πιό απλά να το πώ. Σε medium θα παίξεις αμά δεν τραβαέι η κάρτα σου για παραπάνω. Διαφωνείς σε κάτι?

Δεν λέω ότι δεν το παραδέχεσαι λέω ότι προσπαθείς να μετριάσεις το πλεονέκτημα της 7800ΧΤ στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Εξακολουθείς να λες τα Ultra settings medium. Τι άλλο να πω. Πως να στο εξηγήσω; Μια νίκη θέλει να κάνει η άτιμη η AMD και δεν μπορεί 😁

2 λεπτά πριν, niko13 είπε

 

Ρε συ το λέει γιατί είναι εν μέρη παραπλανητικό.Τι εννοώ...Αυτός που έχει 4070 δεν θα παίξει το παιχνίδι σε raster.Θα βάλει rt και dlls/fg και θα το παίξει στην τελική  με καλύτερα γραφικά.

Ναι όμως να μην λέει τα ultra settigs ως medium

Επεξ/σία από aetos1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, aetos1988 said:

Δεν λέω ότι δεν το παραδέχεσαι λέω ότι προσπαθείς να μετριάσεις το πλεονέκτημα της 7800ΧΤ στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Εξακολουθείς να λες τα Ultra settings medium. Τι άλλο να πω. Πως να στο εξηγήσω; 

Μά όταν έχει άλλα 5 preset που είναι ΠΑΝΩ από τα ultra, πώς είναι ultra? Συνήθως ultra ονομάζεται το preset που σου δίνει τα καλύτερα γραφικά σε ένα παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο σου δίνει τα 6α καλύτερα γραφικά στο παιχνίδι. 

Αν θες να δείς καλά γραφικά τι θα παίξεις, σε "Ultra" ή στα 5 που είναι από πάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εσύ χαλάς το αφήγημα. Γιατί; Ντροπή. Όταν ανοίγει rt το συγκεκριμένο παιχνιδιάρα, ωδή. Χωρίς rt οι λεπτομέρειες χάλια όλα αφού medium low. Με rt μπροστά η 4070, χωρίς rt μπροστά ακόμη και η 7700xt…τυχαία η λογική;

ρε παιξτο οταν παρεις την καρτουλα σου με το καλο με rt και σταματα την γκρινια , εγω και να θελω δεν θα μπορω :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, niko13 είπε

 

Ρε συ το λέει γιατί είναι εν μέρη παραπλανητικό.Τι εννοώ...Αυτός που έχει 4070 δεν θα παίξει το παιχνίδι σε raster.Θα βάλει rt και dlls/rt και θα το παίξει στην τελική  με καλύτερα γραφικά.

Βρε συ όταν δεν συμφέρει είναι παραπλανητικό. Όταν ο άλλος έβαλε όλα τα παιχνίδια με rt στην σύγκριση ήταν και εκεί παραπλανητικό. Γενικά όταν δεν είναι έτσι όπως θελουμε είναι παραπλανητικό. Ε δεν πάει έτσι. Λάστιχο το έχουν κάνει. Είναι πίσω σε raster από μια καρτα που έχει βρεθεί και Ελλάδα πάνω από 100-120 ευρώ κάτω (7700xt). Τραγικό αποτέλεσμα είναι ή όχι; Είναι. Τα υπόλοιπα με τα παραπλανητικά ας τα αφήσουμε. Τα ίδια και το Starfield που επίσης τρώνε ξύλο οι Nvidia σε native raster. Χάλια παιχνίδι, unoptimised, amd sponsored κλπ. Δεν γίνεται να βάζουμε βγάζουμε παιχνίδια και ρυθμίσεις για να βολέψουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μά όταν έχει άλλα 5 preset που είναι ΠΑΝΩ από τα ultra, πώς είναι ultra? 

πανω απτο ultra εχει steamdeck preset. Αλλα ενταξει εφοσον ειναι ΔΕΞΙΑ απτο ultra ειναι παραπανω απτο ultra

image.png.d7ce3d929d903828869b5e2c4b0984b7.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, geomrk said:

πανω απτο ultra εχει steamdeck preset. Αλλα ενταξει εφοσον ειναι ΔΕΞΙΑ απτο ultra ειναι παραπανω απτο ultra

image.png.d7ce3d929d903828869b5e2c4b0984b7.png

Α οκ, τότε είναι 5ο και όχι 6ο το ultra. Σε ευχαριστώ για την διόρθωση, να μη γράφω και ανακρίβειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ρε παιξτο οταν παρεις την καρτουλα σου με το καλο με rt και σταματα την γκρινια , εγω και να θελω δεν θα μπορω :lol:

Εγώ δεν παιζω tech demos, δεν είναι του γούστου μου και επίσης με την 570 μου ούτε να το βάλω σε 720 με fsr performance που μου αρέσει δεν μπορώ. Γιατί εξακολουθείς να μπερδεύεις την 570 μου με την 4070 δεν ξέρω. Το ότι τελειώνουν σε 70 δεν τις κάνει ίδιες.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Εγώ δεν παιζω tech demos, δεν είναι του γούστου μου και επίσης με την 570 μου ούτε να το βάλω σε 720 με fsr performance που μου αρέσει δεν μπορώ. Γιατί εξακολουθείς να μπερδεύεις την 570 μου με την 4070 δεν ξέρω. Το ότι τελειώνουν σε 70 δεν τις κάνει ίδιες.😉

Spoiler

θα το παιξεις και θα δεις ,μπορει να σου αρεσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...