Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βρε Θεούλη συζήτηση κάνουμε και έπεσε στο τραπέζι το rt σαν πλεονέκτημα για την 2060. Ε ψάχνοντας δεν είναι δύσκολο να βρει κανείς rt performance στο καλύτερο rt game όπως λέτε (το πιστεύω όπως εξήγησα και προηγουμένως μην μπούμε πάλι σε αυτό). Κοροϊδευόμαστε λοιπόν μεταξύ μας αν λέμε ότι το rt έχει σημασία στην 2060. Εγώ στο είπα είτε 4070 είτε 7800xt η πιο φθηνή υλοποίηση που θα θεωρήσω/διαβασω ότι είναι αξιοπρεπής θα χτυπηθεί σήμερα. Η υπομονή με το 1080p gaming που κάνω τώρα σε 27άρα εξαντλήθηκε.😉

Βρε Θεούλη τη συζήτηση στην 2060 την πήγε ο Fotaras, δεν την πήγα εγώ. Το πιάνουμε από εκεί και το κάνουμε το νήμα μπαχαλέ πάλι για κάτι που σε τελική ανάλυση δεν έχει σχέση με αυτό που ψάχνεις παρά μόνο αν προσπαθείς να βρεις  κάποιου τύπου αιτιολόγηση για  να καταλήξεις σε AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ουτε η 7900xtx βγαζει φυσιολογικα FPS αρα με τη λογικη σου δεν κανει σαν καρτα και δεν πρεπει να ασχολειται με το RT οποιος εχει 7900xtx...
Τα πραγματα ειναι απλα, παιρνεις το πινακακι διαλεγεις 2 καρτες συγκρινεις τα FPS τους και λες οτι η Χ ειναι καλυτερη απο τη Ψ στη τεχνολογια Ray Tracing.
To αν τα FPS ειναι 1 10 100 δεν εχει σημασια γιατι δεν ψαχνεις αν ειναι playable, ψαχνεις ποια ειναι καλυτερη απο την αλλη στο Ray Tracing.

Αυτό αν κατάλαβες οκ, καλύτερα να το σταματήσω εδώ. Είπε παιδί ότι αν πας σε 6600 χάνεις το rt της 2060.
Έφερα το συγκεκριμένο για να πω ότι δεν είναι επιχείρημα αυτό για την συγκεκριμένη καρτα γιατί είναι αδύναμη για rt. Ούτε είπα ότι δεν κάνει σαν κάρτα (εδώ εγώ έχω ακόμη 570 θα με ενοχλούσε η 2060;;;) ούτε τίποτε άλλο. Τι είστε εσείς ρε; Από μένα ότι είχα να πω γι αυτό το θέμα το είπα και σταματάω εδώ γιατί δεν καταλαβαινόμαστε οπότε υγεία να έχουμε ας διαφωνούμε.

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Βρε Θεούλη τη συζήτηση στην 2060 την πήγε ο Fotaras, δεν την πήγα εγώ. Το πιάνουμε από εκεί και το κάνουμε το νήμα μπαχαλέ πάλι για κάτι που σε τελική ανάλυση δεν έχει σχέση με αυτό που ψάχνεις παρά μόνο αν προσπαθείς να βρεις  κάποιου τύπου αιτιολόγηση για  να καταλήξεις σε AMD.

Βρε όμορφε θα έψαχνα να δω την 6600 σε σχέση με την 2060 για να πάω σε amd; Τι συλλογιστική φοβερή είναι αυτή;;;

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Βρε Θεούλη τη συζήτηση στην 2060 την πήγε ο Fotaras, δεν την πήγα εγώ.

Απλά ανέφερα την μετάβαση αυτή ως απάντηση σε ένα post του Herald. Από εκεί και πέρα προσπαθούσε να με πείσει ότι είναι sidegrade, ότι δεν θα έκανε ο ίδιος ποτέ αυτήν την μετάβαση (δηλαδή να μην πάρει επιπλέον χρήματα και καλύτερη κάρτα από αυτή που έχει ήδη και άλλα τέτοια απίθανα). Άλλοι ξεχείλωσαν το νήμα φίλε μου, όχι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotaras76 είπε

Απλά ανέφερα την μετάβαση αυτή ως απάντηση σε ένα post του Herald. Από εκεί και πέρα προσπαθούσε να με πείσει ότι είναι sidegrade, ότι δεν θα έκανε ο ίδιος ποτέ αυτήν την μετάβαση (δηλαδή να μην πάρει επιπλέον χρήματα και καλύτερη κάρτα από αυτή που έχει ήδη και άλλα τέτοια απίθανα). Άλλοι ξεχείλωσαν το νήμα φίλε μου, όχι εγώ.

Καλά έκανες και την έκανες τη μετάβαση, γιατί είχες τους όρους με το μέρος σου, είναι sidegrade σε σχέση με την απόδοση αφού οι διαφορές είναι μικρές, αλλά έχεις κερδίσει και σε μνήμη και σε κατανάλωση και έβαλες και χρήματα στην τσέπη.  Αυτές ήταν οι ανάγκες σου, καλύφθηκαν με καλύτερο τρόπο από ότι με την 2060 οπότε καλά έκανες.

Με το νήμα δεν έχει σχέση όμως, γιατί πάει η συζήτηση αλλού και σε άλλες εποχές, που δεν είναι και το ζητούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω το efficiency των καρτων. Η 6600 για καθε frame θελει 5.6watt και η 4060 5.3 οποτε πολυ μικρες οι διαφορες. Για καρτα του 2021 η 6600 ειναι αψογη στην τιμη που παιζει σημερα.

Screenshot-7.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό αν κατάλαβες οκ, καλύτερα να το σταματήσω εδώ. Είπε παιδί ότι αν πας σε 6600 χάνεις το rt της 2060.
Έφερα το συγκεκριμένο για να πω ότι δεν είναι επιχείρημα αυτό για την συγκεκριμένη καρτα γιατί είναι αδύναμη για rt.
Ούτε είπα ότι δεν κάνει σαν κάρτα (εδώ εγώ έχω ακόμη 570 θα με ενοχλούσε η 2060;;;) ούτε τίποτε άλλο. Τι είστε εσείς ρε; Από μένα ότι είχα να πω γι αυτό το θέμα το είπα και σταματάω εδώ γιατί δεν καταλαβαινόμαστε οπότε υγεία να έχουμε ας διαφωνούμε.

Βρε όμορφε θα έψαχνα να δω την 6600 σε σχέση με την 2060 για να πάω σε amd; Τι συλλογιστική φοβερή είναι αυτή;;;

Το οτι ειναι unplayable το Phandom Liberty στη 2060 δεν αναιρει το γεγονος οτι εχει καλυτερο RT απο 6600.
Στα περισσοτερα games με RT θα ειναι καλυτερη αν στο πιο βαρυ ειναι καλυτερη.
Σε καποιο αλλο game λοιπον θα εβγαζε 40-50 FPS που με το DLSS θα εφτανε ανω των 60.
Ετσι λοιπον αν θα το ετρεχες με 2060 και με 6600 η 2060 θα το ετρεχε σε περισσοτερα FPS και με καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Εδω το efficiency των καρτων. Η 6600 για καθε frame θελει 5.6watt και η 4060 5.3 οποτε πολυ μικρες οι διαφορες. Για καρτα του 2021 η 6600 ειναι αψογη στην τιμη που παιζει σημερα.

Screenshot-7.png

Eίμαι τυφλός? Δεν βλέπω 6600 στο γράφημα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω το efficiency των καρτων. Η 6600 για καθε frame θελει 5.6watt και η 4060 5.3 οποτε πολυ μικρες οι διαφορες. Για καρτα του 2021 η 6600 ειναι αψογη στην τιμη που παιζει σημερα.

Screenshot-7.png

Ωραίος, εκείνο με το rt και την 2060 να μην πιάναμε…😉👍😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βρε Θεούλη συζήτηση κάνουμε και έπεσε στο τραπέζι το rt σαν πλεονέκτημα για την 2060. Ε ψάχνοντας δεν είναι δύσκολο να βρει κανείς rt performance στο καλύτερο rt game όπως λέτε (το πιστεύω όπως εξήγησα και προηγουμένως μην μπούμε πάλι σε αυτό). Κοροϊδευόμαστε λοιπόν μεταξύ μας αν λέμε ότι το rt έχει σημασία στην 2060. Εγώ στο είπα είτε 4070 είτε 7800xt η πιο φθηνή υλοποίηση που θα θεωρήσω/διαβασω ότι είναι αξιοπρεπής θα χτυπηθεί σήμερα. Η υπομονή με το 1080p gaming που κάνω τώρα σε 27άρα εξαντλήθηκε.😉

Αν έβρισκα και εγώ τόσο την Χελ εννοείται θα έπαιρνα ρε σύ, αλλά δεν μένει μπάρμπας Γερμανία να την στείλει. Δεν περιμένω άλλο 6,5 χρόνια με την 570 είναι πολλά.

και εγω στην ιδια φαση ειμαι ,δυστυχως ελλαδα δεν υπαρχει ποικιλια απο 7800xt προς το παρον και για μια (για εμενα) καλη υλοποιηση 4070 περνας το 700αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

και εγω στην ιδια φαση ειμαι ,δυστυχως ελλαδα δεν υπαρχει ποικιλια απο 7800xt προς το παρον και για μια (για εμενα) καλη υλοποιηση 4070 περνας το 700αρι

Eσύ να βγείς απτό δίλημμα. Σου είπε ο fanboysTM τι να πάρεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίμαι τυφλός? Δεν βλέπω 6600 στο γράφημα :P 

Ωχ γιατι εγω τι ειμαι οντως δεν υπαρχει η 6600 στο γραφημα για καποιο λογο. Ειδα την 6800 και την μπερδεψα γιατι δεν εκανα ζουμ στα screens. Αρα ακυρο αλλα σιγουρα δεν ειναι πιο κατω καπου εκει κοντα πρεπει να ειναι οπως ολες οι 6xxx series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το οτι ειναι unplayable το Phandom Liberty στη 2060 δεν αναιρει το γεγονος οτι εχει καλυτερο RT απο 6600.
Στα περισσοτερα games με RT θα ειναι καλυτερη αν στο πιο βαρυ ειναι καλυτερη.
Σε καποιο αλλο game λοιπον θα εβγαζε 40-50 FPS που με το DLSS θα εφτανε ανω των 60.
Ετσι λοιπον αν θα το ετρεχες με 2060 και με 6600 η 2060 θα το ετρεχε σε περισσοτερα FPS και με καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.

Δεκτή η άποψη σου, το έβαλα γιατί όλα τα παιδιά λέτε ότι στα 4-5 παιχνίδια που αξίζει να ανοιξεις rt, (κάποιος είπε ότι υπάρχουν και παιχνίδια που αν το ανοίξεις γίνονται χειρότερα τα visuals), πρέπει το implementation να είναι φουλ. Ε ποσο θα τραβήξει η 2060 σε τέτοιες περιπτώσεις; Τεσπα πάμε παρακάτω.

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και εγω στην ιδια φαση ειμαι ,δυστυχως ελλαδα δεν υπαρχει ποικιλια απο 7800xt προς το παρον και για μια (για εμενα) καλη υλοποιηση 4070 περνας το 700αρι

Κοιτάζω μια που σου έστειλα και στο άλλο τοπικ. Από Amazon Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Ωχ γιατι εγω τι ειμαι οντως δεν υπαρχει η 6600 στο γραφημα για καποιο λογο. Ειδα την 6800 και την μπερδεψα γιατι δεν εκανα ζουμ στα screens. Αρα ακυρο αλλα σιγουρα δεν ειναι πιο κατω καπου εκει κοντα πρεπει να ειναι οπως ολες οι 6xxx series.

Μπα, τραβάει τα ίδια ακριβώς watt με την 4060 αλλά η 4060 είναι 30-35% πάνω σε επιδόσεις. Oπότε είναι 30-35% πιο efficient. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...