Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Προς τι όλα αυτά; Απαντάς σε κάτι που είπα; Εξηγώ στο παιδί ότι έβαλα το cyberpunk, γιατί αφού δεν έχω ασχοληθεί με rt και είπατε ότι το καλύτερο το έχει το συγκεκριμένο παιχνίδι, σας πιστεύω. 🤔

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Να το κάνει τι το rt να παίζει cyberpunk με dlss με την 2060;;;; Για ρίξε βλέφαρο. Δεν είναι για πάσα νόσο ούτε το dlss ούτε το rt.

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν έγινα κατανοητός μάλλον. Ξανά λοιπόν. Μιας και δεν έχω ασχοληθεί με rt λόγω κάρτας (570), έβαλα τα αποτελέσματα του καλύτερου παιχνιδιού με rt που είπατε ότι είναι το cyberpunk. Πιστεύω αυτό που λέτε και γι αυτό το έβαλα. Φυσικά η 2060 πάτωσε όπως θα πάτωνε και η 6600. Όλο αυτό το είπα για να δείξω ότι το rt ΔΕΝ είναι επιχείρημα για το ότι χάνεις κάτι από την 2060 σε σχέση με την 6600. Ίσως λόγω του τρόπου που το είπα να κατάλαβες κάτι άλλο; Αυτά από μένα.

Προσπαθησα να σου εξηγησω οτι το CP2077 δεν το χρησιμοποιουμε για να βρουμε ποια ειναι η ιδανικη καρτα για να το παιξεις αλλα για να συγκρινουμε τις επιδοσεις του RT σε μεγαλο φορτιο που ετσι θα εξασφαλισεις και ολα τα υπολοιπα με μεγαλο,μεσαιο, μικρο φορτιο.
Δεν ειπε κανενας να παιξεις με την 2060 CP2077 σε Ultra RT.
Αυτο που λεμε ειναι οτι η 2060 ειναι καλυτερη σε Ray Tracing απο την 6600.
Αν τα FPS ηταν το δεδομενο του πινακα για το αν ειναι playable το CP2077(και οχι η συγκριση 2 καρτων μεταξυ τους στα FPS), τοτε ακομα και η 7900xtx δεν κανει για τιποτα.
 

Screenshot_11.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, fotaras76 said:

Δες τι efficiency έχει η 6600 (2021) έναντι της 3050 (κάρτα του 2022) , έναντι των νέων intel gpu και της σειράς 7000 της amd. Εκτίθεσαι με αυτά που γράφεις.

Ίδιας γενιάς είναι οι κάρτες. Με 1 μήνα διαφορά κυκλοφόρησαν. Κόψε την παραπληροφόρηση ρε συ. Οι μόνες κάρτες νεότρης γενιέας από την nvidia είναι οι ada που την περνάνε ευθεία σε efficiency. Μην σε πιάνει άκρατος fanboyismos, και εγώ αυτή έχω στο laptop.  Δεν την λές και καρτάρα, ας ηρεμήσουμε λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

30 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

 

Στην μπάτζετ κατηγορία λοιπόν για αξιοπρεπές 1080p gaming η 6600 εδώ και πολύ καιρό δεν έχει αντίπαλο στο vfm και ρίχνει σφαλιάρες και στο efficiency ακόμα και σε αρκετές νεότερες gpu και των 2 εταιριών. 

Συμφορουμίτη εγραψες το παραπάνω, σωστά? Αρκετα νεώτερη κάρτα από την 6600 είναι η 7600 και η 4060 απο τις 2 εταιρείες. Μίλησες στον πληθυντικό, άρα δεν εννοούσες μόνο την 3050 απο nvidia μεριά έτσι δεν είναι???

Μπορείς να μας δείξεις ένα γράφημα που να ρίχνει σφαλιάρες η 6600 στην 4060? Για την 7600 δεν γράφω γιατί όντως είναι χειρότερη.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fulgore said:

 

Συμφορουμίτη εγραψες το παραπάνω, σωστά? Νεώτερη κάρτα από την 6600 είναι η 7600 και η 4060 απο τις 2 εταιρείες,σωστά?

Μπορείς να μας δείξεις ένα γράφημα που να ρίχνει σφαλιάρες η 6600 στην 4060? Για την 7600 δεν γράφω γιατί όντως είναι χειρότερη.

Eκτίθεσαι και εσύ.

Όποιος διορθώνει τις αμπελοφιλοσοφίες είναι fanboy :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

4070 μυρίζομαι ή κάνω λάθος; Έλα στην παρέα μας :P

Δεν έχω ιδέα σε τι θα πάω από τις δυο. Άρχισα το ψάξιμο πριν λίγο άρχοντα. Ξεκίνησα από Geizhals. Δεν θέλω τις πολύ βασικές από καμία από τις δυο. Προσπαθώ να βρω κάτι αξιοπρεπές εκεί στα 600 συν πλην που να μην κάνει σαν αεροπλάνο. Βλέπεις για μένα το συγκεκριμένο ποσό είναι υπέρβαση αν σκεφτείς πόσο είχα δώσει για την γιαγιάκα μου την 570. Οπότε ψάχνομαι. Ότι είδα πάντως σε τιμές για τις μεσαίες υλοποιήσεις 4070 και 7800xt ξεφεύγει από το «συν-πλην» που σου είπα πριν.🤔

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αιμοδότης της τσέπης μου θέλω να είμαι εγώ φίλτατε. Ότι βρω πιο φθηνό και αξιοπρεπές θα πάρω. Σήμερα κιόλας.

Μαζί σου λοιπόν, αλλά άδικα ζαλίζεσαι και σε ζαλίζουν. Και δε μιλούσα για εσένα συγκεκριμένα, σαν παράδειγμα το πήρα το post σου , σε δεύτερο πρόσωπο έτσι γενικά μιλούσα σε κάθε έναν που έχει δυστυχώς επηρεασθεί από την τρελή καούρα για το εκπληκτικό (και καλά) raster performance. Αυτό ίσχυε στην προηγούμενη σειρά σε σχέση με τη σειρά 3000, όχι πλέον.

@fotaras76 φίλε συμφωνώ, η 3050 δε θα έπρεπε να υπάρχει. Υπήρξε μόνο λόγω της συγκυρίας που παρουσιάσθηκε με την έλλειψη καρτών και φυσικά της διάθεσης της Nvidia να βγάλει το κατιτίς της πάνω στην πλάτη των χρηστών για τους οποίους οι υπόλοιπες κάρτες ήταν απλά απλησίαστες τότε και δε θα έπρεπε να την επιλέγει κανείς πλέον. Ότι ακριβώς είχε γίνει με τις 1050ti επί Mining που τις αγόραζαν στα 200 και 300 ευρώ.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε


Όποιος διορθώνει τις αμπελοφιλοσοφίες είναι fanboy :P 

Εμένα βασικά μου κάνει εντύπωση που ο συμφορουμίτης μπήκε στο θέμα των rx 7000 να πει τι καλή μετάβαση που έκανε απο 2060 σε 6600, και όχι να γράψει γιατί οι rx 7000 δεν τον ενθουσίασαν/απογοήτευσαν όπως λέει, που είναι και κάτι σχετικό με το εδώ θέμα.

καταλαβαίνω ότι ορισμένους τους ενοχλούν τα σχόλια από nvidia κατόχους στο εδώ θέμα, αλλά από την άλλη ούτε κατόχους rx 7000 βλέπουμε γενικά να γράφουν.

Υπάρχει δηλαδή ένας αντίλογος γύρω από το RT ή το Dlss/FSR από κόσμο με σχετικά αδύναμες Amd κάρτες VS κόσμο με mid range/high end nvidia κάρτες.

Λογικό να μην βγεί άκρη, αφού μιλάνε στην πράξη τα 2 άκρα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Προσπαθησα να σου εξηγησω οτι το CP2077 δεν το χρησιμοποιουμε για να βρουμε ποια ειναι η ιδανικη καρτα για να το παιξεις αλλα για να συγκρινουμε τις επιδοσεις του RT σε μεγαλο φορτιο που ετσι θα εξασφαλισεις και ολα τα υπολοιπα με μεγαλο,μεσαιο, μικρο φορτιο.
Δεν ειπε κανενας να παιξεις με την 2060 CP2077 σε Ultra RT.
Αυτο που λεμε ειναι οτι η 2060 ειναι καλυτερη σε Ray Tracing απο την 6600.
Αν τα FPS ηταν το δεδομενο του πινακα για το αν ειναι playable το CP2077(και οχι η συγκριση 2 καρτων μεταξυ τους στα FPS), τοτε ακομα και η 7900xtx δεν κανει για τιποτα.
 

Screenshot_11.jpg

Και εγώ προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι το rt σε τέτοια κάρτα λόγω ισχύος δεν είναι επιχείρημα. Εσείς εδώ λέγατε ότι σοβαρό rt έχει το cyberpunk ε και εγώ μαζί οκ. Όταν όμως δεν παίζει με 2060 σε φυσιολογικά fps ε ρε σύ καταρρίπτεται το επιχείρημα ότι χάνεις rt με την 6600 σε σχέση με 2060. Μέχρι εκεί το πήγα. Τώρα αν υπάρχουν πολύ πιο ελαφριά παιχνίδια σε rt με καλό οπτικό αποτέλεσμα δεν γνωρίζω από rt στο ξαναλέω. Δεν έχω ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Και εγώ προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι το rt σε τέτοια κάρτα λόγω ισχύος δεν είναι επιχείρημα. Εσείς εδώ λέγατε ότι σοβαρό rt έχει το cyberpunk ε και εγώ μαζί οκ. Όταν όμως δεν παίζει με 2060 σε φυσιολογικά fps ε ρε σύ καταρρίπτεται το επιχείρημα ότι χάνεις rt με την 6600 σε σχέση με 2060. Μέχρι εκεί το πήγα. Τώρα αν υπάρχουν πολύ πιο ελαφριά παιχνίδια σε rt με καλό οπτικό αποτέλεσμα δεν γνωρίζω από rt στο ξαναλέω. Δεν έχω ασχοληθεί.

Άσε την 2060, τι σχέση έχει η 2060; Εσύ για 7800 ή 4070 νοιάζεσαι, με αυτές ασχολήσου. Και η 4070 είναι παραπάνω από ικανή για RT, CB2077 ή όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Fulgore said:

Εμένα βασικά μου κάνει εντύπωση που ο συμφορουμίτης μπήκε στο θέμα των rx 7000 να πει τι καλή μετάβαση που έκανε απο 2060 σε 6600, και όχι να γράψει γιατί θεωρεί τις rx 7000 δεν τον ενθουσίασαν/απογοήτευσαν όπως λέει, που είναι και κάτι σχετικό με το εδώ θέμα.

καταλαβαίνω ότι ορισμένους τους ενοχλούν τα σχόλια από nvidia κατόχους στο εδώ θέμα, αλλά από την άλλη ούτε κατόχους rx 7000 βλέπουμε γενικά να γράφουν.

Υπάρχει δηλαδή ένας αντίλογος γύρω από το RT ή το Dlss/FSR από κόσμο με σχετικά αδύναμες Amd κάρτες VS κόσμο με mid range/high end nvidia κάρτες.

Λογικό να μην βγεί άκρη, αφού μιλάνε στην πράξη τα 2 άκρα.

Άκρη δεν βγαίνει γιατί κάποιοι θέλουν να αποδείξουν κάτι που αντικειμενικά δεν ισχύει. Δεν είναι δηλαδή και κάτι τόσο περίπλοκο, όταν μιλάμε για τις καινούργιες κάρτες - αν σε ενδιαφέρει το RT πας σε 4070, αν δεν σε ενδιαφέρει πας στην 7800xt. Απλά γεμίζουμε 200 σελίδες γιατί προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι κάνει και η 7800xt για RT ενώ αντικειμενικά δεν τραβάει η κάρτα, τι να κάνουμε τώρα. Μακάρι να τράβαγαν, και εγώ AMD θα είχα και 1000€ στην τσέπη. Αλλά δεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν έχω ιδέα σε τι θα πάω από τις δυο. Άρχισα το ψάξιμο πριν λίγο άρχοντα. Ξεκίνησα από Geizhals. Δεν θέλω τις πολύ βασικές από καμία από τις δυο. Προσπαθώ να βρω κάτι αξιοπρεπές εκεί στα 600 συν πλην που να μην κάνει σαν αεροπλάνο. Βλέπεις για μένα το συγκεκριμένο ποσό είναι υπέρβαση αν σκεφτείς πόσο είχα δώσει για την γιαγιάκα μου. Οπότε ψάχνομαι. Ότι είδα πάντως σε τιμές για τις μεσαίες 4070 και 7800xt ξεφεύγει από το «συν-πλην» που σου είπα πριν.🤔

Ήμουν έτοιμος για την 4070 την έβαλα 3-4 φορές στο καλάθι γιατί βαριόμουν να περιμένω να δω 7800. Ε λέω αντε λίγο ακόμη. Βγήκε η 7800 μου έκανε κλικ έχει το σταρφιλτ η καλύτερη υλοποίηση στα 579(χελχαουντ) κάπου εκεί, σε 4070 δεν είδα ποια είναι η καλύτερη αλλά έβαλα ένα όριο τα 600, όχι γιατί δεν μπορούσα αλλά γιατί έτσι ήθελα.

Θα έλεγα περίμενε λίγο οι τιμές και στις 2 είναι ότι ναναι Ευρώπη. Εκτός αν πεις με ενδιαφέρει και το παιχνίδι και πας από κάποιον επίσημο για τη 7800 οπότε το κόστος μειώνεται. Η προσφορά λήγει 30 του μήνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εμένα βασικά μου κάνει εντύπωση που ο συμφορουμίτης μπήκε στο θέμα των rx 7000 να πει τι καλή μετάβαση που έκανε απο 2060 σε 6600, και όχι να γράψει γιατί οι rx 7000 δεν τον ενθουσίασαν/απογοήτευσαν όπως λέει, που είναι και κάτι σχετικό με το εδώ θέμα.

καταλαβαίνω ότι ορισμένους τους ενοχλούν τα σχόλια από nvidia κατόχους στο εδώ θέμα, αλλά από την άλλη ούτε κατόχους rx 7000 βλέπουμε γενικά να γράφουν.

Υπάρχει δηλαδή ένας αντίλογος γύρω από το RT ή το Dlss/FSR από κόσμο με σχετικά αδύναμες Amd κάρτες VS κόσμο με mid range/high end nvidia κάρτες.

Λογικό να μην βγεί άκρη, αφού μιλάνε στην πράξη τα 2 άκρα.

Δεν αποφάσισα φίλε να μπω στο άκυρο να γράψω κάτι τέτοιο αλλά απάντησα στο παρακάτω post του Ηerald με το οποίο η προσωπική μου εμπειρία με βρίσκει αντίθετο:

"Το καλύτερο branding για την nvidia το κάνει η ίδια η AMD. O πέτσινος πιστεύω θέλει ΟΛΟΙ να αγοράσουμε κάποια στιγμή μια AMD κάρτα στην ζωή μας, έτσι θα αποκτήσει φανατικούς πελάτες for life. Once you go AMD που λένε :P Έκανα το λάθος μετά από 10 χρόνια, όλα ρολόι μιλάμε. 

ΥΓ1. Ξέρω ξέρω, φταίνε τα windows όχι η AMD. Το τελικό αποτέλεσμα το ίδιο είναι. Είναι σημαντικές οι επιδόσεις και η vram αλλά το πιο σημαντικό σε μια κάρτα γραφικών είναι...να δουλεύει :P "

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και εγώ προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι το rt σε τέτοια κάρτα λόγω ισχύος δεν είναι επιχείρημα. Εσείς εδώ λέγατε ότι σοβαρό rt έχει το cyberpunk ε και εγώ μαζί οκ. Όταν όμως δεν παίζει με 2060 σε φυσιολογικά fps ε ρε σύ καταρρίπτεται το επιχείρημα ότι χάνεις rt με την 6600 σε σχέση με 2060. Μέχρι εκεί το πήγα. Τώρα αν υπάρχουν πολύ πιο ελαφριά παιχνίδια σε rt με καλό οπτικό αποτέλεσμα δεν γνωρίζω από rt στο ξαναλέω. Δεν έχω ασχοληθεί.

Ουτε η 7900xtx βγαζει φυσιολογικα FPS αρα με τη λογικη σου δεν κανει σαν καρτα και δεν πρεπει να ασχολειται με το RT οποιος εχει 7900xtx...
Τα πραγματα ειναι απλα, παιρνεις το πινακακι διαλεγεις 2 καρτες συγκρινεις τα FPS τους και λες οτι η Χ ειναι καλυτερη απο τη Ψ στη τεχνολογια Ray Tracing.
To αν τα FPS ειναι 1 10 100 δεν εχει σημασια γιατι δεν ψαχνεις αν ειναι playable, ψαχνεις ποια ειναι καλυτερη απο την αλλη στο Ray Tracing.
Aντιστοιχα ενας επεξεργαστης ειναι καλυτερος απο εναν αλλον σε multicore performance ακομα και αν εσυ τον εχεις για να βλεπεις βιντεακια στο youtube.
To γεγονος οτι εχει καλυτερο multicore δεν αλλαζει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Άσε την 2060, τι σχέση έχει η 2060; Εσύ για 7800 ή 4070 νοιάζεσαι, με αυτές ασχολήσου. Και η 4070 είναι παραπάνω από ικανή για RT, CB2077 ή όχι.

Βρε Θεούλη συζήτηση κάνουμε και έπεσε στο τραπέζι το rt σαν πλεονέκτημα για την 2060. Ε ψάχνοντας δεν είναι δύσκολο να βρει κανείς rt performance στο καλύτερο rt game όπως λέτε (το πιστεύω όπως εξήγησα και προηγουμένως μην μπούμε πάλι σε αυτό). Κοροϊδευόμαστε λοιπόν μεταξύ μας αν λέμε ότι το rt έχει σημασία στην 2060. Εγώ στο είπα είτε 4070 είτε 7800xt η πιο φθηνή υλοποίηση που θα θεωρήσω/διαβασω ότι είναι αξιοπρεπής θα χτυπηθεί σήμερα. Η υπομονή με το 1080p gaming που κάνω τώρα σε 27άρα εξαντλήθηκε.😉

4 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ήμουν έτοιμος για την 4070 την έβαλα 3-4 φορές στο καλάθι γιατί βαριόμουν να περιμένω να δω 7800. Ε λέω αντε λίγο ακόμη. Βγήκε η 7800 μου έκανε κλικ έχει το σταρφιλτ η καλύτερη υλοποίηση στα 579(χελχαουντ) κάπου εκεί, σε 4070 δεν είδα ποια είναι η καλύτερη αλλά έβαλα ένα όριο τα 600, όχι γιατί δεν μπορούσα αλλά γιατί έτσι ήθελα.

Θα έλεγα περίμενε λίγο οι τιμές και στις 2 είναι ότι ναναι Ευρώπη. Εκτός αν πεις με ενδιαφέρει και το παιχνίδι και πας από κάποιον επίσημο για τη 7800 οπότε το κόστος μειώνεται. Η προσφορά λήγει 30 του μήνα

 

Αν έβρισκα και εγώ τόσο την Χελ εννοείται θα έπαιρνα ρε σύ, αλλά δεν μένει μπάρμπας Γερμανία να την στείλει. Δεν περιμένω άλλο 6,5 χρόνια με την 570 είναι πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...