Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό που ειπώθηκε για την amd και την NVIDIA είναι πολύ γενικό και ότι να ναι. Για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Όσο για το cyberpunk όλα τα παιδιά που συζητούν για rt αυτό αναφέρουν σαν παιχνίδι ωδή στο rt, γιατί τα αλλά όπως λένε δεν έχουν πλήρες rt. Ε αυτό ανέφερα και εγώ γιατί βάλαμε πάλι στο τραπέζι το rt για την 2060. Όταν λέμε ότι το rt είναι από κάποιας δυναμικής και πάνω ε αυτό εννοούμε ότι δεν είναι για όλες τις κάρτες. Μην το περνάμε λοιπόν σαν επιχείρημα για την 2060 σε σχέση με την 6600.

Το CP2077 το χρησιμοποιουμε σαν Benchmark για το Ray Tracing, δεν παιζουμε ολοι CP2077 ουτε αγορασαμε την καρτα μας για το CP2077.
Aν λοιπον το "Benchmark" σου δειξει οτι η Χ καρτα ειναι καλυτερη απο τη Ψ καρτα, ανεξαρτητα απο τo αν τα FPS ειναι playable, ξερεις οτι η Χ καρτα θα αποδιδει καλυτερα απο τη Ψ καρτα οποτε βαζεις RT ON σε ολους τους τιτλους.

Aν κοιτας το Average performance RT σε 20 games που κανουν μικρη,μεσαια, μεγαλη χρηση RT και οχι σε μεγιστο βαθμο οπως το CP2077, ειναι παραπλανητικο γιατι δεν βλεπεις τις επιδοσεις της καρτας σε "full load RT".
Aντιστοιχα στους επεξεργαστες κοιταμε συνηθως το Cinebench που παει τον επεξεργαστη στα ακρα .
Αν στο Cinebench προσθεσεις το αποτελεσμα της χρησης επεξεργαστη στο Youtube, το word/excel, το VLC και αλλες 10 εφαρμογες που δεν φτανουν τον επεξεργαστη στα ακρα, ο μεσος ορος θα ειναι υπερ του χαμενου της συγκρισης γιατι θα "αλλοιωσουν"/μικρυνουν την πραγματικη διαφορα.
Στο Cinebench μπορει να δεις οτι ο ενας ειναι πχ 30% πιο γρηγορος απο τον αλλον και βγαζοντας το μεσο ορο μαζι με τις αλλες 15 μικρομεσαιες εφαρμογες η διαφορα να γινει 12%.
Η πραγματικη διαφορα λοιπον ειναι το 30% του Cinebench και οχι του Average 12%.
Ετσι και στο RT η πραγματικη διαφορα ειναι του Cp2077 και οχι του Average.

Eιναι σαν να μενεις μετεξεταστεος στη Φυσικη γιατι πηρες κατω απο τη βαση και να λες ναι αλλα εχω μεσο ορο μαθηματων 11.
Ε για Φυσικη δεν κανεις θα ξαναδωσεις, η γυμναστικη και τα θρησκευτικα δεν θα σε σωσουν.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

 Όσο για το cyberpunk όλα τα παιδιά που συζητούν για rt αυτό αναφέρουν σαν παιχνίδι ωδή στο rt, γιατί τα αλλά όπως λένε δεν έχουν πλήρες rt. Ε αυτό ανέφερα και εγώ γιατί βάλαμε πάλι στο τραπέζι το rt για την 2060. Όταν λέμε ότι το rt είναι από κάποιας δυναμικής και πάνω ε αυτό εννοούμε ότι δεν είναι για όλες τις κάρτες. Μην το περνάμε λοιπόν σαν επιχείρημα για την 2060 σε σχέση με την 6600.

Το Cyberpunk είναι γεγονός(ασχέτως του τι λέει ο καθένας),ότι έχει ένα από τα πιο πλήρη και απαιτητικά πακέτα σε ότι έχει να κάνει με το RT.

Και ο κύριος λόγος που αναφέρεται είναι για να φανουν οι πραγματικές απαιτήσεις σε RT, κυρίως στις ακριβότερες κάρτες.

Που κολλάει λοιπόν το 1080p RT ultra σε τέτοιες κάρτες ή μάλλον είδες κανένα πιο πίσω να έγραψε ότι η 2060 είναι μια χαρά για RT ultra στο πιο απαιτητικό Cyberpunk??? Κουκουρούκου αναλογία/συμπέρασμα.

Ακόμα και αυτό να προσπεράσουμε, στην συγκεκριμένη περίπτωση η 2060 είναι μπροστά ακόμα και χωρίς RT, κάρτα 5ετίας...

Αρα δικαίως οι υπόλοιποι συμφορουμίτες μιλάνε για sidegrade, τσάμπα το damage control και τα  likes.

Τέλος, λογικό και αναμενόμενο ορισμένοι να απαξιώνετε τόσο το RT μιας και οι κάρτες σας έχουν κακή απόδοση σε αυτό(rx 570, rx 6600, rx 6700).

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Fulgore said:

Το Cyberpunk είναι γεγονός(ασχέτως του τι λέει ο καθένας),ότι έχει ένα από τα πιο πλήρη και απαιτητικά πακέτα σε ότι έχει να κάνει με το RT.

Και ο κύριος λόγος που αναφέρεται είναι για να φανουν οι πραγματικές απαιτήσεις σε RT, κυρίως στις ακριβότερες κάρτες.

Που κολλάει λοιπόν το 1080p RT ultra σε τέτοιες κάρτες ή μάλλον είδες κανένα πιο πίσω να έγραψε ότι η 2060 είναι μια χαρά για RT ultra στο πιο απαιτητικό Cyberpunk??? Κουκουρούκου αναλογία/συμπέρασμα.

Ακόμα και αυτό να προσπεράσουμε, στην συγκεκριμένη περίπτωση η 2060 είναι μπροστά ακόμα και χωρίς RT, κάρτα 5ετίας...

Αρα δικαίως οι υπόλοιποι συμφορουμίτες μιλάνε για sidegrade, τσάμπα το damage control και τα  likes.

Τέλος, λογικό και αναμενόμενο ορισμένοι να απαξιώνετε τόσο το RT μιας και οι κάρτες σας έχουν κακή απόδοση σε αυτό(rx 570, rx 6600, rx 6700).

 

 

Spoiler

giphy.gif?cid=ecf05e47wy4yc7jpdiwucm2ynx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ότι επικρατεί ένας απίστευτος fanboyσμός. Δεν με ενδιαφέρει ούτε η nvidia, ούτε η amd αλλά το να πάρω την καλύτερη gpu που μπορώ για τα λεφτά που θα δώσω.

Στην μπάτζετ κατηγορία λοιπόν για αξιοπρεπές 1080p gaming η 6600 εδώ και πολύ καιρό δεν έχει αντίπαλο στο vfm και ρίχνει σφαλιάρες και στο efficiency ακόμα και σε αρκετές νεότερες gpu και των 2 εταιριών. Για εμένα είναι budget king gpu για 1080p ακόμα και τώρα. Τέσπα, δεν επανέρχομαι γιατί είμαστε σε νήμα για την σειρά 7000 που εμένα προσωπικά δεν με έχει ενθουσιάσει.

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

image.png.3275f158437040120078a010510449e9.png

Αμαζον γερμανίας. Όταν είχε βγει ήταν 20 Ευρώ κάτω από τον ίδιο.

Είναι από το Amazon Amazon ή πωλητής τρίτος;;;

33 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το CP2077 το χρησιμοποιουμε σαν Benchmark για το Ray Tracing, δεν παιζουμε ολοι CP2077 ουτε αγορασαμε την καρτα μας για το CP2077.
Aν λοιπον το "Benchmark" σου δειξει οτι η Χ καρτα ειναι καλυτερη απο τη Ψ καρτα, ανεξαρτητα απο τo αν τα FPS ειναι playable, ξερεις οτι η Χ καρτα θα αποδιδει καλυτερα απο τη Ψ καρτα οποτε βαζεις RT ON σε ολους τους τιτλους.

Aν κοιτας το Average performance RT σε 20 games που κανουν μικρη,μεσαια, μεγαλη χρηση RT και οχι σε μεγιστο βαθμο οπως το CP2077, ειναι παραπλανητικο γιατι δεν βλεπεις τις επιδοσεις της καρτας σε "full load RT".
Aντιστοιχα στους επεξεργαστες κοιταμε συνηθως το Cinebench που παει τον επεξεργαστη στα ακρα .
Αν στο Cinebench προσθεσεις το αποτελεσμα της χρησης επεξεργαστη στο Youtube, το word/excel, το VLC και αλλες 10 εφαρμογες που δεν φτανουν τον επεξεργαστη στα ακρα, ο μεσος ορος θα ειναι υπερ του χαμενου της συγκρισης γιατι θα "αλλοιωσουν"/μικρυνουν την πραγματικη διαφορα.
Στο Cinebench μπορει να δεις οτι ο ενας ειναι πχ 30% πιο γρηγορος απο τον αλλον και βγαζοντας το μεσο ορο μαζι με τις αλλες 15 μικρομεσαιες εφαρμογες η διαφορα να γινει 12%.
Η πραγματικη διαφορα λοιπον ειναι το 30% του Cinebench και οχι του Average 12%.
Ετσι και στο RT η πραγματικη διαφορα ειναι του Cp2077 και οχι του Average.

Eιναι σαν να μενεις μετεξεταστεος στη Φυσικη γιατι πηρες κατω απο τη βαση και να λες ναι αλλα εχω μεσο ορο μαθηματων 11.
Ε για Φυσικη δεν κανεις θα ξαναδωσεις, η γυμναστικη και τα θρησκευτικα δεν θα σε σωσουν.

Προς τι όλα αυτά; Απαντάς σε κάτι που είπα; Εξηγώ στο παιδί ότι έβαλα το cyberpunk, γιατί αφού δεν έχω ασχοληθεί με rt και είπατε ότι το καλύτερο το έχει το συγκεκριμένο παιχνίδι, σας πιστεύω. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να μην μπερδευτεί κανείς με τις ανακρίβειες και τα πιστέψει, η 6600 φεύγει με κόκκινα μάγουλα στο efficiency από όλες τις καινούργιες κάρτες. Η 4060 την στέλνει στα βάθη της κολάσεως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το Cyberpunk είναι γεγονός(ασχέτως του τι λέει ο καθένας),ότι έχει ένα από τα πιο πλήρη και απαιτητικά πακέτα σε ότι έχει να κάνει με το RT.

Και ο κύριος λόγος που αναφέρεται είναι για να φανουν οι πραγματικές απαιτήσεις σε RT, κυρίως στις ακριβότερες κάρτες.

Που κολλάει λοιπόν το 1080p RT ultra σε τέτοιες κάρτες ή μάλλον είδες κανένα πιο πίσω να έγραψε ότι η 2060 είναι μια χαρά για RT ultra στο πιο απαιτητικό Cyberpunk??? Κουκουρούκου αναλογία/συμπέρασμα.

Ακόμα και αυτό να προσπεράσουμε, στην συγκεκριμένη περίπτωση η 2060 είναι μπροστά ακόμα και χωρίς RT, κάρτα 5ετίας...

Αρα δικαίως οι υπόλοιποι συμφορουμίτες μιλάνε για sidegrade, τσάμπα το damage control και τα  likes.

Τέλος, λογικό και αναμενόμενο ορισμένοι να απαξιώνετε τόσο το RT μιας και οι κάρτες σας έχουν κακή απόδοση σε αυτό(rx 570, rx 6600, rx 6700).

Δεν έγινα κατανοητός μάλλον. Ξανά λοιπόν. Μιας και δεν έχω ασχοληθεί με rt λόγω κάρτας (570), έβαλα τα αποτελέσματα του καλύτερου παιχνιδιού με rt που είπατε ότι είναι το cyberpunk. Πιστεύω αυτό που λέτε και γι αυτό το έβαλα. Φυσικά η 2060 πάτωσε όπως θα πάτωνε και η 6600. Όλο αυτό το είπα για να δείξω ότι το rt ΔΕΝ είναι επιχείρημα για το ότι χάνεις κάτι από την 2060 σε σχέση με την 6600. Δεν υπάρχει rt σε κάρτες αυτής της ισχύος. Οπότε για το παιδί που το έφερε ως επιχείρημα για sidegrade το είπα.

Ίσως λόγω του τρόπου που το είπα να κατάλαβες κάτι άλλο; Ποτέ δεν απαξίωσα το rt. Ίσα ίσα έχω πει ότι θα με ενδιέφερε όταν το ανοίγεις και δεν χάνεις performance σε native ανάλυση 1440p. Ψάξε αν θες να το βρεις σε προηγούμενη απάντηση μου περί rt. Αυτά από μένα.

edit: όσο για τα damage control κλπ που τσαμπουνάς, ούτε πλησίασες. Ζορίζεσαι;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ τιμές τις 7800ΧΤ ανέβηκαν κάπως. Πάλι τα μοντέλα των 545(Γερμανία) βλέπω εξαφανίστηκαν. Ελλάδα η ποιο φτηνή στα 622.

Η χελχαουντ ξαναεμφανίστηκε με τιμή κάτω από 600 απλά δεν στέλνουν απευθείας Ελλάδαimage.png.f15d6e5e1b2ed198c38223f97e8bf0c2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό που ειπώθηκε για την amd και την NVIDIA είναι πολύ γενικό και ότι να ναι. Για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Όσο για το cyberpunk όλα τα παιδιά που συζητούν για rt αυτό αναφέρουν σαν παιχνίδι ωδή στο rt, γιατί τα αλλά όπως λένε δεν έχουν πλήρες rt. Ε αυτό ανέφερα και εγώ γιατί βάλαμε πάλι στο τραπέζι το rt για την 2060. Όταν λέμε ότι το rt είναι από κάποιας δυναμικής και πάνω ε αυτό εννοούμε ότι δεν είναι για όλες τις κάρτες. Μην το περνάμε λοιπόν σαν επιχείρημα για την 2060 σε σχέση με την 6600.

Βρε σεις το έχετε πάει από την 5700xt στην 2060 super και από την 2060 στην 6600 και τελικά στο branding. Τι σχέση έχουν όλα αυτά;

Είναι καλύτερες οι κάρτες της Nvidia σήμερα ναι ή όχι; Πιο συγκεκριμένα ισχύει περισσότερο αυτό όταν μιλάμε για 7800xt και 4070 στις ίδιες τιμές; Ναι.

Γιατί δεν το αποδέχεστε να κάνουμε συζήτηση πάνω στις κάρτες και το τι παρέχει η καθε μία. DLSS/FG/DLDSR/RR και όλα τα έξτρα που υπάρχουν ή όχι; Βελτιώνουν την κατάσταση δραματικά είτε στον οπτικό τομέα ή σε αυτόν της απόδοσης ναι ή όχι;

Τι με νοιάζει εμένα αν θέλεις RT ή όχι ή αν προτιμάς το raster; Το έχει;  Εσύ μπορεί να θέλεις να παίζεις Starcraft μόνο ή παιχνίδια του 2010 ή σε Linux. Ε δε θα κάνουμε τη δική σου περίπτωση τον κανόνα.

Ο άλλος λέει όταν θα βγει το FSR3 θα δείτε. Και γιατί να μην έχω ήδη εδώ και ένα χρόνο/έξι μήνες/τέσσερις μήνες Nvidia ήδη με FG βήματα μπροστά από κάτι που μόλις παρουσιάσθηκε και RR και DLDSR και RR, αλλά να περιμένω κάτι άλλο που δεν ξέρω τι θα είναι, πότε θα το έχω και αν θα είναι αντίστοιχο του FG.

Αφήστε την αυτή τη γενιά. Στην προηγούμενη είχαν να πουν κάτι οι AMD, ειδικά σε raster και σε επίπεδο τιμών. Τώρα τίποτα. Κυριολεκτικά. Ε αν θες να είσαι αιμοδότης της κόκκινης πιστεύοντας ότι ενισχύεις τον ανταγωνισμό, δικαίωμά σου, αλλά μην προσπαθείς να μας τρελάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

 

NR INFO αυτοί μόνο XFX κάρτες έχουν όσο είχα δει.

 

9 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

ΟΙ τιμές τις 7800ΧΤ ανέβηκαν κάπως. Πάλι τα μοντέλα των 545(Γερμανία) βλέπω εξαφανίστηκαν. Ελλάδα η ποιο φτηνή στα 622.

Η χελχαουντ ξαναεμφανίστηκε με τιμή κάτω από 600 απλά δεν στέλνουν απευθείας Ελλάδαimage.png.f15d6e5e1b2ed198c38223f97e8bf0c2.png

Οι τιμές είναι αλλά αντί άλλων. Εγώ σήμερα αγοράζω ότι είναι καλύτερο στην τσέπη πάντως. Από Amazon πωλητή όμως. Απογευματινή έρευνα αγοράς και βράδυ ρίχνω παραγγελία. Βαρέθηκα να περιμένω να πέσει η τιμή της 7800xt. Έλεος οι τύποι, σε τέτοια ποσά δεν τους κάνω τη χάρη. Ότι βρω.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Απλά για να μην μπερδευτεί κανείς με τις ανακρίβειες και τα πιστέψει, η 6600 φεύγει με κόκκινα μάγουλα στο efficiency από όλες τις καινούργιες κάρτες. Η 4060 την στέλνει στα βάθη της κολάσεως. 

Δες τι efficiency έχει η 6600 (2021) έναντι της 3050 (κάρτα του 2022) , έναντι των νέων intel gpu και της σειράς 7000 της amd. Εκτίθεσαι με αυτά που γράφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Βρε σεις το έχετε πάει από την 5700xt στην 2060 super και από την 2060 στην 6600 και τελικά στο branding. Τι σχέση έχουν όλα αυτά;

Είναι καλύτερες οι κάρτες της Nvidia σήμερα ναι ή όχι; Πιο συγκεκριμένα ισχύει περισσότερο αυτό όταν μιλάμε για 7800xt και 4070 στις ίδιες τιμές; Ναι.

Γιατί δεν το αποδέχεστε να κάνουμε συζήτηση πάνω στις κάρτες και το τι παρέχει η καθε μία. DLSS/FG/DLDSR/RR και όλα τα έξτρα που υπάρχουν ή όχι; Βελτιώνουν την κατάσταση δραματικά είτε στον οπτικό τομέα ή σε αυτόν της απόδοσης ναι ή όχι;

Τι με νοιάζει εμένα αν θέλεις RT ή όχι ή αν προτιμάς το raster; Το έχει;  Εσύ μπορεί να θέλεις να παίζεις Starcraft μόνο ή παιχνίδια του 2010 ή σε Linux. Ε δε θα κάνουμε τη δική σου περίπτωση τον κανόνα.

Ο άλλος λέει όταν θα βγει το FSR3 θα δείτε. Και γιατί να μην έχω ήδη εδώ και ένα χρόνο/έξι μήνες/τέσσερις μήνες Nvidia ήδη με FG βήματα μπροστά από κάτι που μόλις παρουσιάσθηκε και RR και DLDSR και RR, αλλά να περιμένω κάτι άλλο που δεν ξέρω τι θα είναι, πότε θα το έχω και αν θα είναι αντίστοιχο του FG.

Αφήστε την αυτή τη γενιά. Στην προηγούμενη είχαν να πουν κάτι οι AMD, ειδικά σε raster και σε επίπεδο τιμών. Τώρα τίποτα. Κυριολεκτικά. Ε αν θες να είσαι αιμοδότης της κόκκινης πιστεύοντας ότι ενισχύεις τον ανταγωνισμό, δικαίωμά σου, αλλά μην προσπαθείς να μας τρελάνεις.

Αιμοδότης της τσέπης μου θέλω να είμαι εγώ φίλτατε. Ότι βρω πιο φθηνό και αξιοπρεπές θα πάρω. Σήμερα κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

 

Οι τιμές είναι αλλά αντί άλλων. Εγώ σήμερα αγοράζω ότι είναι καλύτερο στην τσέπη πάντως. Απογευματινή έρευνα αγοράς και βράδυ ρίχνω παραγγελία. Βαρέθηκα να περιμένω να πέσει η τιμή της 7800xt. Έλεος οι τύποι, σε τέτοια ποσά δεν τους κάνω τη χάρη. Ότι βρω.

4070 μυρίζομαι ή κάνω λάθος; Έλα στην παρέα μας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...