Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Δουλευόμαστε κανονικά νομίζω, τι συζητάμε αν ήταν καλή η ταινία και να πούμε την άποψη μας ο καθένας, εξ ορισμού το προιόν με την αρχιτεκτονική RDNA3 είναι υποδεέστερο τεχνολογικά από την αρχιτεκτονική ADA LOVELACE και υστερεί παντού επιδόσεις, κατανάλωση, τεχνικά χαρακτηριστικά, εσύ αναφέρεις την πιθανή χρήση όπου μπορεί να κάνει κάποιος ε μπορείς να βάλεις και την 4090 σε υπολογιστή γραφείου dell σε όpen case κατάσταση για να χαζεύεις στo fb και λοιπόν? τι πάει να πει ΔΕΝ τον ενδιαφέρουν τα RT, DLSS, FG, ε και? 

Όσο και να μην το πιστεύετε ή κάνετε ότι δεν καταλαβαίνεται δεν έχουν όλοι τις ίδιες προτεραιότητες με εμάς. Στα σενάρια που έδωσα μια χαρά θα κάνει την δουλειά της η 7800XT και αν την βρει φθηνότερη γιατί να μην την προτιμήσει; Το ότι είναι ανώτερη η ADA χαίρω πολύ...  

Υ.Γ. Η 7800ΧΤ δεν υστερεί παντού από την 4070...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, fotaras76 said:

 

Eντάξει το ότι βρήκες κάποιον να αγοράσει μεταχειρισμένη 2060 παραπάνω από όσο έχει καινούργια 6600 δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι sidegrade.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Eντάξει το ότι βρήκες κάποιον να αγοράσει μεταχειρισμένη 2060 παραπάνω από όσο έχει καινούργια 6600 δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι sidegrade.

Τον βρήκα γιατί πολλοί έχουν φάει μεγάλη πλύση εγκεφάλου με την Nvidia, εδώ αγοράζουν την 3050. Και πάλι θα το πω, εσύ να έλεγες όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fotaras76 μην κάνεις το λάθος άρχοντα και συνεχίσεις. Άστο καλύτερα.

Πως το είπες πλύση εγκεφάλου; 👍👍Βρε άστο σου λέω άκρη δεν θα βγει.  

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fotaras76 said:

Τον βρήκα γιατί πολλοί έχουν φάει μεγάλη πλύση εγκεφάλου με την Nvidia, εδώ αγοράζουν την 3050. Και πάλι θα το πω, εσύ να έλεγες όχι.

Εγώ δεν θα είχα ασχοληθεί καν να βάλω αγγελία την 2060 για να αγοράσω 6600, και δεν ξέρω και τι σημασία έχει. Έγραψα απλά ότι είναι sidegrade, αν διαφώνεις εξήγησε μου τότε τι διάολο είναι το sidegrade, γιατί με 8% διαφορά στο performance....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ δεν θα είχα ασχοληθεί καν να βάλω αγγελία την 2060 για να αγοράσω 6600, και δεν ξέρω και τι σημασία έχει. Έγραψα απλά ότι είναι sidegrade, αν διαφώνεις εξήγησε μου τότε τι διάολο είναι το sidegrade, γιατί με 8% διαφορά στο performance....

Μεγάλο καημό έχω που είναι sidegrade , πήρα λεφτά, καίει λιγότερο, είναι καλύτερη και έχει πιο πολύ vram.... πολύ στενοχωρήθηκα φίλε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Μεγάλο καημό έχω που είναι sidegrade , πήρα λεφτά, καίει λιγότερο, είναι καλύτερη και έχει πιο πολύ vram.... πολύ στενοχωρήθηκα φίλε.

Ε και εσυ δεν καταλαβαίνεις ρε φίλε. Αφού λέμε είναι sidegrade πως είναι καλύτερη;;;😂😉


https://www.pcgamer.com/cyberpunk-2077-fsr-vs-xess/
 

Αν το δούμε και αυτό…η intel να της δώσει το πολυπόθητο για πολλούς με amd κάρτα ικανοποιητικό upscale;;;; Αν παίζει με καλή ποιότητα και σε πολλά παιχνίδια θα την ανεβάσει σίγουρα την amd. Μέχρι τουλάχιστον να την φτάσει και η intel. Κοιτά που αυτοί οι δυο (intel/amd) αγαπιούνται από τις cpus. ❤️🤪

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άρα είναι πιο αργή σε raster;;;; Απορείς που ο άνθρωπος πούλησε την παλιά πήρε καινούργια με λιγότερα χρήματα και του έμειναν και 2gb ram extra. Έχει και 50-60watt μικρότερη κατανάλωση που κόπτεται κόσμος εδώ μέσα. Εσένα δηλαδή αν σου έλεγαν πάρε κάποια χρήματα, πάρε 2gb extra vram, πάρε 8-9% υψηλότερο raster, πάρε και 50-60watt χαμηλότερη κατανάλωση δεν θα το έκανες μιας και είναι sidegrade;;; Απορώ που απορείς. 🥳

Σκεψου οτι εχασε λιγακι ομως και οτι δεν εχει πια DLSS και το καλυτερο RT. Sidegrade ειναι κατι χανεις κατι κερδιζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Σκεψου οτι εχασε λιγακι ομως και οτι δεν εχει πια DLSS και το καλυτερο RT. Sidegrade ειναι κατι χανεις κατι κερδιζεις.

E σταμάτα, δεν είναι sidegrade. Εγώ κάθε γενιά αναβαθμίζω για 8%. Πήγα από 6800xt σε 7800xt, δεν είναι sidegrade, πήρα 1.5 fps και 30w λιγότερα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σκεψου οτι εχασε λιγακι ομως και οτι δεν εχει πια DLSS και το καλυτερο RT. Sidegrade ειναι κατι χανεις κατι κερδιζεις.

Αυτά που παίζει ο άρχοντας όχι rt δεν έχουν, δεν ξέρω καν αν έχουν DLSS. Οπότε μια χαρά upgrade ήταν. Εσύ φίλτατε ας μην το έκανες, εγώ εύκολα το είχα. Κέρδισε πολύ περισσότερα από αυτά που έχασε.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

@fotaras76 μην κάνεις το λάθος άρχοντα και συνεχίσεις. Άστο καλύτερα.

Πως το είπες πλύση εγκεφάλου; 👍👍Βρε άστο σου λέω άκρη δεν θα βγει.  

Οχι συμφορουμίτη, να συνεχίσει όπως λές.

Ειμαι σίγουρος ότι ενδιαφέρει πάρα πολλούς στο εδώ θέμα η μετάβαση απο 2060 σε 6600..τι όχι???

Οχι βέβαια ότι διάφορα από αυτά που γράφονται έχουν σχέση με τις rx 7000, αλλά γενικά ούτε μεγάλο ενδιαφέρον βλέπω για αγορά των νέων Amd καρτών, ούτε κατόχους να γράφουν στο εδώ θέμα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σκεψου οτι εχασε λιγακι ομως και οτι δεν εχει πια DLSS και το καλυτερο RT. Sidegrade ειναι κατι χανεις κατι κερδιζεις.

image.png.d32dce492da6f646b1f9fc00c3821124.png

Να το κάνει τι το rt να παίζει cyberpunk με dlss με την 2060;;;; Για ρίξε βλέφαρο. Δεν είναι για πάσα νόσο ούτε το dlss ούτε το rt. Σαφέστατα είναι upgrade λοιπόν η 6600 ειδικά με λεφτά στην τσέπη. Θα πρέπει να κατεβάσει settings για να παίξει rt με 2060, όπως λέμε εδώ μέσα και για οποιαδήποτε κάρτα δεν μας επιτρέπει να παίζουμε στα frames που θελουμε.

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Kαλά έκανες, αλλά που κολλάει αυτή η μετάβαση στο εδώ θέμα που(υποτίθεται)αφορά τις rx 7000??

Η μήπως είμαι λάθος?

Οχι συμφορουμίτη, να συνεχίσει όπως λές.

Ειμαι σίγουρος ότι ενδιαφέρει πάρα πολλούς στο εδώ θέμα η μετάβαση απο 2060 σε 6600..τι όχι???

Το είπε σαν απάντηση ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που είχε NVIDIA και πήγε σε amd και είναι οκ συμφορουμίτη.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το είπε σαν απάντηση ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που είχε NVIDIA και πήγε σε amd και είναι οκ συμφορουμίτη.

Πολύ γενικό και ότι να ναι συμπέρασμα αυτό.

Και εγώ πέρυσι από nvidia πήγα σε Amd μέχρι να βγούν οι καινούργιες κάρτες, και αφού απογοητεύτηκα , ξανα επέστρεψα σε nvidia.

Αλλος που ήθελε παραπάνω Vram για 4Κ, και χρηματικά δεν έφτανε 4080/4090, μπορεί να πήγε σε 7900xt, αλλά σε επόμενες κάρτες να ξανα γυρίσει σε nvidia.

Τέλος, μαρέσει που μιλάμε για μια 5ετιας low mid range κάρτα όπως η 2060, και βλεπουμε σαν παράδειγμα RT ultra σε ενα από τα πιο βαριά RT παιχνίδια,οταν ακόμα και χωρίς αυτό οριακά φτάνει τα 60(αλλά περνάει την 6600).

image.png.f1c62928863d73e2fa761450d68614c4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πολύ γενικό και ότι να ναι συμπέρασμα αυτό.

Και εγώ πέρυσι από nvidia πήγα σε Amd μέχρι να βγούν οι καινούργιες κάρτες, και αφού απογοητεύτηκα , ξανα επέστρεψα σε nvidia.

Αλλος που ήθελε παραπάνω Vram για 4Κ, και χρηματικά δεν έφτανε 4080/4090, μπορεί να πήγε σε 7900xt, αλλά σε επόμενες κάρτες να ξανα γυρίσει σε nvidia.

Τέλος, μαρέσει που μιλάμε για μια 5ετιας low mid range κάρτα όπως η 2060, και βλεπουμε σαν παράδειγμα RT ultra σε ενα από τα πιο βαριά RT παιχνίδια,οταν ακόμα και χωρίς αυτό οριακά φτάνει τα 60(αλλά περνάει την 6600).

image.png.f1c62928863d73e2fa761450d68614c4.png

Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό που ειπώθηκε για την amd και την NVIDIA είναι πολύ γενικό και ότι να ναι. Για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ. Όσο για το cyberpunk όλα τα παιδιά που συζητούν για rt αυτό αναφέρουν σαν παιχνίδι ωδή στο rt, γιατί τα αλλά όπως λένε δεν έχουν πλήρες rt. Ε αυτό ανέφερα και εγώ γιατί βάλαμε πάλι στο τραπέζι το rt για την 2060. Όταν λέμε ότι το rt είναι από κάποιας δυναμικής και πάνω ε αυτό εννοούμε ότι δεν είναι για όλες τις κάρτες. Μην το περνάμε λοιπόν σαν επιχείρημα για την 2060 σε σχέση με την 6600.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...