Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/9/2023 στις 10:49 ΠΜ, fotaras76 είπε

Πριν μερικούς μήνες πούλησα την 2060 και με λιγότερα 💸 πήρα την 6600. Πιο δυνατή κάρτα, 2 gb vram επιπλέον ,σημαντικά μικρότερη κατανάλωση ( max 100 w vs 160 w) και χωρίς κανένα θέμα με drivers κτλ μέχρι στιγμής. 

 

Πες τα βρε φίλτατε γιατί εδώ μέσα οποίος πει ότι έχει amd χωρίς πρόβλημα τον κοιτάζουν παράξενα. Και εγώ με amd κανένα θέμα από την πρώτη μέρα μέχρι και χτες που επίσης έκανα drivers update μέσω adrenaline άψογα. Να φανταστείς είχα μέρες να το ανοίξω και είχε και windows updates και τα έβαλα όλα μαζί να τα κάνει ο υπολογιστής. Τελείωσαν όλα όσα έκανα. Επανεκκίνηση και όλα έπαιξαν ρολόι. Κρατημένο και το oc/uv που έχω στην κάρτα.

Καλά ο άλλος που λέει sidegrade δεν…άστο. Λιγότερα χρήματα έγραψες, άρα σου έμειναν τσέπη, 2gb παραπάνω vram και πιο γρήγορη σε raster αλλά εκεί ο άλλος sidegrade. 😂🥳😂🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, just_a_dude said:

 Και στην AMD μπορείς να τα κάνεις αυτά αλλά η ποιότητα δεν είναι το ίδιο καλή.

Δεν μπορείς. Δεν έχει tensor downscale. Στην AMD για να ματσάρις το 2.25X DLDSR θα πρέπει να κάνεις render σε 4x resolution με τον πατροπαράδοτο downscaler

1 minute ago, akoinonitos said:

τι διαφορα εχει το dldsr σε σχεση με το dsr που ειχαμε ?

To DLDSR χρησιμοποιεί τα tensor cores. Το DLDSR 2.25x σου δίνει το image quality του DSR 4X, με τις διπλάσιες όμως επιδόσεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

είναι το αντίθετο του DLSS. Πες έχω 1440p monitor, βάζω DLDSR με 2.25 πολλαπλασιαστή και το game γίνεται render σε 4Κ ανάλυση. Φυσικά με την 4070 δεν μπορείς να παίξεις παντού 4Κ, οπότε μπορείς να συνδυάσεις DLDSR + DLSS και η ποιότητα εικόνας είναι καλύτερη από native 1440p με το ίδιο performance (-2%-3% λόγω του κόστους του DLDSR). Και στην AMD μπορείς να τα κάνεις αυτά αλλά η ποιότητα δεν είναι το ίδιο καλή.

Μήπως ξέρεις και το ακρωνύμιο για την amd για αυτό το μαραφέτι που κάνει downscale; Εδώ σε θέλω. 😂😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τι διαφορα εχει το dldsr σε σχεση με το dsr που ειχαμε ?

Χρησιμοποιεί AI για το downscale και διορθώνει κάποια artifacts κυρίως όταν ο πολλαπλασιαστής δεν είναι ακέραιο νούμερο. Έχει βγάλει ο Μπατάλλια βίντεο.

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν μπορείς. Δεν έχει tensor downscale. Στην AMD για να ματσάρις το 2.25X DLDSR θα πρέπει να κάνεις render σε 4x resolution με τον πατροπαράδοτο downscaler

ε ναι αυτό εννοώ, πρέπει να το κάνεις με τον παλιό τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν μπορείς. Δεν έχει tensor downscale. Στην AMD για να ματσάρις το 2.25X DLDSR θα πρέπει να κάνεις render σε 4x resolution με τον πατροπαράδοτο downscaler

To DLDSR χρησιμοποιεί τα tensor cores. Το DLDSR 2.25x σου δίνει το image quality του DSR 4X, με τις διπλάσιες όμως επιδόσεις

δλδ πες οτι εχω 1080P μονιτορ και με το dsr το εβαζα 1440p ,με το dldsr θα ειναι 4k ποιοτητα με επιδοσεις 1080P ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μήπως ξέρεις και το ακρωνύμιο για την amd για αυτό το μαραφέτι που κάνει downscale; Εδώ σε θέλω. 😂😉

VSR = Virtual Super Resolution

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

VSR = Virtual Super Resolution

Άρχοντα!!! Αυτά τα ακρωνύμια ριχτά σε ένα word με τις επεξηγήσεις και πούλα σε εμάς τους άσχετους ε!😇

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

δλδ πες οτι εχω 1080P μονιτορ και με το dsr το εβαζα 1440p ,με το dldsr θα ειναι 4k ποιοτητα με επιδοσεις 1080P ?

Όχι, μάλλον το έγραψα λάθος και σε μπέρδεψα

 

Το DLDSR 2.25x έχει το ίδιο performance penalty με το DSR 2.25x, αλλά έχει το image quality του DSR 4x. 

Η μαγεία είναι ότι μπορείς να το συνδιάσεις με DLSS - οπότε DLDSR 2.25 / 1,78x + DLSS Q στέλνει το native να μαζέψει χόρτα με μικρό performance hit. Δεν έχεις nvidia? Δοκίμασε το και κράτα πρόχειρη μια σφουγγαρίστρα να μαζέψεις τα σάλια :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι, μάλλον το έγραψα λάθος και σε μπέρδεψα

 

Το DLDSR 2.25x έχει το ίδιο performance penalty με το DSR 2.25x, αλλά έχει το image quality του DSR 4x. 

Η μαγεία είναι ότι μπορείς να το συνδιάσεις με DLSS - οπότε DLDSR 2.25 / 1,78x + DLSS Q στέλνει το native να μαζέψει χόρτα με μικρό performance hit. Δεν έχεις nvidia? Δοκίμασε το και κράτα πρόχειρη μια σφουγγαρίστρα να μαζέψεις τα σάλια :P 

εχω ναι 710gt :lol:

οσο ειχα την 3080 με dsr επαιζα παντα δεν το ειχα δει η δεν ειχε βγει δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πες τα βρε φίλτατε γιατί εδώ μέσα οποίος πει ότι έχει amd χωρίς πρόβλημα τον κοιτάζουν παράξενα. Και εγώ με amd κανένα θέμα από την πρώτη μέρα μέχρι και χτες που επίσης έκανα drivers update μέσω adrenaline άψογα. Να φανταστείς είχα μέρες να το ανοίξω και είχε και windows updates και τα έβαλα όλα μαζί να τα κάνει ο υπολογιστής. Τελείωσαν όλα έκανα. Επανεκκίνηση και όλα έπαιξαν ρολόι. Κρατημένο και το oc/uv που έχω στην κάρτα.

Καλά ο άλλος που λέει sidegrade δεν…άστο. Λιγότερα χρήματα έγραψες, άρα σου έμειναν τσέπη, 2gb παραπάνω vram και πιο γρήγορη σε raster αλλά εκεί ο άλλος sidegrade. 😂🥳😂🥳

Ποια είναι πιο γρήγορη σε raster? έχουν ακριβώς 8,33% διαφορά σε raster δηλαδή stock clocks 3-4 fps διαφορά, αν αυτός δεν είναι ο ορισμός του sidegrade τότε απορώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Zulualert said:

Ποια είναι πιο γρήγορη σε raster? έχουν ακριβώς 8,33% διαφορά σε raster δηλαδή stock clocks 3-4 fps διαφορά, αν αυτός δεν είναι ο ορισμός του sidegrade τότε απορώ

 

Ε διάβασε και τα υπόλοιπα post του και θα σου λυθούν οι απορίες 😛 

Ignored αλλά μην κάνετε quote και ματώνουν τα μάτια μου κάθε φορά

Επεξ/σία από Herald
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Ποια είναι πιο γρήγορη σε raster? έχουν ακριβώς 8,33% διαφορά σε raster δηλαδή stock clocks 3-4 fps διαφορά, αν αυτός δεν είναι ο ορισμός του sidegrade τότε απορώ

 

Άρα είναι πιο αργή σε raster;;;; Απορείς που ο άνθρωπος πούλησε την παλιά πήρε καινούργια με λιγότερα χρήματα και του έμειναν και 2gb ram extra. Έχει και 50-60watt μικρότερη κατανάλωση που κόπτεται κόσμος εδώ μέσα. Εσένα δηλαδή αν σου έλεγαν πάρε κάποια χρήματα, πάρε 2gb extra vram, πάρε 8-9% υψηλότερο raster, πάρε και 50-60watt χαμηλότερη κατανάλωση δεν θα το έκανες μιας και είναι sidegrade;;; Απορώ που απορείς. 🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Δυνατό sidegrade :P 

Πόση διαφορά έχουν ρε μαν αυτές, 15-20% το πολύ? 

54 λεπτά πριν, Herald είπε

Δυνατό sidegrade :P 

Πόση διαφορά έχουν ρε μαν αυτές, 15-20% το πολύ? 

Αν σκεφτείς πως πήρα και λεφτά από πάνω δεν με χάλασε καθόλου, εσύ να έλεγες "δε θέλω καλύτερη κάρτα και λεφτά στο , θα κρατήσω αυτή που έχω για να πληρώνω και περισσότερα για ρεύμα.".

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...