Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, Aten-Ra said:

Branding 

 

jennifer-lawrence-ok.gif

Ε άς κόψει λίγη vram από τις κάρτες της η AMD να τα δώσει σε marketing να πάει 90% market share. 

Τι διαβάζω ρε πρωί πρωί με τον καφέ :P 

1 minute ago, just_a_dude said:

Ε πως χτίστηκε αυτό το branding?

Mε σφυρί και καλέμι, τι ψάχνεις τώρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα και το branding είναι λόγος να προτιμήσεις ένα προϊόν αν και ίσως όχι ο καλύτερος λόγος. Και φυσικά η NVIDIA για να φτιάξει το branding κάτι έκανε σωστά τόσα χρόνια. Προφανώς έκανε και πράγματα λάθος, αλλά η AMD δεν έκανε λάθη; Εγώ πάντως όταν ακούω κάτι πράγματα του τύπου να σταματήσεις τα windows updates, και να κάνεις το ένα και το άλλο για να εγκαταστήσεις drivers αρχίζω και βγάζω σπυριά. Ναι δεν συμβαίνει σε όλους, και ναι σιγά την διαδικασία αλλά nobody ain't got no time for that. Σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα (DLSS, FG, RT, RR, DLDSR).

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Μα και το branding είναι λόγος να προτιμήσεις ένα προϊόν. Ίσως όχι ο καλύτερος λόγος. Και φυσικά η NVIDIA για να φτιάξει το branding κάτι έκανε σωστά τόσα χρόνια. Προφανώς έκανε και πράγματα λάθος, αλλά η AMD δεν έκανε λάθη; Εγώ πάντως όταν ακούω κάτι πράγματα του τύπου να σταματήσεις τα windows updates, και να κάνεις το ένα και το άλλο για να εγκαταστήσεις drivers αρχίζω και βγάζω σπυριά. Ναι δεν συμβαίνει σε όλους, και ναι σιγά την διαδικασία αλλά nobody ain't got no time for that. Σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα (DLSS, FG, RT, RR, DLDSR).

Eγώ να σου πώ την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοεί με το branding. Ότι ο κόσμος δεν ξέρει την amd γιαυτό δεν αγοράζει?

Ε και στο forum που την ξέρουμε περισσότερα άτομα έχουν 4090 παρά όλες τις RDNA 3 μαζί. Ίσα ίσα, πιστεύω ότι επειδή ο κόσμος ξέρει την amd δεν αγοράζει. Ρώτα όσους τους έκατσε η χρυσή έκδοση της 5700xt με το permanent black frame insertion :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ κατάλαβα ότι λόγω του ονόματος της NVIDIA αμέσως ο άλλος υποθέτει ότι είναι καλύτερη και αγοράζει, ιδιαίτερα κόσμος που δεν ασχολείται και πολύ με την τεχνολογία. Όπως συμβαίνει με την Apple.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, just_a_dude said:

Εγώ κατάλαβα ότι λόγω του ονόματος της NVIDIA αμέσως ο άλλος υποθέτει ότι είναι καλύτερη και αγοράζει, ιδιαίτερα κόσμος που δεν ασχολείται και πολύ με την τεχνολογία. Όπως συμβαίνει με την Apple.

Το καλύτερο branding για την nvidia το κάνει η ίδια η AMD. O πέτσινος πιστεύω θέλει ΟΛΟΙ να αγοράσουμε κάποια στιγμή μια AMD κάρτα στην ζωή μας, έτσι θα αποκτήσει φανατικούς πελάτες for life. Once you go AMD που λένε :P Έκανα το λάθος μετά από 10 χρόνια, όλα ρολόι μιλάμε. 

ΥΓ1. Ξέρω ξέρω, φταίνε τα windows όχι η AMD. Το τελικό αποτέλεσμα το ίδιο είναι. Είναι σημαντικές οι επιδόσεις και η vram αλλά το πιο σημαντικό σε μια κάρτα γραφικών είναι...να δουλεύει :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δουλεύει, δεν είναι καμιά σχέση με παλιά, σε λίγους συμβαίνει, αλλά προσωπικά δεν μου πάει το χέρι να δώσω 6 κατοστάρικα και να υπάρχει έστω και 1% πιθανότητα να μου βγάλει το λάδι. Και για μένα η vram δεν είναι κίνητρο, τουλάχιστον όχι τώρα. Αν έδινε κάνα +25% perf ώστε να μην χρειάζομαι το DLSS οκ, θα το σκεφτόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, just_a_dude said:

Βρε δουλεύει, δεν είναι καμιά σχέση με παλιά, σε λίγους συμβαίνει, αλλά προσωπικά δεν μου πάει το χέρι να δώσω 6 κατοστάρικα και να υπάρχει έστω και 1% πιθανότητα να μου βγάλει το λάδι. Και για μένα η vram δεν είναι κίνητρο, τουλάχιστον όχι τώρα. Αν έδινε κάνα +25% perf ώστε να μην χρειάζομαι το DLSS οκ, θα το σκεφτόμουν.

Mάλλον δεν παρακολούθησες το νήμα των rdna2. :P 

Κοίτα αμά πείς άτι για τους drivers της amd, θα σου πούν ότι κανείς δεν είχε θέμα. Αν μπείς όμως στο θέμα των rdna2 και διαβάσεις 5-10-15 σελίδες, θα καταλάβεις. Εδώ κόσμος ρώταγε κάθε φορά που έβγαινε driver update αν τον έχει δοκιμάσει κανείς και αν είναι safe να κάνει update. Θυμίζει εποχές pentium 3...


Εγώ ακόμα παλεύω να παίξω divine divinity στην rdna2 μου :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάσω τελευταία το thread γιατί θέλω να αγοράσω νέα κάρτα για gaming στο Steam σε Linux.

Έχω την rx 570 4GB τα τελευταία χρόνια η οποία παίζει αξιοπρεπώς όλα τα παιχνίδια στο Steam out of the box.

Σκεφτόμουν ανάμεσα στις 7800 xt και 4070.

Ο λόγος που είχα amd κάρτα ήταν γιατί είχα σιχαθεί τα προβλήματα στο Linux ακόμη και πριν την έλευση της δυνατότητας να παίζεις παιχνίδια στο Steam.

Η ερώτηση είναι: Από προσωπική εμπειρία κάποιου έχει βελτιωθεί καθόλου το σκουπίδι των drivers της Nvidia στο linux;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hayzel είπε

Διαβάσω τελευταία το thread γιατί θέλω να αγοράσω νέα κάρτα για gaming στο Steam σε Linux.

Έχω την rx 570 4GB τα τελευταία χρόνια η οποία παίζει αξιοπρεπώς όλα τα παιχνίδια στο Steam out of the box.

Σκεφτόμουν ανάμεσα στις 7800 xt και 4070.

Ο λόγος που είχα amd κάρτα ήταν γιατί είχα σιχαθεί τα προβλήματα στο Linux ακόμη και πριν την έλευση της δυνατότητας να παίζεις παιχνίδια στο Steam.

Η ερώτηση είναι: Από προσωπική εμπειρία κάποιου έχει βελτιωθεί καθόλου το σκουπίδι των drivers της Nvidia στο linux;

 

Υποτίθεται έβγαλαν open source driver που τάχα είναι καλύτερος, αλλά πριν λίγο καιρό που δοκίμασα έτσι να δω τι παίζει με την 4070 σε linux, εντάξει παίζουν τα games μια χαρά αλλά δεν δουλεύει το DLSS, ούτε το RT αν θυμάμαι καλά. Μόνο το g-sync δουλεύει. Εεε meh είναι, αφού δεν δουλεύουν τα features της NVIDIA. Νομίζω σε linux η AMD είναι καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Το καλύτερο branding για την nvidia το κάνει η ίδια η AMD. O πέτσινος πιστεύω θέλει ΟΛΟΙ να αγοράσουμε κάποια στιγμή μια AMD κάρτα στην ζωή μας, έτσι θα αποκτήσει φανατικούς πελάτες for life. Once you go AMD που λένε :P Έκανα το λάθος μετά από 10 χρόνια, όλα ρολόι μιλάμε. 

ΥΓ1. Ξέρω ξέρω, φταίνε τα windows όχι η AMD. Το τελικό αποτέλεσμα το ίδιο είναι. Είναι σημαντικές οι επιδόσεις και η vram αλλά το πιο σημαντικό σε μια κάρτα γραφικών είναι...να δουλεύει :P 

Πριν μερικούς μήνες πούλησα την 2060 και με λιγότερα 💸 πήρα την 6600. Πιο δυνατή κάρτα, 2 gb vram επιπλέον ,σημαντικά μικρότερη κατανάλωση ( max 100 w vs 160 w) και χωρίς κανένα θέμα με drivers κτλ μέχρι στιγμής. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Πως είναι υποδεέστερο προϊόν; Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το RT τόσο πολύ ή δεν το ενδιαφέρουν τέτοιες τεχνολογίες γενικά και θέλει να παίζει σε 1440p με καλά γραφικά σε raster η 7800xt είναι λίγο πιο γρήγορη από την 4070 οπότε γιατί να μην την προτιμήσει; 

Δουλευόμαστε κανονικά νομίζω, τι συζητάμε αν ήταν καλή η ταινία και να πούμε την άποψη μας ο καθένας, εξ ορισμού το προιόν με την αρχιτεκτονική RDNA3 είναι υποδεέστερο τεχνολογικά από την αρχιτεκτονική ADA LOVELACE και υστερεί παντού επιδόσεις, κατανάλωση, τεχνικά χαρακτηριστικά, εσύ αναφέρεις την πιθανή χρήση όπου μπορεί να κάνει κάποιος ε μπορείς να βάλεις και την 4090 σε υπολογιστή γραφείου dell σε όpen case κατάσταση για να χαζεύεις στo fb και λοιπόν? τι πάει να πει ΔΕΝ τον ενδιαφέρουν τα RT, DLSS, FG, ε και? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Μα και το branding είναι λόγος να προτιμήσεις ένα προϊόν αν και ίσως όχι ο καλύτερος λόγος. Και φυσικά η NVIDIA για να φτιάξει το branding κάτι έκανε σωστά τόσα χρόνια. Προφανώς έκανε και πράγματα λάθος, αλλά η AMD δεν έκανε λάθη; Εγώ πάντως όταν ακούω κάτι πράγματα του τύπου να σταματήσεις τα windows updates, και να κάνεις το ένα και το άλλο για να εγκαταστήσεις drivers αρχίζω και βγάζω σπυριά. Ναι δεν συμβαίνει σε όλους, και ναι σιγά την διαδικασία αλλά nobody ain't got no time for that. Σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα (DLSS, FG, RT, RR, DLDSR).

Πανάθεμά σε με τα ακρωνύμιά σου βρε professor. Αυτό το τελευταίο το DLDSR τι είναι πάλι και τι κάνει; Γέρασα για μεταπτυχιακό δώσε φώτα.😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, fotaras76 said:

Πριν μερικούς μήνες πούλησα την 2060 και με λιγότερα 💸 πήρα την 6600. Πιο δυνατή κάρτα, 2 gb vram επιπλέον ,σημαντικά μικρότερη κατανάλωση ( max 100 w vs 160 w) και χωρίς κανένα θέμα με drivers κτλ μέχρι στιγμής. 

 

Δυνατό sidegrade :P 

Πόση διαφορά έχουν ρε μαν αυτές, 15-20% το πολύ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πανάθεμά σε με τα ακρωνύμιά σου βρε professor. Αυτό το τελευταίο το DLDSR τι είναι πάλι και τι κάνει; Γέρασα για μεταπτυχιακό δώσε φώτα.😉

είναι το αντίθετο του DLSS. Πες έχω 1440p monitor, βάζω DLDSR με 2.25 πολλαπλασιαστή και το game γίνεται render σε 4Κ ανάλυση. Φυσικά με την 4070 δεν μπορείς να παίξεις παντού 4Κ, οπότε μπορείς να συνδυάσεις DLDSR + DLSS και η ποιότητα εικόνας είναι καλύτερη από native 1440p με το ίδιο performance (-2%-3% λόγω του κόστους του DLDSR). Και στην AMD μπορείς να τα κάνεις αυτά αλλά η ποιότητα δεν είναι το ίδιο καλή.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

είναι το αντίθετο του DLSS. Πες έχω 1440p monitor, βάζω DLDSR με 2.25 πολλαπλασιαστή και το game γίνεται render σε 4Κ ανάλυση. Φυσικά με την 4070 δεν μπορείς να παίξεις παντού 4Κ, οπότε μπορείς να συνδυάσεις DLDSR + DLSS και η ποιότητα εικόνας είναι καλύτερη από native 1440p με το ίδιο performance (-2%-3% λόγω του κόστους του DLDSR). Και στην AMD μπορείς να τα κάνεις αυτά αλλά η ποιότητα δεν είναι το ίδιο καλή.

τι διαφορα εχει το dldsr σε σχεση με το dsr που ειχαμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...