Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά αν η 4090 είχε 100ευρα στα θέματα θα υπήρχε τέτοια τάξη τέτοια αλφαδιά που όλα ρόδινα θα ήταν, τώρα απλά ο πολύς ο κόσμος ψάχνετε και ζυγίζει τα συν πλην, πρώτα η τσέπη μιλάει και μετά τα rt και δε ξέρω γω τι άλλο 

Τώρα ο πέτσινος ζητάει άνω πλάτη 🤣 στην επόμενη γενιά πάμε για κάτω, κάτω πλάτη 🤣🤣 στανταρακι, αλλά έχει το πακέτο το σωστό τι να κάνουμε

Μακάρι να δώσει και η Λίζα κάτι αντίστοιχο, fsr3, το έχουν τερματίσει με τη κυκλοφορία του πλέον, ίσως και να είναι παπατζα τελικά 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βλέπω γράφεις αντικειμενικότατα στην μια περίπτωση τον μέσο όρο και στην άλλη περίπτωση ένα/δυο παιχνίδια.  

1440p raster. 3.8% διαφορα average εγω εβαλα μεχρι 10%.

Screenshot-7.png

Και σε RT εβαλα μαζι και το FG αν και με αυτο σε καποια θα βγει πανω απο 60%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Eγω το λεω γιατι εχει γινει καραμελα των AMD το "δεν θελω RT" ή "δεν μου αρεσει το RT".
Aκομα και αν δεν υπηρχε το RT:
Αν ολα ηταν ιδια και ειχες καλυτερη καταναλωση με Nvidia γιατι να παρεις AMD;
Aν ολα ηταν ιδια και ειχες σταθερους Drivers με Nvidia γιατι να παρεις AMD;
Αν ολα ηταν ιδια και ειχες καλυτερες θερμοκρασιες με Nvidia γιατι να παρεις AMD;
Αν ολα ηταν ιδια και το DLSS,DLDSR,Reflex,FG ειναι ανωτερο του FSR  γιατι να παρεις AMD;

Για ενα 5% Raster που ειναι στα "χαρτια" γιατι αργα ή γρηγορα ολες θα πρεπει να παιζουν μονο με FSR 2/3 και δεν θα μιλαμε πλεον για Raster.
Μοιαζει λιγο με αναπτηρα αυτοκινητου σε μη καπνιστη οδηγο.η 

Η προτίμηση σε κάποια εταιρεια φενεταιι πως άλλαξε το τροπάριο με την κατανάλωση , όταν στη προηγούμενη γενιά παρόλο που οι AMD ήταν καλύτερη ακούγαμε ,: σιγά ποιος ενδιαφέρεται για κατανάλωση..το έχω δει να συμβαίνει από πολλούς που τώρα η κατανάλωση ξαφνικά άρχισε να παίζει ρόλo

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα, ακόμη και όσοι υπερασπίζεστε την AMD πιστεύετε ότι όταν κάποιος λέει ότι τον ενδιαφέρει το RT αναφέρεται στο Χωριό και στο Far Cry 6 και σε αυτά τα αντίστοιχα; Τώρα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας; Προφανώς εννοεί RT τύπου Cyberpunk, Metro Exodus κτλ. Εντάξει είπαμε έχει κάποια καλά η AMD (vram, πιθανώς καλύτερη τιμή αργότερα, κτλ) αλλά τώρα ας μην υποκρινόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα, ακόμη και όσοι υπερασπίζεστε την AMD πιστεύετε ότι όταν κάποιος λέει ότι τον ενδιαφέρει το RT αναφέρεται στο Χωριό και στο Far Cry 6 και σε αυτά τα αντίστοιχα; Τώρα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας; Προφανώς εννοεί RT τύπου Cyberpunk, Metro Exodus κτλ. Εντάξει είπαμε έχει κάποια καλά η AMD (vram, πιθανώς καλύτερη τιμή αργότερα, κτλ) αλλά τώρα ας μην υποκρινόμαστε.

E καλά τα έχω γράψει και εγώ αυτά αλλά νομίζεις ίδρωσε το αυτί τους :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Βασικά αν η 4090 είχε 100ευρα στα θέματα θα υπήρχε τέτοια τάξη τέτοια αλφαδιά που όλα ρόδινα θα ήταν, τώρα απλά ο πολύς ο κόσμος ψάχνετε και ζυγίζει τα συν πλην, πρώτα η τσέπη μιλάει και μετά τα rt και δε ξέρω γω τι άλλο 

Τώρα ο πέτσινος ζητάει άνω πλάτη 🤣 στην επόμενη γενιά πάμε για κάτω, κάτω πλάτη 🤣🤣 στανταρακι, αλλά έχει το πακέτο το σωστό τι να κάνουμε

Μακάρι να δώσει και η Λίζα κάτι αντίστοιχο, fsr3, το έχουν τερματίσει με τη κυκλοφορία του πλέον, ίσως και να είναι παπατζα τελικά 🤣

Γιατί οι AMD είναι φθηνές; Ίδιες τιμές έχουν, ελάχιστες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

To FG να ξες  αμά δεν το δοκιμάσεις ο ίδιος πρώτα, δεν έχει νόημα να αγοράσεις κάρτα για να έχεις FG. Είναι hit and miss. Φυσικά το να το έχεις είναι καλύτερο απτό να μην το έχεις.

ε καλα τουλαχιστον εχεις την επιλογη και ας μην σου κανει παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει gamer που να εχει δει ή να εχει παιξει με Ray Tracing και να μη θελει Ray Tracing.
O μονο λογος για να θες RT ΟFF ειναι να μη μπορει η καρτα σου να το τρεξει.
Αυτοι που δεν μπορουν να τρεξουν RT και "δεν θελουν RT" ειναι αυτοι που θελουν να παρουν AMD.

Συμφώνα με την ίδια την NVIDIA, από το RTX Userbase μόνο το 20% έχει επιδόσεις πάνω από την 3060, απλά το λέω γιατί νομίζετε ότι όλοι που έχουν πάρει NVIDIA κάρτες είναι με 4080/4090 που έχετε εσείς οι 3-4 που γράφετε εδώ μέσα και όποιος δεν μπορεί να τρέξει με RT αυτομάτως είναι ΜΟΝΟ με AMD κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Η προτίμηση σε κάποια εταιρεια φενεταιι πως άλλαξε το τροπάριο με την κατανάλωση , όταν στη προηγούμενη γενιά παρόλο που οι AMD ήταν καλύτερη ακούγαμε ,: σιγά ποιος ενδιαφέρεται για κατανάλωση..το έχω δει να συμβαίνει από πολλούς που τώρα η κατανάλωση ξαφνικά άρχισε να παίζει ρόλo

Ουτε εμενα με ενδιαφερει η καταναλωση....
Οταν το ενυδρειο μου θελει 1600w/ωρα το αν η GPU ή το CPU ειναι 100w πανω 100w κατω μου ειναι αδιαφορο.
Για καποιους ομως ειναι πολυ σημαντικο και οφειλουμε να το αναφερουμε.
Επισης οταν βγηκε η προηγουμενη γενια δεν ειχες τους ιδιους λογαριασμους και τις ιδιες χρεωσεις με τωρα.

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Συμφώνα με την ίδια την NVIDIA, από το RTX Userbase μόνο το 20% έχει επιδόσεις πάνω από την 3060, απλά το λέω γιατί νομίζετε ότι όλοι που έχουν πάρει NVIDIA κάρτες είναι με 4080/4090 που έχετε εσείς οι 3-4 που γράφετε εδώ μέσα και όποιος δεν μπορεί να τρέξει με RT αυτομάτως είναι ΜΟΝΟ με AMD κάρτα.

Αλλο να θες και να μη μπορεις και αλλο να μη μπορεις και να υποκρινεσαι οτι δεν θες,εχει τεραστια διαφορα.
Στο συγκριση 7800xt vs 4070 που γινεται τις τελευταιες μερες, μια χαρα φαινεται η διαφορα στο κομματι του RT.
Mε DLSS μια χαρα θα παιξουν ακομα και αυτοι με 3060Ti.

Screenshot_11.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Γιατί οι AMD είναι φθηνές; Ίδιες τιμές έχουν, ελάχιστες διαφορές.

Δεν ενδιαφέρει τι κάνει η Λίζα, αφού δεν προσφέρει rt, ο πετσινος μας ενδιαφέρει και πετσινος ζητάει κάτω πλάτη 🤣🤣 

Αν με fsr3 και το αντίστοιχο Frame generator της amd αλλάξει κάτι να δούμε και αν είναι φθηνές ή ακριβές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

 

Αλλο να θες και να μη μπορεις και αλλο να μη μπορεις και να υποκρινεσαι οτι δεν θες,εχει τεραστια διαφορα.
Στο συγκριση 7800xt vs 4070 που γινεται τις τελευταιες μερες, μια χαρα φαινεται η διαφορα στο κομματι του RT.
Mε DLSS μια χαρα θα παιξουν ακομα και αυτοι με 3060Ti.

Screenshot_11.jpg

Κατεβάζεις ένα δυο settings στην 7800ΧΤ και έχεις ίδια fps με την 4060Ti στο CP77 και έτσι παίζεις και με τις δυο κάρτες. Επίσης να το ξαναπούμε, να μου βάζεις link από ένα μόνο παιχνίδι δεν μου λέει τίποτα. Το έχω ξαναπεί 1000 φορές, αν θέλεις να παίζεις μόνο CP77 24/7 πάρε NVIDIA, στο μέσο όρο όμως οι διαφορές μεταξύ της 7800ΧΤ και της 4070 είναι πολύ κοντά και δεν θα καταλάβεις διαφορές είτε σε Raster είτε σε RT έκτος από 3-4 παιχνίδια στην κάθε μια.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Aten-Ra said:

 

Κατεβάζεις ένα δυο settings στην 7800ΧΤ

Tιιιιι? Σε midrange κάρτα 3ετίας μας έκανες εξορκισμό όταν λέγαμε να κατεβάσεις τα textures, τώρα σε φρέσκια κάρτα του 600ευρού δεν σε πειράζει να κόβεις settings? 

Καλά τα λέει ο tambas, μας τρολλάρις ομαδικός. Ωραίος ο παίχτης :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία το έχω πραγματικά…όλη μέρα από το μεσημέρι και μετά εδώ μέσα είστε. Πότε προλαβαίνετε να παίξετε; Εγώ με την 570 μου άντε να παίξω κανένα 2ωράκι λίγο dos2, λίγο pathfinder, ότι παίζει τέλος πάντων η γιαγιά μου η 570. Εσείς με τις 4090, 4080, 4070, 6800xt, 6900xt κλπ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Herald said:

Tιιιιι? Σε midrange κάρτα 3ετίας μας έκανες εξορκισμό όταν λέγαμε να κατεβάσεις τα textures, τώρα σε φρέσκια κάρτα του 600ευρού δεν σε πειράζει να κόβεις settings? 

Καλά τα λέει ο tambas, μας τρολλάρις ομαδικός. Ωραίος ο παίχτης :P 

Πόσοι θα αγοράσουν την 7800ΧΤ και θα παίξουν το CP77 με RT στα 1440p ???

Μιλάμε για ένα και μόνο παιχνίδι, εε αν θέλεις να παίξεις το CP77 με RT στα 1440p με την 7800ΧΤ αναγκαστικά θα ρίξεις μερικά settings, στα υπόλοιπα 99% των παιχνιδιών είσαι πάνω από την 4070.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βλέπω γράφεις αντικειμενικότατα στην μια περίπτωση τον μέσο όρο και στην άλλη περίπτωση ένα/δυο παιχνίδια.  

Αναφορά σε κείμενο

Για το δεύτερο στη μία περίπτωση έχουμε καλύτερο raster μέχρι 5 10% και στη δεύτερη καλύτερο rt μέχρι 50 60%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...