Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δηλαδή στα ίδια χρήματα γιατί να μην τον ενδιαφέρει το RT ή το Path tracing ή το DLSS 3.5 ή dlss 3 πες μου. Πες μου το λόγο του για να μην τα έχει όλα αυτά διαθέσιμα στα ίδια χρήματα. Για να στηρίξει AMD, γιατί έτσι ή γιατί απλά δε γουστάρει;

Για να έχει το 10% πάνω raster και τα 4gb vram παραπάνω? Δεν ξέρω πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aetos1988 είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Μπορεί όντως η Nvidia να έχει προβάδισμα αυτή την εποχή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι AMD κάρτες είναι για πέταμα! Αλλά σε όλα σου τα ποστ αυτό δείχνεις! πχ. για κάποιον που θέλει να παίζει σε 1440p μπορείς να τον προτείνεις μια AMD 7800XT αν δεν τον ενδιαφέρει το RT και θέλει να παίζει τα παιχνίδια του με καλά γραφικά. Αν ενδιαφέρεται να τα έχει όλα τότε θα επιλέξει RTX 4070.    

Δεν νομιζω οτι υπαρχει gamer που να εχει δει ή να εχει παιξει με Ray Tracing και να μη θελει Ray Tracing.
O μονο λογος για να θες RT ΟFF ειναι να μη μπορει η καρτα σου να το τρεξει.
Αυτοι που δεν μπορουν να τρεξουν RT και "δεν θελουν RT" ειναι αυτοι που θελουν να παρουν AMD.
Aν οι AMD καρτες ειχαν διπλασιες επιδοσεις απο τις Nvidia σε RT να δεις ολοι αυτοι που "δεν θελουν RT" πως θα το ηθελαν και θα ηταν το 1ο κριτηριο επιλογης.

Μετα δεν ειναι μονο το RT ο λογος που πολυ κοσμος προτιμα Nvidia ακομα και αν ειναι πιο ακριβες στην ιδια κατηγορια.
Ειναι η αξιοπιστια των Drivers,η καταναλωση, οι θερμοκρασιες, το DLSS που πλεον εχει φτασει σε επιπεδα να ειναι πολλες φορες καλυτερο του Native, το DLDSR που ειναι το αντιθετο του Upscale και σου δινει παλι καλυτερα γραφικα απο το Native, το Reflex που ριχνει το Latency, το Frame Generation που σε περιπτωσεις με παλια CPU εσωσε τη κατασταση παραλληλα με τα "fake frame" που κερδιζεις.

Για εναν λοιπον που δεν το βλεπει "οπαδικα" και τον ενδιαφερει να παρει ενα καλυτερο προιον με ολα τα νεα features, δεν υπαρχει ουτε ενας λογος να κοιταξει για AMD.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει ρε μάγκες, αυτά είναι γούστα. Αμά όλα τα games με RT ήταν του τύπου Falakra 6 και χωριό και εγώ amd θα είχα πάντως, τουλάχιστον την προηγούμενη γενιά σίγουρα θα χτύπαγα 6900xt > 3090. Οπότε κάποιος που απλά δεν θέλει και δεν του αρέσει τα cyberpunk και ο λοιπός συρφετός καλά κάνει και πάει amd.

 

Στην τελική και απλά να γουστάρει amd και γιαυτό να ψωνίζει κομπλε είναι και αυτό. Αυτό που δεν είναι κομπλέ είναι να προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι οι επιδόσεις σε RT ελά μώρε, το ίδιο είναι, 10% on average :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ντάξει ρε μάγκες, αυτά είναι γούστα. Αμά όλα τα games με RT ήταν του τύπου Falakra 6 και χωριό και εγώ amd θα είχα πάντως, τουλάχιστον την προηγούμενη γενιά σίγουρα θα χτύπαγα 6900xt > 3090. Οπότε κάποιος που απλά δεν θέλει και δεν του αρέσει τα cyberpunk και ο λοιπός συρφετός καλά κάνει και πάει amd.

 

Στην τελική και απλά να γουστάρει amd και γιαυτό να ψωνίζει κομπλε είναι και αυτό. Αυτό που δεν είναι κομπλέ είναι να προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι οι επιδόσεις σε RT ελά μώρε, το ίδιο είναι, 10% on average :P 

Μιλησες σοφα τωρα 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

ΡΕ πάντα σοφά μιλάω. Απλά μου ανάβει το αίμα ο φαραώ :P 

σε βλέπει που τσιμπάς εύκολα και σε έχει κάνει πελάτη ο φαραώ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

σε βλέπει που τσιμπάς εύκολα και σε έχει κάνει πελάτη ο φαραώ :P 

Ρε αμά είναι αυτό οκ, κανένα πρόβλημα. Φοβάμαι ότι όντως τουλάχιστον το 50% από όσα γράφει τα εννοεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

σε βλέπει που τσιμπάς εύκολα και σε έχει κάνει πελάτη ο φαραώ :P 

Θελει παρεα ο Ραμσης ενταξει και σου λεει εδω ειμαστε στον Herald αλα Τουταγχαμων και κανουν παιχνιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν νομιζω οτι υπαρχει gamer που να εχει δει ή να εχει παιξει με Ray Tracing και να μη θελει Ray Tracing.
O μονο λογος για να θες RT ΟFF ειναι να μη μπορει η καρτα σου να το τρεξει.
Αυτοι που δεν μπορουν να τρεξουν RT και "δεν θελουν RT" ειναι αυτοι που θελουν να παρουν AMD.
Aν οι AMD καρτες ειχαν διπλασιες επιδοσεις απο τις Nvidia σε RT να δεις ολοι αυτοι που "δεν θελουν RT" πως θα το ηθελαν και θα ηταν το 1ο κριτηριο επιλογης.

Μετα δεν ειναι μονο το RT ο λογος που πολυ κοσμος προτιμα Nvidia ακομα και αν ειναι πιο ακριβες στην ιδια κατηγορια.
Ειναι η αξιοπιστια των Drivers,η καταναλωση, οι θερμοκρασιες, το DLSS που πλεον εχει φτασει σε επιπεδα να ειναι πολλες φορες καλυτερο του Native, το DLDSR που ειναι το αντιθετο του Upscale και σου δινει παλι καλυτερα γραφικα απο το Native, το Reflex που ριχνει το Latency, το Frame Generation που σε περιπτωσεις με παλια CPU εσωσε τη κατασταση παραλληλα με τα "fake frame" που κερδιζεις.

Για εναν λοιπον που δεν το βλεπει "οπαδικα" και τον ενδιαφερει να παρει ενα καλυτερο προιον με ολα τα νεα features, δεν υπαρχει ουτε ενας λογος να κοιταξει για AMD.

Εχω δει και εχω παιξει αλλα δεν μου κανουν τα παιχνιδια με το rt που κανει διαφορα ως προς το ειδος ,δεν ειναι απο τα παιχνιδια δλδ που θα τα αγοραζα για να τα παιξω , το dlss oμως και το fg ειναι κατι που νομιζω αποδεδειγμενα θα το χρειαστεις και ειναι μειον αν δεν μπορεις να το εχεις. Και το κακο με το Rt ειναι οτι ερχεται μετα συνηθως ,ε δεν θα κατσω να ξανα παιξω το παιχνιδι δευτερη φορα εγω προσωπικα. Ειναι καποιοι αλλοι που το γουσταρουν και θα το παιξουν και θα το ξανα παιξουν ,δεν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια θεωρω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, akoinonitos said:

Εχω δει και εχω παιξει αλλα δεν μου κανουν τα παιχνιδια με το rt που κανει διαφορα ως προς το ειδος ,δεν ειναι απο τα παιχνιδια δλδ που θα τα αγοραζα για να τα παιξω , το dlss oμως και το fg ειναι κατι που νομιζω αποδεδειγμενα θα το χρειαστεις και ειναι μειον αν δεν μπορεις να το εχεις. Και το κακο με το Rt ειναι οτι ερχεται μετα συνηθως ,ε δεν θακατσω να ξανα παιξω το παιχνιδι δευτερη φορα εγω προσωπικα

To FG να ξες  αμά δεν το δοκιμάσεις ο ίδιος πρώτα, δεν έχει νόημα να αγοράσεις κάρτα για να έχεις FG. Είναι hit and miss. Φυσικά το να το έχεις είναι καλύτερο απτό να μην το έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Εχω δει και εχω παιξει αλλα δεν μου κανουν τα παιχνιδια με το rt που κανει διαφορα ως προς το ειδος ,δεν ειναι απο τα παιχνιδια δλδ που θα τα αγοραζα για να τα παιξω , το dlss oμως και το fg ειναι κατι που νομιζω αποδεδειγμενα θα το χρειαστεις και ειναι μειον αν δεν μπορεις να το εχεις

Κοιτα το RT οπου εχει μπει GI κανει τεραστια διαφορα στην εικονα. Τωρα ναι κατι shadows απλα δεν δινουν πολυ και τα reflections ειναι απλα reflections για καποιους δεν κανουν καμια διαφορα με σωστο SSR. Οσα ειναι με GI ομως αξιζει το RT γιατι προσδιδει τρομερη αληθοφανεια. 

Για το FG μπορει καποιος με cpu 5600 η 5700x η πιο παλιο να ευχαριστηθει σε υψηλα fps παιχνιδια που ειναι τερμα cpu bound witcher hogwarts jedi survivor spiderman με RT. Σε αντιθετη περιπτωση απλα τα ξεχνας. Με 5700x ημουν max 70fps επεφτα μεχρι 60 με ray tracing ultra στο spiderman. Ανοιξα fg και ημουν σταθερα 97 σε καθε περιπτωση σε καθε σημειο. Δηλαδη βοηθαει τοσο πολυ την cpu δινει κοντα 80-90% σε cpu bound σεναρια που απλα δεν μπορεις να το βαλεις σε δευτερη μοιρα. Οσοι εχουν 13600k και πανω η 7700 και πανω μπορουν κατα μια εννοια που και παλι γιατι να παιζεις με 90fps ενω μπορεις με 144 σταθερα. Και fake ξεfake το smoothness που δινει ειναι τρομερο ας ανεβαινει λιγα MS το latency χαλαλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα γενικά με τις amd είναι ότι - ότι και να προτιμάς να κάνεις με την κάρτα σου, δυστηχώς η nvidia το κάνει καλύτερα.

Δηλαδή θες υψηλά FPS και δεν σε νοιάζουν τα RT PT και όλες αυτές οι σαχλαμάρες, το DLSS θα είναι προτιμότερο από το FSR.

Θες να βαράς 200+ fps σε AAA παιχνίδια - εκεί θα σε βοηθήσει το FG μιας και το CPU δεν θα τραβάεί

Είσαι του competitive και δες low input lag, εκεί έχεις το reflex

Θες eye candy, εκεί πάλι RT + DLSS + DLDSR κάνουν παπάδες

Η AMD απλά σου δίνει vram, τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστούν οι αντίστοιχες τεχνολογιές της. Ε δεν το θεωρώ τρελό proposition. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εχω δει και εχω παιξει αλλα δεν μου κανουν τα παιχνιδια με το rt που κανει διαφορα ως προς το ειδος ,δεν ειναι απο τα παιχνιδια δλδ που θα τα αγοραζα για να τα παιξω , το dlss oμως και το fg ειναι κατι που νομιζω αποδεδειγμενα θα το χρειαστεις και ειναι μειον αν δεν μπορεις να το εχεις. Και το κακο με το Rt ειναι οτι ερχεται μετα συνηθως ,ε δεν θα κατσω να ξανα παιξω το παιχνιδι δευτερη φορα εγω προσωπικα. Ειναι καποιοι αλλοι που το γουσταρουν και θα το παιξουν και θα το ξανα παιξουν ,δεν εχουμε ολοι τα ιδια κριτηρια θεωρω

Eγω το λεω γιατι εχει γινει καραμελα των AMD το "δεν θελω RT" ή "δεν μου αρεσει το RT".
Aκομα και αν δεν υπηρχε το RT:
Αν ολα ηταν ιδια και ειχες καλυτερη καταναλωση με Nvidia γιατι να παρεις AMD;
Aν ολα ηταν ιδια και ειχες σταθερους Drivers με Nvidia γιατι να παρεις AMD;
Αν ολα ηταν ιδια και ειχες καλυτερες θερμοκρασιες με Nvidia γιατι να παρεις AMD;
Αν ολα ηταν ιδια και το DLSS,DLDSR,Reflex,FG ειναι ανωτερο του FSR  γιατι να παρεις AMD;

Για ενα 5% Raster που ειναι στα "χαρτια" γιατι αργα ή γρηγορα ολες θα πρεπει να παιζουν μονο με FSR 2/3 και δεν θα μιλαμε πλεον για Raster.
Μοιαζει λιγο σαν να προτιμας ενα αυτοκινητο με 2 αναπτηρες αυτοκινητου ενω εισαι μη καπνιστης οδηγος ενω το αλλο εχει ηλεκτρικα παραθυρα,ηλεκτρικες κλειδαριες, clima ,θερμενομενα καθισματα που το 1ο με τον διπλο αναπτηρα δεν εχει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

 

 

Για το δεύτερο στη μία περίπτωση έχουμε καλύτερο raster μέχρι 5 10% και στη δεύτερη καλύτερο rt μέχρι 50 60%.

Βλέπω γράφεις αντικειμενικότατα στην μια περίπτωση τον μέσο όρο και στην άλλη περίπτωση ένα/δυο παιχνίδια.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aten-Ra said:

Βλέπω γράφεις αντικειμενικότατα στην μια περίπτωση τον μέσο όρο και στην άλλη περίπτωση ένα/δυο παιχνίδια.  

Γράφει πόση είναι η διαφορά τους σε δυνατότητες raster και RT. Σωστά είναι τα νούμερα του, που διαφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...