Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

ναι προφανώς! αυτά τα 2 τα έχω δοκιμάσει, τα έχω δει με τα ματια μου και ξέρω... μη νομίζει ο φίλος ότι θα πάρει την κάρτα και δε θα τρέχει μονο αυτά τα 2... είναι πολλά ακόμα όλα αυτά με την 4070 φυσάνε με την 7800xt θα χρειαστεί πολύ πετσόκομμα

Τα εχω δοκιμασει ολα σχεδον και witcher 3 και hitman hogwarts ratchet portal ολα τρεχουν αερα με fg. Συν spiderman και τα 2 συν συν συν. Δεν υπαρχει συγκριση. Και το plague tale εχει fg και το last of us jedi starfield καποια με mods καποια το εβαλαν τωρα. Δεν υπαρχει συγκριση τα ελεγε ο armoral για το fg αλλα τα reviews ελεγαν τις αρλουμπες τους οτι θελει 100 fps native για να ειναι καλο ενω και απο μια βαση 40-50 παιζεις ανετοτατα. FG FSR 3 ειναι το μελλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι, στο TPU είναι native και FG OFF

Αλλαζει τοτε το πραμα ,στην εικονα  με τα settings το εχει On o κεφτες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

του tpu το τεστ ειναι με Fg η οχι? δεν εχω καταλαβει

Τα αρχικα screens ηταν με FG. Μετα το διορθωσαν και ειναι χωρις. Μπορουμε να κανουμε συγκριση δηλαδη υπαρχουν κοπιαρισμενα τα screens με fg πιο πισω και τωρα native και φαινεται ποσο δινει. + μετα το dlss super resolution που δινει ακομα 15-20fps σε quality και παραπανω σε balanced κοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, akoinonitos said:

20fps απο native 1440p σε dlssq ??? σορρυ αλλα με την 3080 δεν ειχα δει ποτε μου τοση διαφορα

To DLSS ουσιαστικά το render resolution σου ρίχνει. Το πόσα fps δίνει εξαρτάται προφανώς από τα πόσα βγάζεις σε native. Χοντρικά παίρνεις όσα fps θα πάρεις και αν ρίξεις ανάλυση από 1440p σε 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Tα νούμερα του hwunboxed είναι όπως πάντα μούφα. Στο control που βγάζει 0% διαφορά μεταξύ 4070 και 7800xt...είναι ο μοναδικός. DF - kit guru - techpowerup βγάζουν 30-40% διαφορές μεταξύ των 2.

Δεν βλέπω 30% διαφορά στο κοντρολ.image.png.69734d0053eb65b897a272f3daa4b537.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Control σε raster είναι δυνατή η 7800ΧΤ. Οπότε αν ανοίξεις RT, σίγουρα περνάει μπροστά η 4070 αλλά 30% δεν παίζει. Εκτός αν βρήκαν κάποια περιοχή που είναι full στο RT ξέρω 'γω. Θέλετε να τεστάρουμε; Ποιος έχει 7800ΧΤ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Aris-leme said:

Δεν βλέπω 30% διαφορά στο κοντρολ.image.png.69734d0053eb65b897a272f3daa4b537.png

https://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2023/09/Control1.png

https://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2023/09/Control2.png

Ok δεν είναι 30% αλλά σίγουρα δεν είναι και 0 που βγάζει το hwunboxed....είναι πίσω από 3070 και ο steve την βγάζει στα ίδια με 4070. Έλεος...

Tέσπα, δεν ξέρω γιατί αναλύουμε το αυτονόητο. Όλα αυτά τα ωραία παιχνίδια για τα οποία κάποιος θα ήθελε να πάρει RT κάρτα δεν περπατάνε σε AMD, τι να κάνουμε τώρα ρε παιδιά. Ούτε σε Nvidia δεν περπατάνε καλά καλά, αλλά εκεί έχεις DLSS + FG να σώσει την κατάσταση. Σε AMD τι θα κάνεις? Θα βάζεις FSR στο ultra performance? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω κανείς να θέλει να βγάλει τη 7800 καλύτερη σε ΡΤ αλλά όχι και το άλλο ακρό ότι είναι σαπια τελείως. Ναι στο σαιμπερ το λεμε δεν τραβάει καμία ΑΜΔ, όπως ότι αυτός με NVIDIA θα έχει καλύτερη εμπειρία εκεί που η 7800ΧΤ ζορίζεται λόγο DLSS+FG, αλλά εδω μέσα όλα τα νούμερα τα βγάζουμε περίεργα σάπια ανάλογα το χρώμα της κάρτας. Το θέμα είναι να ξες τι θα παίξεις και πάρε την ανάλογη κάρτα.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε AMD τι θα κάνεις? Θα βάζεις FSR στο ultra performance? 

γιατί όχι? το έχεις δοκιμάσει? δε ξέρεις τι εμπειρία χάνεις...

Spoiler

εδώ το νέο god of war σε ultra performance :P 

dcafyxo-369ee20b-0c50-4e15-9d5e-c268bf57

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Aris-leme said:

Δε νομίζω κανείς να θέλει να βγάλει τη 7800 καλύτερη σε ΡΤ αλλά όχι και το άλλο ακρό ότι είναι σαπια τελείως. Ναι στο σαιμπερ το λεμε δεν τραβάει καμία ΑΜΔ, όπως ότι αυτός με NVIDIA θα έχει καλύτερη εμπειρία εκεί που η 7800ΧΤ ζορίζεται λόγο DLSS+FG, αλλά εδω μέσα όλα τα νούμερα τα βγάζουμε περίεργα σάπια ανάλογα το χρώμα της κάρτας. Το θέμα είναι να ξες τι θα παίξεις και πάρε την ανάλογη κάρτα.-

Ρε μαν,  να στο θέσω απλά. Άσε τι λένε όλοι οι άλλοι. ΕΣΥ προσωπικά αν ήθελες να δείς / παίξεις / χαρείς RT σε ποιά game θα το έκανες? Δεν χρειάζεται να μου πείς. Απλά πιάσε αυτά τα games και πήγαινε δες πως αποδίδουν σε μια 7800xt στην ανάλυση που παίζεις. Αν σου αρκούν τα FPS που βγάζει κομπλέ. Εγώ πιστεύω ότι για να κάνεις αυτά τα παιχνίδια playable, πρέπει να πας σε FSR performance (και σε κάποια όπως το CP απλά δεν παίζεις καν). 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Απλά πιάσε αυτά τα games και πήγαινε δες πως αποδίδουν σε μια 7800xt στην ανάλυση που παίζεις.

εγώ ενδιαφέρομαι για τη βρωμιά 5 και το φαρσοκωμωδία 6 ποια να πάρω? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

εγώ ενδιαφέρομαι για τη βρωμιά 5 και το φαρσοκωμωδία 6 ποια να πάρω? :P 

Ειναι αυτο. Απο τη μια μιλαμε για παιχνιδια που κατα περιπτωσεις δεν θα τρεξουν καθολου λογο μονοψηφιων νουμερων απο την αλλη μιλαμε για ενα κλικ κατω τα textures η την επιβολη του dlss που θα ριξει αυτοματα το vram usage οποτε θα παιζουμε με ultra textures απλα με dlss. Για αυτο ακομα και στα 80 ευρω κατω η 7800xt δεν αξιζει συγκριτικα με 4070 σημερα. Καποτε η 5700xt αξιζε τα 100 κατω απο 2070 σημερα οχι ομως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά με τις AMD μου φαίνεται ότι είναι κάτι σαν το Χρηματιστήριο :P . Πάρε AMD τώρα και σε 1 χρόνο θα βγει το FSR3 σε 2 παιχνίδια μάπες, που δεν παίζει κανείς. Πάρε AMD τώρα γιατί σε 2 χρόνια δεν θα μπορείς να βάλεις ultra textures. σε κάποια games, μάλλον, ίσως, πιθανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2023 στις 11:20 ΜΜ, Fulgore είπε

Μέχρι και τον προηγούμενο μήνα, μια χαρά τις είχες διαβάσει όλες τις σελίδες 😉

 

Σωστός, με τσάκωσες, αλλά τότε περιμέναμε τον 15αύγουστο και είχαμε χρόνο, όχι 21 Σεπτεμβρίου.

Με την ευκαιρία, μιας και μπήκα, έχω μια απορία:

Έχω την εντύπωση πως κάποιοι έδωσαν εκατοντάδες ευρώ για κάρτα, μην πω χιλιάδες, μόνο και μόνο για να γράφουν στην Αϋπνία. Πόσες ώρες έχει το 24ωρό τους;!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοροϊδία είναι ότι όταν ρωτάγαμε πόσα παιχνίδια έχουν RT τα έβαζαν όλα μέσα  και αυτά που είχαν μόνο ένα RT εφέ για να ανέβει το νούμερο. Τώρα αν δεν έχει Full RT/PT κλπ δεν είναι RayTracing.

Επίσης όταν μιλάμε για την Vram και τα Textures δεν έχουμε πρόβλημα να κατεβάσουμε στο High από Ultra αλλά σε RT δεν επιτρέπετε να παίξουμε με τα settings σε AMD κάρτες.

DLSS επιτρέπετε να βάζουμε αλλά με FSR θα μας βγουν τα μάτια 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...