Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο cyberpunk phantom liberty πως τα παει η 4070 με rt σε 1440p με dlss quality και fg?

Γτ απο οτι ειδα απο το tpu με fg η 4070 34.7 fps avg βγαζει οποτε το οτι εχει fg  και dlss δεν λεει κατι αν ακομα και με αυτα δεν μπορει να παιξει το παιχνιδι με ultra και rt . Οποτε το ρητο εχει fg και dlss παει αναλογα με την περισταση 

με path tracing είναι αυτά που είναι τέρμα βαρύ. μόνο με 4090 παίζεις. Mε Ray Tracing Psycho + FG + DLSS Q βγάζει 80-110 fps ανάλογα την περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

με path tracing είναι αυτά που είναι τέρμα βαρύ. μόνο με 4090 παίζεις. Mε Ray Tracing Psycho + FG + DLSS Q βγάζει 80-110 fps ανάλογα την περιοχή.

https://www.techpowerup.com/review/cyberpunk-2077-phantom-liberty-benchmark-test-performance-analysis/6.html

απο τα ss των settigs φαινεται οτι εχει fg ανοιχτο ,τωρα αν ειναι μονο στη φωτο δεν ξερω ,δεν γραφει κιολας ο τυπος

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

 

Hogwarts_RT.pngCP2077_RT.png

Αυτά είναι τα χειρότερα αποτελέσματα που έχει η 7800Χτ σε ΡΤ, ολα τ άλλα είναι πάνω κάτω τα ίδια οι κάρτες. Ναι δεν είναι <κανονικό> ΡΤ αλλά τι να κάνουμε αυτά έχουμε αυτά λεμε. 

υπάρχουν και αλλα παραδείγματα ένα πρόχειρο που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό είναι το the witcher 3 (γι αυτό και μονο λόγο άλλαξα κάρτα) ... με amd απλά δεν! θέλει frame generation οπωσδήποτε το game... dying light 2 επίσης πέφτει γερή φάπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

υπάρχουν και αλλα παραδείγματα ένα πρόχειρο που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό είναι το the witcher 3 (γι αυτό και μονο λόγο άλλαξα κάρτα) ... με amd απλά δεν! θέλει frame generation οπωσδήποτε το game... dying light 2 επίσης πέφτει γερή φάπα

Εχει πολλα. Και ratchet and clank και portal και chernobylite και sackboy και hitman τριλογια. Εχει πολλα. Το FG σωζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

αυτο ειναι native 1440p

ποση διαφορα κανει ρε απο native σε dlssq ? 5fps 10? παραπανω οχι ,αμα ειναι να αρχισουμε να ριχνουμε ποιοτητα στην εικονα και παμε σε Balanced και Perf να το βρασω 700 ευρω ζητανε οι καρτες ,για εμενα αυτα τα παιχνιδια ειναι για να τα προσπερναω προσωπικα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Aris-leme said:

 

Hogwarts_RT.pngCP2077_RT.png

Αυτά είναι τα χειρότερα αποτελέσματα που έχει η 7800Χτ σε ΡΤ, ολα τ άλλα είναι πάνω κάτω τα ίδια οι κάρτες. Ναι δεν είναι <κανονικό> ΡΤ αλλά τι να κάνουμε αυτά έχουμε αυτά λεμε. 

Tα νούμερα του hwunboxed είναι όπως πάντα μούφα. Στο control που βγάζει 0% διαφορά μεταξύ 4070 και 7800xt...είναι ο μοναδικός. DF - kit guru - techpowerup βγάζουν 30-40% διαφορές μεταξύ των 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ποση διαφορα κανει ρε απο native σε dlssq ? 5fps 10? παραπανω οχι ,αμα ειναι να αρχισουμε να ριχνουμε ποιοτητα στην εικονα και παμε σε Balanced και Perf να το βρασω 700 ευρω ζητανε οι καρτες ,για εμενα αυτα τα παιχνιδια ειναι για να τα προσπερναω προσωπικα

όχι ρε συ, πολύ παραπάνω. Το RT είναι πολύ βαρύ σε native και παίρνει γερό boost με DLSS. Στις 6 που θα βγει το 2.0 θα ανεβάσω νούμερα.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, akoinonitos said:

ποση διαφορα κανει ρε απο native σε dlssq ? 5fps 10? παραπανω οχι ,αμα ειναι να αρχισουμε να ριχνουμε ποιοτητα στην εικονα και παμε σε Balanced και Perf να το βρασω 700 ευρω ζητανε οι καρτες ,για εμενα αυτα τα παιχνιδια ειναι για να τα προσπερναω προσωπικα

DLSS Q + FQ χοντρικά 3x τα frames από αυτό που βλέπεις σε native. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εχει πολλα. Και ratchet and clank και portal και chernobylite και sackboy και hitman τριλογια. Εχει πολλα. Το FG σωζει.

ναι προφανώς! αυτά τα 2 τα έχω δοκιμάσει, τα έχω δει με τα ματια μου και ξέρω... μη νομίζει ο φίλος ότι θα πάρει την κάρτα και δε θα τρέχει μονο αυτά τα 2... είναι πολλά ακόμα όλα αυτά με την 4070 φυσάνε με την 7800xt θα χρειαστεί πολύ πετσόκομμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

20fps απο native 1440p σε dlssq ??? σορρυ αλλα με την 3080 δεν ειχα δει ποτε μου τοση διαφορα

Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω native 3440x1440 ημουν 25fps με dlss quality πηγα 40 και με fg 65-70. Αλλα για 100% ποσα fps πηρα θα σε γελασω. Σε καποια δινει παραπανω σε καποια λιγοτερο. Οπως και το fg σε cpu bound δινει κοντα 100% σε gpu bound δινει 50%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...