Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Herald said:

Nα τονίσουμε εδώ βέβαια ότι στην Ελληνική αγορά δεν έπαιζε η 470 και η 480 φτηνότερα από την 1060 3gb εκτός αν μιλάμε για το 2019 ας πούμε που πλέον η 1060 ήταν τριετίας. Στα λέω γιατί έχω αγοράσει 2x1060 6gb και 1x1060 3gb, η 480 ήταν πάντα ακριβότερη. 

Ναι ισχύει δεν είχε αγοράσει κανείς από αυτούς day 1 όπως εγώ, αλλά γενικά ήταν πολύ κοντά οι τιμές με τις 4αρες amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

η 5700xt τιμολογιακα με την 2060s ανταγωνιζοταν ομως. 

Ναι εγώ απάντησα στο ότι και τότε ήταν ίδιες με 2070 και σήμερα ίδιες είναι. Δεν έχει νόημα να την συγκρίνουμε με 2060 super γιατι και τοτε ήταν 15% μπροστά και σήμερα παραμένει 15% μπροστά. Δεν άλλαξε κάτι δηλαδή με τα χρόνια που πέρασαν. Όπου ήταν οι κάρτες τότε είναι και σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just getting started said:

Ναι ισχύει δεν είχε αγοράσει κανείς από αυτούς day 1 όπως εγώ, αλλά γενικά ήταν πολύ κοντά οι τιμές με τις 4αρες amd

Α, μιλάς  για τις 4αρες. Εγώ έλεγα για τις 8αρες. Οι 4αρες amd κάρτες είχαν μεγαλύτερο  θέμα με την vram από ότι η 3αρα 1060, το είχε τεστάρι ενδελεχώς το DF. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geomrk said:

Τώρα καθημερινά παίζω cs go,pubg,valorant κανά Mount & blade Bannerlord. Δεν παίζω κάτι τρομερό αλλά δεν παίζω γιατί δεν μπορώ και κάτι καλύτερο με την rx 5700. Δηλαδή μπορώ αλλά δεν θέλω να "κάψω" παιχνίδα χαμηλώνοντας ρυθμίσεις κτλπ. Και άμα έχω μια απτίς δυο ειδικά τον πρώτο καιρό θα θέλω να παίξω ότι καινούριο υπάρχει. Παίζω σε 2K ανάλυση. Αυτή που έχω τώρα κλείνει 3 χρόνια οπότε υποθέτω κάπου εκεί 

Βαλε τα παιχνίδια σε custom High/Ultra settings και άνοιξε FSR Quality, μια χαρά θα παίξεις όλα τα παιχνίδια ακόμα και τα τελευταία χωρίς να χάσεις κάτι ιδιαίτερο από Image Quality με την RX5700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και οι δυο κάρτες είναι πολύ καλές, δε νομίζω να μετανοιώσει κανείς είτε με 4070 είτε με 7800ΧΤ. Και τις δύο  ιδανικά θα τις ήθελα ένα 50αρι κάτω απ ότι είναι. Είναι οι καλύτερες κάρτες για τον μέσο γκειμερ(εκτός και αν η 7700 πέσει στα 400 και κάτω). Ποιο ολοκληρωμένο προϊόν η 4070. Bαρύ ΡΤ πας 4070 επίσης λόγο μεγέθους αν κάποιος δεν θέλει να αλλάζει κουτί κτλ, όπως και το ρεύμα (μικρό τροφοδοτικό).

Διαλέγεις και παίρνεις. Αυτή την στιγμή όπως είπα χωρίς FSR3(FG-RR) είναι ποιο γεμάτη η 4070 εκτός μνήμης που δεν βλέπω να έχει θέμα(σε 2Κ) εκτός και αν κάποιος πάει σε 4κ που και εκεί δε γνωρίζω δε με ενδιέφερε να δω τεστ. 

Το ότι κάποιοι προσπαθούν' να βγάλουν είτε τη μία ή την άλλη σάπια δεν ξέρω γιατί γίνεται. Όπως όλοι και εγώ ανάμεσα σ αυτές τις 2 ήμουν και έκανα τη στροφή για 7800ΧΤ μου έκανε περισσότερο κλικ. 

Το FSR του χρόνου θα πάει για το ντραιβερ λεβελ αλλά φέτος για την κανονική έκδοση.

 

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, geomrk said:

Τώρα καθημερινά παίζω cs go,pubg,valorant κανά Mount & blade Bannerlord. Δεν παίζω κάτι τρομερό αλλά δεν παίζω γιατί δεν μπορώ και κάτι καλύτερο με την rx 5700. Δηλαδή μπορώ αλλά δεν θέλω να "κάψω" παιχνίδα χαμηλώνοντας ρυθμίσεις κτλπ. Και άμα έχω μια απτίς δυο ειδικά τον πρώτο καιρό θα θέλω να παίξω ότι καινούριο υπάρχει. Παίζω σε 2K ανάλυση. Αυτή που έχω τώρα κλείνει 3 χρόνια οπότε υποθέτω κάπου εκεί 

Aπλοική σύγκριση.

Αν πας σε 4070 έχεις DLSS + RT που δεν είναι απλά sticker στο κουτί αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Φυσικά και το FG, αλλά ας το αφήσουμε στην άκρη πρός το παρόν. Τι σου δίνει πρακτικά το DLSS - καλύτερο image quality στο 50% των παιχνιδιών και ταυτόχρονα 25-30% επιδόσεις. Που σημαίνει ότι η 7800xt στα παιχνίδια που έχουν DLSS είναι 2 κατηγορίες κάτω αυτόματα και παλεύει με την 4060. Έχεις και πολύ μικρότερη κατανάλωση αν σε ενδιαφέρει. Επίσης έχεις πρόσβαση στα παιχνίδια του RTΧ remix αν σε ενδιαφέρει να παίζεις παλιά παιχνίδια με σύγχρονα γραφικά. 


Αν πας σε 7800xt έχεις παραπάνω vram και μια τσιμουδιά καλύτερο raster. Σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα υπάρχουν κάποια παιχνίδια στα οποία ίσως να μην φτάνουν τα 12gb για Ultra textures και να πρέπει να τα ρίξεις στο High με την 4070. Τώρα πόση διαφορά κάνει στο image quality αυτό, eye of the beholder. Μπορείς να το τεστάρις, άνοιξε 5-10 παιχνίδια και δες διαφορές μεταξύ high και ultra και αποφάσισε. Τα παιχνίδια με RT (όχι το "we have RT at home") τα ξεχνάς με συνοπτικές διαδικασίες καθώς θα παλεύεις με μονοψήφια. 

Αυτά

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια για καλύτερα visuals, που αυτό είναι τα γραφικά στην ουσία, πας σε 4070. Θα ανοίξεις και το RT σου, θα βάλεις και το Frame Generation και όπως βλέπεις με DLSS 3.5 έχεις ακόμη καλύτερη ποιότητα στα γραφικά με μικρότερη επίπτωση στην απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1440p_RT.png

Οτι ΡΤ δεν είναι τόσο καλή η  ΑΜΔ το ξέρουμε αλλά όχι και οι υπερβολές που γράφονται ότι το ξεχνάς. Μπορεί να λέμε ότι το ορθόδοξο πασοκ εεε ΡΤ είναι του σαιμπερ αλλά μόνο αυτό υπάρχει προς το παρόν (1 και 2) ακόμη άλλο σαν το σαιμπερ γιοκ.

Ξανά ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ σκίζουν οι ΑΜΔ σε ΡΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geomrk είπε

Είμαι στον επόμενο μήνα για αγορά είτε 4070 είτε 7800 xt και κάθε μέρα σχεδόν αλλάζω γνώμη είναι απίστευτο

Πρώιν κάτοχος 6800xt πρακτικά ίδια κάρτα με την 7800xt θα σου πω το εξής … με την κάρτα σε ραστερ μπορείς να τρέχεις τα πάντα ακόμα και σε 4κ με μικρές υποχωρήσεις … τώρα επειδή είσαι σε 2κ άμεσα δε θα έχεις θέμα όποια και να πάρεις … κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που το fsr το έχεις ούτως η άλλως   αν θες να κάνεις το βήμα παραπάνω (στον οπτικό τομέα)πας σε 4070 που έχει + dlss + fg … ο μόνος λόγος που θα επέλεγα την πρώτη είναι μεγάλη διαφορα στην τιμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Aris-leme said:

1440p_RT.png

Οτι ΡΤ δεν είναι τόσο καλή η  ΑΜΔ το ξέρουμε αλλά όχι και οι υπερβολές που γράφονται ότι το ξεχνάς. Μπορεί να λέμε ότι το ορθόδοξο πασοκ εεε ΡΤ είναι του σαιμπερ αλλά μόνο αυτό υπάρχει προς το παρόν (1 και 2) ακόμη άλλο σαν το σαιμπερ γιοκ.

Ξανά ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ σκίζουν οι ΑΜΔ σε ΡΤ

E τι παιχνίδια θα παίξεις με RT στην AMD? Dirt 5 και resident evil? Σε αυτά το ανοίγεις μόνο αν θες FPS καθώς δείχνει χειρότερο με ανοιχτό. Στα game για τα οποία αξίζει να πάρεις κάρτα για RT, δεν τραβάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο cyberpunk phantom liberty πως τα παει η 4070 με rt σε 1440p με dlss quality και fg?

Γτ απο οτι ειδα απο το tpu με fg η 4070 34.7 fps avg βγαζει οποτε το οτι εχει fg  και dlss δεν λεει κατι αν ακομα και με αυτα δεν μπορει να παιξει το παιχνιδι με ultra και rt . Οποτε το ρητο εχει fg και dlss παει αναλογα με την περισταση 

Και αν μιλαμε για το παλιο cp ,ε ποσες φορες θα το παιξετε ρε παιδια 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Hogwarts_RT.pngCP2077_RT.png

Αυτά είναι τα χειρότερα αποτελέσματα που έχει η 7800Χτ σε ΡΤ, ολα τ άλλα είναι πάνω κάτω τα ίδια οι κάρτες. Ναι δεν είναι <κανονικό> ΡΤ αλλά τι να κάνουμε αυτά έχουμε αυτά λεμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...