Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, geomrk είπε

Συμφωνώ αλλά δεν θα μάθω ποτέ τι χάνω με το DLSS κτλπ αν και δεν έχω πρόβλημα στο να επενδύσω στο "fine wine" της 7800xt και να περιμένω δηλαδή το FSR 3,δεν με βιάζει κάτι. Αλλά απ'την άλλη software wise η 4070 μου δίνει περισσότερα και το DLSS πακετάκι φαίνεται καλό γενικότερα,πιο καλό απ'ότι φαντάζεται να φτάσει η AMD λογικά. Αυτό γίνεται κάθε μέρα και δεν καταλήγω πουθενά

 

Αν πέσει κι επίσημα η τιμή της 4070, δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να πας στην 7800xt.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις, πήγαινε στη 4070. Αξίζει, ακόμη κι αν πληρώσεις price premium για το dlss + το rt.

Αν μπορείς να περιμένεις, βλέπεις πότε θα βγάλει το fsr3 η AMD, πόσο καλό (θα) είναι και πόσο θα βοηθήσει την 7800xt, τα βάζεις μετά κάτω κι αποφασίζεις τι θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geomrk είπε

 

ΚΛΑΙΩΩΩΩ

Ο Psycho είναι κοκκινοφρουρός σαν τον Herald.:D

Μην το ζαλίζεις σου λέω. Έχει πολλά συν η Nvidia αυτή τη στιγμή στις κάρτες της που δεν έχει η Amd.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Αν πέσει κι επίσημα η τιμή της 4070, δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να πας στην 7800xt.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις, πήγαινε στη 4070. Αξίζει, ακόμη κι αν πληρώσεις price premium για το dlss + το rt.

Αν μπορείς να περιμένεις, βλέπεις πότε θα βγάλει το fsr3 η AMD, πόσο καλό (θα) είναι και πόσο θα βοηθήσει την 7800xt, τα βάζεις μετά κάτω κι αποφασίζεις τι θέλεις.

Τέλη Οκτώμβρη-αρχές νοέμβρη οπότε βλέπω τότε τι θα παίξει από τιμές, γέρνω ωστόσο προς 4070

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ο Psycho είναι κοκκινοφρουρός σαν τον Herald.:D

Μην το ζαλίζεις σου λέω. Έχει πολλά συν η Nvidia αυτή τη στιγμή στις κάρτες της που δεν έχει η Amd.

Το FOMO θα πάει σύννεφο. Αν και στο τέλος της ημέρας και εφ'όσον δεν είμαι και hardcore gamer δεν είναι καμία επιλογή λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geomrk είπε

Τέλη Οκτώμβρη-αρχές νοέμβρη οπότε βλέπω τότε τι θα παίξει από τιμές, γέρνω ωστόσο προς 4070

Αν μέχρι τότε η 7800xt είναι πιο φθηνή (έστω και κατά τι) κι έχει κι αξιοπρεπές fsr3, δεν το συζητάμε, πας σ' αυτήν.

Αν δεν έχει βγάλει η κόκκινη το fsr3, τότε θα πας στην 7800xt μόνο εάν είναι 70-80 ευρώ πιο φθηνή σε σχέση με τη 4070 (θα σου έλεγα να μην το κάνεις, γιατί θα χάσεις το dlss και το rt, αλλά 70-80 ευρώ πιο κάτω, ε, δεν είναι και λίγα).

Γενικά, κλασική κόκκινη, έβγαλε ένα υποσχόμενο προϊόν (έστω κι αν είναι μια 6800xt με άλλη ονομασία), αλλά δεν το απογείωσε με 2-3 καλούδια τα οποία θα έπρεπε να το συνοδεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι το FSR 3 είναι πολύ καλό σύμφωνα με το Digital Foundry, και επειδή η 7800XT έχει 16GB VRAM και έχεις σκοπό να την κρατήσεις τουλάχιστον 3 χρόνια, πας γι' αυτή. Η 4070 είναι ένα καλό προϊόν που όμως όταν βγει η 5070 θα είσαι για μετάβαση λόγω μνήμης.

Τώρα εάν δεν σε ενδιαφέρει να ρίχνεις τα textures σε κάνα χρόνο, πάρε 4070.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Αν μέχρι τότε η 7800xt είναι πιο φθηνή (έστω και κατά τι) κι έχει κι αξιοπρεπές fsr3, δεν το συζητάμε, πας σ' αυτήν.

Αν δεν έχει βγάλει η κόκκινη το fsr3, τότε θα πας στην 7800xt μόνο εάν είναι 70-80 ευρώ πιο φθηνή σε σχέση με τη 4070 (θα σου έλεγα να μην το κάνεις, γιατί θα χάσεις το dlss και το rt, αλλά 70-80 ευρώ πιο κάτω, ε, δεν είναι και λίγα).

Γενικά, κλασική κόκκινη, έβγαλε ένα υποσχόμενο προϊόν (έστω κι αν είναι μια 6800xt με άλλη ονομασία), αλλά δεν το απογείωσε με 2-3 καλούδια τα οποία θα έπρεπε να το συνοδεύουν.

Τότε δεν θα έχει βγει 100% καθώς έχουν πει την Άνοιξη για το FSR 3.Αν και αργούν απ'΄ότι φαίνεται να ρίξουν την τιμή τα ελληνικά μαγαζιά βλέποντας και κάνοντας,μαντεύω οτί θα έχει πέσει ενα 50αρι μαξ οπότε να παίζει στα 550 τότε η πιο φθηνή υλοποίηση. Και βλέπω στα 600 την KFA2 4070 να μου κλείνει το μάτι (https://geizhals.eu/?cat=gra16_512&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&sort=p&bl1_id=30&xf=9816_03+05+17+-+RTX+4070).

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεδομένου ότι το FSR 3 είναι πολύ καλό σύμφωνα με το Digital Foundry, και επειδή η 7800XT έχει 16GB VRAM και έχεις σκοπό να την κρατήσεις τουλάχιστον 3 χρόνια, πας γι' αυτή. Η 4070 είναι ένα καλό προϊόν που όμως όταν βγει η 5070 θα είσαι για μετάβαση λόγω μνήμης.

Τώρα εάν δεν σε ενδιαφέρει να ρίχνεις τα textures σε κάνα χρόνο, πάρε 4070.

Όσο βλέπω από reviews πάντως δεν κινδυνεύουν τα 12gb ακόμα,και δεν νομίζω ούτε στα επόμενα 3 χρόνια σε μεγάλο βαθμό τέτοιον ώστε να είναι αποτρεπτικός παράγοντας,μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, geomrk said:

Είμαι στον επόμενο μήνα για αγορά είτε 4070 είτε 7800 xt και κάθε μέρα σχεδόν αλλάζω γνώμη είναι απίστευτο

 

41 minutes ago, geomrk said:

Τώρα καθημερινά παίζω cs go,pubg,valorant κανά Mount & blade Bannerlord. Δεν παίζω κάτι τρομερό αλλά δεν παίζω γιατί δεν μπορώ και κάτι καλύτερο με την rx 5700. Δηλαδή μπορώ αλλά δεν θέλω να "κάψω" παιχνίδα χαμηλώνοντας ρυθμίσεις κτλπ. Και άμα έχω μια απτίς δυο ειδικά τον πρώτο καιρό θα θέλω να παίξω ότι καινούριο υπάρχει. Παίζω σε 2K ανάλυση. Αυτή που έχω τώρα κλείνει 3 χρόνια οπότε υποθέτω κάπου εκεί 

 

Δες πως είναι σήμερα η 5700ΧΤ και πως είναι η RTX2060 Super και θα αποφασίσεις με κλειστά μάτια.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Aten-Ra said:

 

 

Δες πως είναι σήμερα η 5700ΧΤ και πως είναι η RTX2060 Super και θα αποφασίσεις με κλειστά μάτια.

 

Σωστός. Για παράδειγμα. Η 2060s αποδίδει σαν την 3060 στο cyberpunk, η 5700xt παλεύει με την 3050. Φυσικά αυτά χωρίς ίχνος RT

 

performance-1920-1080.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

 

Δες πως είναι σήμερα η 5700ΧΤ και πως είναι η RTX2060 Super και θα αποφασίσεις με κλειστά μάτια.

 

H 5700xt κόντραρε την 2070 όχι την 2060super. Και σήμερα βρίσκονται ακριβώς στα ίδια σε επιδόσεις απλά η πρώτη δεν έχει καθόλου RT cores. 

 

Screenshot_20230921-123358179_1.jpg

Screenshot_20230921-123346602_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπορεί να είναι αρκετά καλύτερο πακέτο τώρα η 4070 για την διαφορά χρημάτων, αλλά έτσι όπως πάνε τα ports εκθετικά κατά διαόλου, παίζει να είναι irrelevant ότι παίζει καλύτερα RT σε σχέση με 7800ΧΤ γιατί απλά θα το κλείνεις σε κάνα 2 χρόνια.

Εδώ ακόμα και το 16 θυμάμαι όλα τα φιλαράκια μου επηρεάζονταν από όλους που έλεγαν Nvidia με κλειστά μάτια και πήγαιναν και έπαιρναν κάτι 1060 με 3 γίγα μνήμης με περισσότερα λεφτά από 470/480 και μετά από 1-2 χρόνια ήταν του stutter το κάγκελο.

Ποτέ δεν έβλαψε η περισσότερη μνήμη. Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της Nvidia να την δίνει με το σταγονόμετρο.

Το dlss είναι που είναι deal breaker αυτήν τη στιγμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just getting started said:

Γενικά μπορεί να είναι αρκετά καλύτερο πακέτο τώρα η 4070 για την διαφορά χρημάτων, αλλά έτσι όπως πάνε τα ports εκθετικά κατά διαόλου, παίζει να είναι irrelevant ότι παίζει καλύτερα RT σε σχέση με 7800ΧΤ γιατί απλά θα το κλείνεις σε κάνα 2 χρόνια.

Εδώ ακόμα και το 16 θυμάμαι όλα τα φιλαράκια μου επηρεάζονταν από όλους που έλεγαν Nvidia με κλειστά μάτια και πήγαιναν και έπαιρναν κάτι 1060 με 3 γίγα μνήμης με περισσότερα λεφτά από 470/480 και μετά από 1-2 χρόνια ήταν του stutter το κάγκελο.

Ποτέ δεν έβλαψε η περισσότερη μνήμη. Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της Nvidia να την δίνει με το σταγονόμετρο.

Το dlss είναι που είναι deal breaker αυτήν τη στιγμή.

Nα τονίσουμε εδώ βέβαια ότι στην Ελληνική αγορά δεν έπαιζε η 470 και η 480 φτηνότερα από την 1060 3gb εκτός αν μιλάμε για το 2019 ας πούμε που πλέον η 1060 ήταν τριετίας. Στα λέω γιατί έχω αγοράσει 2x1060 6gb και 1x1060 3gb, η 480 ήταν πάντα ακριβότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

H 5700xt κόντραρε την 2070 όχι την 2060super. Και σήμερα βρίσκονται ακριβώς στα ίδια σε επιδόσεις απλά η πρώτη δεν έχει καθόλου RT cores. 

 

Screenshot_20230921-123358179_1.jpg

Screenshot_20230921-123346602_1.jpg

η 5700xt τιμολογιακα με την 2060s ανταγωνιζοταν ομως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι ξεχνάτε ότι το FG ζητάει έξτρα VRAM..RT + FG ζητάνε και τα δύο παραπάνω VRAM, σώζεται κάπως με το DLSS αλλά και πάλι..

vram.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Psycho_Warhead said:

Κάποιοι ξεχνάτε ότι το FG ζητάει έξτρα VRAM..RT + FG ζητάνε και τα δύο παραπάνω VRAM, σώζεται κάπως με το DLSS αλλά και πάλι..

vram.png

To τέσταρα, 11gb ζητάει σε 3840x1800 με PT + FG + DLSS Q. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...