Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Μην πάρεις τίποτα

Μια 6800 η μια 7700ΧΤ είναι λίγο κάτω απο 500 μετά ξεπερνάς πολύ τα 500

Μπράβο αυτό λέω απλά και όμορφα…με τα λεφτά αυτά βρίσκεις ίσως και 6800χτ ,εγώ τη δικιά μου τόσο την έδωσα ζελατίνα σε παιδί εδώ μέσα η 7800χτ ίδια κάρτα εδώ Ελλάδα έχει 700+
 

8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αλήθεια δεν μπορείς να καταλάβεις; Ελλάδα δεν ζεις; Έχεις πετύχει πολλά προϊόντα τεχνολογίας να έρχονται σε νορμαλ τιμή τις πρώτες μέρες; Σε ένα μήνα θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Φυσικά και είναι παραπλανητικό το να πάρουμε ας πούμε τιμές πλαίσιο πρώτη εβδομάδα για να δούμε αν είναι vfm μια κάρτα. Μήπως κατάλαβες καλύτερα τη λογική μου;

Έτσι έλεγα και εγώ με τις 3000 όταν βγήκαν ας περιμένω λίγο γιατί τα 900 για 3080 μου φαίνονταν πολλά day one μετά ήρθε το bitcoin και τα υπόλοιπα είναι ιστορία … μετά από 3 χρόνια είδαμε πάλι κάρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως η τιμή της 4070 στην Αμερική μάλλον έπεσε από δυο σημαντικές εταιρείες γιατί η 7080xt είναι χάλια και σαφώς κακή επιλογή.😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Μπράβο αυτό λέω απλά και όμορφα…με τα λεφτά αυτά βρίσκεις ίσως και 6800χτ ,εγώ τη δικιά μου τόσο την έδωσα ζελατίνα σε παιδί εδώ μέσα η 7800χτ ίδια κάρτα εδώ Ελλάδα έχει 700+
 

Έτσι έλεγα και εγώ με τις 3000 όταν βγήκαν ας περιμένω λίγο γιατί τα 900 για 3080 μου φαίνονταν πολλά day one μετά ήρθε το bitcoin και τα υπόλοιπα είναι ιστορία … μετά από 3 χρόνια είδαμε πάλι κάρτες 

6800xt έδωσα Φλεβάρη σχεδόν 8 μηνών 520 ευρώ όταν πήγαιναν 750. Και τώρα βγάζουν την ίδια κάρτα στα 600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

6800xt έδωσα Φλεβάρη σχεδόν 8 μηνών 520 ευρώ όταν πήγαιναν 750. Και τώρα βγάζουν την ίδια κάρτα στα 600. 

Το θυμάμαι ρε μαζί τις δώσαμε 😛 εγώ με την κάρτα φαντάσου μόνο elden ring και το μισό exodus έπαιξα ούτε σκόνη δεν πρόλαβε να πιάσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Tambas91 said:

Βρε δε διαφωνώ και με το mining μας πήρε και μας σήκωσε ! 
εγω ξανά ρωτάω το εξής απλό εγώ δεν έχω κάρτα στο pc και θέλω να αγοράσω τη Δευτέρα… ρωτάω εδώ στο φόρουμ ποια κάρτα να αγοράσω μέχρι 500 ευρώ ; Τι απάντηση θα μου δώσεις ; Πάρε 7800χτ επειδή έχει 450 msrp; Αφού στα μαγαζιά έχει 700 τι να κάνω τώρα ;

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn.html?o=καρτες+γραφικων&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=500&price_min=450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Aten-Ra said:

Η καλύτερη περίπτωση είναι αυτή εδώ:

IMG_20230916_173500.jpg

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

τέλεια εδώ θα έπαιρνα την 6800 από αυτές με κλειστά τα ματια 

οποτε φαντάζομαι διαφωνείς με τις εξής προτάσεις

1)Ακόμη και έτσι να το υπολογίσεις πάντως είναι τουλάχιστον παραπλανητικό να βάλεις σε σύγκριση τρέχουσας τιμής μια κάρτα που βγήκε πριν 5 μέρες με μια που έχει 4,5 μήνες ήδη.

2)Το msrp είναι το μόνο αρκετά  σταθερό κριτήριο τιμής που έχουμε

εγώ που θέλω να αγοράσω κάρτα το να δω το msrp σε μια πολιτεία στα πέρατα του ατλαντικού δε ξέρω πως μπορεί να με βοηθήσει όταν εκεί που μπορώ να αγοράσω οι τιμές είναι άλλα ντ’ άλλων... τώρα άμα δε βγαίνει το αφήγημα θα βλέπουμε msrp, θα μιλάμε για κρυστάλλινες σφαίρες και ποσο θα είναι οι τιμές σε 2 μήνες και αλλα ωραία

btw το έχω πει 100 χιλιάδες φορες θα το πω άλλη μια ούτε οι κάρτες 4070τι,70,60τι,60 θεωρώ ότι είναι κάτι αξιόλογο, το νήμα των 4000 το παρακολουθούσες και είμαι σίγουρος ότι θυμάσαι που σκουπίδια τα ανέβαζα τενεκεδόκουτα τα κατέβαζα αλλα είναι καλύτερες προτάσεις από αυτές τις amd τουλάχιστον οι 4070 και πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο @Tambas91 έθεσε μάλλον το πιο δύσκολο όριο τιμής αυτη την περίοδο. Ξαναλέω ότι εκτός της περίπτωσης που έχει κάποιος υπολογιστή και έμεινε από gpu σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ειδικά αν είναι αναποφάσιστος αξίζει να δώσει 2-3 εβδομάδες περιθώριο. Να δει που θα καθίσει και η 7800xt, αν έρθει τελικά και η μείωση τιμής της 4070 κλπ.
 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό του για κάρτα χτες, αλλά πολλές φορές έχουν υπάρξει διαστήματα ακατάλληλα για αγορά, ειδικά αν κάποιοι είναι μεταξύ καρτών από τις δυο εταιρίες. Αν φυσικά δεν ενδιαφέρεται κάποιος για την τελευταία γενιά πάει σε κάτι 6800 - 6800xt και τέλος μέχρι 500 περίπου και ησυχάζει. Καλές οι συζητήσεις για κάρτες αλλά έχουμε και παιχνίδια να παίξουμε.😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κάρτα/cpu" χτες είναι "εκβιαστικό" δίλημμα, να 'χαμε να λέγαμε. Ο "χτες" πάει και πληρώνει αυτό που θέλει στην τιμή που θέλει ο μαγαζάτορας που το έχει διαθέσιμο.

Δεν μιλάω για αναμονή 2-3 μηνών, να δούμε τί θα γίνει μέχρι τότε, αλλά για μια τυπική έρευνα αγοράς για ένα παραπλήσιο προϊόν που μπορεί να σε ενδιαφέρει στα + και - του, μήπως και το προτιμήσεις μέσα σε λογικό χρονικό διάστημα.

Χτες, +50-150€ από τη χαμηλότερη του τσιγκούνη, για ετοιμοπαράδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

τέλεια εδώ θα έπαιρνα την 6800 από αυτές με κλειστά τα ματια 

 

 

Εγώ σήμερα θα περίμενα κάνα μήνα να δω τις καινούργιες 7700ΧΤ/7800ΧΤ/4070 σε τι τιμές θα παίζουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sjtak είπε

Όποιος δεν βιάζεται νομίζω αξίζει να περιμένει ~2 μήνες μήπως και παίξει κάποια προσφορά black friday / cyber monday.

Εδώ Ελλάδα πιστεύω ότι στην black friday θα κάνουν μόνο στις παλαιότερες γενιές μείωση τιμών. Μακάρι πάντως να παίξει μια προσφορά πχ. 7800XT, 7700XT, 4070 κτλ. να αντικαταστήσω την RX6600 που έχω 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην κάνουν black Friday στις καινούργιες. Το πολύ πολύ να κάνει κάνα Πλαίσιο που έτσι και αλλιώς τις έχει πανάκριβες οπότε ακόμη και με την έκπτωση πάλι πιο ακριβές θα τις έχει από skroutz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...