Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μήπως είναι amd biased, που τους βάζετε συνεχεία εδώ reference ρε σεις τότε; Τους κοιτάμε ή όχι τελικά;

όχι εντάξει δεν είναι αυτό. Απλά το θεωρώ λίγο χαζό να μην τερματίζεις το power limit όταν κάνεις OC. Αν θες να δεις το μέγιστο της κάρτας πρέπει να δώσεις όσο headroom έχει η υλοποίηση. Πάντως γενικά οι NVIDIA πρέπει να έχουν λιγότερο OC potential. Οι AMD γενικά τρέχουν άκυρα ρεύματα from the factory, έχουν δυνατότητα για tweaking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως υπάρχει στην Αμερική από gigabyte και Zotac μια μείωση τιμής στις 4070 κοντά στα 50$. Προς το παρόν δεν είναι γνωστό αν είναι από την nvidia ή από τις εταιρείες. Καλό θα είναι για τους καταναλωτές να επεκταθεί και στις υπόλοιπες εταιρείες αυτή η πτώση τιμής και να έρθει και κατά Ευρώπη μεριά. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει πτώση ζήτησης της, ή αντίστοιχα αν πουλάει σχετικά καλά η 7800xt και προέβησαν σε αυτή την μείωση.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σε περίπτωση που αυτή η μείωση τιμής επεκταθεί στην αγορά πως θα υπολογίζουμε το value της 4070; Είδατε πως δεν έχει νόημα το MSRP; H τιμή της αγοράς ανεβαίνει και κατεβαίνει ανάλογως την κατάσταση της αγοράς και στην τελική αυτήν την τιμή πληρώνεις και όχι το MSRP, οπότε το value έχει περισσότερο νόημα να υπολογίζεται με βάση το street price.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Οπότε σε περίπτωση που αυτή η μείωση τιμής επεκταθεί στην αγορά πως θα υπολογίζουμε το value της 4070; Είδατε πως δεν έχει νόημα το MSRP; H τιμή της αγοράς ανεβαίνει και κατεβαίνει ανάλογως την κατάσταση της αγοράς και στην τελική αυτήν την τιμή πληρώνεις και όχι το MSRP, οπότε το value έχει περισσότερο νόημα να υπολογίζεται με βάση το street price.

Άστο μην το πιάσουμε αυτό πάλι Χαμουλης θα γίνει. Ακόμη και έτσι να το υπολογίσεις πάντως είναι τουλάχιστον παραπλανητικό να βάλεις σε σύγκριση τρέχουσας τιμής μια κάρτα που βγήκε πριν 5 μέρες με μια που έχει 4,5 μήνες ήδη.
 

Επίσης εκεί μπαίνουν και παράγοντες όπως τιμές Ελλάδας που σε παρά πολλά προϊόντα ειδικά τον πρώτο καιρό είναι από άλλο ανέκδοτο, αγορά από εξωτερικό ή όχι, ετοιμοπαράδοτη ή όχι κλπ. Ποιος καθορίζει λοιπόν με ποιο street price μιλάμε; Το msrp είναι το μόνο αρκετά  σταθερό κριτήριο τιμής που έχουμε, εκτός και αν η μια από τις δυο κάρτες βρίσκεται σε πολύ διαφορετική τιμή από το msrp της και προσφέρει εμφανώς καλύτερο vfm.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά για 'μένα αυτό που έχει σημασία είναι η τιμή την μέρα που θα αποφασίσω να αγοράσω και φυσικά από μαγαζιά είτε στην Ελλάδα είτε που στέλνουν στην Ελλάδα. Μπορεί να τύχει να πετύχεις προσφορά ή να πέσεις σε περίοδο ανόδου/καθόδου τιμής μιας κάρτας, κτλ. Θέλω να πω ότι είναι δύσκολο να καθορίσουμε ένα γενικό perf/dollar γιατί ο παρονομαστής είναι μεταβλητή (τουλάχιστον εκεί που έχει νόημα, γιατί το MSRP δεν έχει πρακτική αξία για κανέναν). Τυπικά και το perf είναι μεταβλητή γιατί ο καθένας ενδιαφέρεται για διαφορετικά games, του χρόνου μπορεί να αλλάξουν οι συσχετισμοί στο perf, κτλ. Είναι λίγο άκυρο να στεκόμαστε στο (perf sto launch)/MSRP ακόμη και μήνες μετά το release. Για όλες τις κάρτες τα λέω αυτά.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που γράφουμε σε ελληνικό τεχνολογικό φόρουμ μας ενδιαφέρουν οι κάρτες που μπορούν να αγοραστούν από εδώ. Εν ολίγοις κοιτάμε κατά κύριο λόγο ελληνικά και μεγάλα ευρωπαϊκά μαγαζιά με εύλογο χρόνο παράδοσης. Και φυσικά μας ενδιαφέρει το τώρα, οι τιμές που ισχύουν τη στιγμή που γράφουμε. Το τι θα γίνει στο μέλλον, καλά να είμαστε θα ασχοληθούμε τότε, όλο και κάποια προσφορά μπορεί να τρέξει στο ενδιάμεσο ή να γίνει κάτι και να διαφοροποιηθουν εντελώς οι τιμές (πλημμύρες, καταστροφές, επιδημίες, mining κτλ). Το αν είναι δίκαιο ή όχι για κάποιες κάρτες κάποιας εταιρείας δεν θα πρέπει να μας απασχολεί εκτός και αν είμαστε μέτοχοι, υπάλληλοι ή εχουμε υπογράψει προσκυνοχαρτι στον Herald. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άστο μην το πιάσουμε αυτό πάλι Χαμουλης θα γίνει. Ακόμη και έτσι να το υπολογίσεις πάντως είναι τουλάχιστον παραπλανητικό να βάλεις σε σύγκριση τρέχουσας τιμής μια κάρτα που βγήκε πριν 5 μέρες με μια που έχει 4,5 μήνες ήδη.
 

Επίσης εκεί μπαίνουν και παράγοντες όπως τιμές Ελλάδας που σε παρά πολλά προϊόντα ειδικά τον πρώτο καιρό είναι από άλλο ανέκδοτο, αγορά από εξωτερικό ή όχι, ετοιμοπαράδοτη ή όχι κλπ. Ποιος καθορίζει λοιπόν με ποιο street price μιλάμε; Το msrp είναι το μόνο αρκετά  σταθερό κριτήριο τιμής που έχουμε, εκτός και αν η μια από τις δυο κάρτες βρίσκεται σε πολύ διαφορετική τιμή από το msrp της και προσφέρει εμφανώς καλύτερο vfm.

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σου … το παραπλανητικό που είναι άμα έχει βγει η κάρτα 1 μέρα ή 10 χρόνια ; Αυτόν που θέλει να αγοράσει σήμερα κάρτα τι τον νοιάζει ; Θα του πεις μη κοιτάς τις παραπλανητικές τιμές δες το msrp και αποφάσισε ; Σήμερα αν θέλω να αγοράσω μια κάρτα τι να κοιτάξω της τιμές των μαγαζιών ή το msrp?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέση τιμή 7800ΧΤ στα 580€ ας πω Ευρώπη με το σταρφιλτ τον 100 ευρώ μαζί(στους επίσημους συνεργάτες μόνο) . Ε για μένα μια χαρά τιμή, εννοείτε στο επόμενο διάστημα θα πέσει, θα τελείωση και η προσφορά με το σταρφιλτ τέλος του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλα μόλις βγαίνουν οι κάρτες οι τιμές είναι ψηλά στην αρχή αρχή. Γι' αυτό ίσως να ειναι λιγο αδικο

Βρε δε διαφωνώ και με το mining μας πήρε και μας σήκωσε ! 
εγω ξανά ρωτάω το εξής απλό εγώ δεν έχω κάρτα στο pc και θέλω να αγοράσω τη Δευτέρα… ρωτάω εδώ στο φόρουμ ποια κάρτα να αγοράσω μέχρι 500 ευρώ ; Τι απάντηση θα μου δώσεις ; Πάρε 7800χτ επειδή έχει 450 msrp; Αφού στα μαγαζιά έχει 700 τι να κάνω τώρα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε απλά μπορείς να περιμένεις να πέσει λίγο η τιμή της 7800ΧΤ.

582 https://www.computeruniverse.net/de/p/90932871?utm_channel=affiliate&utm_source=aw&utm_campaign=&utm_medium=artikel&utm_content=&agt=1741&awc=11355_1694870412_d155b4d15cea6881165f389b88967bb9

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σου … το παραπλανητικό που είναι άμα έχει βγει η κάρτα 1 μέρα ή 10 χρόνια ; Αυτόν που θέλει να αγοράσει σήμερα κάρτα τι τον νοιάζει ; Θα του πεις μη κοιτάς τις παραπλανητικές τιμές δες το msrp και αποφάσισε ; Σήμερα αν θέλω να αγοράσω μια κάρτα τι να κοιτάξω της τιμές των μαγαζιών ή το msrp?

Αλήθεια δεν μπορείς να καταλάβεις; Ελλάδα δεν ζεις; Έχεις πετύχει πολλά προϊόντα τεχνολογίας να έρχονται σε νορμαλ τιμή τις πρώτες μέρες;
Εδώ δεν έχει καν ικανοποιητικό απόθεμα οπότε οι κάρτες που υπάρχουν είναι άλλου για άλλου από τιμές.

Σε ένα μήνα θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Φυσικά και είναι παραπλανητικό το να πάρουμε ας πούμε τιμές πλαίσιο πρώτη εβδομάδα για να δούμε αν είναι vfm μια κάρτα. Μήπως κατάλαβες καλύτερα τη λογική μου;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις τίποτα

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Βρε δε διαφωνώ και με το mining μας πήρε και μας σήκωσε ! 
εγω ξανά ρωτάω το εξής απλό εγώ δεν έχω κάρτα στο pc και θέλω να αγοράσω τη Δευτέρα… ρωτάω εδώ στο φόρουμ ποια κάρτα να αγοράσω μέχρι 500 ευρώ ; Τι απάντηση θα μου δώσεις ; Πάρε 7800χτ επειδή έχει 450 msrp; Αφού στα μαγαζιά έχει 700 τι να κάνω τώρα ;

Μια 6800 η μια 7700ΧΤ είναι λίγο κάτω απο 500 μετά ξεπερνάς πολύ τα 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Βρε δε διαφωνώ και με το mining μας πήρε και μας σήκωσε ! 
εγω ξανά ρωτάω το εξής απλό εγώ δεν έχω κάρτα στο pc και θέλω να αγοράσω τη Δευτέρα… ρωτάω εδώ στο φόρουμ ποια κάρτα να αγοράσω μέχρι 500 ευρώ ; Τι απάντηση θα μου δώσεις ; Πάρε 7800χτ επειδή έχει 450 msrp; Αφού στα μαγαζιά έχει 700 τι να κάνω τώρα ;

Πάρε 4060ti 16gb τότε.😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...