Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έλα αδερφέ κούρασες και εσύ και όλοι οι πρασινοφρουροί εδώ με αρχηγό τον herald.. έχει φέρει εδώ όλα τα πρωτοπαλίκαρα του (ναι και για εσένα λέω @Πέτρος) να μας πείτε τι ?

η liza δε μας έταξε τίποτα αυτή τότε στην παρουσίαση που έλεγε για +50% ενεργειακή απόδοση ήταν ολόγραμμα, μας έδωσε καρταρα από 6800xt σε 7800xt μετά από 3 χρονια με ελεγχόμενα spikes και εσείς κράζετε... μιλάμε έσπασε το matrix η τύπισσα, αυτό δε ξανά έχει γίνει...

σας παρακαλώ να μη ξανά γράψετε στο θέμα εκτος αν έχετε να πείτε κάτι ουσιώδες του τύπου "ουάου καρταρα η 7800xt","σήμερα πήρα την καινούργια μου 7800xt με τα ελεγχόμενα spikes ΚΑΙ ΜΑΜΑΕΙ","από όταν άλλαξα κάρτα σε 7800xt άλλαξε και η ζωή μου, τα βλέπω όλα RT"

Όσοι υπογραφουμε προσκυνοχαρτι στον Herald και δηλώνουμε υποταγή στην πετσινη καστα μας δίνουνε pass για αγορά nvidia. Ο Aten-Ra δεν προσφέρει κάτι ανάλογο. Χαζός είναι ο Πέτρος που προσκυνησε και αυτός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

έλα αδερφέ κούρασες και εσύ και όλοι οι πρασινοφρουροί εδώ με αρχηγό τον herald.. έχει φέρει εδώ όλα τα πρωτοπαλίκαρα του (ναι και για εσένα λέω @Πέτρος) να μας πείτε τι ?

η liza δε μας έταξε τίποτα αυτή τότε στην παρουσίαση που έλεγε για +50% ενεργειακή απόδοση ήταν ολόγραμμα, μας έδωσε καρταρα από 6800xt σε 7800xt μετά από 3 χρονια με ελεγχόμενα spikes και εσείς κράζετε... μιλάμε έσπασε το matrix η τύπισσα, αυτό δε ξανά έχει γίνει...

σας παρακαλώ να μη ξανά γράψετε στο θέμα εκτος αν έχετε να πείτε κάτι ουσιώδες του τύπου "ουάου καρταρα η 7800xt","σήμερα πήρα την καινούργια μου 7800xt με τα ελεγχόμενα spikes ΚΑΙ ΜΑΜΑΕΙ","από όταν άλλαξα κάρτα σε 7800xt άλλαξε και η ζωή μου, τα βλέπω όλα RT"

Η rebra... Η 7800xt εννοώ, δεν σύγκρινεται με την 6800xt αλλά με αυτή που με συμφέρει για να βγουν τα νούμερα που θέλω να παρουσιάσω. 

6800xt - - > 7900xt έδωσε τρελό άλμα σε Performance per dollar, 0% ακριβώς. Αλλά κόλπα λέμε. 

Πάω να ανοίξω θέμα RT performance και οι επιδράσεις στα Games που θα αφορά όλες φυσικά τις κάρτες αλλά θα σπαμμαρω μόνο τις κάρτες της amd. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, just_a_dude είπε

image.jpeg.6c37fb3bd06e1ac4ac1f9bda73c28dc1.jpeg

Έχει εκεί μέσα ένα projected αδέρφια. Οποίος δεν γνωρίζει «εγγλέζικα» ας ανοίξει λεξικό. Συμβόλαιο δεν υπογράφει κανένας τους με κανέναν μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Έχει εκεί μέσα ένα projected αδέρφια. Οποίος δεν γνωρίζει «εγγλέζικα» ας ανοίξει λεξικό. Συμβόλαιο δεν υπογράφει κανένας τους με κανέναν μας.

Υπάρχει και ένα άλλο screenshot απ' την παρουσίαση των rdna3 που λέει ξεκάθαρα για +50 perf/watt αλλά δεν μπορώ να το βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Υπάρχει και ένα άλλο screenshot απ' την παρουσίαση των rdna3 που λέει ξεκάθαρα για +50 perf/watt αλλά δεν μπορώ να το βρω

Μαζί σου ρε φίλε εγώ. Θεωρείς ότι σε κορόιδεψαν μην αγοράζεις οκ. Αυτό είναι άλλο και άλλο η αηδία που γίνεται εδώ μέσα με το ζόρι όλα σκ@τ@ τα κάνει η amd, drivers, software πλημύρες στην Θεσσαλία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Νισάφι ε εσείς. Σχολιάστε τι βλέπετε στα reviews τι καλό τι στραβό μια χαρά.
 

Τις προάλλες είχαμε ειρωνίες γιατί είδα  διαφορά στο dlss σε 32 ίντσες 1440p, γιατί έχω 570 και δεν εχω σοβαρή άποψη κλπ. Τέσπα το καλύτερο το έχει πει ο herald. Ο καθένας που θα βάλει τα λεφτά του μετράει. Τα αλλά εύκολα τα λες.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Έχει εκεί μέσα ένα projected αδέρφια. Οποίος δεν γνωρίζει «εγγλέζικα» ας ανοίξει λεξικό. Συμβόλαιο δεν υπογράφει κανένας τους με κανέναν μας.

Όταν κάνεις project με projected >50% p/w βελτίωση (μετά από 3 χρόνια) και με το ζόρι πιάνεις 15-20%, χωρίς κέρδος σε επιδόσεις, πώς το λέν' στο χωριό σου; Στο δικό μου είναι κάπου ανάμεσα στο epic κ στο fail.

Αλλά εντάξει, αφού "υπάρχει" η 7900GRE για να αντικαταστήσει την 6800ΧΤ, όλα καλά.

Screenshot2023-09-15000152.jpg.41540ec972ed6935af8d79fe462b0540.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Όταν κάνεις project με projected >50% p/w βελτίωση (μετά από 3 χρόνια) και με το ζόρι πιάνεις 15-20%, χωρίς κέρδος σε επιδόσεις, πώς το λέν' στο χωριό σου; Στο δικό μου είναι κάπου ανάμεσα στο epic κ στο fail.

Αλλά εντάξει, αφού "υπάρχει" η 7900GRE για να αντικαταστήσει την 6800ΧΤ, όλα καλά.

Screenshot2023-09-15000152.jpg.41540ec972ed6935af8d79fe462b0540.jpg

Και στο χωριό μου epic fail το λένε συντεκνε. Δεν το λένε όμως «μας υποσχέθηκε» . Τίποτα δεν μας υποσχέθηκε. Θεωρούσε ότι εκεί θα πάει, δεν πήγε, φυσικά και έπεσε έξω στην πρόβλεψή της κατά πολύ. Όποιος θεωρεί ότι η πρόβλεψη είναι υπόσχεση να μάθει σωστά ελληνικά. Αυτό και τέλος.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Όσοι υπογραφουμε προσκυνοχαρτι στον Herald και δηλώνουμε υποταγή στην πετσινη καστα μας δίνουνε pass για αγορά nvidia. Ο Aten-Ra δεν προσφέρει κάτι ανάλογο. Χαζός είναι ο Πέτρος που προσκυνησε και αυτός; 

ο πέτρος κράτησε λίγο αντίσταση και πήγε και πήρε 7800x3D... εμενα με μύησε μέχρι το κόκαλο από 6800xt και 3D -> 4090 και 14700 όταν με το καλό... ειλικρινά ντρέπομαι να σας κοιτάξω στα ματια :P 

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Η rebra... Η 7800xt εννοώ, δεν σύγκρινεται με την 6800xt αλλά με αυτή που με συμφέρει για να βγουν τα νούμερα που θέλω να παρουσιάσω. 

6800xt - - > 7900xt έδωσε τρελό άλμα σε Performance per dollar, 0% ακριβώς. Αλλά κόλπα λέμε. 

Πάω να ανοίξω θέμα RT performance και οι επιδράσεις στα Games που θα αφορά όλες φυσικά τις κάρτες αλλά θα σπαμμαρω μόνο τις κάρτες της amd. 

εμενα μου αρέσει να συγκρίνω την 980gtx με την 4090 εκεί να δεις επιδόσεις που έδωσε ο φούρναρης σαν άλλος μεσσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Herald είπε

Αυτό. Και

 

https://www.tomshardware.com/news/robert-hallock-joins-intel-as-senior-director-of-technical-marketing


Πήγε Intel 😮 

Για να μην παρεξηγηθώ, ο hallock είναι φοβερός τύπος και έκανε καλή δουλειά στο CPU marketing,  αντί να τον βάλει η AMD στο RTGI στη θέση του Frank ξερνάω Azor τον άφησε να φύγει. 

Στο λέω φιλικά μην πάθεις καμιά νίλα, δεν αγοράζουμε τίποτα με βάση το "oc potential". Τσιπάκια είναι, δεν είναι κατεψυγμένες πατάτες να είναι όλες ίδιες. Κάποιες θα τα πάνε καλά, κάποιες θα τα πάνε χάλια. Μπορεί να σου κάτσει κομμάτι να πάρεις +20%, μπορεί να σου κάτσει κομμάτι να παίρνει 3%. 

Όλες οι κάρτες χοντρικά έκει είναι, 10-15% παίρνουν από OC. 

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4070-dual/41.html
 

Μην το λες, μην το λες…oc gains 5,4% χονδρικά δεν είναι 10-15-18% όπως στις 7800xt. Και μην πεις είναι το κομμάτι και είναι μια. Αν θες ψάξε και άλλες 4070 που δοκίμασαν, έχουν εκεί περίπου oc. Το μεγαλύτερο ποσοστό που έχει 4070 από αυτούς είναι 7,4%. Και ναι το benchmark που μέτρησαν δεν είναι αντιπροσωπευτικό παιχνιδιών αλλά και σε αρκετά παιχνίδια 1440p μια 7800xt oced πλησιάζει 4070ti, ενώ η 4070 oced δεν…(raster μιλάμε). Η nvidia δεν αφήνει να ανεβεί το power limit ιδιαίτερα για να μην πλησιάσει επικίνδυνα την 4070ti. Φιλικά στο λέω και εγώ πάντα μην πάθεις καμία νίλα…
😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimoskoutr said:

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4070-dual/41.html
 

Μην το λες, μην το λες…oc gains 5,4% χονδρικά δεν είναι 10-15-18% όπως στις 7800xt. Και μην πεις είναι το κομμάτι και είναι μια. Αν θες ψάξε και άλλες 4070 που δοκίμασαν, έχουν εκεί περίπου oc. Το μεγαλύτερο ποσοστό που έχει 4070 από αυτούς είναι 7,4%. Και ναι το benchmark που μέτρησαν δεν είναι αντιπροσωπευτικό παιχνιδιών αλλά και σε αρκετά παιχνίδια 1440p μια 7800xt oced πλησιάζει 4070ti, ενώ η 4070 oced δεν…(raster μιλάμε). Η nvidia δεν αφήνει να ανεβεί το power limit ιδιαίτερα για να μην πλησιάσει επικίνδυνα την 4070ti. Φιλικά στο λέω και εγώ πάντα μην πάθεις καμία νίλα…
😉

Kαι στη 4090 μας δείχνει 3.5%

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4090-founders-edition/41.html

Εγώ παίρνω 12%. Οποτέ...δεν αγοράζεις κάρτα με βάση το υποθετικό OC γιατί είναι εντελώς τυχαίο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Overclocking results listed in this section are achieved with the default fan, power, and voltage settings as defined in the VGA BIOS. We choose this approach as it is the most realistic scenario for most users."

Για κάποιο στο techpowerup λόγο δεν τερματίζουν το power draw slider όταν κάνουν OC το οποίο ίσως να αδικεί τις καλές υλοποιήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

"Overclocking results listed in this section are achieved with the default fan, power, and voltage settings as defined in the VGA BIOS. We choose this approach as it is the most realistic scenario for most users."

Για κάποιο στο techpowerup λόγο δεν τερματίζουν το power draw slider όταν κάνουν OC το οποίο ίσως να αδικεί τις καλές υλοποιήσεις.

Μήπως είναι amd biased, που τους βάζετε συνεχεία εδώ reference ρε σεις τότε; Τους κοιτάμε ή όχι τελικά;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...