Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

By default στις AMD δεν δίνουν/έδιναν κάτι τρελά 1.2v κτλ;

1.150 και 1.175 αντίστοιχα σε 6800-6900 με πολύ χαμηλά ρολόγια ειδικά μνήμης και κατά τη γνώμη μου και pl

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ενημερωτικά, και οι 6800xt-6900xt παίρνουν αρκετά από uv/oc γιατί πολύ απλά οι default ρυθμίσεις είναι γτπκ. Οπότε τίποτα καινούριο εδώ. 

Ενημερωτικά δες αναλυτικά reviews και θα παρατηρήσεις ότι η 7800xt έχει πολύ πιο ελεγχόμενα spikes σε ρεύμα. Καμία σχέση με 6800xt. Καταναλώνει και λιγότερο οπότε είναι σαφώς πιο polished. Όπως και να έχει oced είναι κοντά στα 8-9% πιο γρήγορη από 4070 και από ότι καταλαβαίνω ψάχνοντας εδώ και εκεί οι nvidia παίρνουν λιγότερο oc. Αυτό βέβαια είναι ένα συμπέρασμά μου που μπορεί να είναι λάθος. Το γεγονός είναι σύμφωνα με τα reviews ότι με υπέρ χρονισμό πλησιάζει πολλές φορές 4070ti σε 1440p raster, που είναι ενθαρρυντικό.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ενημερωτικά δες αναλυτικά reviews και θα παρατηρήσεις ότι η 7800xt έχει πολύ πιο ελεγχόμενα spikes σε ρεύμα. Καμία σχέση με 6800xt. Καταναλώνει και λιγότερο οπότε είναι σαφώς πιο polished.

Το έχω δει. 15% περίπου ενώ είχαν υποσχεθεί 50% καλύτερη αποδοτικοτητα. Συγνώμη, αλλά δεν εντυπωσιαζομαι. 

Να σε ρωτήσω ειλικρινά. Γιατί τις υπερασπιζεσαι τόσο πολύ; Από αντίδραση στο θάψιμο που τρώνε; Δεν λέω ότι είναι κακές κάρτες ίσα ίσα εμένα μου άρεσαν πολύ οι 6800 6900 άλλωστε είχα την τελευταία και ήταν καρταρα, αλλά όπως και να το κάνουμε, περιμέναμε περισσότερα από την τρέχουσα γενιά και όχι μια από τα ίδια με ελαφρώς καλύτερη κατανάλωση, όταν μάλιστα σου είχαν υποσχεθεί 50% καλύτερη απόδοση/watt. 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chrisde είπε

Το έχω δει. 15% περίπου ενώ είχαν υποσχεθεί 50% καλύτερη αποδοτικοτητα. Συγνώμη, αλλά δεν εντυπωσιαζομαι. 

Να σε ρωτήσω ειλικρινά. Γιατί τις υπερασπιζεσαι τόσο πολύ; Από αντίδραση στο θάψιμο που τρώνε; Δεν λέω ότι είναι κακές κάρτες ίσα ίσα εμένα μου άρεσαν πολύ οι 6800 6900 άλλωστε είχα την τελευταία και ήταν καρταρα, αλλά όπως και να το κάνουμε, περιμέναμε περισσότερα από την τρέχουσα γενιά και όχι μια από τα ίδια με ελαφρώς καλύτερη κατανάλωση, όταν μάλιστα σου είχαν υποσχεθεί 50% καλύτερη απόδοση/watt. 

Εμένα δεν μου είχαν υποσχεθεί τίποτα φίλτατε. Η amd έκανε αυτό που κάνουν και οι δυο εταιρίες χρόνια τώρα. Ανέβηκε η απόδοση της top κάρτας της και όλες οι υπόλοιπες κάρτες έχουν απόδοση που έχουμε ξαναδεί σε μειωμένη τιμή σε σχέση με την προηγούμενη γενιά. Το έχω ξαναζήσει, και από τις δυο εταιρίες. Δεν γίνεται λοιπόν τα πάντα να τα κάνει λάθος η amd και τίποτα λάθος η nvidia. Δεν πάει έτσι. Επίσης σταματήστε να κρίνετε κάρτες με το όνομα τους. Με το msrp κρίνονται οι διάδοχοι και τα tiers. Η 7900gre είναι ο διάδοχος της 6800xt που οι άμπαλοι δεν την φέρανε Ευρώπη. Μπετόμυαλους τους ανεβάζω και τους κατεβάζω συνεχώς. Που τους υπερασπίζομαι; Εδώ μέσα ακούσαμε για rebrand, για κακό software για ότι ανακρίβεια θες. Και όταν βγαίνουν και θετικά πράγματα μέσα στα reviews όπως το oc potential γίνονται αβαβα. Κάτσε δεν πάει έτσι μόνα ζυγά μονόζυγα.🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το MSRP είναι για να συγκρίνουμε τις κάρτες τυπικά, ώστε να δεις στην ίδια τιμή με πριν 3 χρόνια τι διαφορές έχει η νέα γενιά. Αλλά νομίζω πιο πολύ ουσία έχει η σύγκριση των market prices. Δηλαδή έστω η 7800ΧΤ έχει 550 (παράδειγμα) σήμερα. Με 550 τι άλλες επιλογές έχεις σήμερα;

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι καρτες δεν ειναι οτι υποσχεθηκαν ακριβως.. Ισχυει

Κανουν μεγαλες βλακειες ακομα και οταν εχουν την δυνατοτητα να βαλουν καλυτερες τιμες .. ισχυει ειναι χαζομαρες , ειδικα το gpu marketing τμημα τους  ειναι τραγικο

Ομως οπως και να το κανουμε , παρα πολλοι που ποτε δεν ειχαν η δοκιμασαν τις καρτες , απλα βλεπουν AMD  και κραζουν και αναπαγουν πολλες ανακριβιες κλπ  . Και αυτο ισχυει..

 

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, enable_your_mind said:

ειδικα το gpu marketing τμημα τους  ειναι τραγικο

 

Αυτό. Και

 

https://www.tomshardware.com/news/robert-hallock-joins-intel-as-senior-director-of-technical-marketing


Πήγε Intel 😮 

Για να μην παρεξηγηθώ, ο hallock είναι φοβερός τύπος και έκανε καλή δουλειά στο CPU marketing,  αντί να τον βάλει η AMD στο RTGI στη θέση του Frank ξερνάω Azor τον άφησε να φύγει. 

2 hours ago, dimoskoutr said:

Kαι όταν βγαίνουν και θετικά πράγματα μέσα στα reviews όπως το oc potential γίνονται αβαβα.

Στο λέω φιλικά μην πάθεις καμιά νίλα, δεν αγοράζουμε τίποτα με βάση το "oc potential". Τσιπάκια είναι, δεν είναι κατεψυγμένες πατάτες να είναι όλες ίδιες. Κάποιες θα τα πάνε καλά, κάποιες θα τα πάνε χάλια. Μπορεί να σου κάτσει κομμάτι να πάρεις +20%, μπορεί να σου κάτσει κομμάτι να παίρνει 3%. 

Όλες οι κάρτες χοντρικά έκει είναι, 10-15% παίρνουν από OC. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Εμένα δεν μου είχαν υποσχεθεί τίποτα φίλτατε. Η amd έκανε αυτό που κάνουν και οι δυο εταιρίες χρόνια τώρα. Ανέβηκε η απόδοση της top κάρτας της και όλες οι υπόλοιπες κάρτες έχουν απόδοση που έχουμε ξαναδεί σε μειωμένη τιμή σε σχέση με την προηγούμενη γενιά. Το έχω ξαναζήσει, και από τις δυο εταιρίες. Δεν γίνεται λοιπόν τα πάντα να τα κάνει λάθος η amd και τίποτα λάθος η nvidia. Δεν πάει έτσι. Επίσης σταματήστε να κρίνετε κάρτες με το όνομα τους. Με το msrp κρίνονται οι διάδοχοι και τα tiers. Η 7900gre είναι ο διάδοχος της 6800xt που οι άμπαλοι δεν την φέρανε Ευρώπη. Μπετόμυαλους τους ανεβάζω και τους κατεβάζω συνεχώς. Που τους υπερασπίζομαι; Εδώ μέσα ακούσαμε για rebrand, για κακό software για ότι ανακρίβεια θες. Και όταν βγαίνουν και θετικά πράγματα μέσα στα reviews όπως το oc potential γίνονται αβαβα. Κάτσε δεν πάει έτσι μόνα ζυγά μονόζυγα.🤔

Ποιος είπε ότι η Nvidia δεν κάνει "λάθη" (μαλακιες τα λέω εγώ). Είμαστε στο θέμα της amd, πήγαινε στο δίπλα θέμα να δεις τι κράξιμο τρώει. Δεν χρειάζεται να το διαβάσεις από την αρχή, διάλεξε μια δυο σελίδες στην τύχη😋 Ίσα ίσα που πολλοί (δικαίως εδώ που τα λέμε) παραπονιούνται ότι όλο αυτό κάνουμε. 

Προσωπικά εγώ δεν κρίνω ούτε με msrp ούτε με ονομασίες αλλά με τρέχουσες τιμές αγοράς και διαθεσιμότητα. Την 7900GRE πχ δεν την κοιτάζω καν αφού δεν μπορούμε να την αγοράσουμε όπως δεν κοίταξα καν την 4090 στα 1600 msrp αντί για 4080 που πήρα αφού είχε κοντά στο διχιλιαρο όταν κοίταζα για κάρτα. Και οι δύο βγάλανε ακριβές κάρτες με μικρές αυξήσεις στις αποδόσεις αν εξαιρέσεις μερικά μοντέλα και οι δύο τρώνε το κράξιμο που τους αναλογεί. Θα συμφωνήσω ωστόσο μαζί σου ότι γενικά και εμείς το έχουμε υπεραναλυσει και παραξεφτυλισει. 

2 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Οι καρτες δεν ειναι οτι υποσχεθηκαν ακριβως.. Ισχυει

Κανουν μεγαλες βλακειες ακομα και οταν εχουν την δυνατοτητα να βαλουν καλυτερες τιμες .. ισχυει ειναι χαζομαρες , ειδικα το gpu marketing τμημα τους  ειναι τραγικο

Ομως οπως και να το κανουμε , παρα πολλοι που ποτε δεν ειχαν η δοκιμασαν τις καρτες , απλα βλεπουν AMD  και κραζουν και αναπαγουν πολλες ανακριβιες κλπ  . Και αυτο ισχυει..

 

Ναι. 100%. Το ξέρω από πρώτο χέρι. Ισχύει και το ανάποδο όμως. Πολλοί κρίνουν το ai της πράσινης ως gimmick χωρίς να το έχουν δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, chrisde said:

Ποιος είπε ότι η Nvidia δεν κάνει "λάθη" (μαλακιες τα λέω εγώ). Είμαστε στο θέμα της amd, πήγαινε στο δίπλα θέμα να δεις τι κράξιμο τρώει. Δεν χρειάζεται να το διαβάσεις από την αρχή, διάλεξε μια δυο σελίδες στην τύχη😋 Ίσα ίσα που πολλοί (δικαίως εδώ που τα λέμε) παραπονιούνται ότι όλο αυτό κάνουμε. 

Προσωπικά εγώ δεν κρίνω ούτε με msrp ούτε με ονομασίες αλλά με τρέχουσες τιμές αγοράς και διαθεσιμότητα. Την 7900GRE πχ δεν την κοιτάζω καν αφού δεν μπορούμε να την αγοράσουμε όπως δεν κοίταξα καν την 4090 στα 1600 msrp αντί για 4080 που πήρα αφού είχε κοντά στο διχιλιαρο όταν κοίταζα για κάρτα. Και οι δύο βγάλανε ακριβές κάρτες με μικρές αυξήσεις στις αποδόσεις αν εξαιρέσεις μερικά μοντέλα και οι δύο τρώνε το κράξιμο που τους αναλογεί. Θα συμφωνήσω ωστόσο μαζί σου ότι γενικά και εμείς το έχουμε υπεραναλυσει και παραξεφτυλισει. 

Ναι. 100%. Το ξέρω από πρώτο χέρι. Ισχύει και το ανάποδο όμως. Πολλοί κρίνουν το ai της πράσινης ως gimmick χωρίς να το έχουν δει. 

Ειδικά με τους drivers πολλές ανακρίβειες. Αέρα πάνε, κάνεις δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα στο νήμα. Όλα σε εμένα τύχανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Ειδικά με τους drivers πολλές ανακρίβειες. Αέρα πάνε, κάνεις δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα στο νήμα. Όλα σε εμένα τύχανε. 

Όσοι αντιμετωπισατε καλά κάνετε και το αναφέρετε. Εγώ τόσα χρόνια ιδιαίτερα θέματα δεν είχα τι να κάνω τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chrisde said:

 

Προσωπικά εγώ δεν κρίνω ούτε με msrp ούτε με ονομασίες αλλά με τρέχουσες τιμές αγοράς και διαθεσιμότητα.

 

Να διευκρινίσουμε κάτι γιατί βλέπω τα μπερδεύουμε μεταξύ τους,

Είναι άλλο πράγμα να κάνουμε την σύγκριση με MSRP για να δούμε το κάθε segment και τη επιδόσεις έφερε η καινούργια κάρτα σε σχέση με την προηγούμενη γενιά και άλλο να μιλάμε για αγορά κάρτας και τιμές στο ράφι.

Απλά κάνω την διευκρίνιση γιατί πολλοί μπερδεύουν αυτά τα δυο μεταξύ τους ενώ είναι διαφορετικά πράγματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, chrisde είπε

Το έχω δει. 15% περίπου ενώ είχαν υποσχεθεί 50% καλύτερη αποδοτικοτητα. Συγνώμη, αλλά δεν εντυπωσιαζομαι. 

Να σε ρωτήσω ειλικρινά. Γιατί τις υπερασπιζεσαι τόσο πολύ; Από αντίδραση στο θάψιμο που τρώνε; Δεν λέω ότι είναι κακές κάρτες ίσα ίσα εμένα μου άρεσαν πολύ οι 6800 6900 άλλωστε είχα την τελευταία και ήταν καρταρα, αλλά όπως και να το κάνουμε, περιμέναμε περισσότερα από την τρέχουσα γενιά και όχι μια από τα ίδια με ελαφρώς καλύτερη κατανάλωση, όταν μάλιστα σου είχαν υποσχεθεί 50% καλύτερη απόδοση/watt. 

έλα αδερφέ κούρασες και εσύ και όλοι οι πρασινοφρουροί εδώ με αρχηγό τον herald.. έχει φέρει εδώ όλα τα πρωτοπαλίκαρα του (ναι και για εσένα λέω @Πέτρος) να μας πείτε τι ?

η liza δε μας έταξε τίποτα αυτή τότε στην παρουσίαση που έλεγε για +50% ενεργειακή απόδοση ήταν ολόγραμμα, μας έδωσε καρταρα από 6800xt σε 7800xt μετά από 3 χρονια με ελεγχόμενα spikes και εσείς κράζετε... μιλάμε έσπασε το matrix η τύπισσα, αυτό δε ξανά έχει γίνει...

σας παρακαλώ να μη ξανά γράψετε στο θέμα εκτος αν έχετε να πείτε κάτι ουσιώδες του τύπου "ουάου καρταρα η 7800xt","σήμερα πήρα την καινούργια μου 7800xt με τα ελεγχόμενα spikes ΚΑΙ ΜΑΜΑΕΙ","από όταν άλλαξα κάρτα σε 7800xt άλλαξε και η ζωή μου, τα βλέπω όλα RT"

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD sponsored madafaka!! https://www.techspot.com/news/100159-ascendant-studios-lays-off-almost-half-employees-weeks.html

καλά πήγε και αυτό.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...