Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Κάτσε ρε συ, εμένα η 3090 ξέμεινε από vram στο rdr2. Πάτησα 4x dsr και 200% scale και μου έβγαλε error για vram. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμενοι... 

καλά λες "Πωλείται 4070 με εγγύηση ή ανταλλάζεται με Α8000 και διαφορά από εμένα"

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ίσως σε κάποια σημεία του CP2077 με Path Tracing σε configuration Native 1440p + FG.

Σε 4Κ Native + FG σίγουρα δε φτάνει, τρώει τρελό ταράκουλο με frametimes τραμπολίνο η 4070Ti.

Θεωρώ ότι θα έχει σημεία που και 1440p Native + FG δε θα φτάνουν.

Τα δύο πρώτα είναι unplayable με τέτοιες κάρτες έτσι και αλλιώς. Το 3ο και πάλι χωρίς DLSS2 το CP77 με RT δεν... Αν έχεις RT off θέλει λιγότερο vram έτσι και αλλιώς. Οπότε στο ίδιο καταλήγουμε. Σε ρεαλιστικά σενάρια τα 12GB φτάνουν σήμερα.

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ρε σι διαβάζεις σε τι απαντάω η απλά απαντάς έτσι απλά σε ότι γράφω ??

 

 

μα ρε συ μιλάς με "αν" και τέτοια. Εγώ μιλάω με βάση πραγματικά δεδομένα και έχοντας την κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, just_a_dude said:

 

μα ρε συ μιλάς με "αν" και τέτοια. Εγώ μιλάω με βάση πραγματικά δεδομένα και έχοντας την κάρτα

 

29 minutes ago, Herald said:

Και τα 2 παραδείγματα που έφερε εμένα μου δείχνουν ξεκάθαρα πόσο αχρηστη είναι η παραπάνω vram, γιατι για να καταφέρεις να κάνεις την 4070 να ξεμείνει η 7800xt έτσι και αλλιώς θα παίζει στα 15 fps. Με λίγα λόγια, δεν σε σώζει, και 800 terabyte να είχε. 

 

16 minutes ago, just_a_dude said:

αυτό συμβαίνει με τα 8GB ρε συ, όχι με τα 12...

Να διαβάζεις καλά σε τι απαντάω και μετά να με κάνεις Quote. Δεν μίλησα για την 4070 συγκεκριμένα ούτε για τα 8GB, για την παραπάνω VRAM που την βγάζει άχρηστη απάντησα και του έβαλα φωτογραφίες τι γίνεται με τα Textures όταν δεν φτάνει η Vram. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Να διαβάζεις καλά σε τι απαντάω και μετά να με κάνεις Quote. Δεν μίλησα για την 4070 συγκεκριμένα ούτε για τα 8GB, για την παραπάνω VRAM που την βγάζει άχρηστη απάντησα και του έβαλα φωτογραφίες τι γίνεται με τα Textures όταν δεν φτάνει η Vram. 

οκ cool. αυτό το έχουμε συζητήσει, και δεν νομίζω να είπε κανείς ότι η vram είναι άχρηστη γενικά. Η vram είναι άχρηστη μόνο όταν δεν μπορεί ο πυρήνας. δεν καταλαβαίνω όμως γιατί λέμε αυτονόητα πράγματα, χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, kkatzos said:

Ίσως σε κάποια σημεία του CP2077 με Path Tracing σε configuration Native 1440p + FG.

Σε 4Κ Native + FG σίγουρα δε φτάνει, τρώει τρελό ταράκουλο με frametimes τραμπολίνο η 4070Ti.

Θεωρώ ότι θα έχει σημεία που και 1440p Native + FG δε θα φτάνουν.

Το ίδιο λέμε γενικά όλοι. Ότι μπορείς να βάλεις έτσι τα settings που να ξεμενει από vram, αλλά σε αυτά τα σενάρια και η 7800xt έτσι και αλλιώς μονοψήφια fps θα βγάζει. 

 

Το νόημα είναι να υπάρχουν σενάρια που θα ξεμενει η 4070 και η 7800xt βγάζει playable framerates. Υπάρχουν τέτοια? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Έχω στοιχεία, είναι 50% ταχύτερη από την 4070 όταν ξεμένει από Vram.

4-RT.png

Ανοίγεις dlss FG στο Hogwarts και πάει 50% πάνω η 4070 στο παραπάνω σενάριο. Μην λέμε τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Games που δεν φτάνουν τα 12GB σε 1440p και πρέπει να ρίξεις textures: σήμερα κανένα, στο μέλλον σίγουρα (πολλά ή λίγα θα δείξει)

2. Games που το RT κάνει εμφανή διαφορά στα visuals: πολύ λίγα

3. Games που ο πυρήνας δεν φτάνει για 1440p native ultra 60 fps: σήμερα λίγα, πιθανότατα στο μέλλον αρκετά έως πολλά ΑΑΑ

       Δύο λύσεις: α. Upscaling: DLSS καλύτερο του FSR στο 99% των περιπτώσεων και αντίστοιχο του native σε πολλά games (σε κάποια καλύτερο anti aliasing)

                             b. Ρίχνεις settings και κρατάς 1440p native.

4. Μικρή διαφορά στην τιμή σήμερα που θα πάει μία η άλλη λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης στην 4070. Πιθανώς μεγαλύτερη διαφορά στην τιμή στο μέλλον.

Με βάση αυτά διαλέγεις 4070 ή 7800ΧΤ.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν το παιχνίδι θέλει 14GB δεν θα στο κάνει με κάρτα που έχει 12GB Vram ???

Αν η γιαγιά είχε ρόδες θα ήταν πατίνι? Με τα αν δουλειά δεν γίνεται. Με τα facts κάτι γίνεται. 

23 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ίσως σε κάποια σημεία του CP2077 με Path Tracing σε configuration Native 1440p + FG.

Σε 4Κ Native + FG σίγουρα δε φτάνει, τρώει τρελό ταράκουλο με frametimes τραμπολίνο η 4070Ti.

Θεωρώ ότι θα έχει σημεία που και 1440p Native + FG δε θα φτάνουν.

Έπαιξα με path tracing πάνω από 3 4 ώρες συνεχόμενα. Dlss balanced συν FG στα 3440x1440. Είδα μέχρι 11.5gb vram usage. Πέρασα όλη την πόλη πολλές φορές βράδυ μέρα. Έξω από την πόλη ήμουν στα 10gb vram. Path tracing βεβαια οπότε το dlss balanced αναγκαίο. Σε psycho ray tracing με dlss quality fg 90 100fps και η vram κάτω από 11. Δεν υπάρχει θέμα γενικά σήμερα μεχρι να υπάρξει θα έχουμε αλλάξει και κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν η γιαγιά είχε ρόδες θα ήταν πατίνι? Με τα αν δουλειά δεν γίνεται. Με τα facts κάτι γίνεται. 

Έπαιξα με path tracing πάνω από 3 4 ώρες συνεχόμενα. Dlss balanced συν FG στα 3440x1440. Είδα μέχρι 11.5gb vram usage. Πέρασα όλη την πόλη πολλές φορές βράδυ μέρα. Έξω από την πόλη ήμουν στα 10gb vram. Path tracing βεβαια οπότε το dlss balanced αναγκαίο. Σε psycho ray tracing με dlss quality fg 90 100fps και η vram κάτω από 11. Δεν υπάρχει θέμα γενικά σήμερα μεχρι να υπάρξει θα έχουμε αλλάξει και κάρτα. 

Σε 1440p ultrawide ίσως να έρθει πιο γρήγορα το 12+ used.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Σε 1440p ultrawide ίσως να έρθει πιο γρήγορα το 12+ used.

Σίγουρα και μέχρι 11500 έχω δει. Τέλος 2024 πάω για 5070ti βέβαια θα έχει σίγουρα 16 οπότε θέμα δεν έχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

1. Games που δεν φτάνουν τα 12GB σε 1440p και πρέπει να ρίξεις textures: σήμερα κανένα, στο μέλλον σίγουρα (πολλά ή λίγα θα δείξει)

2. Games που το RT κάνει εμφανή διαφορά στα visuals: πολύ λίγα

3. Games που ο πυρήνας δεν φτάνει για 1440p native ultra 60 fps: σήμερα λίγα, πιθανότατα στο μέλλον αρκετά έως πολλά ΑΑΑ

       Δύο λύσεις: α. Upscaling: DLSS καλύτερο του FSR στο 99% των περιπτώσεων και αντίστοιχο του native σε πολλά games (σε κάποια καλύτερο anti aliasing)

                             b. Ρίχνεις settings και κρατάς 1440p native.

4. Μικρή διαφορά στην τιμή σήμερα που θα πάει μία η άλλη λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης στην 4070. Πιθανώς μεγαλύτερη διαφορά στην τιμή στο μέλλον.

Με βάση αυτά διαλέγεις 4070 ή 7800ΧΤ.

Αδερφέ μου το καλύτερο post και από τα δυο topics εδώ και πολλές μέρες. Ευγε. Παραθέτουμε γεγονότα, συζητούμε πράγματα που είδαμε (όπως τα πολύ μικρότερα spikes ρευματοσ σε σχέση με 6800xt που σας έγραψα προχτές και χάθηκε στα παπατζιλίκια που γράφουμε όλοι μας εδώ και κάποιες μέρες) και τέλος. Ωραίος!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το techpowerup πάντως, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να θεωρείται αντιπροσωπευτικό δείγμα για απαιτήσεις vram, την στιγμή που με τις ρυθμίσεις και δείγμα παιχνιδιών που τρέχει, τα 8gb vram φαίνεται ότι είναι αρκετά (κατά μέσο όρο) ακόμη και για 4k (διαφορά 4060ti 8-16gb).

 

minimum-fps-3840-2160.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, just_a_dude said:

1. Games που δεν φτάνουν τα 12GB σε 1440p και πρέπει να ρίξεις textures: σήμερα κανένα, στο μέλλον σίγουρα (πολλά ή λίγα θα δείξει)

2. Games που το RT κάνει εμφανή διαφορά στα visuals: πολύ λίγα

3. Games που ο πυρήνας δεν φτάνει για 1440p native ultra 60 fps: σήμερα λίγα, πιθανότατα στο μέλλον αρκετά έως πολλά ΑΑΑ

       Δύο λύσεις: α. Upscaling: DLSS καλύτερο του FSR στο 99% των περιπτώσεων και αντίστοιχο του native σε πολλά games (σε κάποια καλύτερο anti aliasing)

                             b. Ρίχνεις settings και κρατάς 1440p native.

4. Μικρή διαφορά στην τιμή σήμερα που θα πάει μία η άλλη λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης στην 4070. Πιθανώς μεγαλύτερη διαφορά στην τιμή στο μέλλον.

Με βάση αυτά διαλέγεις 4070 ή 7800ΧΤ.

5. Σε υψηλές αναλύσεις  8k η 16k η 7800xt παίρνεις σαφές προβάδισμα λόγω vram. 

 

Να τα λέμε ολα

Τώρα βλέπω και το video του hub. Πάλι μουφες νουμερα. Στο control με rt 4070 = 7800xt??? 😁😁😁

Λίρα 100 ο τύπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...