Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα τα 12GB είναι αρκετά. Το θέμα είναι αν στο μέλλον θα υπάρχουν games που ο πυρήνας και των 2 θα μπορεί να τα τρέξει αλλά στην 4070 θα πρέπει να ρίξεις textures για να χωρέσει η vram. Εκεί είναι το όλο θέμα και όχι να πάμε να βάλουμε 4Κ που η μια βγάζει 12 και η άλλη 18. Δεν έχει πρακτική έννοια αυτό, ενώ αυτό που είπα από πάνω έχει. Σε εκείνο το σενάριο θα έχει το πάνω χέρι η 7800ΧΤ. Τώρα πόσα θα είναι αυτά τα games και πόση διαφορά θα έχουν τα ultra απ' τα high textures είναι θέμα προς εξέταση. Σε κάνα χρόνο τα λέμε λοιπόν. Και παιδιά εσείς οι κοκκινοφρουροί αγοράστε καμιά 7800ΧΤ να κάνουμε καμιά σύγκριση και να μην μιλάμε μόνο με videos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Σήμερα τα 12GB είναι αρκετά. Το θέμα είναι αν στο μέλλον θα υπάρχουν games που ο πυρήνας και των 2 θα μπορεί να τα τρέξει αλλά στην 4070 θα πρέπει να ρίξεις textures για να χωρέσει η vram. Εκεί είναι το όλο θέμα και όχι να πάμε να βάλουμε 4Κ που η μια βγάζει 12 και η άλλη 18. Δεν έχει πρακτική έννοια αυτό, ενώ αυτό που είπα από πάνω έχει. Σε εκείνο το σενάριο θα έχει το πάνω χέρι η 7800ΧΤ. Τώρα πόσα θα είναι αυτά τα games και πόση διαφορά θα έχουν τα ultra απ' τα high textures είναι θέμα προς εξέταση. Σε κάνα χρόνο τα λέμε λοιπόν. Και παιδιά εσείς οι κοκκινοφρουροί αγοράστε καμιά 7800ΧΤ να κάνουμε καμιά σύγκριση και να μην μιλάμε μόνο με videos.

Έχει ρε σεις κανένα μαγαζί Γερμανία που στέλνει Ελλάδα με νορμαλ μεταφορικά και χωρίς εταιρικό ΑΦΜ που έχουμε φάει τέτοιο εμπάργκο από όλους; Άντε να δούμε καμία sapphire nitro plus ή καμία hellhound. Με τρώει το χέρι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Έχει ρε σεις κανένα μαγαζί Γερμανία που στέλνει Ελλάδα με νορμαλ μεταφορικά και χωρίς εταιρικό ΑΦΜ που έχουμε φάει τέτοιο εμπάργκο από όλους; Άντε να δούμε καμία sapphire nitro plus ή καμία hellhound. Με τρώει το χέρι μου.

Για το εταιρικό ΑΦΜ δεν νομίζω να χρειάζεται ακόμη. Είχα δοκιμάσει να αγοράσω την 4070 απ' το caseklng και έφτασα μέχρι πριν πατήσω payment και δεν μου ζήτησε εταιρικό ΑΦΜ. Εκτός αν ζητάει μετα, δεν ξέρω.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimoskoutr said:

Θα ήθελα να σε γνωρίσω ρε μπαγάσα πραγματικά. Τόσο ξερός και απόλυτος ήθελα να ήξερα είσαι στην καθημερινότητα σου; Δεν είναι άχρηστη η έξτρα vram μπορεί στα περισσότερα παιχνίδια να είναι μια πολυτέλεια αυτή την στιγμή αλλά δεν ξέρεις καν πως θα ξυπνήσουν οι devs αύριο και τι συμφωνίες Θα παίξουν πίσω από την πλάτη μας με τους σετανάδες των δυο. Ας έχει και κανένας άλλος δίκιο καμία φορά ρε σύ. Δεν έγινε κάτι. 😎

Δεν είπα ότι είναι άχρηστη. Είπα ότι ο αγαπητός Aten ra με τα παραδείγματα που φέρνει την κάνει να φαίνεται αχρηστη. Τα παραδείγματα του κρίνω, όχι την Vram. Αν εσένα απτά 2 παραδείγματα που σου έφερε σε έπεισε για την χρησιμότητα της vram πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Herald said:

Και τα 2 παραδείγματα που έφερε εμένα μου δείχνουν ξεκάθαρα πόσο αχρηστη είναι η παραπάνω vram, γιατι για να καταφέρεις να κάνεις την 4070 να ξεμείνει η 7800xt έτσι και αλλιώς θα παίζει στα 15 fps. Με λίγα λόγια, δεν σε σώζει, και 800 terabyte να είχε. 

Στο είπε παραπάνω ότι είσαι απόλυτος και συνεχίζεις απτόητος,

Έστω ότι δεν έχεις διαφορές στα fps, μπορεί να έχεις διαφορές στα Textures.

 

2f44ad66c8a53950ae45a7abe33cab01.png

 

225db4794247bcf6a8372597cdf32e2c.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Τι είναι αυτό; 😮

263W σε αυτή την καρτούλα με 2 ανεμιστηράκια;

Θα χτυπάει 85άρια η κάρτα ή θα κάνει σαν ελικόπτερο.

Δεν πρέπει να βγαίνουν τέτοια κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Στο είπε παραπάνω ότι είσαι απόλυτος και συνεχίζεις απτόητος,

Έστω ότι δεν έχεις διαφορές στα fps, μπορεί να έχεις διαφορές στα Textures.

 

2f44ad66c8a53950ae45a7abe33cab01.png

 

225db4794247bcf6a8372597cdf32e2c.png

 

αυτό συμβαίνει με τα 8GB ρε συ, όχι με τα 12...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν το παιχνίδι θέλει 14GB δεν θα στο κάνει με κάρτα που έχει 12GB Vram ???

Προφανώς θα το κάνει αλλά ποιο game θέλει 14GB σε 1440p τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Aten-Ra said:

Στο είπε παραπάνω ότι είσαι απόλυτος και συνεχίζεις απτόητος,

Έστω ότι δεν έχεις διαφορές στα fps, μπορεί να έχεις διαφορές στα Textures.

 

2f44ad66c8a53950ae45a7abe33cab01.png

 

225db4794247bcf6a8372597cdf32e2c.png

 

Είσαι θεός ρε συ. Κάνω call το πρώτο σου παράδειγμα, φεύγεις πας στο επόμενο. Κάνω call το επόμενο, φεύγεις πας στο επόμενο. Εντάξει gg, μιλαμε απλά να τρολλάρεις μπήκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kkatzos said:

Τι είναι αυτό; 😮

263W σε αυτή την καρτούλα με 2 ανεμιστηράκια;

Θα χτυπάει 85άρια η κάρτα ή θα κάνει σαν ελικόπτερο.

Δεν πρέπει να βγαίνουν τέτοια κάρτες...

 

4 minutes ago, kkatzos said:

Πάρε κόσμε 7800ΧΤ με απόδοση 7700ΧΤ 🤣

Είδες την Reference RX7800XT να τρέχει σαν 7700ΧΤ ?? μήπως υπερβάλεις λίγο ??

https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-7800-xt/

card4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, just_a_dude said:

Προφανώς θα το κάνει αλλά ποιο game θέλει 14GB σε 1440p τώρα;

Κάτσε ρε συ, εμένα η 3090 ξέμεινε από vram στο rdr2. Πάτησα 4x dsr και 200% scale και μου έβγαλε error για vram. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμενοι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, just_a_dude said:

Προφανώς θα το κάνει αλλά ποιο game θέλει 14GB σε 1440p τώρα;

Ρε σι διαβάζεις σε τι απαντάω η απλά απαντάς έτσι απλά σε ότι γράφω ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Προφανώς θα το κάνει αλλά ποιο game θέλει 14GB σε 1440p τώρα;

Ίσως σε κάποια σημεία του CP2077 με Path Tracing σε configuration Native 1440p + FG.

Σε 4Κ Native + FG σίγουρα δε φτάνει, τρώει τρελό ταράκουλο με frametimes τραμπολίνο η 4070Ti.

Θεωρώ ότι θα έχει σημεία που και 1440p Native + FG δε θα φτάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...