Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και μην ξεχνάτε ότι λόγο λίγης Vram μπορεί να μην έχεις διαφορά σε επιδόσεις αλλά να μην φορτώνει τα Textures, οπότε το να λέτε δεν έχει διαφορές η Vram είναι λάθος.

Βασικό ζητημα εδώ. έχω την εντύπωση ότι το έβλεπα σε hardware unboxed για το just the two of us, δεν είμαι σίγουρος με 4060ti 8gb και 16gb. Το game δεν έχανε frames αλλά δεν φόρτωνε τα textures όλα. Οπότε είναι ένα θέμα προσοχής αυτό. Βέβαια σε 8 vs 16 vram ήταν. Δεν ξέρω πως αντιδρά σε 12 vs 16 και μάλιστα τα 12 λίγο πιο γρήγορη μνήμη και με πιο efficient zipάρισμα των data. 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Aten-Ra said:

Έχω στοιχεία, είναι 50% ταχύτερη από την 4070 όταν ξεμένει από Vram.

4-RT.png

Ναι, μιλαμε η μία βγάζει 18 και η άλλη 12 fps. Αυτά είναι... 

2 minutes ago, just_a_dude said:

Ποιος χέστηκε για το 4κ σε τέτοιες κάρτες;

 

Μιλάμε ούτε με 4090 δεν παίζεις native 4k με rt hogwarts, αλλά να βγει το επιχείρημα ρε παιδί μου 😁

 

Μετά μας ενοχλεί ο πέτσινος που γραφήματα με FG.... 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Ποιος χέστηκε για το 4κ σε τέτοιες κάρτες;

 

Υποθέτω το λέει ως μπούσουλα τι θα γίνει αν δεν φτάσει σε 1440p η ram. Πάντως δεν καταλαβαίνω τι της στοιχίζει της nvidia ρε σεις 4gb ram παραπάνω; Ένα τσιπάκι είναι το οποίο σε χονδρική ούτε 10 ευρώ δεν θα το αγόραζε. Μετέφερε μετά το κόστος στον πελάτη it’s ok. Θα δώσει ο άλλος 600 ευρώ για καρτα και θα τον χαλούσαν τα 10 ευρώ για 4gb vram έξτρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just_a_dude said:

Ποιος χέστηκε για το 4κ σε τέτοιες κάρτες;

 

 

1 minute ago, Herald said:

Ναι, μιλαμε η μία βγάζει 18 και η άλλη 12 fps. Αυτά είναι... 

Goal post change, από το η 7800ΧΤ θα μένει από RayTracing ακόμα και αν το παιχνίδι θέλει πάνω από 12GB Vram , στο η μια βγάζει 18 και η άλλη 12 fps .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι, μιλαμε η μία βγάζει 18 και η άλλη 12 fps. Αυτά είναι... 

Μιλάμε ούτε με 4090 δεν παίζεις native 4k με rt hogwarts, αλλά να βγει το επιχείρημα ρε παιδί μου 😁

 

Μετά μας ενοχλεί ο πέτσινος που γραφήματα με FG.... 

Έλα σε αυτό είσαι ο πρώτος διδάξας άρχοντα. Μην κρύβεσαι. Μόνιμα κερκίδα η μπάλα.😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχω στοιχεία, είναι 50% ταχύτερη από την 4070 όταν ξεμένει από Vram.

4-RT.png

Ωραία επειδή λοιπόν σε ενδιαφέρει και το rt πάρε 7800xt βάλε 4κ Hogwarts και πες μας την εμπειρία σου… περιμένω με ανυπομονησία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους devs που έχουμε μπλέξει πάντως εγώ ξέρω ότι θα αρχίσουμε να ψάχνουμε ram και στις κάρτες από εκεί που ξένοιασαμε με τις τιμές στην ram του συστήματος. 🤮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Aten-Ra said:

 

Goal post change, από το η 7800ΧΤ θα μένει από RayTracing ακόμα και αν το παιχνίδι θέλει πάνω από 12GB Vram , στο η μια βγάζει 18 και η άλλη 12 fps .

Μα εκεί που ξεμενει από vram η 4070 το παιχνίδι έτσι και αλλιώς δεν ΠΑΊΖΕΤΑΙ από την 7800xt γιατί σερνεται. 

 

Ρε φίλε μας δουλεύεις? Βάζεις 2 παιχνίδια που και καλά ξεμενει από vram η 4070, και στα δύο η 7800xt είναι έτσι και αλλιώς σε μονοψήφια, οπότε τι νόημα έχει??? Για να μην κουράζεσαι κιόλας, δεν χρειάζεται rt. Και χωρίς rt άμα πας να παίξεις σε 16k ανάλυση η 4070 θα μένει πολύ πίσω από την 7800xt. Η μία θα βγάζει  1 fps και η άλλη 2. Τι νόημα έχει όμως να κάνεις κάτι τέτοιο??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ωραία επειδή λοιπόν σε ενδιαφέρει και το rt πάρε 7800xt βάλε 4κ Hogwarts και πες μας την εμπειρία σου… περιμένω με ανυπομονησία 

Μανωλάς διώχνει την μπάλα και…ναι την βλέπουμε να φεύγει έξω από το γήπεδο…αδιαπέραστος, βράχος μεγάλος αμυντικός.😇

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα εκεί που ξεμενει από vram η 4070 το παιχνίδι έτσι και αλλιώς δεν ΠΑΊΖΕΤΑΙ από την 7800xt γιατί σερνεται. 

 

Ρε φίλε μας δουλεύεις? Βάζεις 2 παιχνίδια που και καλά ξεμενει από vram η 4070, και στα δύο η 7800xt είναι έτσι και αλλιώς σε μονοψήφια, οπότε τι νόημα έχει??? Για να μην κουράζεσαι κιόλας, δεν χρειάζεται rt. Και χωρίς rt άμα πας να παίξεις σε 16k ανάλυση η 4070 θα μένει πολύ πίσω από την 7800xt. Η μία θα βγάζει  1 fps και η άλλη 2. Τι νόημα έχει όμως να κάνεις κάτι τέτοιο??? 

Ρε σύ όντως θα ξεμείνουν και οι δυο αλλά στο λέει με την λογική του πόσο απόλυτος γίνεσαι όταν θες να υποστηρίξεις κάτι με το ζόρι για να βγει το δικό σου.
Μην κάνεις σαν μικρό παιδί τώρα, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε συζητάμε συμφωνούμε διαφωνούμε κάνουμε την ψώρα μας και το κέφι μας.

Θεωρώ ότι αν δεν είσαι τόσο απόλυτος μόνο να κερδίσεις έχεις, με όλο το θάρρος και προκαταβολικά συγνώμη αν σε πρόσβαλε αυτό που λέω, δεν το εννοώ με κακή διάθεση.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 εμένα με ενδιαφέρει το RT και σκέπτομαι για αγορά μια από τις 7700ΧΤ/7800ΧΤ κάποια στιγμή. Απλά δεν με ενδιαφέρει το RT όσο το Raster επί του παρόντος. Και βέβαια δεν με ενδιαφέρει το RT μόνο σε Technology Demos της NVIDIA.

1)Σε ενδιαφέρει το RT γενικά και αόριστα.

2)Εδώ και πόσα σχόλια/σελίδες/μηνες μας λές ότι τα 12gb Vram είναι οριακά/μη αρκετά ακόμα και για 1440p που είσαι.

Αλλά κοιτάς μελλοντικά για αγορά κάρτας 12gb Vram?😂

Μου θυμίζεις τα περσινά σου γραπτά που έλεγες πόσο ''ανετα'' έπαιζες σε 4Κ με 10gb Vram κάρτα(οχι δεν εννοώ την 3080) . 

Future proof η 6700 πάντως δεν μπορώ να πω. Σε λιγότερο από μισό χρόνο και απο τώρα υπολογίζουμε upgrade :D 

Ειναι κατα τα άλλα που μόνο η nvidia απαξιώνει έτσι τις κάρτες της όπως έγραφες και παλιότερα, ενώ σε Amd μεριά γενικά και αόριστα είναι μια χαρά όλοι στο κομμάτι Vram.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Tambas91 said:

Ωραία επειδή λοιπόν σε ενδιαφέρει και το rt πάρε 7800xt βάλε 4κ Hogwarts και πες μας την εμπειρία σου… περιμένω με ανυπομονησία 

Μάλλον θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις σε τι απάντησα

 

7 minutes ago, Fulgore said:

 

2)Εδώ και πόσα σχόλια/σελίδες/μηνες μας λές ότι τα 12gb Vram είναι οριακά/μη αρκετά ακόμα και για 1440p που είσαι.

 

Μάλλον θα πρέπει και εσύ να ξαναδιαβάσεις σε τι απάντησα

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1)Σε ενδιαφέρει το RT γενικά και αόριστα.

2)Εδώ και πόσα σχόλια/σελίδες/μηνες μας λές ότι τα 12gb Vram είναι οριακά/μη αρκετά ακόμα και για 1440p που είσαι.

Αλλά κοιτάς μελλοντικά για αγορά κάρτας 12gb Vram?😂

Μου θυμίζεις τα περσινά σου γραπτά που έλεγες πόσο ''ανετα'' έπαιζες σε 4Κ με 10gb Vram κάρτα(οχι δεν εννοώ την 3080) . 

Future proof η 6700 πάντως δεν μπορώ να πω. Σε λιγότερο από μισό χρόνο και απο τώρα υπολογίζουμε upgrade :D 

Ειναι κατα τα άλλα που μόνο η nvidia απαξιώνει έτσι τις κάρτες της όπως έγραφες και παλιότερα, ενώ σε Amd μεριά γενικά και αόριστα είναι μια χαρά όλοι στο κομμάτι Vram.

Έτσι όπως είναι οι κάρτες τώρα και ειδικά τα νέα παιχνίδια σε ενάμισι χρόνο κοντά οι μη έχοντες 4070ti και πάνω κλάσης κάρτες θα κοιτάμε upgrade. Εκεί μας έχουν καταντήσει όλους και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, dimoskoutr said:

Μανωλάς διώχνει την μπάλα και…ναι την βλέπουμε να φεύγει έξω από το γήπεδο…αδιαπέραστος, βράχος μεγάλος αμυντικός.😇

Ρε σύ όντως θα ξεμείνουν και οι δυο αλλά στο λέει με την λογική του πόσο απόλυτος γίνεσαι όταν θες να υποστηρίξεις κάτι με το ζόρι για να βγει το δικό σου.
Μην κάνεις σαν μικρό παιδί τώρα, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε συζητάμε συμφωνούμε διαφωνούμε κάνουμε την ψώρα μας και το κέφι μας.

Θεωρώ ότι αν δεν είσαι τόσο απόλυτος μόνο να κερδίσεις έχεις, με όλο το θάρρος και προκαταβολικά συγνώμη αν σε πρόσβαλε αυτό που λέω, δεν το εννοώ με κακή διάθεση.

Και τα 2 παραδείγματα που έφερε εμένα μου δείχνουν ξεκάθαρα πόσο αχρηστη είναι η παραπάνω vram, γιατι για να καταφέρεις να κάνεις την 4070 να ξεμείνει η 7800xt έτσι και αλλιώς θα παίζει στα 15 fps. Με λίγα λόγια, δεν σε σώζει, και 800 terabyte να είχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Και τα 2 παραδείγματα που έφερε εμένα μου δείχνουν ξεκάθαρα πόσο αχρηστη είναι η παραπάνω vram, γιατι για να καταφέρεις να κάνεις την 4070 να ξεμείνει η 7800xt έτσι και αλλιώς θα παίζει στα 15 fps. Με λίγα λόγια, δεν σε σώζει, και 800 terabyte να είχε. 

Θα ήθελα να σε γνωρίσω ρε μπαγάσα πραγματικά. Τόσο ξερός και απόλυτος ήθελα να ήξερα είσαι στην καθημερινότητα σου; Δεν είναι άχρηστη η έξτρα vram μπορεί στα περισσότερα παιχνίδια να είναι μια πολυτέλεια αυτή την στιγμή αλλά δεν ξέρεις καν πως θα ξυπνήσουν οι devs αύριο και τι συμφωνίες Θα παίξουν πίσω από την πλάτη μας με τους σετανάδες των δυο. Ας έχει και κανένας άλλος δίκιο καμία φορά ρε σύ. Δεν έγινε κάτι. 😎

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...