Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, dimoskoutr said:

Δεν λες να καταλάβεις ότι οποίος θα πάρει 7800xt ΔΕΝ ενδιαφέρεται για rt και συνεχίζεις να πετάς τη μπάλα στην κερκίδα. Ε ρε κόλλημα.

Οταν λοιπόν η 4070 ξεμείνει από ram σε παιχνίδια ο κάτοχος 7800xt χωρίς rt θα έχει μια χαρά εμπειρία λόγω 4gb extra. Τι στο καλό δύσκολο είναι;

Συγγνώμη αυτό δεν ισχύει για όλους, εμένα με ενδιαφέρει το RT και σκέπτομαι για αγορά μια από τις 7700ΧΤ/7800ΧΤ κάποια στιγμή. Απλά δεν με ενδιαφέρει το RT όσο το Raster επί του παρόντος. Και βέβαια δεν με ενδιαφέρει το RT μόνο σε Technology Demos της NVIDIA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Aten-Ra said:

Το Hogwarts σου λέει Hellooooooo

Ποιο, αυτό που παίζει στα 40 fps στην 6700? Έλα ρε συ, κοροιδευομαστε. 

 

Γιατί δεν απαντάς παραπάνω για το ratchet. Πόσα fps βγάζει η 7800xt σε αυτό το σημείο? Έλα ρε συ, απόπειρα εξαπάτησης είναι αυτό που κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, just_a_dude said:

Αν κλείσεις το RT στο συγκεκριμένο game ούτε η 4070 θα ξεμένει από vram (αν ξεμένει, γιατί το έχω παίξει και δεν είδα κάποιο θέμα. Ίσως το build του video είναι κάποιο early και μετά βγήκε patch που έριξε λιγο τη vram). Για τα υπόλοιπα γενικά συμφωνώ.

Παίζω hogwarts τώρα με όλα στο τέρμα και FG που τρώει vram, μέχρι 9.7 έχει πάει used, και 10.5 allocated.

Πάντως με κλειστό RT πέφτει αρκετά η vram. Δύσκολο να υπάρχουν games (ή έστω θα είναι πολύ λίγα) που με raster μόνο θα θέλουν πάνω από 12 σε 1440p.

Σε 4Κ η 7800ΧΤ είναι 50% ταχύτερη από την 4070 λόγο Vram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

ε και; Θα πάρεις 7800ΧΤ για 4Κ;

Διάβασε τι έγραψε

16 minutes ago, Herald said:

Αυτό που σου κρύβει είναι ότι σε αυτά τα σενάρια που ξεμενει από vram η 4070, η 7800xt είναι έτσι και αλλιώς πιο αργή λόγω ανύπαρκτου rt Performance. Δεν λύνει δηλαδή κάποιο πρόβλημα ή vram της 7800xt, στα ίδια και χειρότερα θα είσαι 😁

 

Στο Hogwarts όταν δεν φτάνει η μνήμη της 4070,  η 7800ΧΤ είναι 50% ταχύτερη και με RT. Απλά να μην προσπαθείτε να βγάλετε συμπεράσματα χωρίς να έχετε στοιχεία να τα υποστηρίξετε.  

Και μην ξεχνάτε ότι λόγο λίγης Vram μπορεί να μην έχεις διαφορά σε επιδόσεις αλλά να μην φορτώνει τα Textures, οπότε το να λέτε δεν έχει διαφορές η Vram είναι λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Συγγνώμη αυτό δεν ισχύει για όλους, εμένα με ενδιαφέρει το RT και σκέπτομαι για αγορά μια από τις 7700ΧΤ/7800ΧΤ κάποια στιγμή. Απλά δεν με ενδιαφέρει το RT όσο το Raster επί του παρόντος. Και βέβαια δεν με ενδιαφέρει το RT μόνο σε Technology Demos της NVIDIA.

Έχεις δίκιο να ανασκευάσω όποιον τον ενδιαφέρει λιγότερο λοιπόν το rt από το raster μπορεί να πάει σε 7800xt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Απλά να μην προσπαθείτε να βγάλετε συμπεράσματα χωρίς να έχετε στοιχεία να τα υποστηρίξετε. 

Τι εννοείς; Εγώ την έχω την κάρτα, εδώ δίπλα την βλέπω και την χρησιμοποιώ. Δεν μιλάω με βάση βίντεο στο ΥΤ.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aten-Ra said:

Στο Hogwarts όταν δεν φτάνει η μνήμη της 4070,  η 7800ΧΤ είναι 50% ταχύτερη και με RT. Απλά να μην προσπαθείτε να βγάλετε συμπεράσματα χωρίς να έχετε στοιχεία να τα υποστηρίξετε.  

Και μην ξεχνάτε ότι λόγο λίγης Vram μπορεί να μην έχεις διαφορά σε επιδόσεις αλλά να μην φορτώνει τα Textures, οπότε το να λέτε δεν έχει διαφορές η Vram είναι λάθος.

Επειδή δεν αποφεύγω κάτι, θα μιλήσουμε και για το hogwarts. Όμως έβαλες εικόνες για το ratchet για να δείξεις το πρόβλημα της 4070 από θέμα vram. Θες να μου δείξεις πως τα πάει λοιπόν στο ratchet η 7800xt με την μπόλικη vram? Μετά πιάνουμε και hogwarts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Τι εννοείς; Εγώ την έχω την κάρτα, εδώ δίπλα την βλέπω και την χρησιμοποιώ. Δεν μιλάω με βάση βίντεο στο ΥΤ.

Για την 7800ΧΤ έλεγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Για την 7800ΧΤ έλεγα

Μα ούτε εσύ έχεις στοιχεία για αυτήν. Η κουβέντα άρχισε απ΄ τη vram. Εγώ λοιπόν που έχω παίξει και τα 2 (rachet και hogwarts) με την 4070 και μάλιστα και με FG που θέλει επιπλέον vram, δεν γέμισε πουθενά, ούτε είχα textures που δεν φόρτωναν ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Herald said:

Επειδή δεν αποφεύγω κάτι, θα μιλήσουμε και για το hogwarts. Όμως έβαλες εικόνες για το ratchet για να δείξεις το πρόβλημα της 4070 από θέμα vram. Θες να μου δείξεις πως τα πάει λοιπόν στο ratchet η 7800xt με την μπόλικη vram? Μετά πιάνουμε και hogwarts. 

Όχι γιατί σε άλλη ερώτηση απάντησα με το Ratchet.

1 hour ago, just_a_dude said:

Σήμερα δεν είναι. Σε ποιο game δεν φτάνουν τα 12 σε 1440p; Στο μέλλον όντως μπορεί να είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

H 7700XT χρησιμοποίει μόνο τρία (3) MCDs, το τέταρτο είναι dummy. Έτσι το κόστος μειώνετε σε σχέση με την 7800ΧΤ. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται σε μονολιθικά chip όπως το AD104 (294mm2) που έχει η 4070Ti και η 4070.

Άρα όχι μόνο κερδίζει σε κόστος από τα 200mm2 στα 5nm αλλά και από τα MCDs για αυτό και μπορεί να ρίξει την τιμή MSRP της 7700ΧΤ στα 450 USD.

Δεν κατάλαβες καλά, σαν κόστος στο wafer φυσικά και είναι φθηνότερο, αλλά το 2.5D packaging της TSMC έχει μεγάλη ζήτηση και αύξηση στο κόστος, ενώ στο να κόψει απλά ένα wafer 4/5/7nm κτλ. δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αυτή την στιγμή από θέμα ζήτησης.

Αν δεν κάνω λάθος ακόμα και τις μνήμες να έχει πάνω, θέλεις WeCoS, που σημαίνει όλες οι ΑΙ GPU τις nvidia με τις HBM, όλα τα m soc της apple που έχουν πάνω τις ddr5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Μα ούτε εσύ έχεις στοιχεία για αυτήν. Η κουβέντα άρχισε απ΄ τη vram. Εγώ λοιπόν που έχω παίξει και τα 2 (rachet και hogwarts) με την 4070 και μάλιστα και με FG που θέλει επιπλέον vram, δεν γέμισε πουθενά, ούτε είχα textures που δεν φόρτωναν ούτε τίποτα.

Έχω στοιχεία, είναι 50% ταχύτερη από την 4070 όταν ξεμένει από Vram.

4-RT.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...