Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εγώ ρε φίλε πάντως επέστρεψα στο Amazon τη 4070Ti και ποντάρω στα επιπλέον GB της 3090Ti που βρήκα στην ίδια τιμή.

Έκανα καλά λες;

αμάν και σε πάρει πρέφα κάνας bluray να λες τέτοια τι έχει να γίνει...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν επηρεάζει τα ποσοστά του steam απλά παίρνεις μια μικρή εικόνα του τι αγοράζει ο κόσμος. Δες για παράδειγμα πόσοι έχουμε ήδη πάρει Ada κάρτα και πόσοι έχουν 7000 series. Νομίζω εδώ στο forum  μόνο ένα παιδί έχει γράψει ότι πήρε 7900ΧΤ(Χ). Προφανώς δεν είναι στατιστικό, απλά μια εικόνα. Εκτός αν στο insomnia κάνουν εγγραφή μόνο οι αγοραστές nvidia χαχα

Ρε συ, αν λάβουμε υπόψη τον κόσμο εδώ, οι 4090 έχουν πουλήσει μόνες τους 2χ όσο όλες οι άλλες κάρτες μαζί (κι από αυτές, οι κ.κ. @azazil1190 και 1-2 άλλοι έχουν πάρει κι αλλάξει τις μισές).

Είναι τελείως στρεβλή εικόνα τα fora.

To ξεκαθαρίσαμε από την 1η εβδομάδα επίσημης κυκλοφορίας των 7χχχ...πολλά κακά μαζεμένα που υπερκαλύπτουν τα κάποια καλά τους. Λέγαμε μήπως διορθωθούν με οδηγούς/firmware, ελάχιστα έγιναν, οι τιμές δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο, τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Την 7600 την έχει θάψει και η κουτσή Μαρία...τί να πουλήσει και γιατί?

Τώρα, το τί γράφουμε μερικές 10δες σε ένα forum (ελληνικό κιόλας), δεν μπορώ ακριβώς να καταλάβω πώς θα επηρεάσει τα ποσοστά του steam, αλλά οκ...θα έχεις το λόγο σου που το γράφεις.

Και την 3050 την έθαβε και η κουτσή μαρία, αλλά οπως βλέπουμε τελικά κάτι πούλησε.

Ούτε την 4060 την αποθέωσαν τα social media, αλλά σιγά σιγά και αυτή ανεβαίνει σε πωλήσεις.

Οσο για το τελευταίο, άλλο πράγμα εγώ έγραψα και το εξηγούν σωστά οι πιο πάνω συμφορουμίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

αμάν και σε πάρει πρέφα κάνας bluray να λες τέτοια τι έχει να γίνει...

Δε θα έχω FGFGFFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFG.

Προς το παρόν.

Αλλά μπορεί, στο μέλλον, να έχω και FGFGFGFGFG και FF (Fluid Frames) FFFFFFF 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

8,5 κατοστάρικα για την ΕΒΓΑ GTW3 Ultra

Καλή η τιμή, αλλά σε αυτά τα χρήματα περίπου βρίσκεις 7900xt. Πώς και δεν? Είναι μπροστά σε raster και έχουν το ίδιο RT :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Ρε συ, αν λάβουμε υπόψη τον κόσμο εδώ, οι 4090 έχουν πουλήσει μόνες τους 2χ όσο όλες οι άλλες κάρτες μαζί (κι από αυτές, οι κ.κ. @azazil1190 και 1-2 άλλοι έχουν πάρει κι αλλάξει τις μισές).

Είναι τελείως στρεβλή εικόνα τα fora.

To ξεκαθαρίσαμε από την 1η εβδομάδα επίσημης κυκλοφορίας των 7χχχ...πολλά κακά μαζεμένα που υπερκαλύπτουν τα κάποια καλά τους. Λέγαμε μήπως διορθωθούν με οδηγούς/firmware, ελάχιστα έγιναν, οι τιμές δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο, τέλος.

Αν δεις το steam survey υπάρχουν όλες οι 4000 και οι 7000 είναι ανύπαρκτες, μόνο η ΧΤΧ υπάρχει σε μικρό ποσοστό. Προφανώς δεν είναι επίσημο στατιστικό το forum απλά δείχνει μια κατεύθυνση, αυτό θέλω να πω. Ένα σωρό κόσμος εδώ υποστηρίζει τις νέες AMD στα λόγια, δεν βλέπω κάποιον να βάζει χρήμα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο techpowerup στο review της sapphire 7700xt δείχνει ότι πιάνει 6800 και την ξεπερνάει κατά λίγο. Για τέτοια απόδοση τις περιμέναμε; Θυμάται κάποιος; Χάθηκα μέσα στις τόσες σελίδες που έχουμε κάνει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Και την 3050 την έθαβε και η κουτσή μαρία, αλλά οπως βλέπουμε τελικά κάτι πούλησε.

Ούτε την 4060 την αποθέωσαν τα social media, αλλά σιγά σιγά και αυτή ανεβαίνει σε πωλήσεις.

Οσο για το τελευταίο, άλλο πράγμα εγώ έγραψα και το εξηγούν σωστά οι πιο πάνω συμφορουμίτες.

Όπως και να έχει όμως παραμένει μια κάκιστη αγορά η 3050 και πρώτη να βγει στις πωλήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Είναι μπροστά σε raster και έχουν το ίδιο RT :P 

@@άρια ίδιο RT έχουν.

Ή για να είμαι δίκαιος: Έχουν ίδιο RT μέχρι δύο RT εφέ. Αν μπει και 3ο-4ο έχουμε τσόντα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δε θα έχω FGFGFFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFGFG.

Προς το παρόν.

Αλλά μπορεί, στο μέλλον, να έχω και FGFGFGFGFG και FF (Fluid Frames) FFFFFFF 🤣

frame generation είναι αυτό αφού :P 

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλή η τιμή, αλλά σε αυτά τα χρήματα περίπου βρίσκεις 7900xt. Πώς και δεν? Είναι μπροστά σε raster και έχουν το ίδιο RT :P 

έχω ένα ωραίο meme για εσένα αλλα ρώτησα τον thresh να το ποστάρω και είναι στα όρια του ban lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kkatzos said:

@@άρια ίδιο RT έχουν.

Ή για να είμαι δίκαιος: Έχουν ίδιο RT μέχρι δύο RT εφέ. Αν μπει και 3ο-4ο έχουμε τσόντα 🤣

Καλορίζικη, τούμπανη είναι. Έχουν λύσει και τα θέματα που είχαν οι 3090ες με τα vram στη πλάτη. 

1 minute ago, Tambas91 said:

έχω ένα ωραίο meme για εσένα αλλα ρώτησα τον thresh να το ποστάρω και είναι στα όρια του ban lol

Ελεύθερα :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Και την 3050 την έθαβε και η κουτσή μαρία, αλλά οπως βλέπουμε τελικά κάτι πούλησε.

Ούτε την 4060 την αποθέωσαν τα social media, αλλά σιγά σιγά και αυτή ανεβαίνει σε πωλήσεις.

Οσο για το τελευταίο, άλλο πράγμα εγώ έγραψα και το εξηγούν σωστά οι πιο πάνω συμφορουμίτες.

Άλλο μπορεί να ήθελες να γράψεις, δεκτό, αλλά αυτό που έγραψα βγαίνει από το κείμενο που απάντησα.

Για 3050 (και πιο πίσω), νομίζω τοποθετήθηκα ήδη. It just works κι ότι καταλαβαίνει ο καθένας, προφανώς. Θες καλέ μου 1050(Ti) αντί για 570? Θες 3050 για το RT? Ουδεμία αντίρρηση...δεν βγαίνουν από τη δική μου τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Όπως και να έχει όμως παραμένει μια κάκιστη αγορά η 3050 και πρώτη να βγει στις πωλήσεις

Προφανώς, και αυτό δείχνει ότι ο πέτσινος ξέρει να πουλάει. Η AMD μια καλή κάρτα βγάζει και την στέλνει στην Κίνα. Κάνει προεκλογικές δηλώσεις για FSR3 και στο τέλος μετά το άσπρο μούσι που έβγαλα περιμένοντας το ML, τώρα θα βγάλω και άσπρο μαλλί περιμένοντας το FSR3. To FSR καλό χρυσό ειδικά για παλιές κάρτες αλλά με τόσο shimmering μου ανέβηκε ο αστιγματισμός και θέλω καινούργια γυαλιά. Δεν είναι κακές κάρτες γενικά αλλά δεν ξέρω βρε παιδί μου κάτι με κρατάει να δώσω πολλά λεφτά για AMD. Για 200 ευρώ του τύπου 6600ΧΤ για online είναι τέλειες.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να συνεχίσω στο θέμα των 7700/7800 γνωρίζει κανείς το 3DMark Time Spy Extreme GT1 τι ψάρια πιάνει στο να καταλάβει κανείς τι μπορεί να κάνει μια καρτα; Αν δείτε με OC και undervolt στην 7700xt έπιασαν την επίδοση της stock 7800xt. Παίζει τέτοιο πράγμα να γίνεται σε κανονικό παιχνίδι;;; Γράφουν για +17% frames στο συγκεκριμένο.

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7700-xt-pulse/40.html

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με δικαιώνει ο kkatzos με την αγορά του. Όταν έλεγα ότι για κατόχους high end ampere οι 2 7900ες είναι από sidegrade έως downgrade έτρωγα μούτζες. Από άτομα φυσικά που ούτε είχαν ούτε έχουν ούτε σκόπευαν να αγοράσουν τέτοια κατηγορίας κάρτες. Αυτοί που σκάνε το χρήμα συμφωνούν μαζί μου  και το βλέπουμε από τις αγορές τους. Οι θεωρίες στα φορουμ είναι δωρεάν

5 minutes ago, dimoskoutr said:

Για να συνεχίσω στο θέμα των 7700/7800 γνωρίζει κανείς το 3DMark Time Spy Extreme GT1 τι ψάρια πιάνει στο να καταλάβει κανείς τι μπορεί να κάνει μια καρτα; Αν δείτε με OC και undervolt στην 7700xt έπιασαν την επίδοση της stock 7800xt. Παίζει τέτοιο πράγμα να γίνεται σε κανονικό παιχνίδι;;; Γράφουν για +17% frames στο συγκεκριμένο.

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7700-xt-pulse/40.html

Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να κοιτάς τo timespy για πολλούς λόγους. Κάποιες κάρτες τα πάνε καλύτερα σε κάποια benchmarks αλλά το κυριότερο, δεν ξέρεις αν το 17% που βλέπεις είνια stable ή όχι. Η 4090 μου βγάζει τέτοια bench με +2200 μνήμες αλλά στα παιχνίδια κρασάρι.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...