Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το steam survey μην το κοιτάτε. Οι κάτοχοι AMD λόγω κόκκινου χρώματος είναι πιο αριστερίζοντες και παίζουν στο GOG που δεν έχει τα DRM του καπιταλισμού.

Τώρα ρίχνεις νερό στο μύλο όμως και καταλήξαμε να παραληρούν μερικοί, αντί να συζητάμε για αυτά που βλέπουμε στα reviews.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Τι να τα κάνει τα επιπλέον GB; Για να παίζεις 1440p με ultra textures και όλα τα υπόλοιπα med-low;

Όλα low 50% FSR ultra textures.. 

5 minutes ago, dimoskoutr said:

Τώρα ρίχνεις νερό στο μύλο όμως και καταλήξαμε να παραληρούν μερικοί, αντί να συζητάμε για αυτά που βλέπουμε στα reviews.

Ναί ναι, παραληρηματικό θάψιμο της AMD. Το δίπλα θέμα έχει 1500 σελίδες επειδή σε κάθε release μαζεύοταν οι επίδοξοι και χειροκροτούσαν 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τι να τα κάνει τα επιπλέον GB; Για να παίζεις 1440p με ultra textures και όλα τα υπόλοιπα med-low;

Σε κάποια reviews έχει πάρει το μάτι μου ότι κάποια παιχνίδια χρησιμοποιούν και περισσότερα από 8gb vram σε 1080p. Ίσως μια με 10gb αν δεν έχει ιδιαίτερα υψηλότερη τιμή να μην είναι τόσο κακή επιλογή.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Σε κάποια reviews έχει πάρει το μάτι μου ότι κάποια λίγα παιχνίδια χρησιμοποιούν και περισσότερα από 8gb vram. Ίσως μια με 10gb αν δεν έχει ιδιαίτερα υψηλότερη τιμή να μην είναι τόσο κακή επιλογή.

Βασικά μόλις πρόσεξα ότι είναι 7600 ΧΤ, όχι απλά 7600. Οπότε θα είναι λίγο καλύτερη, αλλά ούτε καν για 1440p. Τώρα πάνω από 8GB σε 1080p ελάχιστα games έχουν και άλλωστε σε τόσο χαμηλή ανάλυση δεν καταλαβαίνεις διαφορά από high σε ultra textures. Εδώ κάποιες φορές δεν καταλαβαίνεις ούτε σε μεγαλύτερες αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Όλα low 50% FSR ultra textures.. 

Ναί ναι, παραληρηματικό θάψιμο της AMD. Το δίπλα θέμα έχει 1500 σελίδες επειδή σε κάθε release μαζεύοταν οι επίδοξοι και χειροκροτούσαν 

Καλά εσύ αν θεωρείς ότι από το παραληρηματικό θάψιμο η εναλλακτική είναι το χειροκρότημα οκ. Πάντα πρέπει να συζητιέται τελικά και το προϊόν έστω μέσα από τα reviews ακόμη και αν το έχουν λίγοι. Δεν έχω να αντικρούσω κάτι σε αυτό. Σε βλέπω όμως πρώτο υπερασπιστή του άλλου θέματος, τι όχι;;;; Είπαμε και άλλες φορές άλλωστε…🙄

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimoskoutr said:

Καλά εσύ αν θεωρείς ότι από το παραληρηματικό θάψιμο η εναλλακτική είναι το χειροκρότημα οκ. Δεν έχω να αντικρούσω κάτι σε αυτό. Είπαμε και άλλες φοράς άλλωστε…🙄

Έχεις δίκιο, διορθώνω. Είχαμε εποικοδομητική κριτική 1500 σελίδες δίπλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά μόλις πρόσεξα ότι είναι 7600 ΧΤ, όχι απλά 7600. Οπότε θα είναι λίγο καλύτερη, αλλά ούτε καν για 1440p. Τώρα πάνω από 8GB σε 1080p ελάχιστα games έχουν και άλλωστε σε τόσο χαμηλή ανάλυση δεν καταλαβαίνεις διαφορά από high σε ultra textures. Εδώ κάποιες φορές δεν καταλαβαίνεις ούτε σε μεγαλύτερες αναλύσεις.

Έχω την εντύπωση ότι τα textures τα καταλαβαίνεις και σε 1080p, τώρα αν καταλαβαίνεις τα high textures σε σχέση με τα ultra textures νομίζω εξαρτάται και από την ποιότητα των textures.

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχεις δίκιο, διορθώνω. Είχαμε εποικοδομητική κριτική 1500 σελίδες δίπλα. 

Θερμός υπερασπιστής του άλλου θέματος ε; Το παλεύεις τίμια σε όσες απαντήσεις μπορείς να αναφερθείς στο άλλο θέμα, το κάνεις με πάθος...😁

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν νομίζω να περίμενε κανείς να δει 7700/7800 με το καλημέρα. 

Από την άλλη θα περίμεναμε να δουμε περισσότερες 7600 ή και 7900xt(ο ανταγωνιστής της 4070ti),που όλως τυχαίως απουσιάζουν.

Να ξέρουμε δηλαδή πόσο τόπο έπιασαν οι κουβέντες του γνωστού συμφορουμίτη εδώ και μήνες περί παραπάνω Vram που κοιτάζει ο κόσμος,σωστά???

Ακόμα και η 4080 που είναι ο ανταγωνιστής της 7900xtx, όπως βλέπουμε έχει σχεδόν 2.5 φορές παραπάνω κατόχους (στο steamdb πάντα) από την 7900xtx.

Καλά η 4070ti, πολλαπλάσιες φορές απο την 7900xt ή η 4060 που κονταροχτυπιέται με...την 7900xtx.

Να δούμε δηλαδή στην πράξη τι στο καλό γίνεται πέρα από τα γνωστά λόγια του αέρα των forum.

Πως δηλαδή ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του.

Ούτε βλέπουμε ενδιαφέρον από 3ους για τις νέες Amd κάρτες στο εδώ θέμα, όπως βλέπαμε στην προηγούμενη γενιά.

Την 7600 την έχει θάψει και η κουτσή Μαρία...τί να πουλήσει και γιατί?

Εδώ δεν πούλησε η (αναλογικά, σε σχέση με τον τότε ανταγωνισμό) κλάσεις ανώτερη 570 ή η 6600ΧΤ τότε (δεν συζητάμε ακόμα και τώρα για 6700ΧΤ) και θα πουλήσει το σαπάκι?

Η ΧΤ είναι πάρα πολύ κακή για τα χρήματά της. Αν πέσει σύντομα κάτω από τα 750 έχει κάποιες ελπίδες να γίνει αξιοπρεπής εναλλακτική. Αν όχι, προστατευτικό στρώμα σκόνης στο ράφι.

Τώρα, το τί γράφουμε μερικές 10δες σε ένα forum (ελληνικό κιόλας), δεν μπορώ ακριβώς να καταλάβω πώς θα επηρεάσει τα ποσοστά του steam, αλλά οκ...θα έχεις το λόγο σου που το γράφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τώρα, το τί γράφουμε μερικές 10δες σε ένα forum (ελληνικό κιόλας), δεν μπορώ ακριβώς να καταλάβω πώς θα επηρεάσει τα ποσοστά του steam, αλλά οκ...θα έχεις το λόγο σου που το γράφεις.

Δεν επηρεάζει τα ποσοστά του steam απλά παίρνεις μια μικρή εικόνα του τι αγοράζει ο κόσμος. Δες για παράδειγμα πόσοι έχουμε ήδη πάρει Ada κάρτα και πόσοι έχουν 7000 series. Νομίζω εδώ στο forum  μόνο ένα παιδί έχει γράψει ότι πήρε 7900ΧΤ(Χ). Προφανώς δεν είναι στατιστικό, απλά μια εικόνα. Εκτός αν στο insomnia κάνουν εγγραφή μόνο οι αγοραστές nvidia χαχα

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, just_a_dude said:

Δεν επηρεάζει τα ποσοστά του steam απλά παίρνεις μια μικρή εικόνα του τι αγοράζει ο κόσμος. Δες για παράδειγμα πόσοι έχουμε ήδη πάρει Ada κάρτα και πόσοι έχουν 7000 series. Νομίζω εδώ στο forum  μόνο ένα παιδί έχει γράψει ότι πήρε 7900ΧΤ(Χ). Προφανώς δεν είναι στατιστικό, απλά μια εικόνα. Εκτός αν στο insomnia κάνουν εγγραφή μόνο οι αγοραστές nvidia χαχα

Αυτό που λέμε πρόθεση αγοράς. Παλιότερα είχαμε και στο insomnia κάτι γκάλοπ αλλά είχανε και σε άλλες σελίδες, όπως το hwunboxed / techspot. Πάντου πρώτες οι amd κάρτες σε πρόθεση αγοράς, ποσοστά 99,999%. Στη πράξη όμως κανείς δεν τις αγόραζε. Διαβολεμένη σύμπτωση αλλά τις βρίσκουν καλές τις κάρτες μόνο όσοι γράφουν θεωρίες σε forums και δεν αγοράζουν. Όσοι αγοράζουν κατά συντριπτική πλειοψηφία δεν τις θεωρούν και τόσο καλές. Δεν ξέρω πως γίνεται και σε τι οφείλεται, αλλά αυτό έχω παρατηρήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τι να τα κάνει τα επιπλέον GB; Για να παίζεις 1440p με ultra textures και όλα τα υπόλοιπα med-low;

Εγώ ρε φίλε πάντως επέστρεψα στο Amazon τη 4070Ti και ποντάρω στα επιπλέον GB της 3090Ti που βρήκα στην ίδια τιμή.

Έκανα καλά λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

Εγώ ρε φίλε πάντως επέστρεψα στο Amazon τη 4070Ti και ποντάρω στα επιπλέον GB της 3090Ti που βρήκα στην ίδια τιμή.

Έκανα καλά λες;

Πόσα €?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Εγώ ρε φίλε πάντως επέστρεψα στο Amazon τη 4070Ti και ποντάρω στα επιπλέον GB της 3090Ti που βρήκα στην ίδια τιμή.

Έκανα καλά λες;

Ε ναι, άλλο αυτό. Η 7600 (ΧΤ) με περισσότερα GB δεν έχει νόημα, αφού ο πυρήνας δεν μπορεί να κάνει 1440p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...