Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Tambas91 said:

πως θα σου βγάλει πινακάκι με μπάρες την 7800xt να τσαλαπατάει την 6800xt άμα το υποστηρίζει και η τελευταία ... :P  το antilag+ τι διαφορα έχει σε σχέση με το απλό που έχουν και οι rdna2?

To απλό antilag δεν κάνει κάτι. Το antilag+ είναι σαν το reflex. Τώρα να σου εξηγήσω πως δουλεύει θες? Απλοικά, κάνει limit τα prerendered frames αλλά ταυτόχρονα συγχρονίζει την CPU ώστε το frame που επεξεργάζαται να έχει τελειώσει την ίδια στιγμή που η GPU είναι ελεύθερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Herald είπε

Και η 4080 Noctua OC είναι ΤΟΥΜΠΑΝΗ, αλλά στα λεφτά που κοστίζει απλά θα πάρω μια σάπια 4090 σαν την δικιά μου καλή ώρα. 

... και μετά θα κλαίγεσαι για το τρίξιμο/μηχανικό θόρυβο/hum/κλτ των ανεμιστήρων 😂

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και η καλύτερη υλοποίηση της 4080 είναι πιο ακριβή από τις χειρότερες υλοποιήσεις της 4090 αλλά εγώ προσωπικά την χειρότερη 4090 θα αγόραζα.

Υπάρχουν και καλές υλοποιήσεις που δεν είναι ακριβές. Βλέπε Gigabyte Gaming OC/Aero. 100-120€ παραπάνω θα έδινες, δηλαδή ένα +7%.

Γενικά είμαι κατά της αγοράς των low end υλοποιήσεων και δεν έχω πέσει έξω. Μια φορά πήρα μάπα υλοποίηση (Gigabyte Radeon HD7950 Windforce) και έσκασε το Vcore VRM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

... και μετά θα κλαίγεσαι για το τρίξιμο/μηχανικό θόρυβο/hum/κλτ των ανεμιστήρων 😂

Υπάρχουν και καλές υλοποιήσεις που δεν είναι ακριβές. Βλέπε Gigabyte Gaming OC/Aero. 100-120€ παραπάνω θα έδινες, δηλαδή ένα +7%.

Γενικά είμαι κατά της αγοράς των low end υλοποιήσεων και δεν έχω πέσει έξω. Μια φορά πήρα μάπα υλοποίηση (Gigabyte Radeon HD7950 Windforce) και έσκασε το Vcore VRM.

Δεν έχω παραπονεθεί για την δικιά μου, ξέρω τι αγόρασα. Το έχω γράψει 2-3 φορές σε άλλους που κοιτάνε το μοντέλο ώστε να είναι ενήμεροι. Θέμα βαρεμάρας είναι, κάποια στιγμή θα την ανοίξω και θα βάλω 2xT30 πάνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

To απλό antilag δεν κάνει κάτι. Το antilag+ είναι σαν το reflex. Τώρα να σου εξηγήσω πως δουλεύει θες? Απλοικά, κάνει limit τα prerendered frames αλλά ταυτόχρονα συγχρονίζει την CPU ώστε το frame που επεξεργάζαται να έχει τελειώσει την ίδια στιγμή που η GPU είναι ελεύθερη. 

εγώ το είχα μόνιμα on το antilag και δεν είχα δώσει βάση αν έχει κάποια διαφορα..

αλλα αυτό που ρωτάω είναι μήπως είναι θέμα hardware γι αυτό περιορίζεται στις rdna3 όπως το fg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

εγώ το είχα μόνιμα on το antilag και δεν είχα δώσει βάση αν έχει κάποια διαφορα..

αλλα αυτό που ρωτάω είναι μήπως είναι θέμα hardware γι αυτό περιορίζεται στις rdna3 όπως το fg?

Nαί, πιστεύω είναι θέμα hardware

 

Spoiler

596.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαί, πιστεύω είναι θέμα hardware

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

596.gif

 

image.png.d38ecdfd70eedb51c3ad08bacbdbb7ee.png

για το αι είναι νομίζω, δεν το έχουν οι παλιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον δεν πρόσεξες  την Powercolor Hellhound.

Όχι, δεν την πρόσεξα, γιατί εσύ παρέθεσες σύνδεσμο της παρουσίασης της 7800xt nitro+.

Αφού είδες ότι δεν έβγαινε το αφήγημα με τις θερμοκρασίες, επεξεργάστηκες την ανάρτησή σου κι έγραψες ότι

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Θερμοκρασίες ναι (έχουν καλύτερες) αλλά οι περισσότερες 4070 κάνουν παραπάνω θόρυβο.

Το υπογραμμισμένο κομμάτι είναι δική μου προσθήκη. Αρχικά, δηλαδή, έγραψες ότι η nitro+ είναι πιο δροσερή από την asus dual (πήγες να μας βγάλεις και τυφλούς, δηλαδή).

Στο μεταξύ, παραθέτω την ανάρτησή σου και σου απαντώ με στοιχεία, καταλήγοντας ότι κι οι 2 κάρτες είναι, σε κάθε περίπτωση, αθόρυβες (και τα 31db μια χαρά είναι).

Εσύ, εν των μεταξύ, έψαχνες πυρετωδώς να βρεις μια 7800xt με καλύτερες θερμοκρασίες, οπότε βρήκες τη hellhound. Μπράβο, αλλά δεν βλέπω γιατί πανηγυρίζεις. 61-67 βαθμούς η asus, 59-64 η powercolor, η οποία έχει τρεις (3) ανεμιστήρες κι όχι δύο (2). Φοβερές διαφορές. Με την ίδια λογική, θα πω κι εγώ ότι το hotspot στην asus είναι πιο δροσερό (72-79 vs 80-82), τη στιγμή που έχει μόνο δύο (2) ανεμιστήρες.

Σε κάθε περίπτωση, οι κάρτες παραμένουν αθόρυβες.

Καλό είναι, επομένως, να διευκρινίζεις κάθε φορά ποιες κάρτες συγκρίνεις, τι θέλεις ακριβώς να δείξεις με τη σύγκριση αυτή και -κυρίως- να μην επεξεργάζεσαι τις αναρτήσεις σου όταν συλλαμβάνεσαι με τη γίδα στην πλάτη.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί τι θα πάρεις με 600 ευρώ ??

Τι να σου πω, τα ίδια γράφατε και για τις 4070 ότι μένουν απούλητες στα ράφια και δεν αγοράζει κανείς (τις πρώτες ημέρες), ότι θα πρέπει να  ρίξει τρελά την τιμή τους ο πέτσινος μπας και πουλήσει, αλλά στην πράξη, για άλλη μια φορά αλλιώς βλέπουνε τα πράγματα.

Τελος αφού είναι τόσο καλό deal η 7800xt day one σε σχέση με την 4070, γιατί στο εδώ θέμα δεν βλέπουμε  υποψήφιους αγοραστές όπως βλέπουμε στο δίπλα θέμα για τις αντίστοιχες πράσινες απο 4070 και πάνω ή όπως βλέπαμε παλιότερα σε rx 6700xt μεριά??

Δεν αναφέρομαι στην 7700xt, που για ευνόητους λόγους αποφεύγετε να σχολιάσετε/κριτικάρετε(βέβαια στην περίπτωση της 4060ti, μερα νύχτα έπεφτε το κράξιμο).

Και για να έχουμε και μια πρόχειρη εικόνα μιας και αναφέρθηκε πιο πίσω από τον @Herald περί steam survey.

Εδώ και το ως τώρα μερίδιο των 7900xtx, που είναι ως τώρα η μοναδική 7000 στο πινακάκι.

image.png.1bde9aa7d097fa4d0d54a2c3f4af3388.png

image.png.cd6a4a0701bd3077626da512a6a0bf91.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εδώ και το ως τώρα μερίδιο των 7900xtx, που είναι ως τώρα η μοναδική 7000 στο πινακάκι.

Το οποίο προκαλεί κάποια εντύπωση δεδομένου ότι οι 7700ΧΤ/7800ΧΤ έχουν μια εβδομάδα όλη κι όλη που κυκλοφόρησαν και η 7600 δεν είναι ούτε καν για γέλια? Η 7900ΧΤ δεν "έπεισε", θα το αντέξουμε.

Έχουμε κι άλλες RX7κάτι να ψάξουμε?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια διακοπή από το παραληρηματικό  θάψιμο των amd: για να παρατηρήσω ότι στο techpowerup φαίνεται ότι η 7800xt σε σχέση με την 6800xt έχει αρκετά καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά σε ότι αφορά τα spikes που κατέγραψαν.
 

Με την 6800xt είδαν μέχρι 500 watt ενώ με την 7800xt 340-350 watt. Για τους έχοντες «περίεργα» τροφοδοτικά καλύτερη περίπτωση η 7800xt για τα πολύ πιο ελεγχόμενα spikes της σε σχέση με 6800xt.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Όχι, δεν την πρόσεξα, γιατί εσύ παρέθεσες σύνδεσμο της παρουσίασης της 7800xt nitro+.

Ξέρεις έβαλα το πινακάκι που έχει όλες τις κάρτες μαζί και την Hellhound από την αρχή, το ότι δεν την πρόσεξες και αναφέρεις μόνο τον σύνδεσμο της Nitro+ είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξεις εσύ και όχι εγώ.   

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

 

Αφού είδες ότι δεν έβγαινε το αφήγημα με τις θερμοκρασίες, επεξεργάστηκες την ανάρτησή σου κι έγραψες ότι

Το υπογραμμισμένο κομμάτι είναι δική μου προσθήκη. Αρχικά, δηλαδή, έγραψες ότι η nitro+ είναι πιο δροσερή από την asus dual (πήγες να μας βγάλεις και τυφλούς, δηλαδή).

 

Την επεξεργασία την έκανα πριν απαντήσεις στο θέμα, και προσωπικά δεν μίλησα για κάποια κάρτα συγκεκριμένα αλλά γενικά. Τον σύνδεσμο της Nitro τον έβαλα γιατί κάτι έβλεπα  στο review της Nitro εκείνη την στιγμή, τα πινακάκια έπρεπε να κοιτάς που έχουν πολλές κάρτες και όχι τον σύνδεσμο μιας κάρτας.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Psycho_Warhead said:

Ακόμα να δώσεις το 1000άρικο εσύ ;

Spoiler

Γ@μ#$£ τα...και δεν βλεπω να το δινω. 600-800 ειμαι.Δεν πηγαν καλα τα πραγματα.

Τους τελευταιους μηνες μονο κανα cs επαιζα κι αυτο σπανια...

Απο την αλλη βεβαια μονο το hogwards μου γυαλισε μεχρι τωρα. Τωρα ομως βγηκαν και βγαινουν παιχνιδαρες. Δεν παει αλλο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Το οποίο προκαλεί κάποια εντύπωση δεδομένου ότι οι 7700ΧΤ/7800ΧΤ έχουν μια εβδομάδα όλη κι όλη που κυκλοφόρησαν και η 7600 δεν είναι ούτε καν για γέλια? Η 7900ΧΤ δεν "έπεισε", θα το αντέξουμε.

Έχουμε κι άλλες RX7κάτι να ψάξουμε?

Δεν νομίζω να περίμενε κανείς να δει 7700/7800 με το καλημέρα. 

Από την άλλη θα περίμεναμε να δουμε περισσότερες 7600 ή και 7900xt(ο ανταγωνιστής της 4070ti),που όλως τυχαίως απουσιάζουν.

Να ξέρουμε δηλαδή πόσο τόπο έπιασαν οι κουβέντες του γνωστού συμφορουμίτη εδώ και μήνες περί παραπάνω Vram που κοιτάζει ο κόσμος,σωστά???

Ακόμα και η 4080 που είναι ο ανταγωνιστής της 7900xtx, όπως βλέπουμε έχει σχεδόν 2.5 φορές παραπάνω κατόχους (στο steamdb πάντα) από την 7900xtx.

Καλά η 4070ti, πολλαπλάσιες φορές απο την 7900xt ή η 4060 που κονταροχτυπιέται με...την 7900xtx.

Να δούμε δηλαδή στην πράξη τι στο καλό γίνεται πέρα από τα γνωστά λόγια του αέρα των forum.

Πως δηλαδή ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του.

Ούτε βλέπουμε ενδιαφέρον από 3ους για τις νέες Amd κάρτες στο εδώ θέμα, όπως βλέπαμε στην προηγούμενη γενιά.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το steam survey μην το κοιτάτε. Οι κάτοχοι AMD λόγω κόκκινου χρώματος είναι πιο αριστερίζοντες και παίζουν στο GOG που δεν έχει τα DRM του καπιταλισμού.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ισχύει, μάλλον είναι το μοντέλο που θα πουλήσει περισσότερο από 7χχχ.

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7600-xt-to-feature-10gb-and-12gb-memory-configs-according-to-powercolor-eec-filing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...