Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν σε ενδιαφέρει μονο το raster πας σε 7800ΧΤ...όταν θες όλο το υπόλοιπο πακέτο με rt/dlss/fg πας σε 4070....η 7800ΧΤ δεν εχει νόημα για οποιον θελει rt μιας και σε βαριά rt games ούτε 3070 δεν πιάνει.....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ελπίζω και συμφωνώ με το υπογραμμισμένο. Γενικά θεωρώ ότι στην διάρκεια ζωής των 4070 και 7800ΧΤ, τα games στα οποία θα έχεις καλύτερη εικόνα όταν πρέπει να βάλεις upscaling θα είναι περισσότερα απ' ότι τα games στα οποία δεν φτάνει η vram. Γι' αυτό λέω την 4070. Αλλά αν βρεις την 7800ΧΤ κάνα 70αρι κάτω (και δεν σε νοιάζει το RT), μια χαρά θα είναι.

Εννοείς κάνα 170αρι κάτω όχι 70αρι. Δεν αξίζουν 70 για σένα τα rt FG κατανάλωση dlss 2? No brain νομίζω αξίζουν. Και σκέψου ότι ολο και περισσότερο θα βλέπουμε αυτές τις τεχνολογίες. Για τη vram μην αγχώνεσαι καθόλου. Εδω το last of us ηθελε 12gb vram Σε 1440 ultra και τώρα θέλει 9 και δείχνει και καλύτερο. Εγώ είμαι στα 9 usage στα 3440x1440 με dlss quality και όλα ultra. Μην σκας καθόλου για τη vram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ουτε Θα πας σε 600 ευρώ κάρτα και θα έχεις πάντα κλειστό το rt για πιο λόγο να το κανεις αυτό στον εαυτό σου και να μην έχεις το απόλυτο? 

και με αυτό συμφωνώ γενικά. ναι αν είναι να δώσω τόσα πολλά για κάρτα θέλω RT. Αλλιώς θα έπαιρνα την 6700ΧΤ και θα έριχνα settings. Απλά κάποιους δεν τους αφορά τόσο το RT και καλό θα ήταν να το δεχτούμε σαν ενδεχόμενο και αυτό.

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εννοείς κάνα 170αρι κάτω όχι 70αρι. Δεν αξίζουν 70 για σένα τα rt FG κατανάλωση dlss 2? No brain νομίζω αξίζουν.

ε ναι για μένα δεν είναι κάτι το 70αρι. Αλλά για κάποιον άλλο είναι σημαντικό ποσό γιατί ίσως έχει και άλλες προτεραιότητες. Και ειδικά αν δεν καίγεται για αυτές τις τεχνολογίες, δεν υπάρχει θέμα. Δεν συμπίπτουν όλες οι γνώμες όλων μεταξύ τους. Και εγώ προσωπικά έκανα το λάθος αυτό (να πάρω δηλαδή ως δεδομένο ότι όλοι θέλουν RT και DLSS σε αυτή την κατηγορία τιμής) και έγινα επιθετικός προχθές με τον συμφορουμίτη @dimoskoutr

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε την αλήθεια το RT εννοείτε ότι μετράει και πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να το έχει ως κριτήριο επιλογής μιας κάρτας ( άλλος πολύ άλλος λιγότερο). Σκέψου ''dimoskoutr'' εάν οι AMD κάρτες είχαν παραπλήσια απόδοση σε RT με τις Nvidia θα ήταν περισσότερο ανταγωνιστικές! Μην σου πω ότι τα μεγαλύτερα αρνητικά για την AMD είναι όπως είπα παραπάνω η απόδοση σε RT  αλλά και η έλλειψη ανταγωνιστικού frame generation( DLSS).    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το anti-lag+ θα είναι μόνο για τις 7000 (το reflex τρέχει σε όλες τις RTX). Οπότε δεν ξέρουμε τι θα παιχτεί με το latency του FSR3 στις άλλες AMD που θα έχουν μόνο το απλό anti-lag.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

1 hour ago, chrisde said:

@dimoskoutrΈχεις δίκιο. Η 7800xt τυπικά δεν είναι rebrand της 6800xt γιατί τεχνολογικά μιλώντας είναι διαφορετικό μοντέλο, όχι όπως 470 και 570 που έχεις πχ. Όσοι όμως τη λέμε έτσι ειρωνικά, τη λέμε διότι πρακτικά έχει την απόδοση της 6800xt και κυκλοφορεί στην τιμή που έχει ήδη η 6800xt σήμερα. Ναι δεν ξέρω, τυπικά το msrp μειώθηκε μετά από 3 χρόνια, τυπικά δεν θα έπρεπε να λέγεται έτσι αλλά 7700xt, τυπικά δεν είναι διάδοχος της 6800xt αλλά της 6700xt, συγγνώμη αλλά τυπικά who fucking cares? Τι διαφορετικό προσφέρει η 7800xt σε σχέση με την 6800xt που ήδη υπάρχει σε παραπλήσια τιμή; Το ότι θα αποσυρθεί κάποια στιγμή η δεύτερη δεν μου λέει κάτι, ας αποσυρθεί και η πρώτη, τι θα αλλάξει; Θα μου πεις σε λίγο καιρό θα πέσει η τιμή της. Χαίρω πολύ και της 6800xt θα έπεφτε και άλλο αν δεν αποσυρόταν. Θα μου πεις η nvidia τις ίδιες μαλακίες δεν κάνει; Ναι για αυτό τρώει και εκείνη κράξιμο (+ για τη vram) αλλά τουλάχιστον εκεί σου προσφέρουν ένα ai που μπορεί να θεωρείς ότι είναι gimmick αλλά αυτό που προσπαθεί ο Arkin να σου πει και έχει δίκιο είναι ότι δεν είναι gimmick αλλά ουσιαστικότατο και δεν μπορείς πραγματικά να το αντιληφθείς αυτό αν δεν το δεις, με τα νούμερα μόνο δεν βγάζεις άκρη.

Δυο διευκρινίσεις,

Πρώτον, το κράξιμο η NVIDIA το έφαγε στις ADA γιατί ανέβασε τα MSRP, όχι για τα ονόματα στις κάρτες. Μια χαρά θα ήταν η 4070 με MSRP $499, δεν θα μίλαγε κανείς.  

 

Από GTX570 στην GTX670 + 35%  γενιά σε γενιά – MSRP $400

Από GTX670 στην GTX770 + 12.5% γενιά σε γενιά  - MSRP $400

Από GTX770 στην GTX970 + 37%  γενιά σε γενιά  - MSRP $349

Από GTX970 στην GTX1070 + 56%  γενιά σε γενιά – MSRP $449

Από GTX1070 στην GTX2070 + 33%  γενιά σε γενιά – MSRP $499

Από GTX2070 στην GTX2070 Super + 10%  γενιά σε γενιά – MSRP $499

Από GTX2070 Super στην GTX3070 + 32%  γενιά σε γενιά – MSRP $499

Από GTX3070 Super στην GTX4070 + 27%  γενιά σε γενιά – MSRP $599

 

Δεύτερον,  η 6800ΧΤ ΔΕΝ θα έπεφτε παρακάτω σε τιμή. Το NAVI 21 είναι 520mm2, ακόμα και σήμερα που τα 7nm είναι φτηνότερα δεν μπορείς να ρίχνεις την τιμή επ αόριστον. Με αυτήν την λογική δεν θα αλλάζαμε σε καινούργια chip, θα ρίχναμε επ αόριστον την τιμή των προηγουμένων chip και έτσι κάποια στιγμή η 3090Ti θα έφτανε να πουλιέται 100 USD, πράγμα που ΔΕΝ γίνεται να συμβεί ποτέ όσο και να πέσει η τιμή στα 8nm στην Samsung. Για να το καταλάβεις, ακόμα και τσάμπα να στο δίνει το Chip η NVIDIA, μόνο το PCB και το Cooler για την RTX3090Ti κοστίζει πάνω από 200-300 USD. Ένα Chip με αντίστοιχες επιδόσεις όμως στα 3nm, θα χρειάζεται πολύ ποιο απλό PCB και πολύ φτηνότερο Cooler και έτσι μπορείς να βγάλεις κάρτα με πολύ μικρότερο MSRP μερικά χρόνια μετά το release της 3090Ti αλλά με τις ίδιες επιδόσεις. Για αυτό πηγαίνουν σε καινούργιες λιθογραφίες ανά δυο χρόνια η AMD/Intel/NVIDIA κλπ. Με λίγα λόγια το BOMill of Materials ) για την 3090Ti είναι τόσο μεγάλο χωρίς να  υπολογίζουμε το κόστος του Chip,  που θα φτάσεις να πέσει η τιμή τις κάρτας μέχρι ένα σημείο και μετά για να πέσει παρακάτω θα πρέπει να χάνει λεφτά ο κατασκευαστής, πράγμα που δεν θα γίνει ποτέ.

Έτσι ερχόμαστε στην 7800ΧΤ και την 6800ΧΤ, όσο και να μείνει από εδώ και πέρα η 6800ΧΤ στα ράφια παρακάτω η τιμή της δεν θα πέσει, για τους ίδιους λόγους που εξήγησα παραπάνω. Η 7800ΧΤ όμως που είναι μικρότερο chip, με φτηνότερο PCB και φτηνότερο BOM από την 6800ΧΤ,  θα μπορέσει να φτάσει κάποια στιγμή ίσως και στα επίπεδα της σημερινής 6700ΧΤ δηλαδή στα 350 USD. Και επειδή δεν θα μπορεί να πέσει παρακάτω, το επόμενο CHIP (NAVI 43) θα έχει τις ίδιες επιδόσεις με το NAVI 32 που είναι η 7800ΧΤ αλλά επειδή θα είναι στα 3nm,  το BOM θα είναι ακόμα μικρότερο και έτσι η 8600ΧΤ  που θα έχει τις επιδόσεις της 7800ΧΤ θα μπορέσει να βγει με MSRP 350 USD ( όσο η 7800XT στο τέλος της ζωής της) και μετά  να πέσει στα 200-230 USD κλπ κλπ.

 

Πάντα αυτό γίνεται και από την AMD και από την NVIDIA στις κάρτες εδώ και δεκαετίες, πολύ απλά γιατί έτσι δουλεύει το οικοδόμημα που λέγεται Electronics , πρώτη φορά διαβάζω για Rebrand για καινούργιας γενιάς κάρτα με καινούργιο Chip σε σχέση με την προηγούμενη.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

 

Δυο διευκρινίσεις,

Πρώτον, το κράξιμο η NVIDIA το έφαγε στις ADA γιατί ανέβασε τα MSRP, όχι για τα ονόματα στις κάρτες. Μια χαρά θα ήταν η 4070 με MSRP $499, δεν θα μίλαγε κανείς.  

 

Από GTX570 στην GTX670 + 35%  γενιά σε γενιά – MSRP $400

Από GTX670 στην GTX770 + 12.5% γενιά σε γενιά  - MSRP $400

Από GTX770 στην GTX970 + 37%  γενιά σε γενιά  - MSRP $349

Από GTX970 στην GTX1070 + 56%  γενιά σε γενιά – MSRP $449

Από GTX1070 στην GTX2070 + 33%  γενιά σε γενιά – MSRP $499

Από GTX2070 στην GTX2070 Super + 10%  γενιά σε γενιά – MSRP $499

Από GTX2070 Super στην GTX3070 + 32%  γενιά σε γενιά – MSRP $499

Από GTX3070 Super στην GTX4070 + 27%  γενιά σε γενιά – MSRP $599

 

Δεύτερον,  η 6800ΧΤ ΔΕΝ θα έπεφτε παρακάτω σε τιμή. Το NAVI 21 είναι 520mm2, ακόμα και σήμερα που τα 7nm είναι φτηνότερα δεν μπορείς να ρίχνεις την τιμή επ αόριστον. Με αυτήν την λογική δεν θα αλλάζαμε σε καινούργια chip, θα ρίχναμε επ αόριστον την τιμή των προηγουμένων chip και έτσι κάποια στιγμή η 3090Ti θα έφτανε να πουλιέται 100 USD, πράγμα που ΔΕΝ γίνεται να συμβεί ποτέ όσο και να πέσει η τιμή στα 8nm στην Samsung. Για να το καταλάβεις, ακόμα και τσάμπα να στο δίνει το Chip η NVIDIA, μόνο το PCB και το Cooler για την RTX3090Ti κοστίζει πάνω από 200-300 USD. Ένα Chip με αντίστοιχες επιδόσεις όμως στα 3nm, θα χρειάζεται πολύ ποιο απλό PCB και πολύ φτηνότερο Cooler και έτσι μπορείς να βγάλεις κάρτα με πολύ μικρότερο MSRP μερικά χρόνια μετά το release της 3090Ti αλλά με τις ίδιες επιδόσεις. Για αυτό πηγαίνουν σε καινούργιες λιθογραφίες ανά δυο χρόνια η AMD/Intel/NVIDIA κλπ. Με λίγα λόγια το BOMill of Materials ) για την 3090Ti είναι τόσο μεγάλο χωρίς να  υπολογίζουμε το κόστος του Chip,  που θα φτάσεις να πέσει η τιμή τις κάρτας μέχρι ένα σημείο και μετά για να πέσει παρακάτω θα πρέπει να χάνει λεφτά ο κατασκευαστής, πράγμα που δεν θα γίνει ποτέ.

Έτσι ερχόμαστε στην 7800ΧΤ και την 6800ΧΤ, όσο και να μείνει από εδώ και πέρα η 6800ΧΤ στα ράφια παρακάτω η τιμή της δεν θα πέσει, για τους ίδιους λόγους που εξήγησα παραπάνω. Η 7800ΧΤ όμως που είναι μικρότερο chip, με φτηνότερο PCB και φτηνότερο BOM από την 6800ΧΤ,  θα μπορέσει να φτάσει κάποια στιγμή ίσως και στα επίπεδα της σημερινής 6700ΧΤ δηλαδή στα 350 USD. Και επειδή δεν θα μπορεί να πέσει παρακάτω, το επόμενο CHIP (NAVI 43) θα έχει τις ίδιες επιδόσεις με το NAVI 32 που είναι η 7800ΧΤ αλλά επειδή θα είναι στα 3nm,  το BOM θα είναι ακόμα μικρότερο και έτσι η 8600ΧΤ  που θα έχει τις επιδόσεις της 7800ΧΤ θα μπορέσει να βγει με MSRP 350 USD ( όσο η 7800XT στο τέλος της ζωής της) και μετά  να πέσει στα 200-230 USD κλπ κλπ.

 

Πάντα αυτό γίνεται και από την AMD και από την NVIDIA στις κάρτες εδώ και δεκαετίες, πολύ απλά γιατί έτσι δουλεύει το οικοδόμημα που λέγεται Electronics , πρώτη φορά διαβάζω για Rebrand για καινούργιας γενιάς κάρτα με καινούργιο Chip σε σχέση με την προηγούμενη.

Δεκτό και κατανοητό. Σίγουρα θα μπορούσε όμως να είναι πιο επιθετική στην τιμολόγηση της και ειδικά στην περίπτωση της 7700xt που στα - 30€ από την 7800xt απλά δεν έχει λόγο ύπαρξης. Αναμονή επομένως για πτώση τιμών και για την άφιξη του fsr3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, chrisde said:

Δεκτό και κατανοητό. Σίγουρα θα μπορούσε όμως να είναι πιο επιθετική στην τιμολόγηση της και ειδικά στην περίπτωση της 7700xt που στα - 30€ από την 7800xt απλά δεν έχει λόγο ύπαρξης. Αναμονή επομένως για πτώση τιμών και για την άφιξη του fsr3.

Στην Αμερική το MSRP της 7700ΧΤ είναι 449 USD και 499 USD για την 7800ΧΤ

Στην Ευρώπη η διαφορά είναι μεγαλύτερη, 489 Ευρώ για την 7700ΧΤ και 549 Ευρώ για την 7800ΧΤ

Screenshot-2023-08-25-180747.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στην Αμερική το MSRP της 7700ΧΤ είναι 449 USD και 499 USD για την 7800ΧΤ

Στην Ευρώπη η διαφορά είναι μεγαλύτερη, 489 Ευρώ για την 7700ΧΤ και 549 Ευρώ για την 7800ΧΤ

Screenshot-2023-08-25-180747.jpg

Ναι σορρυ 50 ήθελα να γράψω, my bad. Αυτό με την Ευρώπη δεν το ήξερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ας μην κάνουμε σαν ένα άλλο μέλος από εδώ που ήθελε 20gb vram για να παίζει age of empires.

Μια που προφανώς αναφέρεσαι σε μένα να σε ρωτήσω, είπα αυτό ακριβώς που γράφεις;

Μην υπερβάλλεις γιατί έτσι όπως το γράφεις παραποιείς την αλήθεια. Είναι κλασική τακτική των φανμπόιδων. Αν θες επεξήγηση να σου στείλω και πμ αλλά παράκληση όχι σαχλαμάρες. Τα παιδιά κάνουνε μια συζήτηση και κρατάνε ένα επίπεδο, μην το γαμ@#$%με. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chrisde είπε

@dimoskoutrΈχεις δίκιο. Η 7800xt τυπικά δεν είναι rebrand της 6800xt γιατί τεχνολογικά μιλώντας είναι διαφορετικό μοντέλο, όχι όπως 470 και 570 που έχεις πχ. Όσοι όμως τη λέμε έτσι ειρωνικά, τη λέμε διότι πρακτικά έχει την απόδοση της 6800xt και κυκλοφορεί στην τιμή που έχει ήδη η 6800xt σήμερα. Ναι δεν ξέρω, τυπικά το msrp μειώθηκε μετά από 3 χρόνια, τυπικά δεν θα έπρεπε να λέγεται έτσι αλλά 7700xt, τυπικά δεν είναι διάδοχος της 6800xt αλλά της 6700xt, συγγνώμη αλλά τυπικά who fucking cares? Τι διαφορετικό προσφέρει η 7800xt σε σχέση με την 6800xt που ήδη υπάρχει σε παραπλήσια τιμή; Το ότι θα αποσυρθεί κάποια στιγμή η δεύτερη δεν μου λέει κάτι, ας αποσυρθεί και η πρώτη, τι θα αλλάξει; Θα μου πεις σε λίγο καιρό θα πέσει η τιμή της. Χαίρω πολύ και της 6800xt θα έπεφτε και άλλο αν δεν αποσυρόταν. Θα μου πεις η nvidia τις ίδιες μαλακίες δεν κάνει; Ναι για αυτό τρώει και εκείνη κράξιμο (+ για τη vram) αλλά τουλάχιστον εκεί σου προσφέρουν ένα ai που μπορεί να θεωρείς ότι είναι gimmick αλλά αυτό που προσπαθεί ο Arkin να σου πει και έχει δίκιο είναι ότι δεν είναι gimmick αλλά ουσιαστικότατο και δεν μπορείς πραγματικά να το αντιληφθείς αυτό αν δεν το δεις, με τα νούμερα μόνο δεν βγάζεις άκρη.

Έχω παίξει όχι απλά έχω δει μόνο, με 4070 σε 32αρα 1440p με dlss enabled και σαφώς προτιμώ την native ανάλυση. Για τα υπόλοιπα που λέει ο Arkin και μόνο η απαξίωση του ότι εγώ δεν έχω σοβαρή άποψη γιατί δεν είχα 17 κάρτες τα τελευταία χρόνια μου φτάνει για να μην ασχολούμαι. Όταν καταλάβει ότι η απόδοση μιας κάρτας δεν έχει να κάνει με άποψη αλλά με νούμερα το βλέπουμε. Δεν γίνεται να λέμε ότι η αντίστοιχη της 7800xt είναι η 4060ti, γελάει ο κόσμος. Τέλος από μένα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έχω παίξει όχι απλά έχω δει μόνο, με 4070 σε 32αρα 1440p με dlss enabled και σαφώς προτιμώ την native ανάλυση. Για τα υπόλοιπα που λέει ο Arkin και μόνο η απαξίωση του ότι εγώ δεν έχω σοβαρή άποψη γιατί δεν είχα 17 κάρτες τα τελευταία χρόνια μου φτάνει για να μην ασχολούμαι. Όταν καταλάβει ότι η απόδοση μιας κάρτας δεν έχει να κάνει με άποψη αλλά με νούμερα το βλέπουμε. Δεν γίνεται να λέμε ότι η αντίστοιχη της 7800xt είναι η 4060ti, γελάει ο κόσμος. Τέλος από μένα.

32αρα είναι μεγάλη για 1440p, είναι χαμηλό το ppi. Σε 27αρι 1440p το DLSS είναι σαν native, δεν καταλαβαίνεις διαφορά πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα άλλα λένε αλλά η 7900ΧΤΧ, αρχίζει να παίζει μπαλίτσα με την 4070Ti, μήπως τελικά ήταν η πραγματική 7700ΧΤΧ 24GB τόσο καιρό?

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7900-xtx-drops-to-949-eur-now-cheaper-than-some-high-end-rtx-4070-ti-models

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

32αρα είναι μεγάλη για 1440p, είναι χαμηλό το ppi. Σε 27αρι 1440p το DLSS είναι σαν native, δεν καταλαβαίνεις διαφορά πραγματικά.

Σε 32αρα που έχει ο άνθρωπος έπαιξα και φαίνεται σαφέστατα όταν ενεργοποιείς dlss. Τι να κάνω αυτή την εμπειρία είχα αυτά είδαν τα μάτια μου αυτά εμπιστεύομαι για το πως το βλέπω εγώ. Μάλιστα το 1440p native στην 32αρα δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα, όταν άνοιξε dlss κατάλαβα διαφορά άμεσα. Ίσως όσο παίζεις και μπαίνεις στο immersion του παιχνιδιού να μην σε ενοχλεί και να το συνηθίζεις αλλά αυτό υποθέτω αν συμβαίνει θα συμβαίνει και για το fsr. Στην περίπτωση που μιλάω εγώ προτιμώ 1000 φορές να ρίξω details. Δοκιμάσαμε ποσο έπρεπε να ρίξουμε details για να φτάσουμε την απόδοση του dlss που είχε ανοιχτό και συμφώνησε και αυτός και εγώ ότι θα το παίζαμε με χαμηλότερα details σε 1440p native παρά με ανοιχτό dlss και πιο υψηλά details. Αυτά.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...