Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Μην κάνεις τον κόπο να εξηγείς τα αυτονόητα. Εδώ όταν βγήκε η 4070 και έτρωγε ξύλο από την 6800xt/3080 οι άλλοι έγραφαν για το πόσο καλή είναι η κατανάλωση της αγνοώντας παράλληλα όλα τα αρνητικά της. Δεν βγάζεις νόημα με φανατισμένους ανθρώπους.

Καλά και εσυ, ξύλο δεν τρώει. Ξύλο σημαίνει να είναι πίσω 10-15% τουλάχιστον. Που δεν ισχύει. Σε κάποια είναι η 4070 μπροστά, σε κάποια πίσω. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Καλά και εσυ, ξύλο δεν τρώει. Ξύλο σημαίνει να είναι πίσω 10-15% τουλάχιστον. Που δεν ισχύει. Σε κάποια είναι η 4070 μπροστά, σε κάποια πίσω. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Είσαι 5% πίσω σε raster Γιάννη είσαι 25% μπροστά σε rt native και κάπου 70% μπροστά με FG στα παιχνίδια που το έχουν native η με mods. Αυτή είναι η πραγματικοτητα. Μην πέφτεις στην παγίδα και εσύ κρίμα είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ray tracing dlss FG κατανάλωση θερμοκρασίες. Σίγουρα θα ξεχνάω και κάτι ακόμα δεν μπορεί. Όπως σου είπα 6800xt είχα 9 μηνες καρταρα ήταν την χάρηκα αλλά ήξερα ότι όταν την αγοραζα δεν θα έπαιζα βαριά παιχνίδια με rt και ότι το FSR θα είναι κατιτίς κατώτερο του dlss κυρίως στην κίνηση. Εγώ είχα 6700xt 6800xt και τώρα 4070ti και εγώ έκραζα το FG με τα fake reviews που διάβαζα όταν το δούλεψα όμως κατάλαβα τι αρλούμπες μας πουλάνε τα διάφορα πληρωμένα sites. 

Εκτιμώ την προσπάθεια σου να δημιουργήσεις μια άλλη πραγματικότητα θέλοντας να εμπιστευτώ εσένα ας πούμε και όχι τα διαφορά «πληρωμένα» sites. Δεν μπορώ πια να αντικρούσω το οτιδήποτε γιατί σύμφωνα με το rt perf η 7800xt είναι στα κυβικά της 4060ti με το ζόρι. Πάει τέλος καρταρα η 4070 σε σχέση με την 7800xt το σκουπίδι που μας πουλάνε σε τραγική τιμή. Ευτυχώς λυτρώθηκα από τις αρλούμπες που μου πάσαραν τα πληρωμένα sites. Ευχαριστώ πολύ για όλα.🫡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Είσαι 5% πίσω σε raster Γιάννη είσαι 25% μπροστά σε rt native και κάπου 70% μπροστά με FG στα παιχνίδια που το έχουν native η με mods. Αυτή είναι η πραγματικοτητα. Μην πέφτεις στην παγίδα και εσύ κρίμα είναι. 

Απλά λέω ότι κάποιος που δεν τον ενδιαφέρει το RT μοα χαρά εμπειρία θα έχει και με την 7800ΧΤ, γιατι θα έχει και τα επιπλέον gb σε περίπτωση που χρειαστούν. Εκτός αν χρειαστεί να βάλει upscaling. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Απλά λέω ότι κάποιος που δεν τον ενδιαφέρει το RT μοα χαρά εμπειρία θα έχει και με την 7800ΧΤ, γιατι θα έχει και τα επιπλέον gb σε περίπτωση που χρειαστούν. Εκτός αν χρειαστεί να βάλει upscaling. 

Θα δώσεις 600 και δεν θα σε ενδιαφέρει το rt? Γιατί? 

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Εκτιμώ την προσπάθεια σου να δημιουργήσεις μια άλλη πραγματικότητα θέλοντας να εμπιστευτώ εσένα ας πούμε και όχι τα διαφορά «πληρωμένα» sites. Δεν μπορώ πια να αντικρούσω το οτιδήποτε γιατί σύμφωνα με το rt perf η 7800xt είναι στα κυβικά της 4060ti με το ζόρι. Πάει τέλος καρταρα η 4070 σε σχέση με την 7800xt το σκουπίδι που μας πουλάνε σε τραγική τιμή. Ευτυχώς λυτρώθηκα από τις αρλούμπες που μου πάσαραν τα πληρωμένα sites. Ευχαριστώ πολύ για όλα.🫡

Κοίτα μπορείς να πάρεις μια 7800xt και μια 4070 και να τις συγκρίνεις να δεις τις τεχνολογίες τους θερμοκρασίες καταναλώσεις upscaling. Και να γράψεις εμπεριστατωμενα τις απόψεις σου. Εγώ το κάνω δεν είμαι φαν κάποιας εταιρίας 4 χρόνια amd είχα και εκεί θα ξανά πάω αν μου δώσει κάτι σωστό και σε σωστή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά λέω ότι κάποιος που δεν τον ενδιαφέρει το RT μοα χαρά εμπειρία θα έχει και με την 7800ΧΤ, γιατι θα έχει και τα επιπλέον gb σε περίπτωση που χρειαστούν. Εκτός αν χρειαστεί να βάλει upscaling. 

Σε βλέπω εσένα, I  watching you! Μήπως είσαι από τα πληρωμένα sites και εσύ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Arkin είχε ένα σωρό AMD και νομίζω και την 6800XT, την είχε με λίγα λόγια την 7800XT πριν καν βγει.

Προτίμησε την ταπεινή 7αρα του πέτσα αντί την και καλά 9αρα από τα Lidl της θείας.

Ας μας πει πόσο κάτω θα έπρεπε να βρει την 7900ΧΤ σε τιμή για να μην πάρει την 4070ti...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα δώσεις 600 και δεν θα σε ενδιαφέρει το rt? Γιατί? 

Κοίτα μπορείς να πάρεις μια 7800xt και μια 4070 και να τις συγκρίνεις να δεις τις τεχνολογίες τους θερμοκρασίες καταναλώσεις upscaling. Και να γράψεις εμπεριστατωμενα τις απόψεις σου. Εγώ το κάνω δεν είμαι φαν κάποιας εταιρίας 4 χρόνια amd είχα και εκεί θα ξανά πάω αν μου δώσει κάτι σωστό και σε σωστή τιμή. 

Εσυ έχεις 7800xt και 4070 ρε φίλε; Ε τότε μόνο εσένα θα ακούω δεν το συζητώ. Είπαμε η άποψη σου μετράει μιας και εγώ έχω 570 και εσύ 4070ti. Τα νούμερα δεν μετρούν μόνο η αποψή σου για τα πουλημένα sites. Ελήφθη οβερ. 🫡😐

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Ο Arkin είχε ένα σωρό AMD και νομίζω και την 6800XT, την είχε με λίγα λόγια την 7800XT πριν καν βγει.

Προτίμησε την ταπεινή 7αρα του πέτσα αντί την και καλά 9αρα από τα Lidl της θείας.

Ας μας πει πόσο κάτω θα έπρεπε να βρει την 7900ΧΤ σε τιμή για να μην πάρει την 4070ti...

Αυτό λέω και εγώ. Ο Άρκιν ξέρει κανένας άλλος reviewer στον πλανήτη από όσους κάναν δοκιμή την 7800xt. Respect στον φίλτατο! Ευτυχώς βρήκα άκρη τελικά με αυτά που μου πάσαραν οι πουλημένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ο Arkin είχε ένα σωρό AMD και νομίζω και την 6800XT, την είχε με λίγα λόγια την 7800XT πριν καν βγει.

Προτίμησε την ταπεινή 7αρα του πέτσα αντί την και καλά 9αρα από τα Lidl της θείας.

Ας μας πει πόσο κάτω θα έπρεπε να βρει την 7900ΧΤ σε τιμή για να μην πάρει την 4070ti...

1070ti 5700xt 6700xt 6800xt αλλά ναι είμαι φαν boy τα έχουμε πει. Πήρα την 4070ti 760 θα έπρεπε να βρω την 7900xt το πολύ 550 με 600 για να πάω σε αυτή. Απλά και καθαρά. Όπως είχα βρει την 6800xt 200 κάτω από την 3080 με ένα σωρό καλά δώρα όπως είχα βρει την 5700xt στα 370 όταν η 2070 έπαιζε 550. Ήξερα τι δίνω και τι θα πάρω. Είχα ξεχάσει βαριά παιχνίδια με rt και όσο μπορούσα δεν άνοιγα FSR πέρα από περιπτώσεις. Αλλά ξέρει καλύτερα ο φίλος με 570 8 χρόνια ναι. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Μην κάνεις τον κόπο να εξηγείς τα αυτονόητα. Εδώ όταν βγήκε η 4070 και έτρωγε ξύλο από την 6800xt/3080 οι άλλοι έγραφαν για το πόσο καλή είναι η κατανάλωση της αγνοώντας παράλληλα όλα τα αρνητικά της. Δεν βγάζεις νόημα με φανατισμένους ανθρώπους.

Επειδή γράφω και εγώ θα πω μόνο ότι θυμάσαι τι έγραφα στο δίπλα για τις κάρτες του φούρναρη με τα ιμιτασιόν ονόματα και τα τροποποιημένα msrp και ποιοι προσπαθούσαν να τα δικαιολογήσουν … 

τωρα η θεία κάνει τα ίδια προσπαθώντας να «ακολουθήσει»… εεε συγνώμη κιόλας αλλά θα φάει το ίδιο κράξιμο 

τελος το rt πλέον μπαίνει στην πλειοψηφία των καινούργιων παιχνιδιών ακόμα και το little nightmares 2 έχει … μιλάμε για ένα setting μέσα στο παιχνίδι οκ για κάποιους δεν έχει τόση βαρύτητα (ούτε για εμένα προσωπικά) αλλά δε γίνεται να το περνάς στο ντούκου….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimoskoutrΈχεις δίκιο. Η 7800xt τυπικά δεν είναι rebrand της 6800xt γιατί τεχνολογικά μιλώντας είναι διαφορετικό μοντέλο, όχι όπως 470 και 570 που έχεις πχ. Όσοι όμως τη λέμε έτσι ειρωνικά, τη λέμε διότι πρακτικά έχει την απόδοση της 6800xt και κυκλοφορεί στην τιμή που έχει ήδη η 6800xt σήμερα. Ναι δεν ξέρω, τυπικά το msrp μειώθηκε μετά από 3 χρόνια, τυπικά δεν θα έπρεπε να λέγεται έτσι αλλά 7700xt, τυπικά δεν είναι διάδοχος της 6800xt αλλά της 6700xt, συγγνώμη αλλά τυπικά who fucking cares? Τι διαφορετικό προσφέρει η 7800xt σε σχέση με την 6800xt που ήδη υπάρχει σε παραπλήσια τιμή; Το ότι θα αποσυρθεί κάποια στιγμή η δεύτερη δεν μου λέει κάτι, ας αποσυρθεί και η πρώτη, τι θα αλλάξει; Θα μου πεις σε λίγο καιρό θα πέσει η τιμή της. Χαίρω πολύ και της 6800xt θα έπεφτε και άλλο αν δεν αποσυρόταν. Θα μου πεις η nvidia τις ίδιες μαλακίες δεν κάνει; Ναι για αυτό τρώει και εκείνη κράξιμο (+ για τη vram) αλλά τουλάχιστον εκεί σου προσφέρουν ένα ai που μπορεί να θεωρείς ότι είναι gimmick αλλά αυτό που προσπαθεί ο Arkin να σου πει και έχει δίκιο είναι ότι δεν είναι gimmick αλλά ουσιαστικότατο και δεν μπορείς πραγματικά να το αντιληφθείς αυτό αν δεν το δεις, με τα νούμερα μόνο δεν βγάζεις άκρη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα βρε μπρο και συ, δεν τους ξέρεις;

Έκανε ένα μέτριο launch GPU η AMD (I know, πρωτότυπο!) και συζητάμε γιατί δεν βγήκε ο κόσμος στα μπαλκόνια και στις πλατείες να πανηγυρίσει με κόκκινες σημαίες. Λες κι είμαστε ηλίθιοι και "στηρίζουμε" τον πέτσινο από χούι, λες και δεν είχαμε/έχουμε κάρτες AMD, κάποιοι δεν θα είναι ποτέ ευχαριστημένοι, αν δεν λέμε συνέχεια πόσο καλή είναι η AMD και πόσο κακοί είναι όλοι οι άλλοι.

Το ενδεχόμενο να κάνουν όλοι τα ίδια (γιατί είναι εισηγμένες στον NASDAQ και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα) και να τους κράζουμε όλους όταν ξεπερνούν κάποια όρια και όχι επιλεκτικά το ξεγράφουμε. :P

Α και η πραγματικότητα είναι ότι οι εμπειρίες ενός χρήστη, που έχει δοκιμάσει FSR / DLSS / RT και οι απόψεις επί αυτών έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα, έναντι απόψεων κάποιου, που τα έχει δει μόνο από reviews & YT. Ο 2ος απλά αναπαραγάγει απόψεις τρίτου, που πολλές φορές έχουν και ulterior motive($$), κάτι που σπανίζει στην 1η περίπτωση (εκτός αν κάποιος απ'τους συμμετέχοντες παίρνει δωράκια από τον θείο πέτσινο ή την θεία λίζα, in which case PM please!). ;)

Και πριν αρχίσουν τα γραφικά τύπου vote with your wallet, παρακαλάνε αμφότεροι στο θέμα GPU αυτή την περίοδο, αν μπορούσαν να γυρίσουν όλη την παραγωγή τους σε data center/AI θα το είχαν κάνει... χτες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Σε βλέπω εσένα, I  watching you! Μήπως είσαι από τα πληρωμένα sites και εσύ;;;

χαχαχα, πάντως και πάλι την 4070 θα έπαιρνα έναντι της 7800ΧΤ λόγω DLSS. Απλά λέω ότι η 7800ΧΤ δεν είναι κακή αν δεν σε νοιάζει το RT, ειδικά αν την βρεις σε καλύτερη τιμή.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Θα δώσεις 600 και δεν θα σε ενδιαφέρει το rt? Γιατί?

Ε εντάξει μπορεί να συμβεί. Το εξετάζω σαν ενδεχόμενο. Και όταν λέμε δεν σε νοιάζει το RT δεν σημαίνει ότι δεν θα παίξεις ποτέ game με RT απλά ότι δεν είναι προτεραιότητα. Εγώ ήθελα να παίξω κάποια games με RT που δεν μπορούσα πριν (τα DLC του Exodus, το Phantom Liberty, το Alan Wake 2, κτλ) και επειδή έχω δει DLSS και FSR δεν μπορώ να γυρίσω σε FSR, ειδικά που σχεδόν όλα τα ΑΑΑ πλέον θέλουν upscaling. Γι' αυτό και πήγα στην 4070 και απλά fingers crossed ότι δεν θα είναι πολλά τα games που θέλουν πάνω από 12GB. Αν δεν σε νοιάζουν αυτά, πας στην 7800ΧΤ και ξέρεις ότι θα είσαι στάνταρ οκ από vram. Θέμα προτεραιοτήτων είναι. Το ότι τα games που έχουν σοβαρό RT δείχνουν ωραία, νομίζω όλοι συμφωνούμε. Απλά δεν είναι το πρώτο που κοιτάνε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

χαχαχα, πάντως και πάλι την 4070 θα έπαιρνα έναντι της 7800ΧΤ λόγω DLSS. Απλά λέω ότι η 7800ΧΤ δεν είναι κακή αν δεν σε νοιάζει το RT, ειδικά αν την βρεις σε καλύτερη τιμή.

Ε εντάξει μπορεί να συμβεί. Το εξετάζω σαν ενδεχόμενο. Και όταν λέμε δεν σε νοιάζει το RT δεν σημαίνει ότι δεν θα παίξεις ποτέ game με RT απλά ότι δεν είναι προτεραιότητα. Εγώ ήθελα να παίξω κάποια games με RT που δεν μπορούσα πριν (τα DLC του Exodus, το Phantom Liberty, το Alan Wake 2, κτλ) και επειδή έχω δει DLSS και FSR δεν μπορώ να γυρίσω σε FSR, ειδικά που σχεδόν όλα τα ΑΑΑ πλέον θέλουν upscaling. Γι' αυτό και πήγα στην 4070 και απλά fingers crossed ότι δεν θα είναι πολλά τα games που θέλουν πάνω από 12GB. Αν δεν σε νοιάζουν αυτά, πας στην 7800ΧΤ και ξέρεις ότι θα είσαι στάνταρ οκ από vram. Θέμα προτεραιοτήτων είναι. Το ότι τα games που έχουν σοβαρό RT δείχνουν ωραία, νομίζω όλοι συμφωνούμε. Απλά δεν είναι το πρώτο που κοιτάνε όλοι.

Μέχρι να χρειαστείς παραπάνω vram στα 1440p θα έχεις πάει σε άλλη κάρτα. Ενώ το rt είναι εδώ σήμερα και μάλιστα σε πολλά παιχνίδια. Ας μην κάνουμε σαν ένα άλλο μέλος από εδώ που ήθελε 20gb vram για να παίζει age of empires. Ουτε Θα πας σε 600 ευρώ κάρτα και θα έχεις πάντα κλειστό το rt για πιο λόγο να το κανεις αυτό στον εαυτό σου και να μην έχεις το απόλυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μέχρι να χρειαστείς παραπάνω vram στα 1440p θα έχεις πάει σε άλλη κάρτα. Ενώ το rt είναι εδώ σήμερα και μάλιστα σε πολλά παιχνίδια. Ας μην κάνουμε σαν ένα άλλο μέλος από εδώ που ήθελε 20gb vram για να παίζει age of empires. Ουτε Θα πας σε 600 ευρώ κάρτα και θα έχεις πάντα κλειστό το rt για πιο λόγο να το κανεις αυτό στον εαυτό σου και να μην έχεις το απόλυτο? 

Ελπίζω και συμφωνώ με το υπογραμμισμένο. Γενικά θεωρώ ότι στην διάρκεια ζωής των 4070 και 7800ΧΤ, τα games στα οποία θα έχεις καλύτερη εικόνα όταν πρέπει να βάλεις upscaling θα είναι περισσότερα απ' ότι τα games στα οποία δεν φτάνει η vram. Γι' αυτό λέω την 4070. Αλλά αν βρεις την 7800ΧΤ κάνα 70αρι κάτω (και δεν σε νοιάζει το RT), μια χαρά θα είναι.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...