Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot2023-09-10163500.png.cb61691126fad5386dbb5580165ece97.png

15 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Καμία από αυτές τις δυο κάρτες δεν βγάζει μέσο όρο 150 fps σε raster σε 1440p.

ισχύει αυτό που λες δε βγάζουν 140 βγάζουν 108 η μια 102 η άλλη 

τώρα αν στα ίδια λεφτά κάποιος προτιμήσει να έχει χειρότερο rt, χειρότερο upscale, να μην έχει fg, χειρότερη κατανάλωση- θερμοκρασίες και τους drivers της amd αντί της nvidia με ότι αυτό συνεπάγεται καλά να πάθει (+ χειρότερη μεταπολιτική αξια)

Επεξ/σία από Tambas91
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα είχε ενδιαφέρον, πάντως, να δούμε/μάθουμε ποια rt settings ενεργοποιούν οι reviewers, γιατί έχω την εντύπωση ότι αν ''ανοίξεις'' το κανονικό, το πρόστυχο το rt στην 6800xt, γκουχ, γκουχ, συγγνώμη, στην 7800xt ήθελα να πω, θα κλάψουν μανούλες. Θα μείνει πίσω, εικάζω, κι απ' την 3070. Αυτήν, ντε, που έχει 8gb vram και δεν παίζει πια ούτε πασιέντζα στα windows 1.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just getting started είπε

Πού βρήκες εσύ 6800ΧΤ στα 450€ να πάρω μία? :P

Είχα πετύχει αρκετές στις αγγελίες στα 450 και στα 500 από καταστήματα skroutz καινούργιες. Έχουν αρχίσει και εξαφανιζονται μαγικά μόλις παρουσιάστηκε η 7800xt. Ώστε να πάρει τη θέση της σιγά σιγά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Εδώ σε έβαλα νούμερα που η 7800xt είναι στα ίδια με 4060ti και το προσπερασες. Ναι η όχι? Και όχι ολοκληρωμένη άποψη δεν μπορείς να έχεις έχοντας μια κάρτα 8ετιας χωρίς να έχεις δουλεψει ray tracing κτλ τεχνολογίες.

Εδώ «με» έβαλες νούμερα μόνο με rt για να πεις ότι η 7800xt είναι καρτα κατηγορίας 4060ti. Αυτό λέμε ότι προσπαθείς να περάσεις ότι το rt είναι mainstream και άρα όλες οι κάρτας κρίνονται με βάση το rt! Και μου λες για «άποψη» στην απόδοση καρτών γραφικών!!! Όχι ρε φίλε άποψη για την απόδοση δεν έχεις καμία ούτε εσύ ούτε εγώ. Η απόδοση είναι αριθμοί στους οποίους η άποψη σου και η άποψη μου δεν μετράνε. Αυτό στο οποίο δίνει σημασία και αξία ο καθένας είναι και αυτό που καθορίζει ποια καρτα θα πάρει. Επειδή εσυ παίζεις μόνο rt on δεν σημαίνει απολύτως τίποτα στο τι καρτα είναι η 7800xt σε σχέση με την 4070. Αυτά και πολλά είπα γιατί φαίνεται τζάμπα τα λέω.😁😁😁

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Screenshot2023-09-10163500.png.cb61691126fad5386dbb5580165ece97.png

ισχύει αυτό που λες δε βγάζουν 140 βγάζουν 108 η μια 102 η άλλη 

τώρα αν στα ίδια λεφτά κάποιος προτιμήσει να έχει χειρότερο rt, χειρότερο upscale, να μην έχει fg, χειρότερη κατανάλωση- θερμοκρασίες και τους drivers της amd αντί της nvidia με ότι αυτό συνεπάγεται καλά να πάθει (+ χειρότερη μεταπολιτική αξια)

Στο f1 2023 και η δικιά μου βγάζει 60 σε 1080p που ανεβάζει το μέσο όρο. Δες τι αλλά έχει μέσα. Κάποιος λοιπόν μπορεί να ενδιαφέρεται μόνο για το raster και για το πολύ πολύ καλύτερο software για την διαχείρηση της κάρτας της amd. Και για την χαμηλότερη τιμή που θα έχει σε ένα μήνα. Τα υπόλοιπα ιστορίες για άγριους όλα.🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Εδώ «με» έβαλες νούμερα μόνο με rt για να πεις ότι η 7800xt είναι καρτα κατηγορίας 4060ti. Αυτό λέμε ότι προσπαθείς να περάσεις ότι το rt είναι mainstream και άρα όλες οι κάρτας κρίνονται με βάση το rt! Και μου λες για «άποψη» στην απόδοση καρτών γραφικών!!! Όχι ρε φίλε άποψη για την απόδοση δεν έχεις καμία ούτε εσύ ούτε εγώ. Η απόδοση είναι αριθμοί στους οποίους η άποψη σου και η άποψη μου δεν μετράνε. Αυτό στο οποίο δίνει σημασία και αξία ο καθένας είναι και αυτό που καθορίζει ποια καρτα θα πάρει. Επειδή εσυ παίζεις μόνο rt on δεν σημαίνει απολύτως τίποτα στο τι καρτα είναι η 7800xt σε σχέση με την 4070. Αυτά και πολλά είπα γιατί φαίνεται τζάμπα τα λέω.😁😁😁

Άρα με αυτά που γράφεις να δώσει κάποιος 600 ευρώ για να παίζει μόνο τα παιχνίδια σε raster με 100+fps? Δηλαδή εννοείς να ξεχάσει τα παιχνίδια που αναφέραμε πιο πάνω και ότι έρχεται τους επόμενους μήνες με rt? Μιλάμε για κάρτα 600 ευρώ έτσι όχι 200. Φίλος πήρε 140 ευρώ μια 6600 πριν κάτι μέρες και παίζει σε raster 1080p τα πάντα με 60fps. 140 ευρώ. Αλλά να δώσεις 600 και να χάσεις rt FG καταναλωση? Γιατι να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Άρα με αυτά που γράφεις να δώσει κάποιος 600 ευρώ για να παίζει μόνο τα παιχνίδια σε raster με 100+fps? Δηλαδή εννοείς να ξεχάσει τα παιχνίδια που αναφέραμε πιο πάνω και ότι έρχεται τους επόμενους μήνες με rt? Μιλάμε για κάρτα 600 ευρώ έτσι όχι 200. Φίλος πήρε 140 ευρώ μια 6600 πριν κάτι μέρες και παίζει σε raster 1080p τα πάντα με 60fps. 140 ευρώ. Αλλά να δώσεις 600 και να χάσεις rt FG καταναλωση? Γιατι να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? 

Για να μην δώσω 50 παραπάνω για μια τεχνολογία που όταν μου χρειαστεί (γιατί τότε θα κάνει διαφορά πραγματική οπτικά) θα υπάρχουν κάρτες με πολύ καλύτερους πυρήνες για αυτή τη δουλειά, για να παρω 33% περισσότερη μνήμη για να μπορώ από εδώ μέχρι και το τέλος της ζωής της κάρτας να έχω ultra textures σε όλα τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν, και για να μην δώσω τζάμπα λεφτά για μια άλλη τεχνολογία (dlss) που όταν μου χρειαστεί θα κατεβάσω ένα setting και θα παραμείνω στην native ανάλυση μου χωρίς να έχω την ψευδαίσθηση ότι παίζω στην ανάλυση που έχω ορίσει. Αυτά. Αρκετά είναι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Στο f1 2023 και η δικιά μου βγάζει 60 σε 1080p που ανεβάζει το μέσο όρο. Δες τι αλλά έχει μέσα. Κάποιος λοιπόν μπορεί να ενδιαφέρεται μόνο για το raster και για το πολύ πολύ καλύτερο software για την διαχείρηση της κάρτας της amd. Και για την χαμηλότερη τιμή που θα έχει σε ένα μήνα. Τα υπόλοιπα ιστορίες για άγριους όλα.🥳

τι εννοείς? να βάλουμε μέσα μονο παιχνίδια που είναι πολύ μπροστά για να βγει μεγαλύτερο το ποσοστό? 1440 raster έχει μετρήσει ο άνθρωπος η διαφορα είναι 6 fps αν προτιμάς να θυσιάσεις όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα για να γλιτώσεις 50 ευρώ που θα δώσεις σε ένα μηνα από τώρα καλοπαιχνιδη η 6800xt εεε μπερδεύτηκα η 7800xt ήθελα να πω

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

τι εννοείς? να βάλουμε μέσα μονο παιχνίδια που είναι πολύ μπροστά για να βγει μεγαλύτερο το ποσοστό? 1440 raster έχει μετρήσει ο άνθρωπος η διαφορα είναι 6 fps αν προτιμάς να θυσιάσεις όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα για να γλιτώσεις 50 ευρώ που θα δώσεις σε ένα μηνα από τώρα καλοπαιχνιδη η 6800xt εεε μπερδεύτηκα η 7800xt ήθελα να πω

Το ότι γνωρίζεις αν έχουν και τι αξία τα 50 που θα γλιτώσω σε ένα μήνα από τώρα για μένα και την οικογένεια μου με ξεπερνά. Να το κοιτάξεις.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για να μην δώσω 50 παραπάνω για μια τεχνολογία που όταν μου χρειαστεί (γιατί τότε θα κάνει διαφορά πραγματική οπτικά) θα υπάρχουν κάρτες με πολύ καλύτερους πυρήνες για αυτή τη δουλειά, για να παρω 33% περισσότερη μνήμη για να μπορώ από εδώ μέχρι και το τέλος της ζωής της κάρτας να έχω ultra textures σε όλα τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν, και για να μην δώσω τζάμπα λεφτά για μια άλλη τεχνολογία (dlss) που όταν μου χρειαστεί θα κατεβάσω ένα setting και θα παραμείνω στην native ανάλυση μου χωρίς να έχω την ψευδαίσθηση ότι παίζω στην ανάλυση που έχω ορίσει. Αυτά. Αρκετά είναι.

Το μόνο που διαφωνώ είναι το DLSS. Σε 1080p ναι δεν είναι καλό, είναι πολύ μέτριο. Σε 1440p όμως, στο 90% των games είναι ίδιο με native και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερο γιατί κάνει καλύτερο anti aliasing. Εκεί είναι που αξίζει η 4070 και στην vram είναι που αξίζει η 7800ΧΤ όχι τόσο για σήμερα αλλά για το μέλλον. Όποτε διαλέγεις που δίνεις προτεραιότητα. Το RT δεν το βάζω στην κουβέντα γιατί κάποιος που θέλει να παίξει RT δεν έχει καν την AMD ως επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το ότι γνωρίζεις αν έχουν και τι αξία τα 50 που θα γλιτώσω σε ένα μήνα από τώρα για μένα και την οικογένεια μου με ξεπερνά. Να το κοιτάξεις.

ρε άνθρωπε πάρε οποια κάρτα θες να γλιτώσεις και 1 ευρώ άμα το έχεις ανάγκη καλά θα κανεις! έτσι όμως όπως τα παρουσιάζεται θα μπει κάνας χριστιανός να διαβάσει και θα νομίζει ότι η rebrand 7800xt είναι ευκαιρίαρα κρίμα να τον πάρετε στο λαιμό σας...

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε άνθρωπε πάρε οποια κάρτα θες να γλιτώσεις και 1 ευρώ άμα το έχεις ανάγκη καλά θα κανεις! έτσι όμως όπως τα παρουσιάζεται θα μπει κάνας χριστιανός να διαβάσει και θα νομίζει ότι η rebrand 7800xt είναι ευκαιρίαρα κρίμα να τον πάρετε στο λαιμό σας...

Εγώ τα παρουσιάζω ρε άνθρωπε που για να βγάλετε την αντιστοιχία καρτών από τις δυο εταιρείες χρησιμοποιείτε το ray tracing αλήθεια τώρα; Θα μπει κάποιος και θα νομίζει ότι η 7800xt είναι στα ίδια με την 4060ti το διανοείσαι;;; Αυτό γράφτηκε εδώ μέσα σε παρακαλώ τώρα. Έλεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Για να μην δώσω 50 παραπάνω για μια τεχνολογία που όταν μου χρειαστεί (γιατί τότε θα κάνει διαφορά πραγματική οπτικά) θα υπάρχουν κάρτες με πολύ καλύτερους πυρήνες για αυτή τη δουλειά, για να παρω 33% περισσότερη μνήμη για να μπορώ από εδώ μέχρι και το τέλος της ζωής της κάρτας να έχω ultra textures σε όλα τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν, και για να μην δώσω τζάμπα λεφτά για μια άλλη τεχνολογία (dlss) που όταν μου χρειαστεί θα κατεβάσω ένα setting και θα παραμείνω στην native ανάλυση μου χωρίς να έχω την ψευδαίσθηση ότι παίζω στην ανάλυση που έχω ορίσει. Αυτά. Αρκετά είναι.

Η τεχνολογια ήδη σου χρειάζεται εδώ και 1 χρόνο. Κάνει θαύματα παρεμπιπτόντως. Γλίτωσε 50αρικο δώσε 100 στη ΔΕΗ για το παραπανω ρεύμα και δεν θα μπορείς να παίξεις και σωστά καμια 30αρια βαριά παιχνίδια. Σωστή λογική δεν λέω. NOTTTTT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Εγώ τα παρουσιάζω ρε άνθρωπε που για να βγάλετε την αντιστοιχία καρτών από τις δυο εταιρείες χρησιμοποιείτε το ray tracing αλήθεια τώρα; Θα μπει κάποιος και θα νομίζει ότι η 7800xt είναι στα ίδια με την 4060ti το διανοείσαι;;; Αυτό γράφτηκε εδώ μέσα σε παρακαλώ τώρα. Έλεος.

Μην κάνεις τον κόπο να εξηγείς τα αυτονόητα. Εδώ όταν βγήκε η 4070 και έτρωγε ξύλο από την 6800xt/3080 οι άλλοι έγραφαν για το πόσο καλή είναι η κατανάλωση της αγνοώντας παράλληλα όλα τα αρνητικά της. Δεν βγάζεις νόημα με φανατισμένους ανθρώπους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ τα παρουσιάζω ρε άνθρωπε που για να βγάλετε την αντιστοιχία καρτών από τις δυο εταιρείες χρησιμοποιείτε το ray tracing αλήθεια τώρα; Θα μπει κάποιος και θα νομίζει ότι η 7800xt είναι στα ίδια με την 4060ti το διανοείσαι;;; Αυτό γράφτηκε εδώ μέσα σε παρακαλώ τώρα. Έλεος.

Ray tracing dlss FG κατανάλωση θερμοκρασίες. Σίγουρα θα ξεχνάω και κάτι ακόμα δεν μπορεί. Όπως σου είπα 6800xt είχα 9 μηνες καρταρα ήταν την χάρηκα αλλά ήξερα ότι όταν την αγοραζα δεν θα έπαιζα βαριά παιχνίδια με rt και ότι το FSR θα είναι κατιτίς κατώτερο του dlss κυρίως στην κίνηση. Εγώ είχα 6700xt 6800xt και τώρα 4070ti και εγώ έκραζα το FG με τα fake reviews που διάβαζα όταν το δούλεψα όμως κατάλαβα τι αρλούμπες μας πουλάνε τα διάφορα πληρωμένα sites. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η τεχνολογια ήδη σου χρειάζεται εδώ και 1 χρόνο. Κάνει θαύματα παρεμπιπτόντως. Γλίτωσε 50αρικο δώσε 100 στη ΔΕΗ για το παραπανω ρεύμα και δεν θα μπορείς να παίξεις και σωστά καμια 30αρια βαριά παιχνίδια. Σωστή λογική δεν λέω. NOTTTTT

Σωστά γιατί η διαφορά 200 watt με 250 watt σε 24/7 για ένα χρόνο είναι 100 ευρώ. Δεν το σκέφτηκα. NOPE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...