Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Όπως βλέπεις σου έκανα like γιατί τι αντεπιχείρημα να δώσω όταν το κριτήριο σου για το αν είναι η 7080xt μαζί με την 4070 είναι το rt. Λες και τα περισσότερα παιχνίδια έχουν rt και όλοι το ανοίγουν. Ψάξε να βρεις το ποσοστό που το ανοίγει στα παιχνίδια και στο steam και μετά συζητάμε ποιος καταφεύγει σε χαζά και εκτός πραγματικότητας ποστ. Προς το παρόν συνέχισε την ωδή στην πραγματικότητα ΣΟΥ.🥳🥳🥳👍👍👍

Όταν περνεις κάρτα 500 600 ευρώ το ανοίγεις παντού. Δεν περνεις κάρτα 200 ευρώ που λες οι σιγά τα λεφτά που έδωσα. Και σε αυτά τα παιχνίδια υπάρχει η τεράστια διαφορά. Σε raster δεν θα αλλάξει αν μια κάρτα έχει 150 fps και η άλλη 140. Σε αυτά τα βαριά ομως που μόνο λίγα δεν είναι όταν η μία έχει 30 και η άλλη 90 η διαφορά είναι τεράστια. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα για αυτό ο ανταγωνισμός είναι στο 0 φέτος. Δεν θα πάρεις 600 ευρω κάρτα για να παίζεις μόνο σε raster σε παιχνιδια που βγάζουν 150fps θα παρεις κάρτα 600 ευρώ ώστε να παίξεις αυτά τα πολύ βαριά με RT παιχνίδια. Εκεί η 7800xt απλά δεν μπορεί. Όχι γιατί της λείπει το raster αλλά γιατί τις λείπει το RT Performance και χαρακτηριστικά όπως το FG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τα RT που αξίζουν είναι τα Exodus, CP77, Control, Dying Light 2, Chernobylite και το AW2 που θα βγει. Ελάχιστα. Το RT είναι niche ακόμη. Αν δεν σε ενδιαφέρουν μια χαρά είναι η 7800ΧΤ ώστε να έχεις παραπάνω vram. Το raster ναι είναι παραπάνω απ την 4070 αλλά είναι μικρή διαφορά. Καλή διαφορά θα δεις στα games που δεν θα φτάνουν τα 12GB και αντίστοιχα καλή διαφορά θα δεις υπέρ της 4070 στα games που χρειάζονται upscaling. Πολλά απ τα καινούργια ΑΑΑ δηλαδή.

Να προσθέσω 

Jedi survivor 

Hogwarts 

Portal rtx

Legion 

Hitman 3

Ratchet and clank

Plague tale 

Crysis trilogy remastered 

Dead space 

Witcher next gen

Σιογυρα δεν είναι λίγα και δεν βάζω μεσα και πολλά indie με πολυ καλό RT implementation. Εκεί θα φανεί η διαφορά της κάρτας όχι σε παιχνίδι με καθαρό raster που και οι 2 βγάζουν 150fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όταν περνεις κάρτα 500 600 ευρώ το ανοίγεις παντού. Δεν περνεις κάρτα 200 ευρώ που λες οι σιγά τα λεφτά που έδωσα. Και σε αυτά τα παιχνίδια υπάρχει η τεράστια διαφορά. Σε raster δεν θα αλλάξει αν μια κάρτα έχει 150 fps και η άλλη 140. Σε αυτά τα βαριά ομως που μόνο λίγα δεν είναι όταν η μία έχει 30 και η άλλη 90 η διαφορά είναι τεράστια. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα για αυτό ο ανταγωνισμός είναι στο 0 φέτος. Δεν θα πάρεις 600 ευρω κάρτα για να παίζεις μόνο σε raster σε παιχνιδια που βγάζουν 150fps θα παρεις κάρτα 600 ευρώ ώστε να παίξεις αυτά τα πολύ βαριά με RT παιχνίδια. Εκεί η 7800xt απλά δεν μπορεί. Όχι γιατί της λείπει το raster αλλά γιατί τις λείπει το RT Performance και χαρακτηριστικά όπως το FG. 

Άκου λοιπόν γιατί αλλιώς δεν υπάρχει σωτηρία. Καμία από αυτές τις δυο κάρτες δεν βγάζει μέσο όρο 150 fps σε raster σε 1440p. Καμία. Αν παίρνεις τέτοια καρτα για να παίξεις 1080p σε 150-160 fps χωρίς να είναι competitive game είσαι αλλού. Στα 1440p αν στα πιο βαριά ανοίξεις rt καληνύχτα. Άντε να τελειώνουμε εδώ γιατί βρισκόμαστε σε διαφορετικές πραγματικότητες μου φαίνεται.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Καλά σε καινούργια ΑΑΑ ακόμη και σε raster ούτε η 7800ΧΤ ούτε η 4070 δεν βγάζουν 140fps σε native 1440p

Δεν βγάζουν 20 και 30 πάντως που σε πολλά βγάζει η 7800xt εκεί θέλω να σταθώ. Δεν μιλάω για portal που η μια θα βγάλει 5 και η άλλη 80 μιλαω ότι η μία θα βγάλει 30 στο Hogwarts και η άλλη 90 και 100 με FG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Καλά σε καινούργια ΑΑΑ ακόμη και σε raster ούτε η 7800ΧΤ ούτε η 4070 δεν βγάζουν 140fps σε native 1440p

Πες τα την τρέλα μου γιατί νομίζουν ότι δίνουν εικόνα της πραγματικότητας!!!🥳🤪😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άκου λοιπόν γιατί αλλιώς δεν υπάρχει σωτηρία. Καμία από αυτές τις δυο κάρτες δεν βγάζει μέσο όρο 150 fps σε raster σε 1440p. Καμία. Αν παίρνεις τέτοια καρτα για να παίξεις 1080p σε 150-160 fps χωρίς να είναι competitive game είσαι αλλού. Στα 1440p αν στα πιο βαριά ανοίξεις rt καληνύχτα. Άντε να τελειώνουμε εδώ γιατί βρισκόμαστε σε διαφορετικές πραγματικότητες μου φαίνεται.

Άσε με να ξέρω κάτι καλύτερα. Εσύ είπες είσαι με 570 πόσα χρόνια. Εγώ επειδή πέρασα από πολλές κάρτες έχω μια πιο ρεαλιστική αποψη πάνω σε ολα αυτά. Όταν την αποκτήσεις συζητάμε ξανά σε πιο σωστή βάση. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν βγάζουν 20 και 30 πάντως που σε πολλά βγάζει η 7800xt εκεί θέλω να σταθώ. Δεν μιλάω για portal που η μια θα βγάλει 5 και η άλλη 80 μιλαω ότι η μία θα βγάλει 30 στο Hogwarts και η άλλη 90 και 100 με FG. 

Εντάξει δεν διαφωνώ αλλά δεν είναι η μάζα των games έτσι. Αυτό θέλω να πω. Αν σε ενδιαφέρουν αυτά πας στην 4070. Αν όχι μια χαρά είναι και η 7800ΧΤ. Αυτό λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Μόνο το rachet άντε και ίσως λίγο το Witcher 3. Τα υπόλοιπα έχουν μόνο Rt shadows και τέτοια.

Τι έχουν? Reflections έχουν όλα και αρκετά έχουν και global illumination. Μόνο Το sottr έχει shadows ray tracing που δεν το έβαλα καν στη λίστα. 

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Εντάξει δεν διαφωνώ αλλά δεν είναι η μάζα των games έτσι. Αυτό θέλω να πω. Αν σε ενδιαφέρουν αυτά πας στην 4070. Αν όχι μια χαρά είναι και η 7800ΧΤ. Αυτό λέω.

Ναι απλά αν σε ενδιαφέρουν μόνο αυτά τα raster πας και σε 4060ti αυτό θέλω να πω. Θα δώσεις 600 ευρώ και δεν θα μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος τα παιχνίδια που βάλαμε πιο πάνω? Λόγο κακού rt και έλλειψη FG? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εντάξει δεν διαφωνώ αλλά δεν είναι η μάζα των games έτσι. Αυτό θέλω να πω. Αν σε ενδιαφέρουν αυτά πας στην 4070. Αν όχι μια χαρά είναι και η 7800ΧΤ. Αυτό λέω.

Απλά δεν έχουν αυτό που αλλάζει όλο το game visually όπως σε αυτά που ανέφερα πριν. 

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι έχουν? Reflections έχουν όλα και αρκετά έχουν και global illumination. Μόνο Το sottr έχει shadows ray tracing που δεν το έβαλα καν στη λίστα. 

Ναι απλά αν σε ενδιαφέρουν μόνο αυτά τα raster πας και σε 4060ti αυτό θέλω να πω. Θα δώσεις 600 ευρώ και δεν θα μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος τα παιχνίδια που βάλαμε πιο πάνω? Λόγο κακού rt και έλλειψη FG? 

Με την 7800ΧΤ θα έχεις περισσότερα fps σε βάθος χρόνου και περισσότερη vram. Η 16αρα 4060Ti δεν έχει νόημα αφού τιμολογιακά είναι κοντα σε 4070 και 7800XT.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Άσε με να ξέρω κάτι καλύτερα. Εσύ είπες είσαι με 570 πόσα χρόνια. Εγώ επειδή πέρασα από πολλές κάρτες έχω μια πιο ρεαλιστική αποψη πάνω σε ολα αυτά. Όταν την αποκτήσεις συζητάμε ξανά σε πιο σωστή βάση. 

Καλά ρε φίλε σοβαρολογείς; Χρειάζεται να έχω την 4060, την 4070, την 6700xt, την 6800xt και την 7800xt για να δω 5-10 reviews από αξιόπιστες πηγές ώστε να βρω ότι ούτε η 4070 ούτε η 6800xt, ούτε η 7800xt δεν έχουν μέσο όρο 140 fps σε raster σε native 1440p;;; Αλήθεια;;; Από πότε το ποια καρτα έχει ο καθένας έχει να κάνει με τα νούμερα που είναι αυτά που είναι και δεν δέχονται αμφισβήτηση; Να λέμε την άποψη μας τότε ανάλογα με την καρτα που έχουμε ρε. Όσοι έχουν 4090 η γνώμη τους μετράει παραπάνω από όλους παρακαλώ πολύ όσοι έχετε σηκώστε χέρι να μιλήσετε. Λες και η απόδοση των καρτών είναι θέμα εμπειρίας του καθενοσ Από το πόσες κάρτες έχει περάσει!!!! Πόσο άκυρο ποστ έκανες άρχοντα. 😲😲😲 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Απλά δεν έχουν αυτό που αλλάζει όλο το game visually όπως σε αυτά που ανέφερα πριν. 

Με την 7800ΧΤ θα έχεις περισσότερα fps σε βάθος χρόνου και περισσότερη vram. Η 16αρα 4060Ti δεν έχει νόημα αφού τιμολογιακά είναι κοντα σε 4070 και 7800XT.

Σε raster θα έχεις ναι σε rt πάλι πίσω θα είναι όμως λόγο FG. Η vram είναι ένα θέμα στην 4060ti για το μέλλον. Συγκριτικά με 7800xt μια 12αρα 4060ti θα ήταν προτιμότερη στα 400 450 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Καλά ρε φίλε σοβαρολογείς; Χρειάζεται να έχω την 46060, την 4070, την 6700xt, την 6800xt και την 7800xt για να δω 5-10 reviews από αξιόπιστες πηγές ώστε να βρω ότι ούτε η 4070 ούτε η 6800xt, ούτε η 7800xt δεν έχουν μέσο όρο 140 fps σε raster σε native 1440p;;; Αλήθεια;;; Από πότε το ποια καρτα έχει ο καθένας έχει να κάνει με τα νούμερα που είναι αυτά που είναι και δεν δέχονται αμφισβήτηση; Να λέμε την άποψη μας τότε ανάλογα με την καρτα που έχουμε ρε. Όσοι έχουν 4090 η γνώμη τους μετράει παραπάνω από όλους παρακαλώ πολύ όσοι έχετε σηκώστε χέρι μα μιλήσετε. Πόσο άκυρο ποστ έκανες άρχοντα. 😲😲😲 

Εδώ σε έβαλα νούμερα που η 7800xt είναι στα ίδια με 4060ti και το προσπερασες. Ναι η όχι? Και όχι ολοκληρωμένη άποψη δεν μπορείς να έχεις έχοντας μια κάρτα 8ετιας χωρίς να έχεις δουλεψει ray tracing κτλ τεχνολογίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...