Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Και για να καταλάβουμε τι εννοούμε "μεγάλη διαφορά" σε performance per dollar. 

Σε RT games από το hwunboxed, 

 

7900xt = 10,30€ / fps

4070ti = 7,63€ / fps

 

2,70€ παραπάνω σου κοστίζει το κάθε fps στην 7900xt. 

 

Σωστά, οπότε τι το αναφέρεις το dlss :P 

Αν λοιπόν με την 4070ti παίζεις κανονικά 4k όπως και με την 7090xt τότε παίρνεις 4070ti μια χαρά. Παίζεις; Δεν ξέρω δεν ασχολούμαι με τόσο ακριβές κάρτες γι αυτό ρωτάω. (Εδώ έχω μείνει με μια φτωχή πλην τίμια 570, τόσα χρόνια…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για να δούμε τι διαβάζαμε στο release της 4070ti

 

Για όποιον δεν το καταλαβαίνει εδώ μιλάμε για ηλεκτρονικά και κάποτε είχαμε το Moores Law που λέει ότι κάθε δυο χρόνια διπλασιάζονται τα transistors μέσα στα chip άρα μειώνεται η τιμή των chip στο μισό. Αυτό πλέον με τον Πέτσινο μας έχει χαιρετίσει εδώ και μερικά χρόνια.

 

Δεν γράφω άλλο γιατί θα πάω εγώ διακοπές πάλι, σας αφήνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Έχει δρόμο για τα 450€ που αξίζει η 7800xt, ως φθηνότερη to build 6800xt (για την τσέπη της θείας).

Η 7700xt μόλις φύγουν από την μέση η 6700xt, θα πέσει λίγο κάτω από το 400αρι, τότε μιλάμε για εναλλακτικές που κάνεις τα στραβά μάτια στις αδυναμίες για να πάρεις σαφώς καλύτερο raster performance per dollar.

 

Θα με ενδιέφερε η άποψη σου για το πόσα αξίζει η 4070 όμως. Έχω απορία.🙂

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Και για να δούμε τι διαβάζαμε στο release της 4070ti

 

Για όποιον δεν το καταλαβαίνει εδώ μιλάμε για ηλεκτρονικά και κάποτε είχαμε το Moores Law που λέει ότι κάθε δυο χρόνια διπλασιάζονται τα transistors μέσα στα chip άρα μειώνεται η τιμή των chip στο μισό. Αυτό πλέον με τον Πέτσινο μας έχει χαιρετίσει εδώ και μερικά χρόνια.

 

Δεν γράφω άλλο γιατί θα πάω εγώ διακοπές πάλι, σας αφήνω

Με κανέναν τους ούτε με τις GPUs ούτε με τις CPUs δεν ισχύει αυτό δυστυχώς για όλους μας. Αυτά παλιά στο Τέξας σε καλές εποχές για το pc gaming.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Θα με ενδιέφερε η άποψη σου για το πόσα αξίζει η 4070 όμως. Έχω απορία.🙂

Με κανέναν τους ούτε με τις GPUs ούτε με τις CPUs δεν ισχύει αυτό δυστυχώς για όλους μας. Αυτά παλιά στο Τέξας σε καλές εποχές για το pc gaming.

Δεδομένο ότι έχει επιδόσεις της 3080 10G, τα 600€ είναι μία λογική τιμή (τελική ράφι), χωρίς να υπολογίζω το add value του FG.

Η 3080 10G ήταν μία gpu των 800-900€ (σε νορμάλ αγορά το πρώτο μήνα όταν βγήκε), ως 12G να είχε πέσει στα 700-800€ (?), σίγουρα όχι στα 600 και κάτω που έπαιζε παρέα με την 3070ti η 6800ΧΤ.

Δεν καθορίζω εγώ το value που έχουν οι GPU, ούτε το MSRP που λιγουρευτέ ο καθένας, αλλά η αγορά.

AN η αγορά με το πορτοφόλι της θεωρεί ανταγωνιστική την 3070Ti απέναντι στην 6800ΧΤ, η 7800ΧΤ έχει ακόμα μικρότερο value από την 4070, γιατί δεν έφερε καμία βελτίωση, ούτε καν αποκλειστικό νέο tech, που είδη τρέχει σε καμιά 50αριά τίτλους.

Γενικά νομίζω η nvidia είναι πολύ off στο low end με τις 4060/4060ti και αυτό το κενό πρέπει να γεμίσει η AMD 7600 κάτω από 250, 7700xt κάτω από 400€, 7800ΧΤ στα 450€ 

Πρακτικά να βγαίνουν κάτω από 4060 - 4060ti - 4060ti 16GB, να είναι no brainer αγορά, μπας και ανεβάσουν λίγο ποσοστά στο steam κτλ. που είναι ανύπαρκτοι εδώ και χρόνια.

Ανέκαθεν και να το δούμε ιστορικά, καλοπουλημένες AMD ήταν αυτές που είχαν πολύ καλύτερο value από τις αντίστοιχες nvidia, π.χ. η rx 470 ανάμεσα στην 1050ti και 1060 3G, η 5700ΧΤ όταν την κατέβασε στην τιμή της 2060 κτλ.

Δεν ξέρω που ακριβώς την ψώνισε η θεία και αν πιστεύει ότι έχει κάποια advantage κάπου όπως τα CPU που σήκωσε τις τιμές στο θεό, αλλά στις GPU δεν το έχει, ούτε καλύτερο arc έχει, ούτε καλύτερο node, ούτε καλύτερο tech, ούτε ΤΠΤ, πρέπει να δίνει κάρτες πολύ ακριβότερες στην κατασκευή απέναντι σε καρτούλες της nvidia για να πουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεδομένο ότι έχει επιδόσεις της 3080 10G, τα 600€ είναι μία λογική τιμή (τελική ράφι), χωρίς να υπολογίζω το add value του FG.

Η 3080 10G ήταν μία gpu των 800-900€ (σε νορμάλ αγορά το πρώτο μήνα όταν βγήκε), ως 12G να είχε πέσει στα 700-800€ (?), σίγουρα όχι στα 600 και κάτω που έπαιζε παρέα με την 3070ti η 6800ΧΤ.

Δεν καθορίζω εγώ το value που έχουν οι GPU, ούτε το MSRP που λιγουρευτέ ο καθένας, αλλά η αγορά.

AN η αγορά με το πορτοφόλι της θεωρεί ανταγωνιστική την 3070Ti απέναντι στην 6800ΧΤ, η 7800ΧΤ έχει ακόμα μικρότερο value από την 4070, γιατί δεν έφερε καμία βελτίωση, ούτε καν αποκλειστικό νέο tech, που είδη τρέχει σε καμιά 50αριά τίτλους.

Γενικά νομίζω η nvidia είναι πολύ off στο low end με τις 4060/4060ti και αυτό το κενό πρέπει να γεμίσει η AMD 7600 κάτω από 250, 7700xt κάτω από 400€, 7800ΧΤ στα 450€ 

Πρακτικά να βγαίνουν κάτω από 4060 - 4060ti - 4060ti 16GB, να είναι no brainer αγορά, μπας και ανεβάσουν λίγο ποσοστά στο steam κτλ. που είναι ανύπαρκτοι εδώ και χρόνια.

Ανέκαθεν και να το δούμε ιστορικά, καλοπουλημένες AMD ήταν αυτές που είχαν πολύ καλύτερο value από τις αντίστοιχες nvidia, π.χ. η rx 470 ανάμεσα στην 1050ti και 1060 3G, η 5700ΧΤ όταν την κατέβασε στην τιμή της 2060 κτλ.

Δεν ξέρω που ακριβώς την ψώνισε η θεία και αν πιστεύει ότι έχει κάποια advantage κάπου όπως τα CPU που σήκωσε τις τιμές στο θεό, αλλά στις GPU δεν το έχει, ούτε καλύτερο arc έχει, ούτε καλύτερο node, ούτε καλύτερο tech, ούτε ΤΠΤ, πρέπει να δίνει κάρτες πολύ ακριβότερες στην κατασκευή απέναντι σε καρτούλες της nvidia για να πουλάει.

Εκτιμώ την αναλυτικότατη απάντηση. Για να μείνω στο ζουμί όμως. Δηλαδή η 7800xt θεωρείς ότι πρέπει να κοστίζει 450 και η 4070 με -10% raster perf και +15% (μπορεί και παραπάνω δεν ξέρω τυχαία το έγραψα) πρέπει να κοστίζει 600. Οκ αυτό τίποτε άλλο, ευχαριστώ πολύ.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ας πούμε συγκρίνεις την αρχική τιμή της 3080 στο ράφι με την 4070 και λες οκ καλή η τιμή της 4070 και δεν συγκρίνεις την αρχική τιμή της 6800xt με την 7800xt στο ράφι τον πρώτο μήνα ώστε να είναι οκ και η τιμή της 7800xt. Ποσοστιαία θεωρείς ότι η 7800xt έπρεπε να είναι στα 3/4 της τιμής της 6800xt λες; Κοντά στα 490 έπρεπε ποσοστιαία να είναι αναλογικά τότε η τιμή της 7800xt αν δεν κάνω λάθος στην αρχική της 6800xt. Ας δούμε σε κανένα μήνα που θα είναι η 7800xt. Δεν νομίζω να είναι εκεί. Αλλά δεν συγκρίνουμε και με τον δίπλα την τιμη μας  δηλαδή; Θεωρείς δηλαδή ότι η 7800xt έπρεπε να έχει 150 ευρώ λιγότερα από την 4070 παρότι είναι πιο γρήγορη σε raster λόγω dlss. Και δεν άου φαίνεται παράταιρο αυτό που λες;
 

Προσωπική σκέψη μετά από αυτό: Καλά κάνει ο πέτσινος και βαράει στο ψαχνό, αφού θεωρείτε οκ τις τιμές του. Overpriced μέχρι να σβήσει ο ήλιος η πράσινη. Μην ζοριζόμαστε μετά και αναρωτιόμαστε γιατί.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, dimoskoutr said:

Εκτιμώ την αναλυτικότατη απάντηση. Για να μείνω στο ζουμί όμως. Δηλαδή η 7800xt θεωρείς ότι πρέπει να κοστίζει 450 και η 4070 με -10% raster perf και +15% (μπορεί και παραπάνω δεν ξέρω τυχαία το έγραψα) πρέπει να κοστίζει 600. Οκ αυτό τίποτε άλλο, ευχαριστώ πολύ.
 

Προσωπική σκέψη μετά από αυτό: Καλά κάνει ο πέτσινος και βαράει στο ψαχνό, αφού θεωρείτε οκ τις τιμές του. Overpriced μέχρι να σβήσει ο ήλιος η πράσινη. Μην ζοριζόμαστε μετά και αναρωτιόμαστε γιατί.

Έχει σημασία πόσο κάνει ή πρέπει να κάνει η 4070? Αυτά στο νήμα της nvidia. 

Στα του νήματος, η 7800xt είναι μισό die της 6800xt, κάρτας 3ετίας. Στα 350$ msrp 400 κατάστημα κομπλέ θα ήταν, θα χτύπαγα μία. Navi 32 στα 500$ rofl όξω από εδώ.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχει σημασία πόσο κάνει ή πρέπει να κάνει η 4070? Αυτά στο νήμα της nvidia. 

Στα του νήματος, η 7800xt είναι μισό die της 6800xt, κάρτας 3ετίας. Στα 350$ msrp 400 κατάστημα κομπλέ θα ήταν, θα χτύπαγα μία. 

Μπα γιατί ότι δεν συμφέρει άλλου; Εσυ δεν αναφέρεσαι στην 4070 ως μέτρο σύγκρισης για την 7800xt; Τι λες να μην σχολιάζουμε και το πόσο έπρεπε να κάνει; Αυτά είναι αστεία που θες τώρα.

Όσο για το die καρτα γραφικών αγοράζουμε όχι οικόπεδο. Σε άλλο νήμα τα οικόπεδα. Την επίδοση της κοιτάζουμε όχι το μέγεθος του die.

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

500 έπρεπε να ήταν η 4070.

Εκεί έπρεπε να είναι και η 7800xt

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimoskoutr said:

Μπα γιατί ότι δεν συμφέρει άλλου; Εσυ δεν αναφέρεσαι στην 4070 ως μέτρο σύγκρισης για την 7800xt; Τι λες να μην σχολιάζουμε και το πόσο έπρεπε να κάνει; Αυτά είναι αστεία που θες τώρα.

Aμά η 4070 έκανε 7.000€ θα συζητάγαμε για το value της 7800xt στα 6.500€? Ελπίζω όχι. Ε αυτό σου λέω, άσχετος του πόσο έχει η 4070, η 7800xt στα 500$ είναι να βοθήσησουμε την amd να ορθοποδήσει. Ε δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάρτα, κάνε donation κατευθείαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Aμά η 4070 έκανε 7.000€ θα συζητάγαμε για το value της 7800xt στα 6.500€? Ελπίζω όχι. Ε αυτό σου λέω, άσχετος του πόσο έχει η 4070, η 7800xt στα 500$ είναι να βοθήσησουμε την amd να ορθοποδήσει. Ε δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάρτα, κάνε donation κατευθείαν

Εσυ δηλαδή που προτείνεις καρτα με 100 ευρώ πάνω από αυτό που θα έπρεπε να κάνει και εγώ με 50 από αυτό που θα έπρεπε να κάνει κάνουμε το ίδιο καλή πρόταση. Εγώ λέω ότι το donation που κάνετε στην nvidia είναι μεγαλύτερο. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Εκτιμώ την αναλυτικότατη απάντηση. Για να μείνω στο ζουμί όμως. Δηλαδή η 7800xt θεωρείς ότι πρέπει να κοστίζει 450 και η 4070 με -10% raster perf και +15% (μπορεί και παραπάνω δεν ξέρω τυχαία το έγραψα) πρέπει να κοστίζει 600. Οκ αυτό τίποτε άλλο, ευχαριστώ πολύ.
 

Προσωπική σκέψη μετά από αυτό: Καλά κάνει ο πέτσινος και βαράει στο ψαχνό, αφού θεωρείτε οκ τις τιμές του. Overpriced μέχρι να σβήσει ο ήλιος η πράσινη. Μην ζοριζόμαστε μετά και αναρωτιόμαστε γιατί.

Όταν οι περισσότεροι αγόραζαν την 3070 στην ίδια τιμή με την 6800ΧΤ που:

+Είχε όχι 10%, αλλά ~30% καλύτερο raster

+Διπλάσια ram που ακόμα και για 1440p μέτρησε εν τέλει.

-Χειρότερο RT performance -15% στο cp77 που είναι το σημείο αναφοράς, με την 7800ΧΤ να πηγαίνει πλέον στο -30% στο cp77 σε σχέση με την 4070 (1440p γράφημα TPU).

-Αρχικά εντελώς έλλειψη σε upscale, στην πορεία κατώτερη λύση, επανάληψη τώρα με το FG.

Καταλαβαίνουμε ότι το raster performance δεν έχει τόσο value

Η vram είναι κίνητρο, αλλά για μέχρι ένα σημείο

Το tech είναι πολύ μεγάλο κίνητρο, το upscale είναι πολύ καλύτερο (ιδίως για 1080p/1440p), το FG είδη δουλεύει σε 50 τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί συζητάμε τα ίδια και τα ίδια; Την AMD δεν την νοιάζει να δώσει κάρτες σε καλή τιμή. Τιμολογεί όπως ο πέτσινος και απλά δίνει ένα πολύ μικρό raster boost και παραπάνω vram. Η vram είναι ένας λόγος να προτιμήσεις την 7800ΧΤ. Η διαφορά στο raster είναι τόσο μικρή (6% σύμφωνα με το hardware unboxed) που όταν πεθάνει ο πυρήνας της 4070 θα πεθάνει και η 7800ΧΤ. Απλά με την 4070 θα έχεις καλύτερο upscaling όταν το χρειαστείς, αλλά στα games που δεν φτάνουν τα 12GB πρέπει να ρίχνεις textures. Ε αποφασίζεις ποιο από τα δυο θεωρείς πιο σημαντικό και αγοράζεις αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βγήκαν οι 6xxx - 3xxx τα βαριά παιχνίδια με rt ήταν πιο περιορισμένα ένα cuberpunk υπήρχε όλο και όλο σα σημείο αναφοράς και το metro exodus... το cyberpunk δε μπορούσες να το παίξεις με rt με 6800xt, το metro μπορούσες... όλα τα αλλα τρένο τα πήγαινε σε 4k κιόλας

πραγματικά για εμενα αδιανόητο να πάρει κάποιος 3070 έναντι 6800xt φέτος κάτι άλλαξε απ ότι φαίνεται και η lisa αποφάσισε το 8% του market share να το κάνει 4%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...