Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Φίλε το perf/W το μετράμε σε κάρτες στο ίδιο segment. Μπορεί να έχει όνομα 7800ΧΤ αλλά δεν είναι αντικαταστάτης της 6800ΧΤ που είχε 650 USD MSRP. Κάτι έχετε μπερδέψει πολύ λάθος.

δεν έχω μπερδέψει απόλυτος τίποτα από πάντα ο πρώτος αριθμός έδειχνε τη σειρά τις κάρτας 9xx 1xxx 2xxx και οι υπόλοιποι σε πια κατηγορια (δύναμη) ανήκει x600, x700, x800 και ούτω καθεξής αυτά τα κολπάκια τα έφερε με την τελευταία γενιά ο φούρναρης και μάντεψε ποιος ακολούθησε όπως πάντα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

δεν έχω μπερδέψει απόλυτος τίποτα από πάντα ο πρώτος αριθμός έδειχνε τη σειρά τις κάρτας 9xx 1xxx 2xxx και οι υπόλοιποι σε πια κατηγορια (δύναμη) ανήκει x600, x700, x800 και ούτω καθεξής αυτά τα κολπάκια τα έφερε με την τελευταία γενιά ο φούρναρης και μάντεψε ποιος ακολούθησε όπως πάντα...

Ο φούρναρης έφαγε πολύ μούτζα με την 4080 12gb. Τώρα όλα καλά :P 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ο φούρναρης έφαγε πολύ μούτζα με την 4080 12gb. Τώρα όλα καλά :P 

καλά εκεί πήγε να ξεπεράσει τον εαυτό του!! άμα κατάφερνε να πουλάει 4070 εε (4080 12gb) στα 1300 εγώ θα του έβγαζα το καπέλο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

καλά εκεί πήγε να ξεπεράσει τον εαυτό του!! άμα κατάφερνε να πουλάει 4070 εε (4080 12gb) στα 1300 εγώ θα του έβγαζα το καπέλο :P 

Σκέψου όμως την τραγικίλα. Η 4070 είναι και καλά 4060 με άλλο όνομα μας λέγανε στο δίπλα θέμα, και η σωστή τιμή  της θα ήταν στα 300€. Εγώ οκ, το δέχομαι. Βγάζει λοιπόν και η AMD μια κάρτα 6% πιο γρήγορη (σε raster, το RT μην το πιάσουμε) από την "4060 των 300€" στα 500€ και όλα καλά, καρτάρα. Τι γίνεται ρε :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ανορθόγραφο δάσκαλο πρώτη φορά βλέπω. Αφού μας έβγαλες τα μάτια με το ''επανηλειμμένα'', είπες να μας αποτελειώσεις με το ''εκτείθεσαι''.. 

Φιλική συμβουλή: μάθε πρώτα να γράφεις σωστά, για να μην εκτίθεσαι επανειλημμένα, κι άσε τον σχολιασμό για τις κάρτες γραφικών γι' αργότερα. Καλησπέρα.

Α, επειδή μάλλον δεν κατάλαβες το παραμικρό, προσωπικά δεν έχω θέμα με την τιμή της 7800xt ούτε με το γεγονός ότι είναι μια 6800xt (με ελάχιστες βελτιώσεις). Έγραψα ότι είναι αστείο να τη συγκρίνουμε με την 6700xt, για να δείξουμε ότι κάτι έκανε η AMD. Στα ίδια, πάνω-κάτω, με την 6800xt είναι, αυτή είναι το μετρό σύγκρισής της, η δε τιμή της είναι αυτή που είναι, γιατί η θεία δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Δεν υπάρχει, επομένως, 6700xt vs 7800xt. Υπάρχει 6800xt vs 7800xt.

ΥΓ. Δεν θα χρησιμοποιούσα τα ορθογραφικά σου λάθη σε βάρος σου αν δεν ήσουν επιθετικός, χωρίς ουσιαστικό λόγο, απέναντί μου.

 

Ότι γράφει το κινητό άρχοντα για ορθογραφία σε αυτό που θεωρεί αυτόματη διόρθωση. Νομίζω τα iPhone δεν το έχουν ιδιαίτερα. Ούτε εγώ είμαι άσσος αλλά δεν ζορίζομαι. Στα μαθηματικά που διδάσκω σπάνια έχει λεξούλες έτσι δεν σκάω. Αρκεί μαθηματικά να κάνω σωστά νομίζω. Δεν ασχολούμαι παραπάνω με αυτό. Με την ουσία της υπόθεσης όταν λες ότι η 6800xt και η 7800xt είναι rebrand είσαι με τα πράσινα γυαλιά και με κασκόλ και σκούφο μαζί. Σου έδωσα ξεκάθαρο παράδειγμα και το έκανες αβαβα. Έτσι «εκτίθεσαι». Το έχουμε;🥳🥳🥳

30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καμία σχέση. Η 1070 βγήκε ως performance κάρτα και είχε τις ίδιες επιδόσεις με το προηγούμενο top dog +2GB VRAM και χαμηλότερη τιμή. Αυτά τελείωσαν. 

Στην περίπτωση της 7800ΧΤ είναι rebranded γιατί είναι ίδια κατηγορία(6800ΧΤ), δύο χρόνια μετά με ίδιες επιδόσεις. Αν η 7600 είχε επιδόσεις 6800(Αυτό θα ήταν σωστή εξέλιξη) δεν θα ήταν rebrand, απλά πράγματα..

Ίδια κατηγορία θα ήταν αν και η top κάρτα της amd ήταν ίδια. Την κατηγορία δεν την κάνει το όνομα. Τώρα η 7900xtx είναι πάνω απο 6900xt. Συγκεντρωνόμαστε λέμε. Το άλλο με τον Τοτό πες μας μην λες συνέχεια τα ίδια. 🥳🥳🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Σκέψου όμως την τραγικίλα. Η 4070 είναι και καλά 4060 με άλλο όνομα μας λέγανε στο δίπλα θέμα, και η σωστή τιμή  της θα ήταν στα 300€. Εγώ οκ, το δέχομαι. Βγάζει λοιπόν και η AMD μια κάρτα 6% πιο γρήγορη (σε raster, το RT μην το πιάσουμε) από την "4060 των 300€" στα 500€ και όλα καλά, καρτάρα. Τι γίνεται ρε :P 

έτσι τραγικοί και οι 2 από πλευρά τους... τώρα πως γίνετε να κράζεις τον ένα και όταν κάνει ο άλλος τις ίδιες μαλαγανιές να μη σε νοιάζει μου θυμίζει αυτό: lol

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Tambas91 said:

έτσι τραγικοί και οι 2 από πλευρά τους... τώρα πως γίνετε να κράζεις τον ένα και όταν κάνει ο άλλος τις ίδιες μαλαγανιές να μη σε νοιάζει μου θυμίζει αυτό: lol

H nvidia ζητάει νεφρό, η θείτσα ζητάει 3-4 δάχτυλα. Δεν είναι το ίδιο, δάχτυλα έχεις 10, νεφρά όμως πόσα έχεις? Value

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καεί διαβάζοντας της αλχημείες που κάνουν μερικοί για να το μαγειρέψουν να τους βγεί όπως τους αρέσει/συμφέρει.

Ελπίζω μόνο μην είναι κανείς εδώ να διαβάσει για να δεί τι κάρτα να πάρει 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ καταλήξαμε ότι το πρόβλημα της 7800xt είναι η ονομασία. Αν την λέγανε 7700 δεν θα είχαμε πρόβλημα. Θα μπορούσε λοιπόν η amd να μείνει μόνο με την 7800xt ως 7700 όμως για να μην έχουμε πρόβλημα ονομασίας και όλα θα ήταν οκ ακόμη και στην ίδια τιμή να δίνονταν. Τότε θα ήταν πρόοδος και όχι rebrand. Έτσι φτάσαμε να κρίνουμε κάρτες μερικοί εδώ μέσα. Λες και το tier της κάθε κάρτας το κάνει το όνομα. 🥳🥳🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ίδια κατηγορία θα ήταν αν και η top κάρτα της amd ήταν ίδια. Την κατηγορία δεν την κάνει το όνομα. Τώρα η 7900xtx είναι πάνω απο 6900xt. Συγκεντρωνόμαστε λέμε. Το άλλο με τον Τοτό πες μας μην λες συνέχεια τα ίδια. 🥳🥳🥳

ρε αδερφέ κάπου έχεις χαθεί στις σκέψεις σου... που κολλάει η 980ti με την 1070 αυτές είχαν τη διαφορα και τα ονόματα που έπρεπε να έχουν... τι σχέση έχει με το καραγκιοζιλίκι την 7800xt? για να ίσχυε αυτό που λέμε εδώ τόση ώρα θα έπρεπε να έβγαζε την 1080ti με ίδιο perf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε αδερφέ κάπου έχεις χαθεί στις σκέψεις σου... που κολλάει η 980ti με την 1070 αυτές είχαν τη διαφορα και τα ονόματα που έπρεπε να έχουν... τι σχέση έχει με το καραγκιοζιλίκι την 7800xt? για να ίσχυε αυτό που λέμε εδώ τόση ώρα θα έπρεπε να έβγαζε την 1080ti με ίδιο perf

Ήταν ιδιεσ σε επιδόσεις φίλτατε η 980ti με την 1070. Και αυτό που λες στο τελοσ Δεν ισχύει γιατί φίλε δεν είναι η top amd η 7800xt. Η amd έβγαλε μια κάρτα, της έδωσε ένα ονομα, αποτυχημένο θες, μαζί σου εγώ. Έδωσε επιδόσεις προηγούμενης κάρτας σε χαμηλότερη κατανάλωση και σε χαμηλότερη τιμή. Αυτό κάνουν συνεχώς οι εταιρείες. Δεν έδωσε μεγάλο jump σε κάτι είτε επιδόσεις είτε κατανάλωση ναι αλλά έδωσε χαμηλότερη τιμή. Η top κάρτα της είναι πιο γρήγορη από την προηγούμενη γενιά, και από εκεί και πέρα οι υπόλοιπες έχουν επιδόσεις ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ. Πάντα έτσι γίνεται. ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΧΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!!! Αυτό λέμε αδερφέ ότι το πρόβλημα σας είναι το όνομα!!! Αλήθεια σοβαρό θέμα αυτό. Λες και την κάρτα από το όνομα την κρίνουμε. Αν την έλεγε η amd 7700 και έμενε μόνο με αυτή, θα είχες θέμα; Θα το λέγατε rebrand ή πρόοδο;;; Και στην ίδια τιμή με τώρα. Φτάσατε να συγκρίνετε κάρτες με το όνομα και όχι με το msrp. Οι τιμές τους σε σχέση με τις υπόλοιπες (και των δυο εταιρειών) κάνουν τα tiers. Τίποτε άλλο και προφανώς ούτε τα ονόματα. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω περιμένω τα πινακάκια με πυρήνες die size navi 32 vs navi 21 shading units και τέτοια μεταξύ 6800xt και 7800xt, όπως είχαμε στο δίπλα θέμα για να κράξουμε την nvidia. Θα ανέβουν λέτε? 

21 minutes ago, dimoskoutr said:

Ήταν ιδιεσ σε επιδόσεις φίλτατε η 980ti με την 1070. Και αυτό που λες στο τελοσ Δεν ισχύει γιατί φίλε δεν είναι η top amd η 7800xt. Η amd έβγαλε μια κάρτα, της έδωσε ένα ονομα, αποτυχημένο θες, μαζί σου εγώ. Έδωσε επιδόσεις προηγούμενης κάρτας σε χαμηλότερη κατανάλωση και σε χαμηλότερη τιμή. Αυτό κάνουν συνεχώς οι εταιρείες. Δεν έδωσε μεγάλο jump σε κάτι είτε επιδόσεις είτε κατανάλωση ναι αλλά έδωσε χαμηλότερη τιμή. Η top κάρτα της είναι πιο γρήγορη από την προηγούμενη γενιά, και από εκεί και πέρα οι υπόλοιπες έχουν επιδόσεις ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ. Πάντα έτσι γίνεται. ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΧΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!!! Αυτό λέμε αδερφέ ότι το πρόβλημα σας είναι το όνομα!!! Αλήθεια σοβαρό θέμα αυτό. Λες και την κάρτα από το όνομα την κρίνουμε. Αν την έλεγε η amd 7700 και έμενε μόνο με αυτή, θα είχες θέμα; Θα το λέγατε rebrand ή πρόοδο;;; Και στην ίδια τιμή με τώρα. Φτάσατε να συγκρίνετε κάρτες με το όνομα και όχι με το msrp. Οι τιμές τους σε σχέση με τις υπόλοιπες (και των δυο εταιρειών) κάνουν τα tiers. Τίποτε άλλο και προφανώς ούτε τα ονόματα. 

Άντε θα σε βοηθήσω

Η 980ti βγήκε το 2015 στα 649$. H 1070 βγήκε το 2016 στα 379$ με ίδιες επιδόσεις και 33% παραπάνω vram. Δηλαδή αν περίμενες 1 χρόνο αγόραζες "980ti" στο 55% της τιμής της και με 33% παραπάνω vram.

Πάμε τώρα στην 6800xt. Η 7800xt βγήκε 3 χρόνια μετά στο 78% της τιμής και ίδια vram.

Ανακεφαλαίωση. Η μία δηλαδή έφαγε έκτπωση κοντά 50% το έτος, η άλλη έφαγε έκτπωση 7% το έτος..

Για να είναι συγκρίσιμα αυτά τα 2 θα έπρεπε η 7800xt να κάνει 95€ και να έχει 37 GB Vram. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγω περιμένω τα πινακάκια με πυρήνες die size navi 32 vs navi 21 shading units και τέτοια μεταξύ 6800xt και 7800xt, όπως είχαμε στο δίπλα θέμα για να κράξουμε την nvidia. Θα ανέβουν λέτε? 

Καλά εσύ κράζεις από ονόματα δεν θα κράξεις από νούμερα εντελώς τυπικά; Απόδοση/ευρώ δεν κοιτάμε; Κάπου κυκλοφορούν εύκολα τα βρίσκεις βαλτα και κράξε ελεύθερα. Θα μας τρελαίνετε ρε σεις. Δεν σας ενοχλούν οι τιμές των καρτών και πιανεστε από το όνομα. 😂😎🤪👍👍👍

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγω περιμένω τα πινακάκια με πυρήνες die size navi 32 vs navi 21 shading units και τέτοια μεταξύ 6800xt και 7800xt, όπως είχαμε στο δίπλα θέμα για να κράξουμε την nvidia. Θα ανέβουν λέτε? 

Άντε θα σε βοηθήσω γιατί βλέπω δυσκολεύεσαι.

Η 980ti βγήκε το 2015 στα 649$. H 1070 βγήκε το 2016 στα 379$ με ίδιες επιδόσεις και 33% παραπάνω vram. Δηλαδή αν περίμενες 1 χρόνο αγόραζες "980ti" στο 55% της τιμής της και με 33% παραπάνω vram.

Πάμε τώρα στην 6800xt. Η 7800xt βγήκε 3 χρόνια μετά στο 78% της τιμής και ίδια vram.

Ανακεφαλαίωση. Η μία δηλαδή έφαγε έκτπωση κοντά 50% το έτος, η άλλη έφαγε έκτπωση 7% το έτος..Το ίδιο είναι, δίκιο έχεις τελικά, το όνομα είναι το πρόβλημα

Αχ σε ευχαριστώ που με βοήθησες τόσο. Ηρωικέ φίλε είμαι ευγνώμων.

Για να σε βοηθήσω και εγώ λιγάκι γιατί μάλλον δυσκολεύεσαι ακόμη περισσότερο εσύ. Ψάξε πληθωρισμό και αύξηση του από το 2015 στο 2016 και από το 20 στο 23, ψάξε κατάσταση παγκόσμιας οικονομίας για να συγκρίνεις την διαφορά στις τιμές και κυρίως βάλε μέσα πανδημία που όχι απλά δεν έπεσε τίποτα αλλά ανέβηκαν όλα. Μετά να ασχοληθούμε με τις τιμές που μου τις βάζεις στο τέλος πάλι με bold σε μια παιδιάστικη συλλογιστική. Έλα σε παρακαλώ.
 

Και για να έρθουμε λοιπόν στο τώρα, το πρόβλημα δεν είναι ότι είναι rebrand ούτε ότι έχει αποτυχημένο όνομα. Αυτό είπα από πριν ότι με ενοχλεί που λέτε και εκεί είναι η ένσταση μου.

Το θέμα είναι ότι περιμέναμε μεγαλύτερη αύξηση στις επιδόσεις σε εκείνη την τιμή. Όσο η 4070 όμως παίζει πιο ακριβά η amd θεωρεί ότι δεν δίνει παραπάνω επιδόσεις και δεν κατεβάζει την τιμή άλλο, γιατί είναι μπετόμυαλοι και το έχω ξαναπεί πολλάκις και εδώ και στο δίπλα νήμα. Δεν είναι rebrand όμως η κάρτα ιππότη που με έσωσες από τη λάθος επιλογή. Αν ήταν με μικρότερα νούμερα στο hardware της, που τα ζήτησες πριν δεν θα είχε ίδιες επιδόσεις με χαμηλότερη κατανάλωση. Προφανώς βελτίωσαν πράγματα όχι όμως όσο θα θέλαμε εμείς. Άλλο αυτό.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι απλό. Και οι δύο έβγαλαν rebranded κάρτες ή κάρτες με λάθος ονόματα. Αν θες RT και DLSS/FG πας στην 4070. Αν δεν σε πολυενδιαφέρουν αυτά και θες να είσαι πιο σίγουρος για την vram πας στην 7800ΧΤ. Μια χαρά gaming experience θα έχεις και με τις 2.

Υ.Γ. Μη μου πείτε για το σαπιο-optimized το Starfield, το ξέρω. Υπάρχουν όμως άλλες εκατοντάδες games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...