Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Herald said:

Ρε συ τι αλχημείες κάνεις τώρα. Η 6800xt / 7800xt θα έχει ένα ωφέλιμο ζωής έως το 2026. Αν την πάρεις το 2020 στα 650 θα σου κοστίσει 105 ευρώ το χρόνο, αν την πάρεις το 2023 θα σου κοστίσει 170 ευρώ το χρόνο. 

Όπως προείπα είναι σαν να πας να αγοράσεις την 4090 το 2025 στα 1200 ευρώ. Αν σου φαίνεται καλή κίνηση οκ, διαφωνούμε, δεν έγινε και κάτι. 

Δεν κατάλαβες, δεν ξεκινάμε με τις ίδιες κάρτες στην ίδια χρονική στιγμή.

Εσύ το 2020 είχες άλλη κάρτα από ότι είχα εγώ. Εσύ αγοράζεις ανά δυο χρόνια στο release κάρτες στα 650 ευρώ, εγώ αγοράζω ανά δυο χρόνια κάρτες στα 500 ευρώ.

Δεν προσπαθώ να σου πω ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο, προσπαθώ να σου πω ότι δεν είναι αστείο ο ένας να πάρει την κάρτα στα 650 ευρώ και ο άλλος την ίδια κάρτα μετά από δυο χρόνια στα 500 ευρώ.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δεν κατάλαβες, δεν ξεκινάμε με τις ίδιες κάρτες στην ίδια χρονική στιγμή.

Εσύ το 2020 είχες άλλη κάρτα από ότι είχα εγώ. Εσύ αγοράζεις ανά δυο χρόνια στο release κάρτες στα 650 ευρώ, εγώ αγοράζω ανά δυο χρόνια κάρτες στα 500 ευρώ.

Δεν προσπαθώ να σου πω ότι είναι το ένα καλύτερο από το άλλο, προσπαθώ να σου πω ότι δεν είναι αστείο ο ένας να πάρει την κάρτα στα 650 ευρώ και ο άλλος την ίδια κάρτα μετά από δυο χρόνια στα 500 ευρώ.

Αστείο είναι γιατί πουλάς την προηγούμενη πιο ακριβά από ότι θα πουλήσεις πχ εσύ την προηγούμενη που εχεις. Οπότε πάτε με την ίδια διαφορά χρημάτων στο αντίστοιχο νέο μοντέλο. Τα ίδια λεφτά δίνετε μετά την πρώτη αγορα πουλώντας την προηγούμενη κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Αστείο είναι γιατί πουλάς την προηγούμενη πιο ακριβά από ότι θα πουλήσεις πχ εσύ την προηγούμενη που εχεις. Οπότε πάτε με την ίδια διαφορά χρημάτων στο αντίστοιχο νέο μοντέλο. Τα ίδια λεφτά δίνετε μετά την πρώτη αγορα πουλώντας την προηγούμενη κάρτα. 

Στην αρχή που λέω ότι δεν ξεκινάμε με τις ίδιες κάρτες και δεν κάνουμε αναβάθμιση την ίδια χρονική στιγμή το είδες ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Στην αρχή που λέω ότι δεν ξεκινάμε με τις ίδιες κάρτες και δεν κάνουμε αναβάθμιση την ίδια χρονική στιγμή το είδες ?? 

Εκείνη είναι η διαφορά όμως της τιμής. 

Ξεκινάς με 6700xt στα 400 την δίνεις σε 2 χρόνια 200 για να πας σε 7700xt στα 400. 

Ξεκοναει με 4070 στα 600 την δίνει σε 2 χρόνια 400 για να πάει σε 5070 στα 600. 

Αυτό εννοώ ότι πέρα από την πρώτη αγορά καλύτερης κάρτας η επόμενες βγαίνουν στα ίδια χρήματα για να πάτε στις αντίστοιχες κάρτες επιδόσεων στη 2ετια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Εκτείθεσαι και ανεπανόρθωτα μάλιστα. Όταν η nvidia έβγαλε την 1070 που είχε ολόιδιες επιδόσεις με 980ti έκανε rebrand την 980ti δηλαδή αλήθεια;;;; Έφερε ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ επιδόσεις σε χαμηλότερη τιμή. Τόσο θεωρεί η amd ότι την παίρνει να τιμολογήσει την 7800xt τόσο τιμολογεί  φέρνει τις επιδόσεις της 6800xt σε χαμηλότερη τιμή. Καλημέρα. 🥳🥳🥳😂😂😂

Spoiler

Ανορθόγραφο δάσκαλο πρώτη φορά βλέπω. Αφού μας έβγαλες τα μάτια με το ''επανηλειμμένα'', είπες να μας αποτελειώσεις με το ''εκτείθεσαι''.. 

Φιλική συμβουλή: μάθε πρώτα να γράφεις σωστά, για να μην εκτίθεσαι επανειλημμένα, κι άσε τον σχολιασμό για τις κάρτες γραφικών γι' αργότερα. Καλησπέρα.

Α, επειδή μάλλον δεν κατάλαβες το παραμικρό, προσωπικά δεν έχω θέμα με την τιμή της 7800xt ούτε με το γεγονός ότι είναι μια 6800xt (με ελάχιστες βελτιώσεις). Έγραψα ότι είναι αστείο να τη συγκρίνουμε με την 6700xt, για να δείξουμε ότι κάτι έκανε η AMD. Στα ίδια, πάνω-κάτω, με την 6800xt είναι, αυτή είναι το μετρό σύγκρισής της, η δε τιμή της είναι αυτή που είναι, γιατί η θεία δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Δεν υπάρχει, επομένως, 6700xt vs 7800xt. Υπάρχει 6800xt vs 7800xt.

ΥΓ. Δεν θα χρησιμοποιούσα τα ορθογραφικά σου λάθη σε βάρος σου αν δεν ήσουν επιθετικός, χωρίς ουσιαστικό λόγο, απέναντί μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για αυτό την κράζουμε όχι για τα ονόματα αλλά για τα MSRP σε σχέση με τις προηγούμενες κάρτες ανά segment.

επειδή στην Ελλάδα ζούμε και έχουμε μια τάση να ξεχνάμε εύκολα να θυμίσω : αυτό εδώ έταζε η κυρά λίζα πριν βγούν κάρτες..

image.png.3f2d59417e995d7fe122d5a42c8434ea.png

κάποιοι τότε είχαμε ανάψει καπνογόνα και κάποιους τους είχε κόψει κρύος ιδρώτας...

εγώ λοιπόν που είχα 6800xt και μου αρέσει η amd και την εμπιστεύομαι τι έπρεπε να περιμένω? να σου δείξω λοιπόν που είμαι καλώς και στη ζωγραφική

image.png.9d4dfa388e4e425c6cb417ce6948b127.png

ανταυτού πήγα χαρούμενος στο πλαίσιο να πάρω 7800xt και τι πήρα? δε μπορώ να στο ζωγραφίσω γιατί ο thress θα με κάνει ban

συνεχίστε μερικοί να υπερασπίζεστε με ζήλο τις τρολιές του φούρναρη και της θείας

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εκείνη είναι η διαφορά όμως της τιμής. 

Ξεκινάς με 6700xt στα 400 την δίνεις σε 2 χρόνια 200 για να πας σε 7700xt στα 400. 

Ξεκοναει με 4070 στα 600 την δίνει σε 2 χρόνια 400 για να πάει σε 5070 στα 600. 

Αυτό εννοώ ότι πέρα από την πρώτη αγορά καλύτερης κάρτας η επόμενες βγαίνουν στα ίδια χρήματα για να πάτε στις αντίστοιχες κάρτες επιδόσεων στη 2ετια. 

Πες μου σε παρακαλώ μιας και τις είχες πόση διαφορά είχε χονδρικά η 6700xt από την 6800xt, 50%; Τα 60fps στα έκανε 90 ξέρω γω; Γιατι εγώ θυμάμαι δεν ήταν ούτε 25%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisde είπε

Πες μου σε παρακαλώ μιας και τις είχες πόση διαφορά είχε χονδρικά η 6700xt από την 6800xt, 50%; Τα 60fps στα έκανε 90 ξέρω γω; Γιατι εγώ θυμάμαι δεν ήταν ούτε 25%

Kyle Mooney Snl GIF by Saturday Night Live

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Arkin said:

Εκείνη είναι η διαφορά όμως της τιμής. 

Ξεκινάς με 6700xt στα 400 την δίνεις σε 2 χρόνια 200 για να πας σε 7700xt στα 400. 

Ξεκοναει με 4070 στα 600 την δίνει σε 2 χρόνια 400 για να πάει σε 5070 στα 600. 

Αυτό εννοώ ότι πέρα από την πρώτη αγορά καλύτερης κάρτας η επόμενες βγαίνουν στα ίδια χρήματα για να πάτε στις αντίστοιχες κάρτες επιδόσεων στη 2ετια. 

Δεν συζητάμε ποιος έδωσε λιγότερα η περισσότερα, του φάνηκε αστείο κάποιος να πάρει την 6800ΧΤ στα 500 ευρώ το 2023 ενώ ο άλλος την αγόρασε στα 650 το 2020. Και απλά του εξήγησα ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες κάρτες την ίδια χρονική στιγμή ούτε κάνουν αναβάθμιση την ίδια χρονική στιγμή. Μην μπλέκουμε με άσχετα πράγματα την συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chrisde είπε

Πες μου σε παρακαλώ μιας και τις είχες πόση διαφορά είχε χονδρικά η 6700xt από την 6800xt, 50%; Τα 60fps στα έκανε 90 ξέρω γω; Γιατι εγώ θυμάμαι δεν ήταν ούτε 25%

Κάπου 40% πάνω είχα δει σε καθαρό raster. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Tambas91 said:

επειδή στην Ελλάδα ζούμε και έχουμε μια τάση να ξεχνάμε εύκολα να θυμίσω : αυτό εδώ έταζε η κυρά λίζα πριν βγούν κάρτες..

image.png.3f2d59417e995d7fe122d5a42c8434ea.png

κάποιοι τότε είχαμε ανάψει καπνογόνα και κάποιους τους είχε κόψει κρύος ιδρώτας...

εγώ λοιπόν που είχα 6800xt και μου αρέσει η amd και την εμπιστεύομαι τι έπρεπε να περιμένω? να σου δείξω λοιπόν που είμαι καλώς και στη ζωγραφική

image.png.9d4dfa388e4e425c6cb417ce6948b127.png

ανταυτού πήγα χαρούμενος στο πλαίσιο να πάρω 7800xt και τι πήρα? δε μπορώ να στο ζωγραφίσω γιατί ο thress θα με κάνει ban

συνεχίστε μερικοί να υπερασπίζεστε με ζήλο τις τρολιές του φούρναρη και της θείας

Φίλε το perf/W το μετράμε σε κάρτες στο ίδιο segment. Μπορεί να έχει όνομα 7800ΧΤ αλλά δεν είναι αντικαταστάτης της 6800ΧΤ που είχε 650 USD MSRP. Κάτι έχετε μπερδέψει πολύ λάθος.

8 minutes ago, chrisde said:

Πες μου σε παρακαλώ μιας και τις είχες πόση διαφορά είχε χονδρικά η 6700xt από την 6800xt, 50%; Τα 60fps στα έκανε 90 ξέρω γω; Γιατι εγώ θυμάμαι δεν ήταν ούτε 25%

 

42%

relative-performance-2560-1440.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Τα ίδια κάνει και η nvidia εδώ και χρόνια και οποίος δεν το καταλαβαίνει πρόβλημα του. 1070 vs 980ti. Δύσκολο να το δεχτούν κάποιοι αλλά κάτι για το στομάχι θα βοηθούσε. 🤘🥳🤘🥳🤘🥳🤘

Καμία σχέση. Η 1070 βγήκε ως performance κάρτα και είχε τις ίδιες επιδόσεις με το προηγούμενο top dog +2GB VRAM και χαμηλότερη τιμή. Αυτά τελείωσαν. 

Στην περίπτωση της 7800ΧΤ είναι rebranded γιατί είναι ίδια κατηγορία(6800ΧΤ), δύο χρόνια μετά με ίδιες επιδόσεις. Αν η 7600 είχε επιδόσεις 6800(Αυτό θα ήταν σωστή εξέλιξη) δεν θα ήταν rebrand, απλά πράγματα..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Φίλε το perf/W το μετράμε σε κάρτες στο ίδιο segment. Μπορεί να έχει όνομα 7800ΧΤ αλλά δεν είναι αντικαταστάτης της 6800ΧΤ που είχε 650 USD MSRP. Κάτι έχετε μπερδέψει πολύ λάθος.

 

42%

relative-performance-2560-1440.png

μεταξυ μας κανεις δεν εχει μπερδεψει τπτ απλα η λιζα μας δουλευει.  Ποιος ειναι ο αντικαταστατης της 6800xt να ρωτησουμε την λιζα να μας πει γτ μαλλον ουτε αυτη δεν ξερει. Κοροιδευουμε τον πετσινο που 4070=3080 και μας βγηκε η λιζα μεγαλυτερο ανεκδοτο 7800xt=6800xt για να σπρωξει την 7900xt. Πεφτει κοροιδια με ονοματα και Msrp κανονικοτατα.

Ρε σεις το fsr3 βγηκε? γιατι το εχω αγχος ! φημες λενε οτι θα βγει μολις εγκαινιαστει το μετρο της Θεσ/νίκης

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

μεταξυ μας κανεις δεν εχει μπερδεψει τπτ απλα η λιζα μας δουλευει.  Ποιος ειναι ο αντικαταστατης της 6800xt να ρωτησουμε την λιζα να μας πει γτ μαλλον ουτε αυτη δεν ξερει

Η 7900xt είναι βάση επιδόσεων αλλά τσιμπημένη κατά 150 δολάρια. Απλά και ξεκάθαρα. Το ίδιο δούλεμα τρώμε και από τις 2 εταιρίες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Aten-Ra said:

Δεν κατάλαβες, δεν ξεκινάμε με τις ίδιες κάρτες στην ίδια χρονική στιγμή.

Εσύ το 2020 είχες άλλη κάρτα από ότι είχα εγώ. Εσύ αγοράζεις ανά δυο χρόνια στο release κάρτες στα 650 ευρώ, εγώ αγοράζω ανά δυο χρόνια κάρτες στα 500 ευρώ.

Δεν προσπαθώ να σου πω ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο, προσπαθώ να σου πω ότι δεν είναι αστείο ο ένας να πάρει την κάρτα στα 650 ευρώ και ο άλλος την ίδια κάρτα μετά από δυο χρόνια στα 500 ευρώ.

E ok, εσύ μπορείς να μην το βρίσκεις αστείο. Εμένα μου φαίνεται λίγο. Στο ίδιο μήκος κύματος η 8800xt θα βγεί το 2026 στα 350€ και θα έχει ίδιες επιδόσεις με την 6800xt των 650€ του 2020. Ε - πρόοδος :P 

Η "normal" τιμή πάντως της 7800xt θα έπρεπε να είναι ακριβώς 325€ msrp για να είναι συγκρίσιμο με τα 650 της 6800xt. Θες να βάλεις και inflation, πάμε στα 360? Από εκεί μέχρι τα 500 είναι η ταρίφα της AMD. Μικρότερη μεν από την ταρίφα της nvidia, αλλά και πάλι μεγάλη είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...