Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, chrisde said:

 

@Herald Τα νούμερα σου δεν βγαίνουν γιατί συγκρίνεις την 7800xt των 16gb vram με την 4060 των 8gb. Per/$ μπορεί να έχουν παραπλήσιο αλλά ποιος σοβαρός άνθρωπος θα δωσει >400€ για κάρτα 8gb το 2023 από τη στιγμή τουλάχιστον που υπάρχουν εναλλακτικές (έστω και όχι σπουδαίες); Αυτό δεν είναι κάτι που αποτυπώνεται εύκολα στα benchmarks και τα νούμερα.

Ε ναι αλλά αν διαβάσεις τα σχόλια στο launch της κάρτας το πρόβλημα ήταν και το Performance, όχι μόνο η vram. Και με 20 gb vram να ερχότανε η κάρτα, κράξιμο θα έτρωγε λόγω του Performance per dollar που είναι πάτος (QUOTE έκανε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ακόμα και η 6600 η απλή μια χαρά είναι για 1080P για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις(Όλα δεξιά κλπ καραγκιοζιλίκια των high-endαδων).

Για 1080p πρέπει να πάρεις πλέον μία 6700ΧΤ στα 350€ για να είσαι ΟΚ σε raster ίσως και χωρίς upscale, εναλλακτικά την 4060 αν θέλεις να κουτσοπαίξεις και RT με DLSS+FG, αλλά το upscale το έχεις δεδομένο και σε raster.

Οι πιο κάτω gpu είναι για κάνα medium και heavy use στο FSR που είδη και σε Quality είναι μέτριο για 1080p.

Πρακτικά για να πεις παίζω άνετα 1080p raster και heavy RT χωρίς να θέλω και ένα τόνο upscale κοιτάς για 4070 και πάνω, από AMD ούτε η 7700ΧΤ σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπορεί να πάει καλύτερα τότε, στην 6700s είμαι τα πάντα low και 50% fsr για 90 fps περίπου. 

Πάντα οι desktop κάρτες είναι αρκετά ανώτερες από τις αντίστοιχες laptop. Η RX 6600 είναι αρκετά καλύτερη από την RX 6700S.

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Για 1080p πρέπει να πάρεις πλέον μία 6700ΧΤ στα 350€ για να είσαι ΟΚ σε raster ίσως και χωρίς upscale, εναλλακτικά την 4060 αν θέλεις να κουτσοπαίξεις και RT με DLSS+FG, αλλά το upscale το έχεις δεδομένο και σε raster.

Οι πιο κάτω gpu είναι για κάνα medium και heavy use στο FSR που είδη και σε Quality είναι μέτριο για 1080p.

Πρακτικά για να πεις παίζω άνετα 1080p raster και heavy RT χωρίς να θέλω και ένα τόνο upscale κοιτάς για 4070 και πάνω, από AMD ούτε η 7700ΧΤ σε καλύπτει.

Υπερβολές, με DLSS μια χαρά παίζω σε 1440p με RTX 4060 Ti 8 GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Δεν θα παίξω σε 4k ανάλυση με αυτές τις κάρτες λέμε. Μόνο τα textures ultra που δεν έχουν καμία σχεδόν επιβάρυνση στην καρτα εκτός από την vram. Σε 1440p θα παίξω. Φυσικά και από την στιγμή που σχεδόν οτιδήποτε βλέπεις μέσα στο παιχνίδι είναι «καλυμμένο» με textures (εκτος των σκιών και του φωτισμού) μια χαρά παίζει ρόλο η ποιότητα τους στα γραφικά ενός παιχνιδιού. Δεν είναι παράλογο αυτό που λέω.

Κοίτα εγώ είμαι σε 3440x1440 με 12αρα vram τώρα. Πριν είχα 6800xt με 16gb vram. Όπως έπαιζα και πριν με ultra textures παίζω και τώρα απλά τώρα ανοίγω πιο εύκολα και ray tracing σε ότι κυκλοφορεί. Εκεί θέλω να καταλήξω. Πουθενά δεν έχω ρίξει textures μέχρι σήμερα. Και όπου είναι οριακά κουμπώνεις dlss quality και πέφτει 1.5 2gb το vram usage. 

Καταλαβαίνω αυτό που γράφεις απλά δεν είμαστε ακόμα εκεί που θα χρειαστούμε πάνω από 10 11gb vram σε 1440p αναλύσεις. Έχουμε μέλλον για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Πάντα οι desktop κάρτες είναι αρκετά ανώτερες από τις αντίστοιχες laptop. Η RX 6600 είναι αρκετά καλύτερη από την RX 6700S.

Υπερβολές, με DLSS μια χαρά παίζω σε 1440p με RTX 4060 Ti 8 GB.

Ναι και εγώ βλέπω με την 3080ti 12tb οριακά πράγματα στα 1440p πλέον, ούτε καν άνετα, π.χ. στο starfield, δεν είναι καν RT, δεν είναι καν από τα πολλά games που γεμίζουν πλέον τα 12GB vram. 

Ο μόνος λόγος που βάζω και την 4070 ως άνετη για 1440p είναι το FG, δεν την δίνω και μακροζωία σε αυτή την ανάλυση, αν μιλάμε ότι αγοράζεις για 4 χρόνια, πας για 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να καταλάβετε ότι η πλειοψηφία εκεί έξω θέλει απλά να είναι playable το παιχνίδι που την ενδιαφέρει, δεν ασχολούνται καθόλου με eye-candy.

Αυτές οι ασχολίες υπάρχουν μόνο στα forums και είναι μειοψηφία.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτές δεν είναι κάρτες ρε να αγοράσεις το 2023. Το laptop έχει ουσιαστικά 6600/6600xt σε επιδόσεις, δεν είναι να παιζεις σε desktop ούτε σε 1080p. Meeh

Σοβαρολογείς τωρα και θέλεις και τα λές αυτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ναι και εγώ βλέπω με την 3080ti 12tb οριακά πράγματα στα 1440p πλέον, ούτε καν άνετα, π.χ. στο starfield, δεν είναι καν RT, δεν είναι καν από τα πολλά games που γεμίζουν πλέον τα 12GB vram. 

Ο μόνος λόγος που βάζω και την 4070 ως άνετη για 1440p είναι το FG, δεν την δίνω και μακροζωία σε αυτή την ανάλυση, αν μιλάμε ότι αγοράζεις για 4 χρόνια, πας για 4080.

Σε 4 χρόνια η RTX 4080 θα είναι για τα μπάζα έτσι κι αλλιώς. Στο Hardware τα προϊόντα απαξιώνονται πολύ γρήγορα. 

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτές οι ασχολίες υπάρχουν μόνο στα forums και είναι μειοψηφία.

Έτσι μπράβο, σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Argonaute said:

Σοβαρολογείς τωρα και θέλεις και τα λές αυτα?

Στο starfield ultra preset 1080p 20 fps βγάζει η 6600 σύμφωνα με το hwunboxed. Στο medium preset βγάζει 39, και με ρωτάς αν σοβαρολογω. Όχι πλάκα σου κάνω... 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο starfield ultra preset 1080p 20 fps βγάζει η 6600 σύμφωνα με το hwunboxed. Στο medium preset βγάζει 39, και με ρωτάς αν σοβαρολογω. Όχι πλάκα σου κάνω... 

Kαι την 4070 στα 33, και την 3080 στα 31. Για πές που θελεις να καταλήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Argonaute said:

Kαι την 4070 στα 33, και την 3080 στα 31. Για πές που θελεις να καταλήξεις.

Ότι δε κάνουν ούτε για 1080p στα καινούργια games, αυτό που έγραψα και πριν. Ούτε με fsr σε medium preset δεν πάει στα 60 ρε μαν. Tεσπα περί ορέξεως ρε μαν, άμα εσύ είσαι κομπλέ θα σου πω εγώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσαμε την unoptimized μπούρδα της Bethesda τώρα για να βγάλουμε (νέα) συμπεράσματα. Στον επόμενο unoptimized τίτλο που θα κρατάει μόνο η 4090 1080P/60FPS θα βγάλουμε άχρηστη και αυτή.

Πάω στοίχημα ότι τα υπόλοιπα που αναμένονται για φέτος(Alan Wake 2, AC: Mirage, CoD: MW3, Avatar: Frontiers of Pandora, Mortal Kombat 1 κλπ θα τρέχουν πένα και πολύ καλύτερα απ' το Starfield).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Ότι δε κάνουν ούτε για 1080p στα καινούργια games, αυτό που έγραψα και πριν. Ούτε με fsr σε medium preset δεν πάει στα 60 ρε μαν. Tεσπα περί ορέξεως ρε μαν, άμα εσύ είσαι κομπλέ θα σου πω εγώ? 

Η 4070, πρόσφατη καρτα δηλαδη των 630 ευρω, ειναι εξισου αχρηστη με μια καρτα τριετίας των 200 ευρω. Αυτο θελεις να πείς Γιαγκο? 

Επεξ/σία από Argonaute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, chrisde said:

H amd δεν βελτίωσε ουσιαστικά τίποτα. Την ίδια vram δίνει, κατανάλωση μια από τα ίδια ουσιαστικά, μικρές διαφορές.

Μάλλον κάτι μπερδεύεις και εσύ, 47% πάνω σε Raster , + 59% πάνω σε RT στην ίδια τιμή MSRP  + 4GB Vram και στις ίδιες καταναλώσεις 7800ΧΤ vs 6700ΧΤ

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...