Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και έχει παρόμοια χρήματα με την 7800 που της ρίχνει στα αυτιά σε 1440p. Νόμιζα μιλάμε σοβαρά.

μου παραθέτεις σε παρακαλώ 1 μαγαζί η έστω διαφορετικά μαγαζιά που έχουν τις ίδιες τιμές η 4060τι με την 7800xt??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, _Theo_ said:

 

Αυτή είναι η 8 GB δεν παίζει παιχνίδια:-D

Πρέπει να σε έχουν χτυπήσει με τσεκούρι στο κεφάλι για να προτιμήσεις την 16αρα από την 8αρα (για games) . Τι να πώ, τέλειωσανε οι δυνάμεις μου, συνεχίστε εσείς :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Αυτή είναι η 8 GB δεν παίζει παιχνίδια:-D

Ανά γεια σου αυτή για να κρατάει τα χαρτιά A4 είναι δεν είναι καρτα. Αυτή την καταπίνει και η 7700xt. Τι πίκρα παίζει;

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Πρέπει να σε έχουν χτυπήσει με τσεκούρι στο κεφάλι για να προτιμήσεις την 16αρα από την 8αρα (για games) . Τι να πώ, τέλειωσανε οι δυνάμεις μου, συνεχίστε εσείς :P 

Να στο πω πιο σωστά πρέπει να σε έχουν χτυπήσει με τσεκούρι για να συζητήσεις την 4060ti για καρτα γραφικών είτε σε 16 είτε σε 8gb. Τις καταπίνει η 7700xt. Περαστικά από το χτύπημα αδελφέ μου. Ελπίζω να μην ήταν πολύ δυνατό.

Ειστε σοβαροί που συζητάτε για 4060ti ωρε σεις; Αυτή είναι η χειρότερη καρτα που έχει βγει ever από οποία μεριά και να το δεις. Ακριβή για 1080p και αδύναμη για 1440p τι λέμε;;; «Άλλαξε σειρά στο τετράδιο Κωτσάκη μου». 😂😂😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 gb η 7700xt, αυτή είναι για να κρατάει τα χαρτόνια. Σε 2 χρόνια δεν θα μπορείς να ανεβάζεις textures. 4060ti 16αρα ξεκάθαρα, τι θα κάνουμε τσιγκουνιές στην vram? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

12 gb η 7700xt, αυτή είναι για να κρατάει τα χαρτόνια. Σε 2 χρόνια δεν θα μπορείς να ανεβάζεις textures. 4060ti 16αρα ξεκάθαρα, τι θα κάνουμε τσιγκουνιές στην vram? 

Αγαπημένε μου 🤍❤️🤍❤️ τσέκαρε 7700xt raster να γελάσουμε. Από όπου και να το πιάσεις δεν σου βγαίνει να το σώσεις σε raster ούτε στην 4060ti ούτε στην 4070. 👌👍🤘🤣😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Αγαπημένε μου 🤍❤️🤍❤️ τσέκαρε 7700xt raster να γελάσουμε. 👌👍🤘🤣😂

Nαι τσέκαρα. Έχει χειρότερο performance per dollar και από 4060ti και από 4070. Πολύ δυνατή κάρτα και αυτή. Εσύ τελικά ποιά πήρες, 7700xt ή 7800xt? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι τσέκαρα. Έχει χειρότερο performance per dollar και από 4060ti και από 4070. Πολύ δυνατή κάρτα και αυτή. Εσύ τελικά ποιά πήρες, 7700xt ή 7800xt? 

Οποία θες εσυ αφού με έπεισες με τα φοβερά σου επιχειρήματα (day one τιμή 😂) και σε αγαπάω. Μόνο σε κανένα μήνα που θα πάρω να έχεις αποφασίσει ε για να ξέρω.🥳🥳🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tambas91 είπε

μιας και λέμε για drivers κτλπ από όταν ήμουν intel και nvidia δεν ήξερα που παν τα 4 από υπολογιστές... τα είχα κουμπώσει όλα πάνω δούλευαν μονα τους ούτε που ασχολήθηκα ποτε!! 

με το που έβαλα amd κάρτα και επεξεργαστή διευρύνθηκαν οι ορίζοντες μου!! έμαθα από μητρικές, μνήμες ram, volts, co, ppt, tdc, edc, ccd καλά σε θέματα ψύξης έχω γίνει εξπέρ και όλα αυτά μονο για τον επεξεργαστή :P 

με την κάρτα έμαθα ότι για να μην έχω high clocks σε dual monitor πρέπει να κάνω τον Hackera και να μάθω να προγραμματίζω και να αλλάζω τα timings της τηλεόρασης!!

γενικά έμαθα πολλά πράγματα που φοβάμαι ότι θα μείνω outdate άμα πάρω και intel.. με την nvidia ξένοιασα 

btw σκέφτομαι να πάρω 7800x3D και σκέφτομαι άμα είμαι μαζόχα

Τον 7950x3d πρέπει να πάρεις κανονικά να μάθεις να κλείνεις και ccd.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαζόνες μεσογειου: 559€ (Γαλλία, Ιταλία, και κοντά και η Ισπανία)

https://www.amazon.it/dp/B0CGM92TW8?tag=pcp06-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1

Πλαίσιο Ελλάδας:

*Error* 404. (Ντραπηκε να φορτώσει, δεν το κανα εγω, αλήθεια 😳)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

12 gb η 7700xt, αυτή είναι για να κρατάει τα χαρτόνια. Σε 2 χρόνια δεν θα μπορείς να ανεβάζεις textures. 4060ti 16αρα ξεκάθαρα, τι θα κάνουμε τσιγκουνιές στην vram? 

Ακομα να το παρουνε χαμπαρι οτι πρωτα θα ψοφησει ο πυρηνας και μετα η vram σε ολες τις καρτες. Ναι θα υπαρξουν 2-3 παιχνιδια στα 2-3 χρονια ζωης της καρτας που θα φανε ζορι και λογο vram αλλα πολυ περισσοτερα θα φανε ζορι λογο πυρηνα πολυ πιο νωρις. Τι νοημα εχει μια 4060ti με 16gb vram? Αποριας αξιο. Οπως και τι νοημα εχει μια 7800xt με 16gb vram? Να χρειαστουν που? Σε raster το οποιο δεν εχει απαιτησεις σε vram η σε ray tracing το οποιο ναι ανεβαζει τo vram usage αλλα θα γονατισει λογο κακου rt performance? Δηλαδη σε τι θα παιξει καλυτερα μια 7800xt που εχει 16 εναντι μιας 4070? Σε hogwarts σε jedi survivor σε τι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το duopoly συνεχίζεται απρόσκοπτα και σου πουλάνε τους μικρομεσαίους πυρήνες χρυσάφι, εμείς συνεχίζουμε να μαλώνουμε για αν το ένα σαπάκι του 500ρικού είναι χειρότερο από το άλλο σαπάκι.🤣Εντάξει ο πέτσινος το έχει παρακάνει γιατί έχει πάρει τρελό κεφάλι, οι άλλοι είναι σχεδόν ανύπαρκτοι και απλά δίνουν περισσότερη vram και ελάχιστα παραπάνω rast. Αν σε ένοιαζε να πάρεις market share και να χτυπήσεις τον πέτσινο, βγάζεις μια 7800xt 8 GB στα 350-400 msrp (οπού εκεί η διαφορά στο performance από την 4060 είναι χαώδης). Και μη μου γράφετε για BOM costs κλπ γιατί 300 (με φάπα) φεύγουν τώρα οι 6700xt με παρόμοιο die (δε νομίζω να μπαίνει μέσα κανείς). Απλά θέλουν να κρατήσουν τα margins του mining boom και της πανδημίας.

My two cents.

P.S. Και για να μην παρεξηγηθώ το κράξιμο παίρνει μαζί και την TSMC.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, ilos said:

Ενώ το duopoly συνεχίζεται απρόσκοπτα και σου πουλάνε τους μικρομεσαίους πυρήνες χρυσάφι, εμείς συνεχίζουμε να μαλώνουμε για αν το ένα σαπάκι του 500ρικού είναι χειρότερο από το άλλο σαπάκι.🤣Εντάξει ο πέτσινος το έχει παρακάνει γιατί έχει πάρει τρελό κεφάλι, οι άλλοι είναι σχεδόν ανύπαρκτοι και απλά δίνουν περισσότερη vram και ελάχιστα παραπάνω rast.

Μισό λεπτό γιατί μάλλον σας έχει μείνει το τι κάνει η NVIDIA και έχετε χάσει μερικές λεπτομέρειες.

RTX3070 MSRP 500 USD 2020

 

RTX4060Ti 16GB 500USD 2023

RX7800XT 500 USD  2023

 

H 7800XT είναι 32% ταχύτερη από την 3070 σε raster στα 1440p  και 15% ταχύτερη σε RT στα 1440p.  Μπορεί να μην έδωσε +50-60% παραπάνω επιδόσεις στα ίδια λεφτά αλλά τουλάχιστον η AMD έδωσε ένα αξιοπρεπές +32% μαζί και 16GB Vram.

Από την άλλη μεριά η NVIDIA έδωσε ίδιες επιδόσεις και απλά ανέβασε την Vram στα 16GB. Μην τα εξισώνουμε όλα.

 

 

7 hours ago, ilos said:

 Αν σε ένοιαζε να πάρεις market share και να χτυπήσεις τον πέτσινο, βγάζεις μια 7800xt 8 GB στα 350-400 msrp (οπού εκεί η διαφορά στο performance από την 4060 είναι χαώδης). Και μη μου γράφετε για BOM costs κλπ γιατί 300 (με φάπα) φεύγουν τώρα οι 6700xt με παρόμοιο die (δε νομίζω να μπαίνει μέσα κανείς). Απλά θέλουν να κρατήσουν τα margins του mining boom και της πανδημίας.

My two cents.

P.S. Και για να μην παρεξηγηθώ το κράξιμο παίρνει μαζί και την TSMC.

Ξεχνάς το amortization , η 6700ΧΤ είναι ήδη σχεδόν τρία χρόνια στα ράφια και έχει βγάλει το κόστος του R&D και τώρα μπορούν να την δίνουν τόσο χαμηλά εκτός του ότι τα 7nm είναι τώρα φτηνότερα από ότι το 2020.

 

Επίσης,

RX 6700XT MSRP 480 USD

RX 7700XT MSRP 480 USD

 

Η 7700XT είναι 27% ταχύτερη σε Raster στα 1440p και 35% ταχύτερη σε RT στα 1440p σε σχέση με την 6700ΧΤ στο ίδιο MSRP. Οκ δεν είναι και τρελές διαφορές αλλά τουλάχιστον δεν σε κοροϊδεύει σαν την NVIDIA που έδωσε ίδιες επιδόσεις στις ίδιες τιμές με πριν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Aten-Ra said:

Μισό λεπτό γιατί μάλλον σας έχει μείνει το τι κάνει η NVIDIA και έχετε χάσει μερικές λεπτομέρειες.

RTX3070 MSRP 500 USD 2020

 

RTX4060Ti 16GB 500USD 2023

RX7800XT 500 USD  2023

 

H 7800XT είναι 32% ταχύτερη από την 3070 σε raster στα 1440p  και 15% ταχύτερη σε RT στα 1440p.  Μπορεί να μην έδωσε +50-60% παραπάνω επιδόσεις στα ίδια λεφτά αλλά τουλάχιστον η AMD έδωσε ένα αξιοπρεπές +32% μαζί και 16GB Vram.

Από την άλλη μεριά η NVIDIA έδωσε ίδιες επιδόσεις και απλά ανέβασε την Vram στα 16GB. Μην τα εξισώνουμε όλα.

Το έχω διαβάσει και από άλλους αυτό. Έδωσε +80% raster η amd, κομπλέ, εγώ μαζί σου. Τα νούμερα όμως στο τέλος γιατί δεν βγαίνουν? 

Raster per dollar έχουν εμετικά ίδιο η 4060ti με την 7800xt. Πως γίνεται αυτό ρε σύ? Δεν υπολογίζω κάτι εγώ σωστά? 0.006 παραπάνω fps σου δίνει η 7800xt για κάθε €. 0.006!!!!!! LOL

Eίτε msrp συγκρίνεις, είτε τιμές καταστήματος συγκρίνεις, στα ίδια καταλήγεις. Είναι νωρίς? Θα πέσει στα 450€ η 7800xt? Άντε να δούμε. Γιατί μέχρι στιγμής, μία από τα ίδια είναι. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Herald said:

Το έχω διαβάσει και από άλλους αυτό. Έδωσε +80% raster η amd, κομπλέ, εγώ μαζί σου. Τα νούμερα όμως στο τέλος γιατί δεν βγαίνουν? 

Raster per dollar έχουν εμετικά ίδιο η 4060ti με την 7800xt. Πως γίνεται αυτό ρε σύ? Δεν υπολογίζω κάτι εγώ σωστά? 0.006 παραπάνω fps σου δίνει η 7800xt για κάθε €. 0.006!!!!!! LOL

Eίτε msrp συγκρίνεις, είτε τιμές καταστήματος συγκρίνεις, στα ίδια καταλήγεις. Είναι νωρίς? Θα πέσει στα 450€ η 7800xt? Άντε να δούμε. Γιατί μέχρι στιγμής, μία από τα ίδια είναι. 

Εγώ απλά θα σας υπενθυμίσω το release της RTX3070,  ξέρεται ίδιο MSRP 500 USD με την προηγούμενη 2070 Super.

 

+32% σε Raster στα 1440p ,

Κανείς δεν είπε την 3070 σαπάκι ούτε ειρωνεύτηκε το 32% raster performance .

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3070-founders-edition/35.html

relative-performance_2560-1440.png

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...