Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Aπό τιμές Γερμανίας και σύμφωνα με τις επιδόσεις σε 1440p του hwunboxed

πάντως δεν ψωνίζουν όλοι απ έξω να το πούμε και αυτό

τώρα για τα νούμερα ο Γιάννης έχει 4070 ας δοκιμάσει κάνα παιχνίδι από αυτά που έχει ο αγαπημένος σου youtuber :P να δούμε αν συμπίπτουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μα δε μπορείς να κάνεις σύγκριση το msrp της μίας με τη street τιμή της άλλης συγκρίνεις μήλα με πορτοκαλια ή θα συγκρίνεις και τις 2 τιμές από το msrp ή από το ράφι. γνώμη μου το msrp είναι γι αυτούς που ζουν αμερική... εμενα με νοιάζει εδώ που θα ανοίξω να δω σε 2-3 καταστήματα ποσο τις έχει ο μαγαζάτορας

αυτή τη στιγμή η πιο φτηνή 4070 έχει  580 ευρώ... είμαι περίεργος να δω ποτε και που θα κάτσει εκεί η τιμή τις άλλης... προς το παρόν έχει 750 άρα σίγουρα το vfm που ψάχνεις είναι η 4070

Τώρα αλήθεια κοιτάζεις την τιμή της 7800 τις πρώτες μέρες Ελλάδα και μάλιστα από πλαίσιο;;;🥳🥳🥳

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Τώρα αλήθεια κοιτάζεις την τιμή της 7800 τις πρώτες μέρες Ελλάδα και μάλιστα από πλαίσιο;;;🥳🥳🥳

πρώτες μέρες πήρα 4090 από πλαίσιο στην καλύτερη τιμή της ευρώπης...

τώρα αυτήν έχουμε με τι να τη συγκρίνω? πάρε τις τιμές που ανέβασε ο herald από γερμανία πάλι δε βλέπω πως αξίζει περισσότερο η 7800xt από την άλλη (στα δικά μου ματια πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Aπό τιμές Γερμανίας και σύμφωνα με τις επιδόσεις σε 1440p του hwunboxed

Raster

7800xt = 549€, άρα frames per dollar = 0,196

4060ti = 409€, άρα frames per dollar = 0,190

4070 = 599, άρα frames per dollar 0,170

Άρα η 7800xt είναι απειροελάχιστα καλύτερη σε performance per dollar από την εμετική 4060ti. 

 

Σε RT

 

7800xt = 0,125 @ 1440p, 0,171 @ 1080p

4060ti = 0,112 @ 1440p, 0,185 @ 1080p

4070 = 0,126 @ 1440p , 0,175 @ 1080p

 

Άρα η 7800xt είνια καλύτερη σε performance per dollar από την 4060ti σε 1440p και χειρότερη σε 1080p. Από την 4070 είνια πίσω και στις 2 αναλύσεις. 

 

Τι εννοείς ποιητή ότι είναι πίσω από την 4070 αφού και σύμφωνα με αυτά που έγραψες σε 1440p raster είναι η πιο value for money. Ή εννοείς σε RT; Τώρα το ότι βάζεις μέσα στην σύγκριση το σαπάκι την 4060ti που δεν υπάρχει πουθενά με ξεπερνάει. Αυτή τρώει ξύλο από την 7700xt. Δεν ασχολούμαστε με την πιο ανούσια κάρτα που έχει βγει ποτέ από οποιαδήποτε εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

πρώτες μέρες πήρα 4090 από πλαίσιο στην καλύτερη τιμή της ευρώπης...

τώρα αυτήν έχουμε με τι να τη συγκρίνω? πάρε τις τιμές που ανέβασε ο herald από γερμανία πάλι δε βλέπω πως αξίζει περισσότερο η 7800xt από την άλλη (στα δικά μου ματια πάντα)

Μα έχει παραπάνω VRAM. Του χρόνου που τα 12 GB δεν θα είναι αρκετά, θα έχει καλύτερο value. :-D

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Τι εννοείς ποιητή ότι είναι πίσω από την 4070 αφού και σύμφωνα με αυτά που έγραψες σε 1440p raster είναι η πιο value for money. Ή εννοείς σε RT; Τώρα το ότι βάζεις μέσα στην σύγκριση το σαπάκι την 4060ti που δεν υπάρχει πουθενά με ξεπερνάει. Αυτή τρώει ξύλο από την 7700xt. Δεν ασχολούμαστε με την πιο ανούσια κάρτα που έχει βγει ποτέ από οποιαδήποτε εταιρεία.

Σωστά, σαπάκι η 4060ti. Ίδιο ακριβώς performance per dollar με την 7800xt :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πρώτες μέρες πήρα 4090 από πλαίσιο στην καλύτερη τιμή της ευρώπης...

τώρα αυτήν έχουμε με τι να τη συγκρίνω? πάρε τις τιμές που ανέβασε ο herald από γερμανία πάλι δε βλέπω πως αξίζει περισσότερο η 7800xt από την άλλη (στα δικά μου ματια πάντα)

Άντε πάλι. Με ενδιαφέρει μόνο το raster performance πως δηλαδή αξίζει περισσότερο η 4070 στα δικά σου μάτια;;;; Αφού η άλλη είναι ταχύτερη και πιο φθηνή. Πανάθεμά με ελληνικά τα γράφω στο κινητό μου αλλά δεν ξέρω αν φαίνονται Κινεζικά στο forum. Τι παίζει;;;

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Σωστά, σαπάκι η 4060ti. Ίδιο ακριβώς performance per dollar με την 7800xt :P 

Παρόλα αυτά η 7800 παίζει άνετα αυτή τη στιγμή 1440p και η άλλη όχι. Τι στο καλό δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι στα 500 ευρώ πάνω κάτω, σε κάρτες που παίζουν άνετα 1440p παιχνίδια αυτή την στιγμή είναι η 4070, η 7800xt και η 6800xt. Ε η τελευταία είναι μια γενιά πίσω και από τις άλλες δυο η 7800 έχει καλύτερο frames per dollar. Ακόμα και με την διεστραμμένη διαδικασία με την οποία μου απαντάς να πάμε η 4070 που έχει χειρότερο frames per dollar είναι μεγαλύτερο σαπάκι… «Κυριε τελείωσε η σειρά που έγραφα τι να κάνω;;;» Έλεος άρχοντα είσαι αστέρι μεγάλο εδώ μέσα αλλά δεν με λυγίζεις, έχω υπομονή όπως με τα μαθητούδια μου.🥳🥳🥳

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άντε πάλι. Με ενδιαφέρει μόνο το raster performance πως δηλαδή αξίζει περισσότερο η 4070 στα δικά σου μάτια;;;; Αφού η άλλη είναι ταχύτερη και πιο φθηνή. Πανάθεμά με ελληνικά τα γράφω στο κινητό μου αλλά δεν ξέρω αν φαίνονται Κινεζικά στο forum. Τι παίζει;;;

δεν είμαι εδώ για να σου αλλάξω τη γνώμη αν αυτή σου αρέσει χτυπα τη! τώρα γιατί overall θα προτιμούσα την 4070 σε παρόμοια τιμή έχει αναφερθεί 100 φορες και δεν είναι μονο το rt

7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μα έχει παραπάνω VRAM. Του χρόνου που τα 12 GB δεν θα είναι αρκετά, θα έχει καλύτερο value. :-D

να τις έβρισκες με κάνα 100αρι διαφορα την 7800xt θα έπαιρνα και εγώ στις τιμές που έχουν δεν....

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν είμαι εδώ για να σου αλλάξω τη γνώμη αν αυτή σου αρέσει χτυπα τη! τώρα γιατί overall θα προτιμούσα την 4070 σε παρόμοια τιμή έχει αναφερθεί 100 φορες και δεν είναι μονο το rt

Λες ότι δεν καταλαβαίνεις γιατί η 7800 είναι προτιμότερη και εξηγώ ότι με ενδιαφέρει ότι παραπάνω μπορώ να παρω σε raster από τις δυο. Ειπώθηκε επανηλειμμένα και θεωρώ ότι έγινε κατανοητό. Τώρα να αρχίσουμε πάλι για τα μπιχλιμπίδια του dlss και αν υπάρχει οπτική διαφορά ή όχι δεν με αφορούν. Έχω δει από κοντά dlss σε σχέση με native και έχει διαφορά στα μάτια μου. Δεν με αφορά αν σε κάποιους δεν έχει. Δεν συζητώ για rt σε καρτα σαν την 4070 που τρώει ζόρι οπότε αυτααααααα. Λες και όλες οι κάρτες απευθύνονται σε όλους τους χρήστες κάνετε ρε σεις. Όλοι στα ίδια δεν εστιάζουν πως να το κάνουμε;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άντε πάλι. Με ενδιαφέρει μόνο το raster performance πως δηλαδή αξίζει περισσότερο η 4070 στα δικά σου μάτια;;;; Αφού η άλλη είναι ταχύτερη και πιο φθηνή. Πανάθεμά με ελληνικά τα γράφω στο κινητό μου αλλά δεν ξέρω αν φαίνονται Κινεζικά στο forum. Τι παίζει;;;

Παρόλα αυτά η 7800 παίζει άνετα αυτή τη στιγμή 1440p και η άλλη όχι. Τι στο καλό δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι στα 500 ευρώ πάνω κάτω, σε κάρτες που παίζουν άνετα 1440p παιχνίδια αυτή την στιγμή είναι η 4070, η 7800xt και η 6800xt. Ε η τελευταία είναι μια γενιά πίσω και από τις άλλες δυο η 7800 έχει καλύτερο frames per dollar. «Κυριε τελείωσε η σειρά που έγραφα τι να κάνω;;;» Έλεος άρχοντα είσαι αστέρι αλλά δεν με λυγίζεις, έχω υπομονή όπως με τα μαθητούδια μου.🥳🥳🥳

Και η RTX 4060 Ti παίζει άνετα στα 1440p, πόσο μάλλον δε αν απενεργοποιήσεις το RT το οποίο δεν σε νοιάζει όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dimoskoutr said:

Άντε πάλι. Με ενδιαφέρει μόνο το raster performance πως δηλαδή αξίζει περισσότερο η 4070 στα δικά σου μάτια;;;; Αφού η άλλη είναι ταχύτερη και πιο φθηνή. Πανάθεμά με ελληνικά τα γράφω στο κινητό μου αλλά δεν ξέρω αν φαίνονται Κινεζικά στο forum. Τι παίζει;;;

Παρόλα αυτά η 7800 παίζει άνετα αυτή τη στιγμή 1440p και η άλλη όχι. Τι στο καλό δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι στα 500 ευρώ πάνω κάτω, σε κάρτες που παίζουν άνετα 1440p παιχνίδια αυτή την στιγμή είναι η 4070, η 7800xt και η 6800xt. Ε η τελευταία είναι μια γενιά πίσω και από τις άλλες δυο η 7800 έχει καλύτερο frames per dollar. Ακόμα και με την διεστραμμένη διαδικασία με την οποία μου απαντάς να πάμε η 4070 που έχει χειρότερο frames per dollar είναι μεγαλύτερο σαπάκι… «Κυριε τελείωσε η σειρά που έγραφα τι να κάνω;;;» Έλεος άρχοντα είσαι αστέρι μεγάλο εδώ μέσα αλλά δεν με λυγίζεις, έχω υπομονή όπως με τα μαθητούδια μου.🥳🥳🥳

Μια χαρά περιμένουμε εντυπώσεις όταν παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Και η RTX 4060 Ti παίζει άνετα στα 1440p, πόσο μάλλον δε αν απενεργοποιήσεις το RT το οποίο δεν σε νοιάζει όπως λες.

Και έχει παρόμοια χρήματα με την 7800 που της ρίχνει στα αυτιά σε 1440p. Νόμιζα μιλάμε σοβαρά.

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μια χαρά περιμένουμε εντυπώσεις όταν παραλάβεις

Θα είσαι ο πρώτος άρχοντα στον οποίο θα δώσω εντυπώσεις όταν με το καλό πάρω. Μην ανησυχείς σε έχω καλυμμένο. 😁😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

???

image.png.618501b3e7fee63678898d4140525688.png

image.png.6428672fd610ea1670e7dec5b4e98a22.png

Σε αγαπάω πολύ να ξέρεις. Μιλάμε για 16gb ρε το άλλο είναι για να κρατάς τα φύλλα Α4. Στα 500 δεν είναι εκείνη;;;; Μου αρέσει που συγκρινεις day one τιμή. Λίγη υπομονή κανένα μήνα θεότητα μου. Έλα αλεκο;;;;🥳🥳🥳❤️❤️❤️

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...