Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, dimoskoutr said:

Είμαι στα 43 μου και κολλημένος με εταιρεία δεν υπήρξα ποτέ. Κολλημένος με το value for money και αυτό λόγω συνθηκών είμαι. Σε frame per dollar λοιπόν τι να κάνουμε εκεί κοντά στα λεφτά της 7800xt δυστυχώς αυτή την εποχή δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για 1440p τι να κάνουμε.

Πριν 2 μέρες το καλύτερο frame per dollar ήταν η 4060ti. Πολύ καλή κάρτα και αυτή ε?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οντας στον κοσμο μου, θα πω οτι εκ των πραγματων οι τιμες θα εξομαλυνθουν και θα εξαρτηθουν απο τη ζητηση, οποτε σε πολυ κοντινες τιμες θα εχουμε παλι λιγο παραπανω raster vs λιγο παραπανω RT.  Οοοοοτιιι προτιμαει ο καθενας.

Οσο ψηνεται ο κοσμος για την μια περιπτωση, θα πεφτει η αλλη. Ενα mid range γυρω στο 500αρικο + ( 60 fps σε 1440 σε νεους  βαριους τιτλους θεωρω εγω midrange, any given time)  εχει τουλ. καποια λογικη.

(απλα υπηρχε ηδη αρκετο καιρο σαν 6800XT στα 500λιγο)

Το θεμα ειναι να νορμαλοποιηθει και το εμετικο high end που ζητανε οτι θενε. 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, geomrk είπε

αμα εχεις ακομα την λυση ευπροσδεκτη! εχω ακριβως το ιδιο 😅

 image.png.337671aa737018c0d95cdb5862a526fc.png

όταν είχα την 6800xt υποτίθεται ότι βγάλαν έναν driver γι αυτό το ζήτημα αλλα δε διορθώθηκε.. μετά με ένα πρόγραμμα που είχα βρει μπορείς να αλλάξεις τα timmings τις tv-monitor αλλα σου προτείνω να μην ασχοληθείς γιατί λένε ότι μπορεί να προκαλέσει και πρόβλημα και ούτε οι τιμές είναι στάνταρ σε όλους θέλει πολύ ψάξιμο... αν παρόλο αυτά θες οπωσδήποτε πες μου να ψάξω να το βρω πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Πριν 2 μέρες το καλύτερο frame per dollar ήταν η 4060ti. Πολύ καλή κάρτα και αυτή ε?

Διάβαζε σε παρακαλώ πολύ τι γράφω ακριβώς και μετά απάντησε ότι καταλαβαίνεις. Αρκεί πρώτα να διαβάζεις. Ούτε είπα ότι η 7800xt είναι καλή, ούτε κακή, μίλησα για συγκεκριμένα χρήματα και για συγκεκριμένη ανάλυση. Πόσο δύσκολο είναι να το δεχτείς; Μην απαντάς τουλάχιστον αλλά αντί άλλων σε αυτά που γράφω. 🥳

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Διάβαζε σε παρακαλώ πολύ τι γράφω ακριβώς και μετά απάντησε ότι καταλαβαίνεις. Αρκεί πρώτα να διαβάζεις. Ούτε είπα ότι η 7800xt είναι καλή, ούτε κακή, μίλησα για συγκεκριμένα χρήματα και για συγκεκριμένη ανάλυση. Πόσο δύσκολο είναι να το δεχτείς; Μην απαντάς τουλάχιστον αλλά αντί άλλων σε αυτά που γράφω. 🥳

Παίζει να έχεις σπάσει το χρονικό ρεκόρ "διαλόγου" με τον συγκεκριμένο, αν συνεχίσεις σε βλέπω για Lexotanil χαχαχα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Παίζει να έχεις σπάσει το χρονικό ρεκόρ "διαλόγου" με τον συγκεκριμένο, αν συνεχίσεις σε βλέπω για Lexotanil χαχαχα!

Μου θυμίζει διαλόγους με τα παιδάκια μου στο σχολείο μου. «Κυριε τελείωσε η σειρά που έγραφα στο τετράδιο τι να κάνω;;;» Πλακα έχει περνάμε καλά με τον ανθρωπο μωρέ.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

ολλημένος με το value for money και αυτό λόγω συνθηκών είμαι. Σε frame per dollar λοιπόν τι να κάνουμε εκεί κοντά στα λεφτά της 7800xt

έτσι από περιέργεια ποιο είναι το price της 7800xt για να καταλάβουμε όλοι τι εννοείτε? η πιο φθηνή που βρίσκω ελλάδα έχει 720 ευρώ...

 

2 ώρες πριν, Solowing είπε

Αμα δεν το είδες στο Witcher 3 δε θα το προσέξεις πουθενά αλλού. Ιδικά σε εξωτερικούς χώρους με έντονη βλάστηση είναι πολύ εμφανές. Αλλά το κάνει ακόμα και με τα κινούμενα μέρη της πανοπλίας του Geralt.

έχεις να μου παραθέσεις κάποιο video? πραγματικά δε παρατήρησα κάτι... όπως είπα την ώρα που παίζεις τώρα αν μου κάνεις pause zoom κτλπ ναι ίσως έχει θεματάκια... όποτε θέλει ο φίλος τον προσκαλώ σπίτι μου να του βάλω να βρει διαφορες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έτσι από περιέργεια ποιο είναι το price της 7800xt για να καταλάβουμε όλοι τι εννοείτε? η πιο φθηνή που βρίσκω ελλάδα έχει 720 ευρώ...

 

έχεις να μου παραθέσεις κάποιο video? πραγματικά δε παρατήρησα κάτι... όπως είπα την ώρα που παίζεις τώρα αν μου κάνεις pause zoom κτλπ ναι ίσως έχει θεματάκια... όποτε θέλει ο φίλος τον προσκαλώ σπίτι μου να του βάλω να βρει διαφορες :) 

Όταν καθίσει φυσιολογικά σε τιμή και στην Ελλάδα θα είναι ένα 50-60 πιο φθηνή από 4070 σίγουρα. Σε αυτό το price μιλάμε. Προς το παρόν μιλάμε για msrp της 7800xt vs τωρινές τιμές της 4070. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έχω στο μυαλό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Όταν καθίσει φυσιολογικά σε τιμή και στην Ελλάδα θα είναι ένα 50-60 πιο φθηνή από 4070 σίγουρα. Σε αυτό το price μιλάμε. Προς το παρόν μιλάμε για msrp της 7800xt vs τωρινές τιμές της 4070. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έχω στο μυαλό μου. 

μα δε μπορείς να κάνεις σύγκριση το msrp της μίας με τη street τιμή της άλλης συγκρίνεις μήλα με πορτοκαλια ή θα συγκρίνεις και τις 2 τιμές από το msrp ή από το ράφι. γνώμη μου το msrp είναι γι αυτούς που ζουν αμερική... εμενα με νοιάζει εδώ που θα ανοίξω να δω σε 2-3 καταστήματα ποσο τις έχει ο μαγαζάτορας

αυτή τη στιγμή η πιο φτηνή 4070 έχει  580 ευρώ... είμαι περίεργος να δω ποτε και που θα κάτσει εκεί η τιμή τις άλλης... προς το παρόν έχει 750 άρα σίγουρα το vfm που ψάχνεις είναι η 4070

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tambas91 said:

μα δε μπορείς να κάνεις σύγκριση το msrp της μίας με τη street τιμή της άλλης συγκρίνεις μήλα με πορτοκαλια ή θα συγκρίνεις και τις 2 τιμές από το msrp ή από το ράφι. γνώμη μου το msrp είναι γι αυτούς που ζουν αμερική... εμενα με νοιάζει εδώ που θα ανοίξω να δω σε 2-3 καταστήματα ποσο τις έχει ο μαγαζάτορας

αυτή τη στιγμή η πιο φτηνή 4070 έχει  580 ευρώ... είμαι περίεργος να δω ποτε και που θα κάτσει εκεί η τιμή τις άλλης... προς το παρόν έχει 750 άρα σίγουρα το vfm που ψάχνεις είναι η 4070

Aπό τιμές Γερμανίας και σύμφωνα με τις επιδόσεις σε 1440p του hwunboxed

Raster

7800xt = 549€, άρα frames per dollar = 0,196

4060ti = 409€, άρα frames per dollar = 0,190

4070 = 599, άρα frames per dollar 0,170

Άρα η 7800xt είναι απειροελάχιστα καλύτερη σε performance per dollar από την εμετική 4060ti. 

 

Σε RT

 

7800xt = 0,125 @ 1440p, 0,171 @ 1080p

4060ti = 0,112 @ 1440p, 0,185 @ 1080p

4070 = 0,126 @ 1440p , 0,175 @ 1080p

 

Άρα η 7800xt είνια καλύτερη σε performance per dollar από την 4060ti σε 1440p και χειρότερη σε 1080p. Από την 4070 είνια πίσω και στις 2 αναλύσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, just_a_dude said:

Εντάξει απ' την 4060Ti δεν ήταν και δύσκολο να είναι καλύτερη. Το θέμα είναι ότι είναι καλύτερη της 4070. Αυτό μετράει.

Αγκώνα με αγκώνα είναι με την 4060ti, τι εννοείς :P 

Για κάθε ευρώ που δίνεις, βγάζει 0,006 fps παραπάνω σε raster. Σε RT είναι χειρότερη και από τις δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Αγκώνα με αγκώνα είναι με την 4060ti, τι εννοείς :P 

Για κάθε ευρώ που δίνεις, βγάζει 0,006 fps παραπάνω σε raster. Σε RT είναι χειρότερη και από τις δύο.

Όποιος παίρνει AMD δεν τον νοιάζει το RT. Απλά τα 100 fps είναι λίγα, και θέλει 106 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Όποιος παίρνει AMD δεν τον νοιάζει το RT. Απλά τα 100 fps είναι λίγα, και θέλει 106 :P

Σωστό και αυτό. Αν δεν σε νοιάζει το RT το παίζεις στα ζάρια 4060ti vs 7800xt, ίδιο performance per dollar έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Σωστό και αυτό. Αν δεν σε νοιάζει το RT το παίζεις στα ζάρια 4060ti vs 7800xt, ίδιο performance per dollar έχουν. 

Ε εντάξει πλέον το ξέρουμε ότι δεν υπάρχει value. Σοβαρά πάντως αν το FSR ήταν κάπως καλύτερο, λογικά την 7800ΧΤ θα προτιμούσα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...