Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Solowing said:

Δεν είναι 100$ η διαφορά στην Ευρώπη, 20 - 30 ευρόπουλα είναι. Και ναι, για τόσο μικρή διαφορά πας στην 4070 χωρίς πολλές σκέψεις.

Αν βρίσκεις τόσο μικρές διαφορές στην Ευρώπη να αγοράσεις την 4070, αν και από ότι βλέπω οι διαφορές ξεκινάνε από τα 40 ευρώ day one για την 7800ΧΤ, με την 4070 να είναι ήδη 4 μήνες στα ράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

 

με την κάρτα έμαθα ότι για να μην έχω high clocks σε dual monitor πρέπει να κάνω τον Hackera και να μάθω να προγραμματίζω και να αλλάζω τα timings της τηλεόρασης!!

αμα εχεις ακομα την λυση ευπροσδεκτη! εχω ακριβως το ιδιο 😅

 image.png.337671aa737018c0d95cdb5862a526fc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το fg δεν χαλάει καθόλου την ποιότητα τις εικόνας input lag προσθέτει που το καταλαβαίνεις άμα είσαι κάτω από 40-45 fps

Δεν ισχύει αυτό που λες. Σαφώς και χαλάει την ποιότητα της εικόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, geomrk said:

αμα εχεις ακομα την λυση ευπροσδεκτη! εχω ακριβως το ιδιο 😅

 image.png.337671aa737018c0d95cdb5862a526fc.png

Εσύ δεν είσαι με τον 5800x 3d στο δίπλα θέμα που βράζει? Ω ρε φίλε, AMD + AMD combo....δυνατός ο παίκτης, ωραίος. Καλό κουράγιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Αδερφέ πραγματικά όμως,…. μπλα μπλα μπλα…. Φτάνει αφού δεν λες να καταλάβεις ότι άλλο εννοείς εσύ την παλεύει, άλλο εγώ, άλλο εννοείς εσύ δεν έχει διαφορά, άλλο εγώ, αλλο θεωρείς εσυ σημαντικό αλλο εγώ, και κάνεις λες και έχεις μέρισμα στην nvidia μαζί με τον άλλο παλικάρι εδώ πέρα για να αιτιολογήσεις την αγορά της 4070 στον εαυτό σου (που δεν χρειάζεται στην τελική) οκ. Σε ρώτησα κάποια στιγμή κιόλας για 4070 και 6800xt ή 7800xt, μου είπες τα σκέφτηκα, ξέρω σε τι δίνω εγώ σημασία όποτε όλα καλά. Δεν καταλαβαίνω προς τι να πειστούνε ότι στα πάντα είναι καλύτερες οι nvidia που δεν είναι πως να το κάνουμε;;; Εδώ πάτε να κάνετε το άσπρο μαύρο με το software έλεος ρε συ εντάξει. Φτάνει.

Μα δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, απαντάω με την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geomrk είπε

αμα εχεις ακομα την λυση ευπροσδεκτη! εχω ακριβως το ιδιο 😅

 image.png.337671aa737018c0d95cdb5862a526fc.png

Το έχουν διορθώσει με τον τελευταίο driver. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε με τον driver 23.9.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εσύ δεν είσαι με τον 5800x 3d στο δίπλα θέμα που βράζει? Ω ρε φίλε, AMD + AMD combo....δυνατός ο παίκτης, ωραίος. Καλό κουράγιο. 

επεσε κατα 10c σε game 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, just_a_dude said:

Για μένα ναι, γιατί έχω δει και τα 2 (DLSS και FSR) με τα μάτια μου και το FSR είναι για τον π... Και ειδικά που όλα τα ΑΑΑ θέλουν upscaling προτιμώ να έχω το πιο καλό. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείτε να μου αλλάξετε τη γνώμη. Είπα σε κανέναν να μην πάρει AMD κάρτα. Εγώ απλά είπα το σκεπτικό μου.

Το video το ειδές ??? από όλα τα παιχνίδια στο video , μόνο στο Ratchet με RT θέλει η 7800ΧΤ FSR, σε όλα τα άλλα παίζει άνετα πάνω από 60fps σε 1440p native.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Solowing είπε

Το FG προσθέτει artifacts σε γρήγορη κίνηση. Σε μερικές περιπτώσεις είναι αρκετά εμφανή.

τερμάτισα όλο το tw3 έπαιξα λίγο cyberprank, hogwarts legacy δεν είδα κάτι το μεπτό να αναφέρω και πίστεψε με θα ήμουν ο πρώτος που θα το έλεγα...τώρα αν σε μια πολύ γρηγορη σκηνή χαλάσουν λίγο τα frames που για να τα δεις θα πρέπει να κανεις pause καμια σχέση με αυτό που λέει ο φίλος ότι είναι οφθαλμοφανές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Μα δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, απαντάω με την γνώμη μου.

Και εγώ με τη δίκη μου και μου αρχίζεις τα κουραστικά και προσβλητικά «δεν πειράζει να μου πεις ότι γουστάρεις amd» ε είναι προσβλητικό ρε σύ και αν δεν το καταλαβαίνεις οκ το σταματάω. Δεν γίνεται να θεωρείς τον άλλο κολλημένο επειδή έχει άλλη γνώμη από σένα. Τι να κάνουμε τώρα έτσι είναι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

τερμάτισα όλο το tw3 έπαιξα λίγο cyberprank, hogwarts legacy δεν είδα κάτι το μεπτό να αναφέρω και πίστεψε με θα ήμουν ο πρώτος που θα το έλεγα...τώρα αν σε μια πολύ γρηγορη σκηνή χαλάσουν λίγο τα frames που για να τα δεις θα πρέπει να κανεις pause καμια σχέση με αυτό που λέει ο φίλος ότι είναι οφθαλμοφανές

Αμα δεν το είδες στο Witcher 3 δε θα το προσέξεις πουθενά αλλού. Ιδικά σε εξωτερικούς χώρους με έντονη βλάστηση είναι πολύ εμφανές. Αλλά το κάνει ακόμα και με τα κινούμενα μέρη της πανοπλίας του Geralt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και εγώ με τη δίκη μου και μου αρχίζεις τα κουραστικά και προσβλητικά «δένε πειράζει να μου πεις ότι γουστάρεις amd» ε είναι προσβλητικό ρε σύ και αν δεν το καταλαβαίνεις οκ το σταματάω.

Μα δεν το είπα για προσβλητικό και σόρρυ αν ακούστηκε έτσι. Πραγματικά δεν με πειράζει αν κάποιος έχει προτίμηση σε εταιρεία.

Σε κάθε περίπτωση για να το κλείσουμε δεν ανέφερα το FG ούτε το RT σαν λόγους αγοράς μιας nvidia. Το DLSS μόνο ανέφερα και αυτό γιατί όλα τα ΑΑΑ θέλουν upscaling οπότε θέλω να έχω το πιο καλό. Και το λέω αυτό γιατί η διαφορά σε raster είναι ελάχιστη. Αν ήταν έστω 15-20% τότε ναι, θα ήταν καλή διαφορά.

Για την vram επίσης είναι ζήτημα αλλά δεν πιστεύω ότι ξαφνικά του χρόνου σε 1440p θα αρχίσουν όλα ή ξέρω γω αρκετά games να θέλουν πάνω από 12GB. Μπορεί να βγω και λάθος βέβαια, θα δούμε.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, just_a_dude said:

Βόλο. Έχεις ελικόπτερο να έρθεις, γιατί απ' τον δρόμο δεν το βλέπω χαχαχα

Θα πάρω το κότερο να έρθω. Βέβαια στο Βόλο μάλλον σε κανένα τσιπουράδικο θα καταλήξω, οπότε και το DLSS performance σε 720p ανάλυση κουκλί θα μου φαίνεται.

Επεξ/σία από Solowing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Solowing είπε

Θα πάρω το κότερο να έρθω. Βέβαια στο Βόλο μάλλον σε κανένα τσιπουράδικο θα καταλήξω, οπότε και το DLSS performance σε 720p ανάλυση κουκλί θα μου φαίνεται.

Έτσι που έγιναν όλα με τις πλημμύρες όχι απλά τσιπουράδικο, αλλά ούτε ένα 25αρακι δεν υπάρχει χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Μα δεν το είπα για προσβλητικό και σόρρυ αν ακούστηκε έτσι. Πραγματικά δεν με πειράζει αν κάποιος έχει προτίμηση σε εταιρεία. Αν έχει οκ.

Σε κάθε περίπτωση για να το κλείσουμε Δεν ανέφερα το FG ούτε το RT σαν λόγος αγοράς μιας nvidia. Το DLSS μόνο ανέφερα και αυτό γιατί όλα τα ΑΑΑ θέλουν upscaling οπότε θέλω να έχω το πιο καλό. Και το λέω αυτό γιατί η διαφορά σε raster είναι ελάχιστη. Αν ήταν έστω 15-20% τότε ναι, είναι καλή διαφορά.

Για την vram επίσης είναι ζήτημα αλλά δεν πιστεύω ότι ξαφνικά του χρόνου σε 1440p θα αρχίσουν όλα ή ξέρω γω αρκετά games να θέλουν πάνω από 12GB. Μπορεί να βγω και λάθος βέβαια, θα δούμε.

Είμαι στα 43 μου και κολλημένος με εταιρεία δεν υπήρξα ποτέ. Κολλημένος με το value for money και αυτό λόγω συνθηκών είμαι. Σε frame per dollar λοιπόν τι να κάνουμε εκεί κοντά στα λεφτά της 7800xt δυστυχώς αυτή την εποχή δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο σε καινούργια κάρτα για 1440p τι να κάνουμε.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...