Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Η δύναμη του πυρήνα της 3070 ακόμα και σήμερα μια χαρά είναι, τα 8GB την χαντακώνουν. Σήμερα τα 12GB είναι οκ για 1440p, σε ένα δυο χρόνια όπως πάνε τα πράγματα δεν βλέπω να αντέχουν για πολύ.

Σε 2 χρόνια πιθανώς να πεθαίνει και ο πυρήνας σιγά σιγά. Το θέμα είναι πόσο πάνω από 12; 13; 15; Έχει διαφορά. Γιατί αν είναι λίγο ε κατεβάζεις ένα βήμα τα textures. Το πρόβλημα θα είναι αν δεν φτάνουν σε όλα ή σχεδόν σε όλα τα games. Εκεί πράγματι θα είναι θέμα γιατί σε κάθε game σχεδόν θα πρέπει να ρίχνεις textures. Αν είναι όμως σε 1 στα 10, προτιμώ να ρίξω textures σε αυτό το 1 και στα άλλα 9 να έχω DLSS και καλύτερο RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, Aten-Ra said:

 

Άλλο το raster άλλο το RT, δεν μπορείς να λες τον πίνει η 7800ΧΤ σε RT σε NVIDIA Sponsored Games και άμεσος να λες ότι στα ίδια παιχνίδια πάνε σφαίρα οι AMD κάρτες. Με την ίδια λογική αν ρίξεις τα settings στο Starfield πάνε σφαίρα οι NVIDIA.

What? 

Με κλειστό το RT η 7800xt > 4070 στο Ratchet and Clank. Άρα δεν είναι "nvidia optimized" να μην τρέχει καλά σε AMD. Απλά οι amd κάρτες είναι optimized να μην τρέχουν καλά RT, και γιαυτό πατώνουν αν το ανοίξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

What? 

Με κλειστό το RT η 7800xt > 4070 στο Ratchet and Clank. Άρα δεν είναι "nvidia optimized" να μην τρέχει καλά σε AMD. Απλά οι amd κάρτες είναι optimized να μην τρέχουν καλά RT, και γιαυτό πατώνουν αν το ανοίξεις

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις απλά η AMD είναι μια γενιά πίσω από την Nvidia στο RT. Έτσι πως το γράφεις είναι σαν να το κάνουν επίτηδες εκεί στην AMD να είναι πίσω σε RT

Επεξ/σία από aetos1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

What? 

Με κλειστό το RT η 7800xt > 4070 στο Ratchet and Clank. Άρα δεν είναι "nvidia optimized" να μην τρέχει καλά σε AMD. Απλά οι amd κάρτες είναι optimized να μην τρέχουν καλά RT, και γιαυτό πατώνουν αν το ανοίξεις

Απλά δεν ξέρεις τι λες , άκου εκεί είναι optimized να μην τρέχουν καλά RT. Δηλαδή οι NVIDIA είναι optimized να μην τρέχουν καλά Raster ?? lol ρε μαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Σε 2 χρόνια πιθανώς να πεθαίνει και ο πυρήνας σιγά σιγά. Το θέμα είναι πόσο πάνω από 12; 13; 15; Έχει διαφορά. Γιατί αν είναι λίγο ε κατεβάζεις ένα βήμα τα textures. Το πρόβλημα θα είναι αν δεν φτάνουν σε όλα ή σχεδόν σε όλα τα games. Εκεί πράγματι θα είναι θέμα γιατί σε κάθε game σχεδόν θα πρέπει να ρίχνεις textures. Αν είναι όμως σε 1 στα 10, προτιμώ να ρίξω textures σε αυτό το 1 και στα άλλα 9 να έχω DLSS και καλύτερο RT.

Έρχεσαι σε αυτό που λέω λοιπόν. Εσυ προτιμάς αυτό εγώ προτιμώ να έχω φουλ textures παντού που δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα σε απόδοση και να ρίξω ένα κλικ παραπάνω από σένα τα γραφικά. Το rt αν το ανοίξεις και κατεβάζεις ανάλυση για να την παλέψει η κάρτα όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Βλέπεις ότι όλα είναι θέμα συμβιβασμών; Όταν το rt γίνει τόσο καλό που η καρτα θα επιβαρύνεται λιγότερο (δηλαδή θα δυναμώσουν ακόμη περισσότερο οι rt cores) τότε να πάω σε nvidia δεν έχω θέμα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, aetos1988 said:

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις απλά η AMD είναι μια γενιά πίσω από την Nvidia στο RT

Συμφωνώ, το ίδιο λέω. Ότι η 7800xt παίζει μπάλα με την 3070 σε RT. 

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Έρχεσαι σε αυτό που λέω λοιπόν. Εσυ προτιμάς αυτό εγώ προτιμώ να έχω φουλ textures παντού που δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα σε απόδοση και να ρίξω ένα κλικ παραπάνω από σένα τα γραφικά. Το rt αν το ανοίξεις και κατεβάζεις ανάλυση για να την παλέψει η κάρτα όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Βλέπεις ότι όλα είναι θέμα συμβιβασμών;

To έγραψες αρκετές φορές, στο Ratchet and clank που μπήκε παραπίσω δεν χρειάζεται να ρίξεις καμία ανάλυση, > 60 fps βγάζει η 4070 σε 1440p ultra + RT. Η 7800xt άστο καλύτερα.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, just_a_dude said:

Σε 2 χρόνια πιθανώς να πεθαίνει και ο πυρήνας σιγά σιγά. Το θέμα είναι πόσο πάνω από 12; 13; 15; Έχει διαφορά. Γιατί αν είναι λίγο ε κατεβάζεις ένα βήμα τα textures. Το πρόβλημα θα είναι αν δεν φτάνουν σε όλα ή σχεδόν σε όλα τα games. Εκεί πράγματι θα είναι θέμα γιατί σε κάθε game σχεδόν θα πρέπει να ρίχνεις textures. Αν είναι όμως σε 1 στα 10, προτιμώ να ρίξω textures σε αυτό το 1 και στα άλλα 9 να έχω DLSS και καλύτερο RT.

Δες την 3070, δεν μπορεί να τρέξει RT λόγο 8GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Έρχεσαι σε αυτό που λέω λοιπόν. Εσυ προτιμάς αυτό εγώ προτιμώ να έχω φουλ textures παντού που δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα σε απόδοση και να ρίξω ένα κλικ παραπάνω από σένα τα γραφικά. Το rt αν το ανοίξεις και κατεβάζεις ανάλυση για να την παλέψει η κάρτα όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Βλέπεις ότι όλα είναι θέμα συμβιβασμών;

Ε ναι προφανώς. Βέβαια το ότι το DLSS είναι καλύτερο και απαραίτητο ακόμη και σε τίτλους χωρίς RT είναι γεγονός. Συμβαίνει ήδη. Ενώ ότι τα 12GB δεν θα φτάνουν είναι υπόθεση.

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δες την 3070, δεν μπορεί να τρέξει RT λόγο 8GB

Δεν λέω για 8GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Συμφωνώ, το ίδιο λέω. Ότι η 7800xt παίζει μπάλα με την 3070 σε RT. 

To έγραψες αρκετές φορές, στο Ratchet and clank που μπήκε παραπίσω δεν χρειάζεται να ρίξεις καμία ανάλυση, > 60 fps βγάζει η 4070 σε 1440p ultra + RT. Η 7800xt άστο καλύτερα.

Και θα το γράψω ακόμη περισσότερες γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Εγώ που έχω 144hz οθόνη χωρίς rt ποσο πιάνει η 4070;;;; Αρκετά παραπάνω ε; Πιο κοντά στην ταχύτητα της οθόνης ε;;; Πολύ πιο κοντά ε;;;; Για πες και στο cp 2077 ποσο πιάνει η 4070 με rt;;;; Α…έτσι για να ξέρουμε τι λέμε.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Ε ναι προφανώς. Βέβαια το ότι το DLSS είναι καλύτερο και απαραίτητο ακόμη και σε τίτλους χωρίς RT είναι γεγονός. Συμβαίνει ήδη. Ενώ ότι τα 12GB δεν θα φτάνουν είναι υπόθεση.

Δεν λέω για 8GB

Στο παραπάνω video του Daniel, μόνο η 4070 χρειάζεται DLSS , οι άλλες δυο κάρτες στην πλειοψηφία των παιχνιδιών βγάζουν 60fps η και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Και θα το γράψω ακόμη περισσότερες γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Εγώ που έχω 144hz οθόνη χωρίς rt ποσο πιάνει η 4070;;;; Αρκετά παραπάνω ε; Πιο κοντά στην ταχύτητα της οθόνης ε;;; Πολύ πιο κοντά ε;;;;

Ρε συ το είχα ξαναρωτήσει και πιο πίσω. Αν δεν σε ενδιαφέρει το RT και γενικά να τα έχεις όλα τέρμα ποιος ο λόγος πραγματικά να πάρεις τόσο ακριβή κάρτα όσο η 4070 ή η 7800ΧΤ. Και η 6700ΧΤ θα την κάνει την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε ναι προφανώς. Βέβαια το ότι το DLSS είναι καλύτερο και απαραίτητο ακόμη και σε τίτλους χωρίς RT είναι γεγονός. Συμβαίνει ήδη. Ενώ ότι τα 12GB δεν θα φτάνουν είναι υπόθεση.

Το όποιο frame generation δεν με ενδιαφέρει ουδόλως όσο είναι ορατά χειρότερο από την εκάστοτε native ανάλυση. Προτιμώ ένα κλικ κάτω γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimoskoutr said:

Και θα το γράψω ακόμη περισσότερες γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Εγώ που έχω 144hz οθόνη χωρίς rt ποσο πιάνει η 4070;;;; Αρκετά παραπάνω ε; Πιο κοντά στην ταχύτητα της οθόνης ε;;; Πολύ πιο κοντά ε;;;;

Με την 7800xt θα πιάνεις 144fps χωρίς FSR??? Στο tetris? Αν πάρω τα 10 τελευταία ΑΑΑ games η 7800xt ζήτημα αν θα κάτσει στα 80 average, ποια 144....rofl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Ρε συ το είχα ξαναρωτήσει και πιο πίσω. Αν δεν σε ενδιαφέρει το RT και γενικά να τα έχεις όλα τέρμα ποιος ο λόγος πραγματικά να πάρεις τόσο ακριβή κάρτα όσο η 4070 ή η 7800ΧΤ. Και η 6700ΧΤ θα την κάνει την δουλειά.

Ρε σύ στο ξαναλέω ότι ο λόγος είναι ότι με μια 7800xt θα τα έχω περισσότερο καιρό high από ότι με μια 6700xt. Τόσο παράξενο είναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Same. Πήρα την λαπτόπα και είναι σαν να έβγαλα σχολή πληροφορικής για να δουλέψει. Αυτό πρέπει να προστεθεί στο value proposition της amd

άσε αν τελικά πάω σε 7800x3D πολύ φοβάμαι ότι θα αποκτήσω διδακτορικό στα pc... δυνατός φαίνεται 380 ευρώ με χαλάει λίγο που έχει μονο 8c/16t, ο 14700 θα έχει standarακι 500+.. άσε που θα μπορώ να κουμπώσω και 8800x3D πάνω @Aten-Ra εσύ τι λες να κάνω?

btw. γράφετε λίγο πιο αργά μάγκες γιατί ακόμα δεν έχουν φτάσει τα σουβλάκια μου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...