Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, just getting started είπε

Οκ επειδή έχω κάρτα με σταθερά clocks (όχι temp-based dynamic) και είναι τόσο παλιά που δεν "κάθεται" σε κανένα παιχνίδι δεν το έχω συναντήσει.

Δλδ εσύ τρέχεις την κάρτα σου μόνιμα με τερματισμένα ρολόγια σε πυρήνα και μνήμη ανεξαρτήτως load? Ή έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Γιατί και στις AMD στον driver αν θες παρακάμπτεις τα ενδιάμεσα load based clocks και παίζεις μόνο min-max.

Εγώ έχω 165Hz monitor και παίζω μόνο βαριά ΑΑΑ οπότε τερματισμένη πάει και φυσικά δεν πιάνει 165 fps. Μόνο το καλοκαίρι είχα βαλει fps cap στα 90 για να πηγαίνει πιο χαλαρά και έριχνε ρολόγια και σε κάποια games συνέβαινε αυτό ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, Tambas91 said:

μιας και λέμε για drivers κτλπ από όταν ήμουν intel και nvidia δεν ήξερα που παν τα 4 από υπολογιστές... τα είχα κουμπώσει όλα πάνω δούλευαν μονα τους ούτε που ασχολήθηκα ποτε!! 

με το που έβαλα amd κάρτα και επεξεργαστή διευρύνθηκαν οι ορίζοντες μου!! έμαθα από μητρικές, μνήμες ram, volts, co, ppt, tdc, edc, ccd καλά σε θέματα ψύξης έχω γίνει εξπέρ και όλα αυτά μονο για τον επεξεργαστή :P 

με την κάρτα έμαθα ότι για να μην έχω high clocks σε dual monitor πρέπει να κάνω τον Hackera και να μάθω να προγραμματίζω και να αλλάζω τα timings της τηλεόρασης!!

γενικά έμαθα πολλά πράγματα που φοβάμαι ότι θα μείνω outdate άμα πάρω και intel.. με την nvidia ξένοιασα 

btw σκέφτομαι να πάρω 7800x3D και σκέφτομαι άμα είμαι μαζόχα

Same. Πήρα την λαπτόπα και είναι σαν να έβγαλα σχολή πληροφορικής για να δουλέψει. Αυτό πρέπει να προστεθεί στο value proposition της amd

4 minutes ago, Aten-Ra said:

NVIDIA Sponsored, κάτι έλεγες για το Starfield ??

"Nvidia" sponsored,με κλειστό το RT η 7800xt την κερνάει την 4070....


Τα παιχνίδια της nvidia ευτυχώς πάνε σφαίρα σε amd. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαί. Απλά γράφουμε να γεμίζουμε σελίδες με ανακρίβειες. Έχεις και nvidia πανάθεμα με....

 

image.png.38b9ad70e1a62e60e553c5efa0456b0a.png

Θες να ανοίξουμε το αντίστοιχο της amd να γελάσουμε πανάθεμά σε;;; Αλήθεια είναι overclock 3 sliders;;;;; Υποθέτω αυτό για την 960 μου δεν υπάρχει μέσα καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimoskoutr said:

Θες να ανοίξουμε το αντίστοιχο της amd να γελάσουμε πανάθεμά σε;;; Αλήθεια είναι overclock 3 sliders;;;;; Υποθέτω αυτό για την 960 μου δεν υπάρχει μέσα καν.

Είπες δεν γίνεται να κάνεις overclock undervolt και να πειράξεις φανάκια. Σου δείχνω ότι γίνεται. Η φυσιολογική απάντηση είναι "ούπς, είχα λάθος"....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

 

"Nvidia" sponsored,με κλειστό το RT η 7800xt την κερνάει την 4070....


Τα παιχνίδια της nvidia ευτυχώς πάνε σφαίρα σε amd. 

Διάλεξε τι θέλεις και όχι ότι σε συμφέρει μια το RT μια το Raster.

Η θα είναι 50% πάνω η NVIDIA η θα είναι μια χαρά η AMD, και τα δυο μαζί στο ίδιο παιχνίδι δεν γίνεται, γιατί μετά θα μιλάει ο ένας για Ultra + RT και άλλος θα μιλάει για low settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό με την vram δεν ξέρω ποσο πρέπει μα το περνάμε στο ντούκου. Τα ίδια περνούσαν στο ντούκου κάτι καλόπαιδα όταν γινόταν συζήτηση για i7 7700k και εξαπύρηνους και οχταπύρηνους της amd. Είδαμε ποσο καλά γέρασε ο 7700k και πόσο καλά πήγε εκείνο. Μήπως παλέψουν καλύτερα όσες έχουν 16gb ram στο κοντινό μέλλον;

Αυτό ειναι ένα ζήτημα ναι. Αλλά θες το Starfield, καινούργιο και δεν θέλει πολύ vram. To Hogwarts, game του 2023 και με όλα τέρμα + RT + FG (που τρώει vram) ούτε καν 10GB used δεν έχω δει πουθενά. CP77 το ίδιο. Last of Us επίσης κάτω απο 12. Αυτά που βγήκαν σε UE5 (Remnant, Immortals, Fort Solis) ουτε αυτά έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Επίσης όσα κάνει sponsored ο πέτσινος θα είναι ΟΚ από vram. Τα 8GB για 1440p προφανώς δεν φτάνουν, αλλά τα 12 λογικά θα είναι ΟΚ στο 90% των games.

Δες το και αλλιώς. Στην διάρκεια ζωής του πυρήνα, σε πόσα games θα έχεις πρόβλημα με τα 12GB και σε πόσα θα έχεις καλύτερο image quality επειδή όταν θα πρέπει να βάλεις upscaling (σχεδόν πάντα δηλαδή) το DLSS θα δείχνει καλύτερο; Μπορεί να κάνω λάθος και στην τελική να δούμε μαζικά πάρα πολλά games να θέλουν πάνω από 12GB. Θα δείξει, αν και δεν το πιστεύω.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aten-Ra said:

Διάλεξε τι θέλεις και όχι ότι σε συμφέρει μια το RT μια το Raster.

Η θα είναι 50% πάνω η NVIDIA η θα είναι μια χαρά η AMD, και τα δυο μαζί στο ίδιο παιχνίδι δεν γίνεται, γιατί μετά θα μιλάει ο ένας για Ultra + RT και άλλος θα μιλάει για low settings.

Σου είπα ότι η 4070 είναι 50+% πάνω σε RT στο R&C. Μου απάντησες ότι αυτό οφείλεται στο ότι είναι nvidia sponsored. Σου απαντάω ότι αν φταίει το ότι είναι nvidia sponsored θα έπρεπε να είναι και 50% πάνω σε raster. Σε raster όμως χάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Πάλι καλά γιατί θα με βγάλει τρελο...

 

Σκεψου στη laptopα που πάει να περάσει και για dgpu και για igpu drivers τι ωραία που πέρασα 😁

Για εσένα η Λιζα έχει ειδικά πρωτόκολλα...special place in AMD hell!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Είπες δεν γίνεται να κάνεις overclock undervolt και να πειράξεις φανάκια. Σου δείχνω ότι γίνεται. Η φυσιολογική απάντηση είναι "ούπς, είχα λάθος"....

Ούπς είχα λάθος. Δεν ήξερα ότι αγοράσανε το afterburner και το βάλανε μέσα. Ξαναλέω στην 960 μου δεν έχω τέτοιο πάνελ. Δεν απαντάς όμως σε αυτό που ρώτησα. Να ανοίξουμε το αντίστοιχο της amd να γελάσουμε με τις ρυθμίσεις της nvidia;;;; Έλα σε παρακαλώ. Ξεκολλατε σε επίπεδο software για την διαχείριση της κάρτας δεν υπάρχει η nvidia πουθενά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimoskoutr said:

Να ανοίξουμε το αντίστοιχο της amd να γελάσουμε με τις ρυθμίσεις της nvidia;;;;

Μην αγχώνεσαι μαν, το ανοίγω και γελάω κάθε μέρα το πανελ της amd :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

 

Δες το και αλλιώς. Στην διάρκεια ζωής του πυρήνα, σε πόσα games θα έχεις πρόβλημα με τα 12GB και σε πόσα θα έχεις καλύτερο image quality επειδή όταν θα πρέπει να βάλεις upscaling (σχεδόν πάντα δηλαδή) το DLSS θα δείχνει καλύτερο; Μπορεί να κάνω λάθος και στην τελική να δούμε μαζικά πάρα πολλά games να θέλουν πάνω από 12GB. Θα δείξει, αν και δεν το πιστεύω.

Η δύναμη του πυρήνα της 3070 ακόμα και σήμερα μια χαρά είναι, τα 8GB την χαντακώνουν. Σήμερα τα 12GB είναι οκ για 1440p, σε ένα δυο χρόνια όπως πάνε τα πράγματα δεν βλέπω να αντέχουν για πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αυτό ειναι ένα ζήτημα ναι. Αλλά θες το Starfield, καινούργιο και δεν θέλει πολύ vram. To Hogwarts, game του 2023 και με όλα τέρμα + RT + FG (που τρώει vram) ούτε καν 10GB used δεν έχω δει πουθενά. CP77 το ίδιο. Last of Us επίσης κάτω απο 12. Αυτά που βγήκαν σε UE5 (Remnant, Immortals, Fort Solis) ουτε αυτά έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Επίσης όσα κάνει sponsored ο πέτσινος θα είναι ΟΚ από vram. Τα 8GB για 1440p προφανώς δεν φτάνουν, αλλά τα 12 λογικά θα είναι ΟΚ στο 90% των games.

Δες το και αλλιώς. Στην διάρκεια ζωής του πυρήνα, σε πόσα games θα έχεις πρόβλημα με τα 12GB και σε πόσα θα έχεις καλύτερο image quality επειδή όταν θα πρέπει να βάλεις upscaling (σχεδόν πάντα δηλαδή) το DLSS θα δείχνει καλύτερο; Μπορεί να κάνω λάθος και στην τελική να δούμε μαζικά πάρα πολλά games να θέλουν πάνω από 12GB. Θα δείξει, αν και δεν το πιστεύω.

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα. Για το starfield αλήθεια συζητάμε για την vram με τα textures που έχει το παιχνίδι;;;; Όταν βάλει 4k textures μέσα το βλέπουμε το συγκεκριμένο. Να μου πεις για το καλύτερο compression της nvidia να σου πω οκ το δέχομαι. Ίσως λόγω compression τα 12 της 4070 να είναι λίγα παραπάνω αντίστοιχα με της amd. 16 όμως δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Herald said:

Σου είπα ότι η 4070 είναι 50+% πάνω σε RT στο R&C. Μου απάντησες ότι αυτό οφείλεται στο ότι είναι nvidia sponsored. Σου απαντάω ότι αν φταίει το ότι είναι nvidia sponsored θα έπρεπε να είναι και 50% πάνω σε raster. Σε raster όμως χάνει. 

 

Άλλο το raster άλλο το RT, δεν μπορείς να λες τον πίνει η 7800ΧΤ σε RT σε NVIDIA Sponsored Games και άμεσος να λες ότι στα ίδια παιχνίδια πάνε σφαίρα οι AMD κάρτες. Με την ίδια λογική αν ρίξεις τα settings στο Starfield πάνε σφαίρα οι NVIDIA.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, just_a_dude said:

Δες το και αλλιώς. Στην διάρκεια ζωής του πυρήνα, σε πόσα games θα έχεις πρόβλημα με τα 12GB και σε πόσα θα έχεις καλύτερο image quality επειδή όταν θα πρέπει να βάλεις upscaling (σχεδόν πάντα δηλαδή) το DLSS θα δείχνει καλύτερο; Μπορεί να κάνω λάθος και στην τελική να δούμε μαζικά πάρα πολλά games να θέλουν πάνω από 12GB. Θα δείξει, αν και δεν το πιστεύω.

Σε 3 χρόνια που και οι 2 κάρτες θα είναι για "πέταμα" - medium settings 1440p με recon κλειστό RT και ΑΝ, η 7800xt θα πάρει κεφάλι. Υπομονή θέλει :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μην αγχώνεσαι μαν, το ανοίγω και γελάω κάθε μέρα το πανελ της amd :) 

Αν το ανοίγεις και οι ρυθμίσεις της nvidia σου φαίνονται οκ για το undervolt overclock καταλαβαίνω γιατί γελάς μαν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...