Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Και εγώ. Δοκίμασε να παίξεις divine divinity σε rdna 2. Καλή τύχη εύχομαι, τις ευχές μου. 

Κάτι χοντρό του τύπου μαύρες οθόνες όχι. Το ότι πρέπει να hackaris τα windows για να κάνεις install drivers και ότι κάποια παιχνίδια απλά δεν δουλεύουν πάντως συνεχίζει κανονικά. 

Dos2 παίζω σε amd κανονικά. Divine divinity δεν έχω δοκιμάσει. Για να κανείς install drivers δεν χρειάζεται κανενός είδους πείραγμα των windows. Αν κάνει χτυπάει στην δίκη σου εγκατάσταση είναι πιθανόν να μην σου φταίει η amd. Σήμερα και χτες έστησα με συνάδελφο  σε δυο εργαστήρια στο σχολείο σε περίπου 22 υπολογιστές windows 10 και amd drivers χωρίς κανένα κιχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορουν να ριξουν αλλα δεν θελουν τα chiplets ειναι αρκετα φθηνα. Τα 4nm της TSMC πονανε αρκετα ας ειναι μικροτερο το die τα transistors ειναι υπερδιπλασια στις ada. Η 3070 δεν εχει ουτε τα μισα απο την 4070 και εχει αρκετα μεγαλυτερο die. Απλα και η amd ως εταιρια δεν θελει να ριξει το margin της οποτε ακολουθει τακτικες nvidia και οπου βγει. Δεν την νοιαζει να ανεβασει και market share εχει ηδη ολες τις κονσολες παιζει καλη μπαλα και στο cpu κομματι οποτε δεν την νοιαζει και πολυ το gpu. Και αυτο φαινεται και απο την αναπτυξη του λογισμικου που το fsr 3 ερχεται εδω και 1 χρονο και θα παει για πρωτο εξαμηνο 2024 και αυτο βλεπουμε παλι οταν ερθει εκεινη η ωρα. Η nvidia εχει μονο τις gpu μαζι με το AI και τα data centers και ειδικα με το ΑΙ βοηθαει παρα πολυ και τις εξελιξεις στο software στις gpu δεν εχει επαναπαυτει. 

Οι 2 νεες καρτες που βγηκαν χθες ειναι οτι πιο fail υπαρχει. Σε καποια σημεια ειδα και την 7800xt κατω απο 6800xt δηλαδη αυτο δεν εχει ξανα γινει σε τετοιας κατηγοριας τιμες. 

Οι 4070 δεν βγαίνουν σε 4nm αλλά σε 5nm, έχει πάνω από χρόνο που αναπαράγουν αυτό το λάθος τα μέσα.
Πέρα από αυτό το GCD στην AMD από μόνο του είναι μεγαλύτερο από της ADA, τι σημασία έχει αν τα chiplets είναι φθηνότερα; Αφού χωρίς να τα υπολογίσουμε ακόμα έχουμε ξεπεράσει τις διαστάσεις
Και μετά έχεις και μεγαλύτερα bus width, περισσότερη vram ...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε λιγο και λιγακι τα ιδια και τα ιδια.. Δεν βαρεθηκατε πραγματικα.. εμενα οι drivers  μου δημιουργουν προβλημα και στο καλοριφερ , ακουσα για προβλημα και στο air condition αλλα για να το ειπανε ετσι θα ειναι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

γιατί αν έχεις nvidia κάρτα δεν κάνουν auto-update τα windows; Εγώ με nvidia μια ζωή τους περνάω express install, ασαλιωτα πάνω από αυτούς που βάζουν τα windows. Ούτε clean, ούτε ddu, τίποτα. Και δεν έχει θέμα.

Μήπως θέλεις ένα καθαρό install drivers να στρώσει το Hogwarts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ναι έτσι θα το πάμε. Δες εδώ:

Εντάξει είμαστε; 

Τέτοια σου βρίσκω όσα θες για τους πράσινους. Αφού είσαι εντάξει εσύ. Εγώ ξέρω, εσύ υποθέτεις, οπότε δικά σου τα θέματα.

52 λεπτά πριν, Armoral είπε

Άσε είχαμε κι εμείς και ξέρουμε.

Εγώ έχω, δεν είχα τον καιρό του Νώε.

49 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοώ ότι περνάς drivers και το amd catalyst or whatever it's called, κανεις restart, τα ειπαμε, παπαλα οι drivers. Ξαναπέρνας drivers, παπαλα. Μια μέρα πάλευα μέχρι να καταλάβω ότι είτε μπαίνεις με regedit να κλείσεις κάτι Παπατζες είτε από συνδέεσαι απτό wifi οπότε θες να περάσεις drivers. 

Και φυσικά ποτέ δεν κάνεις Update. ΠΟΤΕ. Διαγραφή τα πάντα με το tool της amd και install απτην αρχή. 

Μόνο εσυ αυτά. Ποτέ από το 2017 μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα και σε clean install και σε update drivers της amd. Ούτε μια φορά.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Aris-leme said:

image.png.b3837b5de14287e73cddf8eb7d6e1ff3.png

Φειλ αλλα και εγω που είδα μερικά σαιτ Γερμανια σολτ ουτ έγιναν

Στην Αμερική το καταλαβαίνω να πουλήσει η 7800 xt(χαχα). Για 20% λιγότερα χρήματα παίρνεις λίγο καλύτερο raster απο την 4070 και παραπάνω μνήμη. Μπορεί να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις το RT για 2-3 games το χρόνο αλλά σαν value proposition δεν είναι τόσο άσχημο.

Στην Ευρώπη που πάει η AMD με αυτή την τιμή; Μιλάμε για διαφορές των 20 - 30 ευρώ. Ακόμα και αν το FSR 3 FG πετάει, ακόμα και αν ο FSR upscaler έχει τρελές βελτιώσεις (αμφίβολο), και πάλι η 4070 καταναλώνει λιγότερο και έχει καλύτερο RT.

Όσο για τον Tom και το MLID, νομίζω πως θα πρέπει να χαλαρώσει λίγο. To damage control το οποίο κάνει με συνέπεια υπερ της AMD τα τελευταία 2 χρόνια δεν κάνει καλό ούτε στο κανάλι του, ούτε στο κοινό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μόνο εσυ αυτά. Ποτέ από το 2017 μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα και σε clean install και σε update drivers της amd. Ούτε μια φορά.

Κι εγώ (δεν με λες ακριβώς αντί ΑΜΔ) και πολλοί πολλοί άλλοι,ακόμα και με τις σχετικές "απαγορεύσεις" στα win ενεργοποιημένες.

Αν "καθαρίσω" οδηγό με ανοικτό δίκτυο, τον ήπια.

Το ζήτημα, βέβαια, είναι ότι ο χ οδηγός θα έπρεπε πάντα να "σέβεται" το OS αλλά και το OS να μη βγάζει τα γούστα του πάνω σε όποιον δεν του πάει κόντρα. Στα τελευταία updates των 11, από όσο διαβάζω, πέρασαν με το ζόρι chipset/components drivers 3-4 χρόνια πίσω, ενώ οι χρήστες είχαν τους τελευταίους ενημερωμένους. Η πράσινη μάλλον έχει αποφασίσει να εκμεταλλευτεί τη θέση/ισχύ της και γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι τις "αρχές" λειτουργίας στους οδηγούς της, οπότε δεν υπάρχει και γκρίνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ έχω, δεν είχα τον καιρό του Νώε.

 

Δεν έχει αλλάξει τίποτα 100% , από ότι διαβάζω κιόλας αυτό επιβεβαιώνεται. Δεν καταστροφολογούμε, αλλά θέματα υπάρχουν και το πρόβλημα είναι ότι καθυστερεί πολύ να τα λύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κι εγώ (δεν με λες ακριβώς αντί ΑΜΔ) και πολλοί πολλοί άλλοι,ακόμα και με τις σχετικές "απαγορεύσεις" στα win ενεργοποιημένες.

Αν "καθαρίσω" οδηγό με ανοικτό δίκτυο, τον ήπια.

Το ζήτημα, βέβαια, είναι ότι ο χ οδηγός θα έπρεπε πάντα να "σέβεται" το OS αλλά και το OS να μη βγάζει τα γούστα του πάνω σε όποιον δεν του πάει κόντρα. Στα τελευταία updates των 11, από όσο διαβάζω, πέρασαν με το ζόρι chipset/components drivers 3-4 χρόνια πίσω, ενώ οι χρήστες είχαν τους τελευταίους ενημερωμένους. Η πράσινη μάλλον έχει αποφασίσει να εκμεταλλευτεί τη θέση/ισχύ της και γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι τις "αρχές" λειτουργίας στους οδηγούς της, οπότε δεν υπάρχει και γκρίνια.

Εγώ με r5 1600 και τελευταία με r5 5600 και μια παπουδιάστικη Rx 570 δεν είχα από την πρώτη μέρα κανένα πρόβλημα σε κανέναν driver της amd για την κάρτα. Φυσικά με το adrenaline κάνεις τα πάντα στη gpu χωρίς άλλο πρόγραμμα, undervolt, overclock, φανακια, fps overlay. Δεν υπάρχει σύγκριση με το πρόγραμμα της nvidia για τη διαχείριση της gpu.

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν έχει αλλάξει τίποτα 100% , από ότι διαβάζω κιόλας αυτό επιβεβαιώνεται. Δεν καταστροφολογούμε, αλλά θέματα υπάρχουν και το πρόβλημα είναι ότι καθυστερεί πολύ να τα λύσει.

Διάβασε και αυτό που γράφω λοιπόν ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το λογισμικό της amd για την gpu από το 2017. Θέματα πιθανόν σε κάποιους να δημιουργούνται για κάποιον λόγο όπως δημιουργούνται και με nvidia. (Κάποια περίοδο έκανα το σταυρό μου πριν κάνω update σε nvidia drivers χτυπούσε πάντα, αν έβγαζα εντελώς τους drivers και περνούσα τους τελευταίους κατευθείαν έπαιζε κανονικά).  Το αν έχει αλλάξει τίποτα σε amd ή όχι αφού δεν έχεις τώρα gpu δεν το ξέρεις, το υποθέτεις.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, dimoskoutr said:

Τέτοια σου βρίσκω όσα θες για τους πράσινους. Αφού είσαι εντάξει εσύ. Εγώ ξέρω, εσύ υποθέτεις, οπότε δικά σου τα θέματα.

Εγώ έχω, δεν είχα τον καιρό του Νώε.

Μόνο εσυ αυτά. Ποτέ από το 2017 μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα και σε clean install και σε update drivers της amd. Ούτε μια φορά.

Ναι Νταξει, μονο εγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ με r5 1600 και τελευταία με r5 5600 και μια παπουδιάστικη Rx 570

+1

Νομίζω οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα, αλλά σε θέματα οδηγών δεν μπορεί να κάτσει σε όλους 100%. Και το 5% των χρηστών να έχει πρόβλημα μεγαλοποιείται και δημιουργείται η "ρετσινιά".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Πέτρος said:

Κι εγώ (δεν με λες ακριβώς αντί ΑΜΔ) και πολλοί πολλοί άλλοι,ακόμα και με τις σχετικές "απαγορεύσεις" στα win ενεργοποιημένες.

Αν "καθαρίσω" οδηγό με ανοικτό δίκτυο, τον ήπια.

Το ζήτημα, βέβαια, είναι ότι ο χ οδηγός θα έπρεπε πάντα να "σέβεται" το OS αλλά και το OS να μη βγάζει τα γούστα του πάνω σε όποιον δεν του πάει κόντρα. Στα τελευταία updates των 11, από όσο διαβάζω, πέρασαν με το ζόρι chipset/components drivers 3-4 χρόνια πίσω, ενώ οι χρήστες είχαν τους τελευταίους ενημερωμένους. Η πράσινη μάλλον έχει αποφασίσει να εκμεταλλευτεί τη θέση/ισχύ της και γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι τις "αρχές" λειτουργίας στους οδηγούς της, οπότε δεν υπάρχει και γκρίνια.

Πάλι καλά γιατί θα με βγάλει τρελο...

 

Σκεψου στη laptopα που πάει να περάσει και για dgpu και για igpu drivers τι ωραία που πέρασα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω το σταρφιλτ το παίρνεις μόνο από κάποιους ριτειλερ. Να υποθέσω από αμαζον δεν παίζει να το πάρουμε με την κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...