Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Έχω και pc με nvidia και pc με amd. Οπότε σαφώς και απο εσένα που βλέπεις και ακούς έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Ε ωραία και εγώ έχω Laptop με AMD. Και παλαιότερα είχα και desktop. Έτσι θα το πάμε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 minutes ago, dimoskoutr said:

Έχω και pc με nvidia και pc με amd. Οπότε σαφώς και απο εσένα που βλέπεις και ακούς απλά έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Και εγώ. Δοκίμασε να παίξεις divine divinity σε rdna 2. Καλή τύχη εύχομαι, τις ευχές μου. 

7 minutes ago, just_a_dude said:

Οι drivers εντάξει είναι και στην AMD τώρα. Έχει πολύ καιρό να ακουστεί κάτι χοντρό. Και το UI είναι 100 έτη φωτός μπροστά από NVIDIA. Απλά λείπουν κάτι επιλογές, π.χ. να βάλεις την κάρτα να κρατάει τέρμα τα ρολόγια που βοηθάει καμιά φορά σε cpu bound games. Εκτός αν το έχουν προσθέσει.

Κάτι χοντρό του τύπου μαύρες οθόνες όχι. Το ότι πρέπει να hackaris τα windows για να κάνεις install drivers και ότι κάποια παιχνίδια απλά δεν δουλεύουν πάντως συνεχίζει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά η 7800XT είναι 6800XT re-released..''Remaster'' έκδοση ας πούμε, λολ..Οπότε τα ίδια κάνει και ο ένας και ο άλλος, duopoly κανονικό. Παρ' όλα αυτά η θεωρία του ''AMD = Εταιρεία του λαού'' εξακολουθεί να κρατάει σε κάποιους..

Ελπίζω το Battlemage της Intel να πιέσει καταστάσεις..

Μα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η AMD δεν έχει και φοβερά περιθώρια να ρίξει άλλο τιμές, η 4070 έχει μικρότερο die από οσο είναι το main gcd της 7800 ΧΤ, χωρίς τα chiplet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τι εννοείς να hackαρεις;

τίποτα μωρέ πάλι λέει τα δικά του εγώ που είχα μια χαρά το έβαζα σφαίρα, βγάζει απλά heit....

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Μα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η AMD δεν έχει και φοβερά περιθώρια να ρίξει άλλο τιμές, η 4070 έχει μικρότερο die από οσο είναι το main gcd της 7800 ΧΤ, χωρίς τα chiplet...

Μπορουν να ριξουν αλλα δεν θελουν τα chiplets ειναι αρκετα φθηνα. Τα 4nm της TSMC πονανε αρκετα ας ειναι μικροτερο το die τα transistors ειναι υπερδιπλασια στις ada. Η 3070 δεν εχει ουτε τα μισα απο την 4070 και εχει αρκετα μεγαλυτερο die. Απλα και η amd ως εταιρια δεν θελει να ριξει το margin της οποτε ακολουθει τακτικες nvidia και οπου βγει. Δεν την νοιαζει να ανεβασει και market share εχει ηδη ολες τις κονσολες παιζει καλη μπαλα και στο cpu κομματι οποτε δεν την νοιαζει και πολυ το gpu. Και αυτο φαινεται και απο την αναπτυξη του λογισμικου που το fsr 3 ερχεται εδω και 1 χρονο και θα παει για πρωτο εξαμηνο 2024 και αυτο βλεπουμε παλι οταν ερθει εκεινη η ωρα. Η nvidia εχει μονο τις gpu μαζι με το AI και τα data centers και ειδικα με το ΑΙ βοηθαει παρα πολυ και τις εξελιξεις στο software στις gpu δεν εχει επαναπαυτει. 

Οι 2 νεες καρτες που βγηκαν χθες ειναι οτι πιο fail υπαρχει. Σε καποια σημεια ειδα και την 7800xt κατω απο 6800xt δηλαδη αυτο δεν εχει ξανα γινει σε τετοιας κατηγοριας τιμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ δεν βλέπω και ακούω. Έχω, οπότε άσε να ξέρω καλύτερα. Τα πάντα μπορείς να κανείς μέσα από το catalyst και δεν χρειάζεσαι κανένα άλλο πρόγραμμα για τίποτα που να αφορά την καρτα γραφικών εκτός από rgb μπλιμπλίκια. Είπαμε για σφαλιάρες και μπετόμυαλοι οι της amd αλλά δεν την βλέπουν την πράσινη σε πρόγραμμα διαχείρισης της κάρτας.

Άσε είχαμε κι εμείς και ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, just_a_dude said:

Τι εννοείς να hackαρεις;

Εννοώ ότι περνάς drivers και το amd catalyst or whatever it's called, κανεις restart, τα ειπαμε, παπαλα οι drivers. Ξαναπέρνας drivers, παπαλα. Μια μέρα πάλευα μέχρι να καταλάβω ότι είτε μπαίνεις με regedit να κλείσεις κάτι Παπατζες είτε από συνδέεσαι απτό wifi οπότε θες να περάσεις drivers. 

Και φυσικά ποτέ δεν κάνεις Update. ΠΟΤΕ. Διαγραφή τα πάντα με το tool της amd και install απτην αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οι 2 νεες καρτες που βγηκαν χθες ειναι οτι πιο fail υπαρχει. Σε καποια σημεια ειδα και την 7800xt κατω απο 6800xt δηλαδη αυτο δεν εχει ξανα γινει σε τετοιας κατηγοριας τιμες. 

image.png.b3837b5de14287e73cddf8eb7d6e1ff3.png

Φειλ αλλα και εγω που είδα μερικά σαιτ Γερμανια σολτ ουτ έγιναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

image.png.b3837b5de14287e73cddf8eb7d6e1ff3.png

Φειλ αλλα και εγω που είδα μερικά σαιτ Γερμανια σολτ ουτ έγιναν

Νούμερα δεν βλέπω όμως. Αν πούλησαν καμιά 20αρια και το λένε sold out δεν λεει κατι. Όταν δούμε ακριβες νούμερα θα ξέρουμε τι πούλησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοώ ότι περνάς drivers και το amd catalyst or whatever it's called, κανεις restart, τα ειπαμε, παπαλα οι drivers. Ξαναπέρνας drivers, παπαλα. Μια μέρα πάλευα μέχρι να καταλάβω ότι είτε μπαίνεις με regedit να κλείσεις κάτι Παπατζες είτε από συνδέεσαι απτό wifi οπότε θες να περάσεις drivers. 

Και φυσικά ποτέ δεν κάνεις Update. ΠΟΤΕ. Διαγραφή τα πάντα με το tool της amd και install απτην αρχή. 

Οτι να ναι. Φταίει η AMD για το μπουρδέλο και τα auto updates της μικροαπαλής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ε ωραία και εγώ έχω Laptop με AMD. Και παλαιότερα είχα και desktop. Έτσι θα το πάμε τώρα;

Όχι θα το πάμε από ότι έχω ακούσει.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νούμερα δεν βλέπω όμως. Αν πούλησαν καμιά 20αρια και το λένε sold out δεν λεει κατι. Όταν δούμε ακριβες νούμερα θα ξέρουμε τι πούλησαν. 

Radeon RX 7800 XT has had a successful sales launch in German retail. According to Mindfactory's sales figures, about 400 units were sold on the first day of sales. This is slightly more than GeForce RTX 4070 at it's launch and results in second place for this year behind the launch of GeForce RTX 4070 Ti at the beginning of the year.

Radeon RX 7700 XT has had a weak sales start in German retail. 40 units were sold on the first day, which is in line with the launch of Radeon RX 7600, and it's a very below-average result in comparison. Every graphics card should actually be able to achieve a triple-digit sales volume on the first day of sales at Mindfactory. However, all new graphics cards of 2023 below the Radeon RX 7800 XT and GeForce RTX 4070 have not managed this so far.

To put this numbers in perspective: Mindfactory sells about 2500-4000 graphics cards per week (weekly statistics for 2023), the weekly top seller is usually 300-500 units per week. A launch day usually produces a notable initial effect, so 300-500 units can also be achieved on this one day. However, if the launch day sales aren't in triple digits, the card usually doesn't really sell well in the long run either. This thesis could be perfectly confirmed with GeForce RTX 4060 and Radeon RX 7600 (weekly sales currently below 100 units).

It should also be noted that Germany is quite an AMD country. The interest in AMD graphics cards, especially in the retail segment, is higher than elsewhere. At Mindfactory, AMD regularly gets balanced market shares compared to nVidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Οτι να ναι. Φταίει η AMD για το μπουρδέλο και τα auto updates της μικροαπαλής...

γιατί αν έχεις nvidia κάρτα δεν κάνουν auto-update τα windows; Εγώ με nvidia μια ζωή τους περνάω express install, ασαλιωτα πάνω από αυτούς που βάζουν τα windows. Ούτε clean, ούτε ddu, τίποτα. Και δεν έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...