Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, just_a_dude said:

Γιατί στις NVIDIA δεν μπορείς να παίξεις με High; Αυτό που λέω και έχει μαλλιάσει η γλώσσα είναι ότι δεν αξίζει για 50 και 70 ευρώ (όταν μιλάμε ότι θα δώσεις 500++) και για 6% perf που μόνο με overlay το καταλαβαίνεις να χάσεις το DLSS. Φυσικά αν μιλάμε για την κατηγορία των 200 ευρώ, ναι άντε εκεί τα 50-70 είναι σημαντικό νούμερο. Αλλά τώρα 70 στα 550; Ε σιγά τα αυγά. Την κάρτα θα την έχεις 3 χρόνια. Απ' τα 70 παίζει τα μισά να τα βγάλεις λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης στην nvidia.

3 χρόνια εε ?? να σε δω με τα 12GB του χρόνου.

Αν ρίξεις την 7800ΧΤ στα επίπεδα της 4070 τότε θα έχουν σχεδόν ίδια κατανάλωση.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Aten-Ra said:

Αν ρίξεις την 7800ΧΤ στα επίπεδα της 4070 τότε θα έχουν σχεδόν ίδια κατανάλωση.

You sure about that? Εγώ πιστεύω αν "ρίξεις" την 7800ΧΤ στα επίπεδα της 4070 σε rt, θα τραβήξει 500-600w, μπορεί να λέω και λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η 7800XT είναι 6800XT re-released..''Remaster'' έκδοση ας πούμε, λολ..Οπότε τα ίδια κάνει και ο ένας και ο άλλος, duopoly κανονικό. Παρ' όλα αυτά η θεωρία του ''AMD = Εταιρεία του λαού'' εξακολουθεί να κρατάει σε κάποιους..

Ελπίζω το Battlemage της Intel να πιέσει καταστάσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το μπέρδεμα γίνεται για τα ονόματα. Ας πούμε ότι απο 6700ΧΤ σε 7700ΧΤ με 400 μαξ θα ήταν πολύ καλά, η 7800ΧΤ θα μπορούσε να είναι η 7800 δηλ αντικαταστάτης της 6800 και η 7900GRE να είναι η 7800ΧΤ με 600 620 μαξ, αλλά και η AMD έκανε νβιντια μουβ. Επίσης, για εμάς στην Ευρώπη δε βγάζουν τόσο νόημα οι τιμές γιατί είναι μικρές οι διαφορές (βέβαια κοιτάμε ντει ουαν για την 7800ΧΤ) . Αναμένουμε κάνα μήνα για να δούμε που θα "κάτσουν" οι τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Καλά η 7800XT είναι 6800XT re-released..''Remaster'' έκδοση ας πούμε, λολ..Οπότε τα ίδια κάνει και ο ένας και ο άλλος, duopoly κανονικό. Παρ' όλα αυτά η θεωρία του ''AMD = Εταιρεία του λαού'' εξακολουθεί να κρατάει σε κάποιους..

Ελπίζω το Battlemage της Intel να πιέσει καταστάσεις..

Δεν υπάρχει αυτό από τις RDNA και μετά. Εξακολουθεί  βέβαια να δίνει καλύτερο perf/$ έστω και οριακά.

Cost1_MSRP-p.webp

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

γιατί εντάξει θα πείτε ότι είμαι υπάλληλος του πέτσα ας μην το ξεφτυλίσω :P.

Εντάξει θα το δεις και αυτό μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

3 χρόνια εε ?? να σε δω με τα 12GB του χρόνου.

Αν ρίξεις την 7800ΧΤ στα επίπεδα της 4070 τότε θα έχουν σχεδόν ίδια κατανάλωση.

H 4070 πέφτει μέχρι 130watt και κρατάει ίδιες επιδόσεις. Το κάνει αυτό η 7800xt? Στα 150watt πέφτει η 4070ti για ίδιες επιδόσεις με stock. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει εκεί στην amd δεν έχεις από κάπου να πιαστείς φέτος. Το fsr 3 πάει για πρώτο εξάμηνο 2024 ενώ είχαν πει θα βγει αρχές 2023. Γενικά το απόλυτο τίποτα φέτος και από τιμές και από features συγκριτικά με Nvidia. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

3 χρόνια εε ?? να σε δω με τα 12GB του χρόνου.

Αν ρίξεις την 7800ΧΤ στα επίπεδα της 4070 τότε θα έχουν σχεδόν ίδια κατανάλωση.

Χαμός θα γίνει του χρόνου, τα παιχνίδια θα θέλουν 38 GB VRAM. Ακόμα και τώρα με τα 8 GB VRAM που έχω πολλά παιχνίδια δεν μου τρέχουν καν.😁

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά η 7800XT είναι 6800XT re-released..''Remaster'' έκδοση ας πούμε, λολ..Οπότε τα ίδια κάνει και ο ένας και ο άλλος, duopoly κανονικό. Παρ' όλα αυτά η θεωρία του ''AMD = Εταιρεία του λαού'' εξακολουθεί να κρατάει σε κάποιους..

Ελπίζω το Battlemage της Intel να πιέσει καταστάσεις..

AMD και KKE μόνο. Έχουν και το ίδιο χρώμα.😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

 Το fsr 3 πάει για πρώτο εξάμηνο 2024 ενώ είχαν πει θα βγει αρχές 2023. Γενικά το απόλυτο τίποτα φέτος και από τιμές και από features συγκριτικά με Nvidia. 

Όχι εντάξει, σε επίπεδο driver για καθολική εφαρμογή πάει για αρχές 2024. Σε μεμονωμένα παιχνίδια θα το δούμε φέτος στα Forespoken και Immortals Aveum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Eίναι πάγια τακτική του RTG group. Σου δίνω 2.34 παραπάνω fps σε raster και 50€ discount, αλλά θα φας 100w κατανάλωση στο κεφάλι, σάπιο RT και have fun with the drivers. Όλα αυτά για 50€. Και μετά θα διαβάζουμε από τους θαμώνες πόσο καλύτερο value έχουν οι amd και παραύτα δεν πουλάνε γιατί όλοι θέλουμε nvidia και ας είναι χειρότερες. Το έχω ξαναζήσει :P 

Αυτό με τους drivers παλιά στο Τέξας μην το συζητάς καν. Παίζει και οι drivers της amd και σίγουρα το amd catalyst να είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα nvidia πια. Παλιά αυτά που λες ίσχυαν όντως.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Γιατί  στα παιχνίδια που παίζω με απασχολούν λιγότερο τα μπλιμπλικια στα γραφικά

 

Ο λαός μίλησε. 

Νιώσε λίγο σου έδωσα πριν δυο ακραία παραδείγματα για να καταλάβεις ότι όλες  οι κάρτες έχουν τη θέση τους και να μην είσαι με μέρισμα στην nvidia ή στην amd.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό με τους drivers παλιά στο Τέξας μην το συζητάς καν. Παίζει και οι drivers της amd και σίγουρα το amd catalyst να είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα nvidia πια. Παλιά αυτά που λες ίσχυαν όντως.

Στο μόνο που είναι καλύτερα είναι το UI. Στα υπόλοιπα από ότι βλέπω και ακούω είναι κάτι αιώνες πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Στο μόνο που είναι καλύτερα είναι το UI. Στα υπόλοιπα από ότι βλέπω και ακούω είναι κάτι αιώνες πίσω.

Εγώ δεν βλέπω και ακούω. Έχω, οπότε άσε να ξέρω καλύτερα. Τα πάντα μπορείς να κανείς μέσα από το catalyst και δεν χρειάζεσαι κανένα άλλο πρόγραμμα για τίποτα που να αφορά την καρτα γραφικών εκτός από rgb μπλιμπλίκια. Είπαμε για σφαλιάρες και μπετόμυαλοι οι της amd αλλά δεν την βλέπουν την πράσινη σε πρόγραμμα διαχείρισης της κάρτας.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ δεν βλέπω και ακούω. Έχω οπότε άσε να ξέρω καλύτερα. 

Ε αφού εσύ ξέρεις καλύτερα εντάξει το παίρνουμε ως δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ε αφού εσύ ξέρεις καλύτερα εντάξει το παίρνουμε ως δεδομένο.

Έχω και pc με nvidia και pc με amd. Οπότε σαφώς και απο εσένα που βλέπεις και ακούς απλά έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers εντάξει είναι και στην AMD τώρα. Έχει πολύ καιρό να ακουστεί κάτι χοντρό. Και το UI είναι 100 έτη φωτός μπροστά από NVIDIA. Απλά λείπουν κάτι επιλογές, π.χ. να βάλεις την κάρτα να κρατάει τέρμα τα ρολόγια που βοηθάει καμιά φορά σε cpu bound games. Εκτός αν το έχουν προσθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...