Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τω μεταξυ μου κανει εντυπωση σε καποιυς κυριως νεους τιτλους, και βεβαια στο cp οτι η διαφορα αγγιζει και  ξεπερναει και το 10%...και ενα 4-5% απο το oc headroom...

Promise for the future 🤔 ( παντα συγκρινω με 6800xt για να ειναι irrelevant η αποδοση στα cherries nvidia vs Amd) 

Ισως 550  Ελλαδα να τα δινα, αν και εφοσον καποτε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, Herald said:

Δεν έχει σημασία τι κάνουν τα παιχνίδια σήμερα. 

Σωστά, όταν παίζεις παιχνίδια σήμερα δεν έχει σημασία τι κάνουν αυτά τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Προσωπικά συγκρίνω σε σχέση με τον ανταγωνισμό, σε γενικές γραμμές τις ξέρεται τις απόψεις μου για τις σημερινές τιμές που έχει ξεκινήσει η NVIDIA και υιοθέτει και η AMD.

εγώ τα ίδια που έλεγα από εκεί για τις 4070ti κάρτες και κάτω τα ίδια λέω και εδώ.. υπερκοστολογημένα σαπάκια... 

χωρίς καμια να έχει το απόλυτο με εξαίρεση λίγο τις 4080 και 4090.. άντε σώζεται λίγο και η xtx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Aten-Ra said:

Σωστά, όταν παίζεις παιχνίδια σήμερα δεν έχει σημασία τι κάνουν αυτά τα παιχνίδια.

Σε ενδιαφέρει πως τα πάει στα βαριά παιχνίδια για να δείς αν μπορείς να τα...παίξεις. Στα παιχνίδια που βγάζεις 120 και 200 fps με το RT ανοιχτό (farcry 6 και doom ας πούμε) λίγη σημασία έχει αν είσαι πάνω από 3070, πάνω από 3080 ή και πάνω από 4090 να σου πώ την αλήθεια. Στα παιχνίδια που οι κάρτες δυσκολεύονται να βγάλουν 60 fps με RT η 7800xt αγκομαχάει και συνήθως χάνεις κιόλας από 3070. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Σε ενδιαφέρει πως τα πάει στα βαριά παιχνίδια για να δείς αν μπορείς να τα...παίξεις. Στα παιχνίδια που βγάζεις 120 και 200 fps με το RT ανοιχτό (farcry 6 και doom ας πούμε) λίγη σημασία έχει αν είσαι πάνω από 3070, πάνω από 3080 ή και πάνω από 4090 να σου πώ την αλήθεια. Στα παιχνίδια που οι κάρτες δυσκολεύονται να βγάλουν 60 fps με RT η 7800xt αγκομαχάει και συνήθως χάνεις κιόλας από 3070. 

Δεν είναι κάρτα των 1000-1500 ευρώ για να δεις αν μπορείς να παίξεις τέτοια παιχνίδια , κάρτα των 500 USD είναι και από την NVIDIA καλύτερες επιδόσεις από την 7800ΧΤ στα ίδια λεφτά δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ενα release χωρίς νοήμα, γενικά αν εξαιρέσουμε 4080, 4090, 7900 ΧΤ, 7900 ΧΤΧ οι άλλες κάρτες της τελευταίας γενιάς δεν έχουν κάποιο νοήμα, απλά μαρκετίστικα releases για να νομίζει ο καταναλωτής πως παίρνει κάτι "νέο"

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Aten-Ra said:

Δεν είναι κάρτα των 1000-1500 ευρώ για να δεις αν μπορείς να παίξεις τέτοια παιχνίδια , κάρτα των 500 USD είναι και από την NVIDIA καλύτερες επιδόσεις από την 7800ΧΤ στα ίδια λεφτά δεν υπάρχει.

E γιαυτό δίνεις 50€  παραπάνω να πάριες μια 4070 που μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Τι πίνουν εκεί στο πλαίσιο???image.png.efaad663a9a6a5ebc388e3c3ebfdfe21.png

Το Πλαίσιο πάντα σε τέτοιες τιμές παίζει αλλά τελικά τις καλύτερες τιμές στην Ευρώπη με διαφορά τις δίνει μόνο το Πλαίσιο. Ειδικά στις κάρτες γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

E γιαυτό δίνεις 50€  παραπάνω να πάριες μια 4070 που μπορείς

Αν θέλεις να παίζεις CP77 24/7 οκ, οι υπόλοιποι με κάρτες των 500 USD δεν νομίζω να τους απασχολεί να παίζουν με RT σε τέτοιους τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Aten-Ra said:

Αν θέλεις να παίζεις CP77 24/7

Η f1 2023, eiden ring, plague tale, hogwarts

 

2 minutes ago, Aten-Ra said:

οι υπόλοιποι με κάρτες των 500 USD δεν νομίζω να τους απασχολεί να παίζουν με RT σε τέτοιους τίτλους.

Οι υπόλοιποι έχουν μιλήσει ξεκάθαρα, με 80%+ marketshare μάλλον τους απασχολεί το RT. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Αν θέλεις να παίζεις CP77 24/7 οκ, οι υπόλοιποι με κάρτες των 500 USD δεν νομίζω να τους απασχολεί να παίζουν με RT σε τέτοιους τίτλους.

Δεν ειναι μονο το 2077. 

Υπαρχουν και τα παρακατω που με RT ειναι θεοβαρα και τρεχουν αψογα με dlss+fg. Γενικα υπαρχουν παιχνιδια και η πλειοψηφια που βγαινει εδω και καιρο εχει ray tracing μεσα. Τα amd sponsored λιγοτερο τα nvidia sponsored περισσοτερο. Αντε να παιξεις hogwarts legacy η jedi survivor με rt χωρις dlss+fg. Απλα δεν γινεται. 

Portal rtx

Portal prelude rtx

Dying light 2 rtx

Control rtx

Metro exodus rtx

A Plague Tale: Requiem rtx

Crysis Remastered Trilogy rtx

Dead Space rtx

The Witcher 3: Wild Hunt rtx

Watch Dogs: Legion rtx

Returnal rtx

Need For Speed: Unbound rtx

Deliver Us Mars rtx

Hogwarts legacy rtx

Jedi survivor rtx

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το RT καθώς στα παιχνίδια που παίζω με απασχολούν λιγότερο τα μπλιμπλικια στα γραφικά (πχ. isometric rpgs) πάω σε 7800xt ή 4070;;;» -> 7800xt καλύτερα.

«Με ενδιαφέρει πολύ το RT γιατί μου αρέσει να βλέπω όμορφα γραφικά και ας μην έχει ιδιαίτερη ουσία το σενάριο ή οτιδήποτε άλλο, ή θέλω φουλ frames per second και ας μην έχει τα απίθανα γραφικά γιατί παίζω σε μια 43άρα στα 3 μέτρα απόσταση οπότε δεν βλεπω και πολλές λεπτομέρειες (dlss καλό ακούγεται) πάω σε 7800xt ή 4070;;;» -> μάλλον σε 4070 καλύτερα.

Όλα αυτά τα λέω για να καταλάβουμε ότι έχουν θέση όλες οι κάρτες, αυτό που δεν έχει θέση είναι οι τιμές τους. Ξεκολλάτε από τις εταιρείες λοιπόν που κάνετε λες και έχετε μέρισμα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimoskoutr said:

«Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το RT καθώς στα παιχνίδια που παίζω με απασχολούν λιγότερο τα μπλιμπλικια στα γραφικά (πχ. isometric rpgs) πάω σε 7800xt ή 4070;;;» -> 7800xt καλύτερα.

«Με ενδιαφέρει πολύ το RT γιατί μου αρέσει να βλέπω όμορφα γραφικά και ας μην έχει ιδιαίτερη ουσία το σενάριο ή οτιδήποτε άλλο, ή θέλω φουλ frames per second και ας μην έχει τα απίθανα γραφικά γιατί παίζω σε μια 43άρα στα 3 μέτρα απόσταση οπότε δεν βλεπω και πολλές λεπτομέρειες (dlss καλό ακούγεται) πάω σε 7800xt ή 4070;;;» -> μάλλον σε 4070 καλύτερα.

Όλα αυτά τα λέω για να καταλάβουμε ότι έχουν θέση όλες οι κάρτες, αυτό που δεν έχει θέση είναι οι τιμές τους. Ξεκολλάτε από τις εταιρείες λοιπόν που κάνετε λες και έχετε μέρισμα. 

Mα αμά έχει μόλις 15% διαφορά η 7800xt από την 4070 σε RT τότε φυσικά και πας και σε 7800xt, μια χαρά είναι (θα ήταν). Αλλά δεν έχει οπότε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα αμά έχει μόλις 15% διαφορά η 7800xt από την 4070 σε RT τότε φυσικά και πας και σε 7800xt, μια χαρά είναι (θα ήταν). Αλλά δεν έχει οπότε....

Αυτό σκέφτηκες από το σεντονάκι μου; Θέση έχουν όλες οι κάρτες στην αγορά. You know???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...